Hello There, Guest! Login Register


Unde ai baut o cafea buna in Romania?

Cu siguranta atmosfera de la Slower este foarte placuta, Cristi este o fire foarte prietenoasa si bucuros sa impartaseasca din experienta lui. Astazi cineva si-a facut singur cafeaua supravegheat atent de Cristi. De fiecare data cand merg acolo merg sa beau o cafea cu el, nu de la el.
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
+1 pentru slower. placuta atmosfera, interesant conceptul, f bun rezultatul din ceasca. si un detaliu cate mi-a placut: a facut o extractie pt un alt client, nu a fost ok cu ceva din proces, a aruncat rezultatul si a repetat.
v60 | timemoreB75 | fake hario switch | kinuPhoenix | ekg
 
Reply
Am trecut si eu sambata pe acolo, foarte misto atmosfera. M-am simtit ca la o degustare cu niste prieteni, discutii pe indelete, cafea buna.
Timpul oferit clientilor confera o originalitate aparte acestei cafenele.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Colegii unde in Craiova pot bea vreo cafea mai strălucită? Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Harvest si Bad Habbits
 
Reply
Notat. Par aproape locațiile deci e posibil să le vizitez pe amândouă. Mulțumesc! ?
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
(11-11-2023, 12:16)adiszep Wrote: Colegii la Timișoara unde se mai bea cafea bună? Este ceva în afară de Ovride?

Azi am băut una f bună la ACAS. Au Ethiopia și Guatemala cred, prăjită la Medina, tot în Timișoara.
 
Reply
(11-03-2024, 21:58)adiszep Wrote: Notat. Par aproape locațiile deci e posibil să le vizitez pe amândouă. Mulțumesc! ?

Eu nu merg decat la Harvest, daca vei avea de ales.
 
Reply
(12-03-2024, 13:43)renatoa Wrote:
(11-03-2024, 21:58)adiszep Wrote: Notat. Par aproape locațiile deci e posibil să le vizitez pe amândouă. Mulțumesc! ?

Eu nu merg decat la Harvest, daca vei avea de ales.

Am vizitat ambele locații.

Harvest - prajitori locali - spired și mai unii de care nu îmi aduc aminte Smile. Am băut Etiopia spired dublu espresso și mi-a plăcut mult.

Bad Habits - Friedhats - am băut o Rwanda râșnița pe ek43. Interesantă punchy acidă fructată cu body destul de slab, similar cu ce am băut în alte locații cu ek. Foarte bun și aici.

Ambele locații merită vizitate calitatea fiind garantată. Mulțumesc @renatoa pentru recomandări
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Le: spired si muse au la Harvest si am baut Ethiopia Munda to muse coffee. Foarte buna.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Ce sa zic... merci de reclama... nu ne ajungea targul de Craciun, acum mai avem nevoie si de pelerinaj la cafenele Rolleyes
 
Reply
Păi acu' c-au făcut și drum expres pînă acolo... ar fi păcat să nu profităm de el, nu?  Big Grin
Recunosc c-am contribuit și eu la aglomerația produsă de tîrgul de Crăciun, da' ce să fac dacă l-ați făcut așa frumos și i-ați făcut atîta reclamă?  Blush
Oricum, mi-am primit pedeapsa cu vîrf și-ndesat, c-am stat la o coadă cum n-am mai văzut nici în zilele cele mai negre din viața mea. Valea Prahovei e parfum prin comparație. Am frecat ambreiajul în două ore cît pentru cinci ani de zile.  Big Grin
Sette 270Wi, Niche Zero, Kinu M47 Classic, Comandante C40. Plus un V60 pentru ele.
 
Reply
Si ceva bun de la Cluj, daca tot am fost acolo:
https://www.facebook.com/100063457996276...yd3a2mVBl/

[Image: 0r36ZYp.jpeg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Azi 3 cafele foarte bune de la Slower pe care va sfatuiesc sa le incercati. Aceiasi atmosfera deschisa, relaxanta...
In ordinea preferintelor mele:
[Image: WhZLcYd.jpeg]
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
Eu am fost la bandit și am băut cea mai bună cafea ever. Serios. Recomand 100%
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
fara legatura cu vreo postare din ultimele pagini, dar pentru ca am facut niste recomandari in ultima vreme si apoi mi s-au 'intors' cu niste reclamatii.....in masura posibilitatilor treceti si pretul cafelelor/preparatelor sa nu patiti ca mine Smile
ca unii sunt ok sa dea 15 lei pe un espresso intr-o cafenea, altii nu prea. si sa nu trimitem oamenii in locuri unde nu isi pot permite/nu vor sa plateasca un anumit preparat

PS: la noua cafenea Sfinx (de pe langa spitalul coltea) am baut un surprinzator espresso dublu cu o etiopie de la dropshot cu 9 lei.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
La bandit e 18 lei double shot. Scump dar a folosit cafea de 150€ish 1kg by amoc. Eu zic ca merita.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Cafelele exclusive/rare/competition etc. se gasesc pe site
Dar manopera face diferenta si cam pe aici ne aflam multi dintre noi
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(06-04-2024, 22:27)vladdooo Wrote: Cafelele exclusive/rare/competition etc. se gasesc pe site
Dar manopera face diferenta si cam pe aici ne aflam multi dintre noi

Challenge accepted Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
(06-04-2024, 18:13)adiszep Wrote: Eu am fost la bandit și am băut cea mai bună cafea ever. Serios. Recomand 100%

Confirm.

Joi am fost si am baut o Columbia Pink Bourbon / Wilton Benitez /Advanced Process. Best of the best.
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)