• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Unde pot gasi piese de schimb pentru rasnita manuala Porlex ?

Salut,

Stiti cumva daca pot gasi piesa asta de schimb si pe meleagurile noastre? :

http://www.hasbean.co.uk/products/porlex-inner-burr

Nu imi imaginez cum dar dupa aproximativ 2 ani in care am utilizat-o (corespunzator zic eu) in medie doar de 2 ori pe saptamana, am reusit sa o distrug  Blush

In caz ca va intrebati de ce nu o cumpar direct de acolo, probabil ca asta am sa fac in cele din urma dar vreau mai intai sa vad daca nu exista deja la un magazin local la un pret mai convenabil. De pe hasbean cu tot cu transport ma va costa cam cat 50% din pretul initial al rasnitei.

Thanks!

Reply
Be happy... aceleasi cutite sunt si la Hario Mini Mill, care... surpriza... costa noua mai putin decat suma de care zici matale Smile

Deci ghici ce voi face cand mi se duce mini millu...

Reply
(22-05-2015, 19:52)renatoa Wrote: Be happy... aceleasi cutite sunt si la Hario Mini Mill, care... surpriza... costa noua mai putin decat suma de care zici matale Smile

Deci ghici ce voi face cand mi se duce mini millu...

Statorul de la Mini cu cel de pe Porlex nu sunt compatibile, rotorul da. Deci cauta un rotor de Mini, se potriveste garantat. 
Nuova Simonelli Oscar; Mazzer Super Jolly

Reply
Multumesc mult pentru pont Smile 

Chiar nu stiam ca cele 2 piese sunt compatibile.

Acum am de ales, sa dau ~100 ron pe piesa originala de Porlex (din linkul postat de mine) sau ~150 si sa cumpar un mini mill nou de pe care sa folosesc rotorul Smile 

Probabil ca am sa optez pentru varianta a-3-a Big Grin si anume sa caut o varianta mai solida de rasnita manuala. Chiar consider ca am folosit-o corespunzator si sincer sunt cam dezamagit ca a cedat atat de usor.

Reply
Mi-e neclar cum de s-a stricat, totusi. Ai verificat urmele de pe acolo, sa nu fie vreun defect ascuns?
(fisura, ceva, la turnare/prelucrare). Sau sa fi prins vreo pietricica, ceva?
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Salut Mihai,

M-am uitat si pare in regula angrenajul. In ceea ce priveste pietricica, imi prajesc singur cafeaua la popcorn maker si dupa o racesc folosind 2 strecuratori cu gauri destul de mari. Ma gandesc ca sunt sanse mici ca dupa procedeul asta sa mai ramana impuritati dar nu e imposibil Smile

Reply
fmmirel, vezi ca ai fost interpelat aici: Smile

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-G...0#pid26390

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)