Hello There, Guest! Login Register


Trip report - Panama Boquete

#31
Perioada de inflorire dureaza foarte putin, vorbim de ore. Odata fertilizata floare se ofileste relativ repede si procesul continua. In acest fel poti avea in acelasi timp flori si boabe. Din acest motiv perioada de recoltare (cele doua de fapt cum a precizat PJ) se intinde cam pe doua luni, timp in care ai atat boabe necoapte cat si boabe coapte. De aceea este imperios necesar in nisa cafelei de specialitate sa culegi ciresele manual. Orice metoda mecanizata nu va putea face diferenta intre ciresele coapte si cele necoapte.

Continuand cu Finca Ruiz, 'elefantul' cafelei in urmatoarea poza este Pacamara-ul :
   

Fiecare floare va produce o cireasa de cafea :
   

Cei care doresc calitatea cea mai buna amplaseaza paturile africane in preajma culturii de cafea acolo unde exista soare dar si umbra. Procesul natural trebuie sa se intample in timp pentru a obtine cea mai buna aroma. Cei care se grabesc duc ciresele de cafea la o altitudine mai joasa in afara cetii, acolo unde soarele poate usca ciresele mai repede, in cateva zile, dar compromitand astfel caliatatea :
   

In zona de procesare umeda, lucrurile sunt foarte bine puse la punct si sunt in mare parte mecanizate. Boabele sunt imersate in apa, unde cele ce plutesc (the floaters) se colecteaza separat, deoarece sunt calitatea inferioara (boabele sunt probabil gaurite de insecte) si se duc spre industria de comodity (George Clooney coffee de exemplu). Dupa aceea pulpa este indepartata, urmand un proces de fermentare unde mucilagiul trebuie indepartat, spalare, preuscare si uscare :
   

Produsul final este cu grija ambalat :
   

Avem si paznic :
   

Laboratorul lui Dexter :
   
 
Reply
#32
Am reconfirmat azi cu Sebi, asa ca 14:00 este ora preferata, locatia Coffeeshop-ul din Banie. Nu am reusit sa ajung azi la dl. Florescu, asa ca il rog pe RaduCarutasu daca poate sa ajunga maine sa aduca 30g de boabe (daca se poate 'desparti' de ele Smile ) in cazul in care vrem sa facem un versus.
 
Reply
#33
115g, 30g... Daca ai ratat o extractie (din varii motive), e doliu national...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#34
Multumesc celor care au venit !
De la o intalnire simpla lucrurile s-au transformat in ceva mai complex, de la degustare am facut cupping cu campionii nostrii nationali Smile
A fost foarte interesant !
Cred ca ar trebui sa mai organizam astfel de intalniri intre home barista si profesionisti.
 
Reply
#35
Mulțumesc și eu pentru experiență. A fost extrem de plăcută și utilă; atât experiența cât și compania selectă. Am învățat multe, am trăit experiențele voastre.
Și eu cred că este chiar necesar, pentru o educație mai bună a celor care experimentează în domeniul ăsta, o astfel de întâlnire.
Lelit Bianca, Honne Home, Kinu 47, Kompresso
Past:Gaggia Clasic, VBM Domobar Jr, Vario home
 
Reply
#36
Multumim eugenm pentru initiativa, una deosebita. Sa te duci in Panama si sa aduci cateva sortimente de Gheisha, ca sa le punem sub lupa, impreuna cu oamenii de la SCAE si cu o delegatie de espresosmani, inseamna mult...  

Mi-a ramas si acum in nari mirosul demential al dansei:

[Image: sQV5ffe.jpg]

A fost o masa rotunda (la propriu) cu aer de ( r ) evolutie, ajungandu-se pe final la afirmatii ca Scott Rao are teorii invechite [Image: smile.gif]  Ma rog, ai pierdut finalul, care era despre training-urile lui Alex the champion cu diversi maestri de top din domeniu si concluziile extrase de la fiecare. De rediscutat, mai ales cand o sa fie si el de fata.

Despre real Geisha, prajita, ca si calitate peste ce aduce Florescu in Romania (din cate se spunea), e greu sa te pronunti exact atunci cand boabele nu erau prajite de catre cineva care a studiat cu ceva atentie profilele de abordat. Panamezii am inteles ca sunt mult mai relaxati in aceasta privinta. Dar aromele dezvoltate erau clare, complexe, fructate, florale, calitatea bobului verde de necontestat si o mie de posibilitati pentru un viitor prajitor de a transforma prajirea Geishei in arta.

In 3 ore de cupping am trecut prin 13-15 cafele, dezbatand cu Paul Ungureanu, Sebi Farcas, Cezara Cartes si colegii bubucalu, CatalinNegrila (ex. yogi), eugenm (si prin telepatie RaduCarutasu [Image: smile.gif] ) caracteristicle fiecarui sortiment, majoritatea din afara tarii. Ce poate fi mai frumos decat sa explorezi artizani cafegii din toate colturile lumii... Cand ne pregateam sa plecam, Paul Ungureanu ne-a pus repede din nou la treaba cu un exercitiu in premiera pentru multi - 5 prajiri diferite pentru aceleasi boabe, ca sa ilustreze (zice el) tabloul pietei de cafea din Romania, care (zice tot Paul) ar inclina spre baked. Mie unul, ca si neprajitor, mi s-a parut tare ciudat cum cea mai aromata cafea de acolo, aleasa de mine ca si "castigatoare", era...baked [Image: smile.gif]  Iar Cezara, ca si degustatoare profesionista (in ciuda job-ului corporate) a recunoscut prajirea echilibrata / corecta (desi pare subiectiv termenul) din prima, in ceasca ce spunea ceva, dar nu la fel de mult ca cea super aromata (usor acida ce-i drept). E o lume fantastica, unde limitele sunt impuse doar de mintea si simturile umane.  

A fost despre experienta dincolo de online, despre contact cu prajitori din toata lumea, despre traineri SCAE pasionati, despre calatorii memorabile pe plantatii, despre espressomani, despre dezbaterile de care aminteam zilelele trecute intre nivelul home roaser - future roaster - comercial roaster  si despre lucruri care trebuie sa se petreaca mai des in aceasta comunitate daca vrem sa evoluam dincolo de aparatura de 220V.  

[Image: kOsPKBn.jpg]

[Image: Uv62elI.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
felicitari pentru imagini si pentru excursia ta
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#38
Vor sa ne faca sa ne mutam in Bucuresti... rezista, Gicu Smile
Sau, hai sa facem si noi un reportaj despre intalnirea de la Stravagante Smile
 
Reply
#39
Daca a aparut poza, acum trebuie sa recunosc si eu ca mi-a placut cam mult si ca am multe de invatat.
Multumesc pentru generozitate tuturor celor implicati.
Atmosfera a fost placuta si relaxata, pasiune multa si placerea de a impartasi din experiente si cunostine,
senzatia ca ceva ne uneste.....similar cu ce e aici, pe forum.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#40
(16-05-2016, 09:32)renatoa Wrote: Vor sa ne faca sa ne mutam in Bucuresti... rezista, Gicu [Image: smile.gif]
Sau, hai sa facem si noi un reportaj despre intalnirea de la Stravagante [Image: smile.gif]

Pai nu ratati astfel de review-uri. Chiar nu l-am mai vazut demult pe Misu de la Stravagante...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
Vremuri grele covid pentru cafeaua predigerata... nu stii de la ce animal provine...

https://dailycoffeenews.com/2020/09/10/t...-covid-19/
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)