Hello There, Guest! Login Register


Tutorial espresso

#1
https://www.chefsteps.com/classes/espres...so-defined
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2
 
Reply
#2
Ceva mai concret. Urmeaza si altele:
Learn Coffee with Gwilym Davies
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#3
Learn Coffee With Gwilym: #2 Tamping Mistakes
 
Reply
#4
e foarte tare omu
ce am observat eu de pe youtube , este faptul ca fiecare are stilul propriu , insa acest om vine si cu argumente pentru tot ceea ce face.

un tutotial bun din punctul meu de vedere Smile 
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#5
e unul din preferatii mei:  a preparat espresso mult timp pe strazile Londrei, acum e in Cehia cu o scoala a lui;
in tot ce face, pare sa-si sustina afirmatia:
Do not believe all you read, a lot of it is overcomplicating a simple process.

modest si clar in formulari, l-am urmarit intr-un interviu, in care e el, cel de acum;

bine, pe ici pe colo mai trece si el usor peste problemele oamenilor, ca si acel cap incoronat : "daca n-au paine, sa manance cozonac" Smile
indicatiile din primul episod, cu distributia simplificata de o rasnita profesionala, nu sunt de folos multora;

in schimb, acest al doilea episod cu tamparea usoara si simpla poate folosi multor incrancenati Smile
si raman cele de baza ale lui GWILYM RHYS DAVIES - performanta extrema prin simplitate si eleganta...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#6
Suna ca ceremonia ceaiului. Daca ai o rutina buna, totul pare extrem de simplu. Zen total......
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#7
part 3 : Dose 

https://www.youtube.com/watch?v=zV_QrZCNssI
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#8
Ce scrie pe cundul cestii? Inker Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#9
Da, am remarcat Sad. Nu inteleg de ce se gasesc asa greu...
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#10
Marketing prost si preturi de Australia unde 2000 AUD e un salariu decent.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#11
@Alin.T: ai incercat sa te uiti aici: http://www.machina-espresso.co.uk/collec...nkers-cups ? Transportul e £50, si scutit de taxe vamale pentru ca vine din uk.
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#12
Da, merci, il am in vedere
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#13
Learn Coffee with Gwilym: #4 Inserting Handle Into The Group
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#14
pentru cei care nu au dat inca subscribe 

Learn Coffee with Gwilym: #5 Handling the Cup

bine , sa fim sinceri , se cam exagereaza .... daca ar stii cum se prepara mancarea prin restaurante ,sau cum se umbla cu bani la covrigarie , la magazine undese feliaza mezelurile , sau pe unde se tine materia prima pentru alimente ....
si pe el il deranjeaza degetele puse pe cesti Big Grin
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#15
Se cam exagereaza, se carcoteste, se gaseste nod in papura, las' ca merge si asa, ce conteaza ca oricum la altii e mai rau....
Oare nu e mai bine sa vedem partea EDUCATIVA ? ! Schimbarea in bine pleaca de la fiecare dintre noi !
Just my two cents...
 
Reply
#16
Learn Coffee with Gwilym: #6 Cleaning the Machine

pentru cei care nu au rabdare sa citeasca ce este scris pe forum despre asta.
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#17
Super tare clipul, m-am chinuit sa gasesc un clip despre curatatul grupului cu peria. Mie mi se par prea duri perii periei si mi-a fost teama ca voi strica garnitura sau zgaria dusul...
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)