Hello There, Guest! Login Register


Upgrade rasnita

#1
In primul rand o multumire catre RaduCarutasu si Lyvyoo pentru sfaturile ce m-au condus catre un nou espressor-un DB de la expobar, pe care il astept sa saseasca in urmatoarele 10 zile.
Pana atunci am timp sa m decid si pentru o noua rasnita.
Mentionez ca am citit atat cat am avut timp o mare parte din informatii de pe forum legate de rasnite.
Buget pana in 2000 lei, pt rasnita noua sau Sh.
Ce imi pare interesant la acesti banuti:
1.EUREKA MIGNON ISTANTANEO-noul model pret 369 e Eureka
2.FIORENZATO F5D -388 e
fiorenzato
3.Macap MC4 undeva pe la 380 euro
toate informatiile sunt bine venite Smile
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#2
La banii astia nu sta pe ganduri.Intra aici : https://cafemagia.ro/rasnita-magazine-su...-1123.html Super Jolly costa 2090 lei iar Mazzer Major cu cutite de 83mm costa 2390 Ai factura, garantie si ajuti si piata interna de profil sa se dezvolte...Rezervorul al dai de-o parte, cantaresti doza o pui in rasnita acoperi cu un tamper de plastic sa nu arunce boabele in sus in timp ce le macina.Eu sunt foarte multumit de Jolly-ul meu cu cutite de 64mm dar... m-ar tenta sa incerc si un Major.Pt. diferenta de 300 lei opteaza direct pt Major.
Expobar Brewtus IV, Mazzer Super Jolly modata doserless, VST-uri ridgeless, Espro dinamometric flat.
 
Reply
#3
...puffff, suna interant, dar sa dau 2400pe o rasnita la care sa ii fac modificari nu imi surade.
Acesta este si motivul pt care toate rasnitele alese sunt fara dozator.Iar Mazzer Major nu am gasit-o pe cafemagia.
As prefera sa aiba si timer dar sa fie simpliste nu cum este Vario.
Garantia nu ma intereseaza asa mult.
Vreu ceva cu cat mai putin plastic, daca se poate cu dozare automata Smile,cutite peste 50 , prea mult in 2000 lei?
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#4
(12-05-2014, 16:27)cristian88 Wrote: As prefera sa aiba si timer dar sa fie simpliste nu cum este Vario.
Vario e cat se poate de simpla. Are reglaj pentru macinatura si un timer cu 3 memorii. Nimic complicat. Totul foarte util. Nu are retentie de cafea si e destul de mica ca sa se potriveasca in orice bucatarie.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#5
uite ceva care poate se incadreaza in ce cauti. Ma uit si eu la ea de la o vreme.

http://www.compak.es/en/k3-touch-advanced-od.php
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#6
(12-05-2014, 16:27)cristian88 Wrote: ...puffff, suna interant, dar sa dau 2400pe o rasnita la care sa ii fac modificari nu imi surade.
Acesta este si motivul pt care toate rasnitele alese sunt fara dozator.Iar Mazzer Major nu am gasit-o pe cafemagia.
As prefera sa aiba si timer dar sa fie simpliste nu cum este Vario.
Garantia nu ma intereseaza asa mult.
Vreu ceva cu cat mai putin plastic, daca se poate cu dozare automata Smile,cutite peste 50 , prea mult in 2000 lei?

https://cafemagia.ro/rasnita-magazine-major-2326.html asta e link-ul catre Mazzer Major.Sunt variantele fara dozator aici pe site.Nu trebuie sa le modifici nimic.Ai grija ce alegi pt. ca tot la astea super profi ajungi in timp daca vrei un rezultat deosebit.Plastic nu ai sa vezi la asemenea scule.
Expobar Brewtus IV, Mazzer Super Jolly modata doserless, VST-uri ridgeless, Espro dinamometric flat.
 
Reply
#7
M-ai pus pe gânduri Vesuvius, m-ai pus pe gânduri....
Tocmai ma decisesem pentru Comapk 3 Touch new model la un pret decent de 350 euro cu tot cu transport, și îmi plăcea si culoarea....alb cum am bucătăria.
Parca m-am decis mai ușor la espressor, Mazer major arata superb, cuțite de 83mm ce iti poți dori mai mult...dar nu m banii necesari, o sa mai aștept pana vine espressorul si poate o găsesc la "mana a doua"
.......mulțumesc încă o data de informații tuturor, o sa o caut si pe eBay

(12-05-2014, 18:55)sms Wrote: uite ceva care poate se incadreaza in ce cauti. Ma uit si eu la ea de la o vreme.

http://www.compak.es/en/k3-touch-advanced-od.php

sms si eu m-au uitat de ceva vreme la ea, am așteptat sa-mi răspundă nemții cu transportul, îmi cer doar 20 de euro, și în cazul în care nu găsesc un SH pentru rasnita de care a scris vesuvius o sa o iau.
Am gasit un review in care se vorbest la superlativ despre ea aici
Diferenta de bani este de 1000 lei deci dupa cum am spus daca gasesc Mazzer Major il iau daca nu iau compak-ul
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#8
Puterea motorului e foarte importanta in cazul rasnitelor ce au cutite mari, altfel apare o oarecare subdimensionare, tip Mazzer Mini, si macini o dubla in 10-12 secunde.

Ce presupune modificarea unei rasnite de magazin, mai exact? Cum se scoate acea clama pentru pungi, ca sa poti apropia portafiltrul? Dozatorul de 1.8kg capacitate va trebui sa zboare obligatoriu caci este imens si inutil acasa. Daca nu ar fi conic, ar merge taiat 2cm mai sus de locul unde se lateste gura de intrare, pentru a se potrivi capacul, dar undeva la un atelier, nu cu fierastraul acasa. Altfel ajungi la 63cm inaltime... Sau varianta cu tamperul deasupra, dar cred ca o faci si mai galagioasa. Eu ma uit la Vario, e super silent, dar daca macin fara capac imi aduce aminte de Cunill Tranquilo la decibeli.

Legat de sugestia lui Pascalau, evident sunt clase diferite. Vario e mai adaptata userului casnic, cu retentie aproape inexistenta (de 0.5-0.7g) din cauza curgerii verticale probabil, cu memorii de timer, reglaj mai facil, fara mizerie in jur si de dimensiuni mici, cu performante foarte ok in ceasca. De aceea are nisa sa destul de bine conturata pe plan international. De la Mazzer Super Jolly in sus, in special Major, trecem la categoria profi, cu motoare puternice, cutite mari si performante pe masura. Trebuie doar sa ai ceva mai mult spatiu in bucatarie, sa o modifici putin ca sa o adaptezi casnicului (partea de dozare si cosul de boabe) si SA NU TII CU DINTII DE CAFEA, sacrificand shot-ul de inceput, mai ales pe cutitele de 83, ca sa nu bei autosugestii oxidate de ieri.

Cu siguranta merita analizate mai atent si variantele mai noi de rasnite doserless, cu motoare puternice si cutite plate de minim 64cm sau conice mari, construite din prima pentru sectorul prosumer/mini horeca - Quamar M80, Eureka Zenith, DIP DKS 65 etc.

Eureka Mignon are cutitele de 50mm. Pare bine construita, dar totusi coboram prea jos stacheta ca si marime de cutite.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
ca de obicei Liviu esti la obiect,...mai sa fie si tocmai ma uitasem pe forum poate poate vinde cineva un Mazzer.
Stiu ca tu ai ales deja acel Vario, daca ar fi sa mai alegi o data tot vario ai alege?
De asemenea cum imbucurator tot mai multi espressomani fac upgrede cu DB de la Expobar este posibil sa-ti faci timp sa faci un review à la carte la Expobarul utilizand rasnite din categorii diferite?
Cred ca ar fi un real ajutor si nu doar pentru mine.
Noul model de "Compak K3 Touch" poate fi luat in seama?are cutite de 58 si 250W putere, si retine cam 2g din macinatura.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#10
Vario este si el parte din evolutie. Momentan nu o vand pentru ca isi face treaba excelent de 3ani si daca m-as gasi la momentul acela de intrare mai serioasa in lumea masinariilor, evident ca tot Vario as alege. Pentru cineva mai la inceput este cumva cam brutala cumpararea din prima a unei rasnite profesionale pe care sa o adaptezi acasa, mai ales noua (investitie mare). Cred ca ai nevoie de ceva timp ca sa iti personalizezi decizia, sa iti dai seama cum functioneaza domeniul acesta si ce face o rasnita, ce compromisuri esti dispus sa faci, de ce ai prefera un model si nu altul, daca e o problema aruncarea primului shot (cu exceptia situatiei cand ai acces facil la curatarea cu pensula a canalului), daca nivelul de zgomot e ok (copii mici prin jur), daca nu esti obsedat de design-ul bucatariei si nu te deranjeaza imaginea unei profesionale imense cu un tamper in cap etc.

Din moment ce faci un upgrade de la SBDU la DB si de la rasnita Lelit la o rasnita mai buna, putem considera (probabil) ca ai trecut de prima faza, descrisa mai sus.

Sunt si eu in stadiul de informari sporadice despre un viitor upgrade la Vario, dar vreau sa fie intr-adevar un upgrade si sa fie adaptat cat de cat la utilizarea casnica de doua/trei cafele pe zi - calitate a rasnirii mult peste Vario si usor sesizabila in ceasca, doserless, retentie mica, motor puternic, cutite mari, fara modificari, cos de boabe mic (macar optional), eventual afisaj cu diverse setari de timer.

Pentru mine, Compak de 210W putere si 58mm diametru al cutitelor, nu reprezinta un real upgrade sau ceva care sa ma tina departe in viitor de alte tentatii. La fel si Eureka Mignon, Mazzer Mini, Macap 5D...

Am mare incredere in ce au facut romanii nostri cu DIP DKS 65, motorul si cutitele fiind de pe Mahlkonig K30, dar astept sa o testez alaturi de RaduCarutasu, langa un Vario, Gaggia MDF si un K30, probabil in ultima parte a lunii mai. 600E nu e un pret mic, dar nici foarte mare pentru caracteristicile sale si pentru ce se doreste a fi aceasta rasnita. Pana la proba contrarie, DIP este o varianta pe care personal o iau in calcul din ce in ce mai serios.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
(12-05-2014, 15:48)vesuvius Wrote: La banii astia nu sta pe ganduri.Intra aici : https://cafemagia.ro/rasnita-magazine-su...-1123.html Super Jolly costa 2090 lei iar Mazzer Major cu cutite de 83mm costa 2390 Ai factura, garantie si ajuti si piata interna de profil sa se dezvolte...Rezervorul al dai de-o parte, cantaresti doza o pui in rasnita acoperi cu un tamper de plastic sa nu arunce boabele in sus in timp ce le macina.Eu sunt foarte multumit de Jolly-ul meu cu cutite de 64mm dar... m-ar tenta sa incerc si un Major.Pt. diferenta de 300 lei opteaza direct pt Major.

Un user de pe forum "bine pus" mi-a semnalat ca importatorul Mazzer in Romania nu mai aduce rasnitele cu pricina la aceste preturi, italienii modifcand pretul de vanzare la fabrica din 2013. Deci mai mult ca sigur vorbim de date neactualizate(nu strica sa verificati), daca cel care le aduce si vinde catre magazinele din Romania, spune asa. O mare surpriza neplacuta este ca Major in varianta de drogherie costa acum peste 800E, din ce mi s-a spus. O sa incerc sa obtin o punte directa de la forum catre importator, macar pentru Super Jolly.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
(15-05-2014, 13:19)Lyvyoo Wrote:
(12-05-2014, 15:48)vesuvius Wrote: La banii astia nu sta pe ganduri.Intra aici : https://cafemagia.ro/rasnita-magazine-su...-1123.html Super Jolly costa 2090 lei iar Mazzer Major cu cutite de 83mm costa 2390 Ai factura, garantie si ajuti si piata interna de profil sa se dezvolte...Rezervorul al dai de-o parte, cantaresti doza o pui in rasnita acoperi cu un tamper de plastic sa nu arunce boabele in sus in timp ce le macina.Eu sunt foarte multumit de Jolly-ul meu cu cutite de 64mm dar... m-ar tenta sa incerc si un Major.Pt. diferenta de 300 lei opteaza direct pt Major.

Un user de pe forum "bine pus" mi-a semnalat ca importatorul Mazzer in Romania nu mai aduce rasnitele cu pricina la aceste preturi, italienii modifcand pretul de vanzare la fabrica din 2013. Deci mai mult ca sigur vorbim de date neactualizate(nu strica sa verificati), daca cel care le aduce si vinde catre magazinele din Romania, spune asa. O mare surpriza neplacuta este ca Major in varianta de drogherie costa acum peste 800E, din ce mi s-a spus. O sa incerc sa obtin o punte directa de la forum catre importator, macar pentru Super Jolly.
merci pt info Lyvyoo, nu stiu ce au in cap importatorii, dar este businessul lor, treaba lor. Rasnitele din categoria asta sunt fiabile si sunt o adevarata alternativa la mana a doua pentru cine nu isi permite una noua.
Eu mai astept, si probabil voi alege un vario.
Stii cumva daca rasnitele Vario de la kfea.ro sunt ver.2? Motivul pt. care te intreb este acela ca in dreptul lor nu scrie nimic, iar pe siturile interntionale este mentionat acesl lucru
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#13
Vario se cumpara mai ieftin ca in orice magazin (din Europa as spune) direct de la importatorul Mahlkonig in Romania, caffea.ro, prin reducerile acordate forumului. Sau ma rog, daca vrei sa platesti 1800 in loc de 1700 de lei, doar asa din filantropie, poti s-o iei de oriunde Smile Magazinele online in general nu tin stocuri pe asa ceva ci suna la importator si dau produsul mai departe. Ca si versiune, de aproximativ un an si ceva, toate au upgrade-ul la motor facut. Ca de obicei, sa precizezi in formular ca doresti sa se asigure ca e calibrata pentru espresso din motivele de aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Luna trecuta cand am facut upgrade-ul la Vario, cei de la caffea.ro ziceau ca rasnita vine acum reglata din fabrica, fiind vorba de modulul nou (2012) si ca nu ar mai fi nevoie sa ceri "reglajul pentru espresso", dar oricum e mai bine sa te asiguri de asta.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#15
(16-05-2014, 08:00)ovisod Wrote: Luna trecuta cand am facut upgrade-ul la Vario, cei de la caffea.ro ziceau ca rasnita vine acum reglata din fabrica, fiind vorba de modulul nou (2012) si ca nu ar mai fi nevoie sa ceri "reglajul pentru espresso", dar oricum e mai bine sa te asiguri de asta.

Am trecut si eu acum un an prin subiectul "reglare pentru espresso" precum si prin doua schimbari de rasnite (care nu au rezolvat nimic), iar in final prin vizita la service pentru reglare pentru ca nu ma credea nimeni cand spuneam ca nu este reglata pentru espresso.
Finalmente, solutia s-a dovedit norocoasa: in urma vizitei la service, dupa ajustare pentru espresso, s-a nimerit sa nu aiba sigiliu pentru reglare. Mi-au spus ca pot pleca asa, iar in caz ca se strica si e in garantie, mi-o repara oricum. Lipsa acestui sigiliu m-a scutit de alte vizite la service in ultimul an, intrucat am fost inevitabil nevoit sa o ajustez din cand in cand.

Vezi aici experienta mea:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...012?page=3

Iti tin pumnii. Mie mi-a scos peri albi. A fost una din putinele mele experientele din viata care m-a adus la limita rabdarii. Eu la achizitie de rasnita mai serioasa recomand fie altceva decat Vario (mai scump, daca-si permite) fie sa-si asume lipsa garantiei prin ruperea sigiliului.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#16
@Cosminp Scuze, nu m-am exprimat clar. In cazul meu rasnita a fost calibrata bine, nu am niciun fel de probleme cu ea asa cum a venit reglata din fabrica.
Ca setare pentru espresso sunt undeva pe la 3-S, deci mai este mult loc pentru a rasni mai fin.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#17
Iti tin pumnii. Mie mi-a scos peri albi. A fost una din putinele mele experientele din viata care m-a adus la limita rabdarii. Eu la achizitie de rasnita mai serioasa recomand fie altceva decat Vario (mai scump, daca-si permite) fie sa-si asume lipsa garantiei prin ruperea sigiliului.
[/quote]
multumesc de sfat, din pacate nu pot mai scump,....am cam cheltui din banii de rasnita pe un espro pitcher si tamper, astfel ca fondurile sunt de max 1700.
Si nu imi place sa ma duc prin service, sa pierd timpul....firar sa fie si de abia ma hotarasam pt Vario.
Din pacate pe forum nu sun posesori de Compak K3 Touch sau
Macap M2D.
Pana vaine espressorul mai astept, o sa-mi vand lelitul dupa....
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#18
are cineva informatii despre "La Cimbali Magnum" ? am gasit-o la SH in stare B- , la un pret f. bun
descrierea in germana este
"Verkaufe La Cimbali Magnum KaffeeMühle Automatisch
Die Mühle lief sehr wenig und ist einem Guten zustand.
Fehler bei der sache ist SIEHE BILD da ist dieses Schwarze
Teil Kaputgegangen man hat mir gesagt dass man es Problem los bekommen würde
Ansonsten fehlt nur unten die Kappe wo man nie Bräuchte
Der Neupreis lag / liegt bei 1300,- €
Technische Details:
- Automatische Kaffeedosiermühle
- Flache parallele Mahlscheiben
- Drehgeschwindigkeit Mahlscheiben: 1450 rpm
- Leistung: 300 Watt - einphasiger Motor
- Kapazität Dosierkammer: 260g.
- Mahlscheibendurchmesser 75 mm
- Stundenleistung ca. 11 kg/h
- Fassungsvermögen 1,6 Kg.
- Maße (HXTXB): 62 x 40 x 22 cm.
- Dosiermenge einstellbar: 6 - 9,5 g."

Cu google translate nu am reusit sa descifrez tot mesajul, ...are ceva lipsa dar este ok...
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#19
http://www.perfectespresso.ro/ro/produse...-rocky-147

Iti recomand varianta fara dozator.E o rasnita foarte buna care nu face probleme in timp.Atita doar ca nu e stepless si distanta dintre trepte e cam mare(cam ca la Gaggia MDF).Studiaza si varianta asta.Problema e ca orice solutie HOME ai alege intotdeauna o sa tanjesti dupa rezultatele PROFI.Daca ai expressor de 1200 euro te sfatuiesc sa dai macar 600 pe o rasnita profi altfel nu o sa ai rezultatele dorite.Toti fac economie la rasnita si mizeaza pe calitatea espressorului.Mare greseala pt. ca nereusind sa ai extractii perfecte o sa te apuce frustrarea si vei avea o situatie si mai spinoasa de rezolvat, sa iti vinzi jucaria de rasnita nou achizitionata si sa iti cumperi ceva serios.
Expobar Brewtus IV, Mazzer Super Jolly modata doserless, VST-uri ridgeless, Espro dinamometric flat.
 
Reply
#20
Nu am inteles in ce masura nu iti doresti sh, dar acum eu am doua rasnite: o quamar m80 electronic si o san marco sm92. In aproximativ o saptamana o sa ma hotarasc sa pastrez una din ele (ca nu am nici loc nici nevoie pentru doua)... Daca nu rezolvi pana atunci, si te intereseaza, imi spui. Detalii gasesti despre amandoua pe aria rasnite.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#21
cristian88 - in primul si primul rand decide-te ce tip de rasnita doresti. Eu unul am incercat in mare sa iti clarific diferenta casnic avansat / profesional. Mai ales daca intri si in piata de SH, variantele vor fi enorm de multe si te vei ameti si mai mult. Adica una e sa spui Rocky, alta e sa spui Cimbali.

vesuvius are dreptate si este mesajul sustinut de ani de zile pe forum, anume ca rasnita este motorul unui "espresso perfect". Dar cand adaptezi profesionalul acasa, trebuie sa fii constient de toate avantajele si dezavantajele sale, asa cum am scris mai sus. Daca esti ok, mergi doar pe varianta aceasta si cauta ceva optim in raport cu bugetul tau, fara sa te mai uiti la casnice. Adica mergi pe motor puternic si cutite mari, caci si la 64mm si la 75mm si la 85mm, tot o sa trebuiasca sa arunci un shot sau sa poti curata bine canalul. Apropo de asta, intr-o discutie cu CosminN la Sibiu, mi-a picat fisa ca intr-un final, rasnita cu dozator (el avea un Mazzer SJ) ar putea aduce cu sine mai multe avantaje la capitolul retentie decat cea doserless (de drogherie sau cu parte electronica), prin faptul ca scotand de fiecare data capacul dozatorului ai acces direct la canalul acela ce retine 2-3g de cafea si il poti curata cu pensula dupa fiecare rasnire. Eu am avut Cunill Tranquilo doserless insa avea capac la palnie si aveam acces la canalul ce vine de la camera cutietelor. Nu este o operatiune prea placuta si comoda, sa dai cu pensula pe acolo dupa fiecare rasnire/sesiune, dar te salveaza de aruncatul primului shot si iti mentine canalul curat. E drept, la cele cu dozator, mai intervine o operatiune in plus, trasul de maneta, plus ca mai adaugi astfel un loc in plus particulelelor de cafea pentru a se ascunde.

Rocky este o rasnita depasita si supraevaluata, asa cum a fost intotdeauna. Practic are cutite mici de 50mm cat Gaggia MDF de 675 de lei, motorul tot pe acolo, tot in trepte nu stepless, interiorul mai bine facut, dar un pret aproape de 300E. Iar daca ne apropiem de zona asta de pret, in ciuda celor aprox. 6 probleme cu Vario de pe forum, nu prea exista alternativa reala mai buna, noua. Repet, la revanzare pe forum au aparut abia doua si totusi Cosmin inca o foloseste nu o vinde. Sunt totusi 150-200 de bucati date in Romania in toti acesti ani, dupa cum spunea Marian Alexe. Iar daca urmarim topicurile despre rasnitele si espressoarele populare (PL43MM, PL41TEM, Classic, I-mini etc.) peste tot sunt semnalate unele probleme de garantie, la pachet cu avantajele fiecaruia. Motivul este simplu - sunt multe astfel de aparate si le putem cunoaste sub toate aspectele! Daca nu s-a auzit pe la noi pe forum mai nimic despre unele modele, nu inseamna ca sunt mai bune sau macina mai bine. Avand in vedere vechimea site-urilor si multitudinea de useri, tot forumurile internationale sunt de baza ca si cumul de pareri despre un anumit produs.

Ce pret are acel La Cimbali? Pare interesant. Cutitele de 75mm suna bine, dar motorul de 300W nu este cel mai puternic pentru astfel de cutite (Major pe 83mm are 650W). Evident, e categoria profi, La Cimbali in cafea fiind printre zeii olimpului. Banuiesc ca este vorba despre acest model cu dozator.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
(18-05-2014, 18:08)Lyvyoo Wrote: Ce pret are acel La Cimbali? Pare interesant. Cutitele de 75mm suna bine, dar motorul de 300W nu este cel mai puternic pentru astfel de cutite (Major pe 83mm are 650W). Evident, e categoria profi, La Cimbali in cafea fiind printre zeii olimpului. Banuiesc ca este vorba despre acest model cu dozator.
pana m-am hotarat eu(nu stiam mai nimic de Cimbali)s-a Sad cu 151 euro aici
Am stat f. mult sa citesc, si eram gata sa iau Vario dar am citit de multe esperiente negetive(motor ars) pe coffeesnobs, este un site din australia.
Lyvyoo daca la expresor a fost relativ usor sa ma decid pt unul nou de la expobar, asta si datorita diferentei de prei intre DB-ul de lai ei si cel al concurentei, la rasnita ...inca nu stiu. Imi place Compak K3(350e cu transport-noul model) pt ca are cutite de 58 si o constructie solida, dar Vario este f. practic si usor de utilizat si de restul familiei nu doar de mine. In acelas timp imi este teama sa nu se strice motorul la Vario dupa ce iese din garantie.
Stiu ca par cel mai cursurgiu espressoman, dar asta deoarece nu vreau sa mai schimb rasnita asa curand, lelitul l-am luat in ianuarie 2014.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#23
Si drobul ala de sare se legana serios... Smile

Dar daca tot vii de pe o rasnita bunicica entry level, nu din neant, parerea mea este ca mai bine sari direct la profesionale, decat sa te amagesti cu 58mm la cutite si 210W putere. Asa si Cunill Tranquilo are 270W si 60mm cutite si costa 250E. Dar sunt pasi intermediari pentru tine. Ar fi interesant sa faci niste teste cu actuala Lelit langa noua rasnita, iar daca nu iti place, sa o returnezi in termenul legal. Cei din afara nu stiu exact daca permit asta, dar e de intrebat... Sau macar in Romania, poti lasa o garantie (nu stiu daca se poate asa ceva dar creez scenarii) si daca tot esti din Bucuresti, ceri o rasnita folosita in magazin, cand vei avea espressorul nou, sa o testezi acasa pret de cateva ore. O rasnita profi o vei simti din prima probabil in ceasca, insa la inceput de drum ar trebui sa fie testele in orb, caci autosugestia functioneaza puternic. Vario exceleaza la retentie, comoditate si adaptabilitate casnica si mai putin la utilizare intensiva sau la marimea cutitelor si ramane o alegere optima daca nu vrei sa sari in barca profesionalelor.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)