• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

The Barn Coffee Roasters Berlin

Azi am primit comanda din Germania de la "The Barn" http://barn.bigcartel.com/.
Transportul este 4 eur cu FedEx Express si a ajuns in 4 zile.
Am degustat "Bosque de San Francisco Guatemala" si am ramas placut impresionat, comparand cu ultima comanda de Geisha de la Ecuator care a venit fara data cand a fost prajita si cu arome nedefinite.
[Image: 2ldcdvl.jpg]
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2

Reply
Super, jos palaria!
Good coffee forever! LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E

Reply
da, cafea buna, prajita, la 50 de lei/Kg!
eu luam la 10 euro cafeaua verde; din Italia...
la noi - cea verde - e mai scumpa...

e bine sa existe alternative; si sa fie facute cunoscute...
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Reply
(26-10-2015, 22:02)radudani Wrote: da, cafea buna, prajita, la 50 de lei/Kg!
eu luam la 10 euro cafeaua verde; din Italia...
la noi - cea verde - e mai scumpa...

e bine sa existe alternative; si sa fie facute cunoscute...

Preturile sunt pe sfert.
Media este de 40 eur / kg + 4 transport...

Reply
Da renatoa, dar este 'treaba nemteasca', unde cafeaua este prajita dupa principiile lucrului bine facut. Iar eu cred ca te inseli, sigur sigur The Barn vinde cafeaua prajita cu 50 ron/kg. Vorbim de nemti aici, oameni seriosi nu profitori capitalisti precum ai nostri.

Reply
Pentru cine a considerat ca e prea obositor sa verifice preț pentru o comanda de 1 kg e 40 euro.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Iau si eu la 50/kg, chiar si verde, aratati-mi unde si cum, va rog.

Iar cu treaba nemteasca, deja aveam experienta ca nu e chiar asa roza ca wurst-ul, nu a trebuit sa vina evenimentele recent ca sa ma conving...

Reply
Esti tu om rau ... Doar nu crezi ca unii altii precum Yume, Guido, BB, Origo, Sarkis, Claro, Hotspot si altii pot sa prajeasca asa cum o face un neamt folosind un echipament nemtesc ...

L.E. 'Roasted in Berlin' ... Asta spune tot !

Reply
Volkswagen... spune la fel Wink

Dar nu m-ai lamurit cum e cu 50 lei/kg... sau poate leu = euro pentru ca la ei salariu mediu este 2500 euro, cum e la noi in lei tot cam atata... asa s-ar explica... Wink

Reply
Leu, Euro, conteaza  Wink ?
Politia romana a achizitionat 400 de masini noi, nemtesti, deoarece au fost cu 2,41 ron (sau euro) mai ieftine per masina decat Dacia ... Made in Wolfsburg Wink  !

Reply
Si Dieckmann tot treaba nemteasca este, si nu e coada Wink

Reply
Nu inteleg de ce ... Costa doar 200 ron  Wink !

Reply
Huh incep sa nu inteleg conversatia! The Barn este considerat un templu al cafelei, din Germania, respectiv Berlin. Nemti, ne-nemti, ce conteaza? Si ce treaba are asta cu Volkswagen?
Gata, nu mai zic nimic!Sad
Good coffee forever! LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E

Reply
Daca in Germania, The Barn este considerat un templu al cafelei, asta spune multe despre nemti.

Uite aici niste pareri la intamplare : The Barn

Reply
Las ca vine Liviu si arunca toate posturile astea in hambar.  Big Grin
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
(27-10-2015, 00:11)eugenm Wrote: Daca in Germania, The Barn este considerat un templu al cafelei, asta spune multe despre nemti.

Uite aici niste pareri la intamplare : The Barn

Daca citesti atent recenziile cu o stea sunt din cauza ca nu dau voie cu carucioare, fara latop-uri, zahar, lapte...
Cam talibani insa eu beau cafeaua la mine acasa si am si carucior si zahar si lapte si laptop ca sa scriu acum.

Pana acum 7 zile nu auzisem de ei insa am citit pe nu stiu ce site ca erau recomandati impreuna cu altii din Danemarca si Suedia.
Transportul fiind doar 4 euro, cam cat platesc la un curier in Romania am zis sa incerc o comanda la ei.

In legatura cu pretul daca nu se plang cei ce folosesc Dolce Gusto, Tasismo etc. si care isi permit sa plateasca 5 euro pentru 96 de grame de cafea in 16 portii cred ca 40 de euro kilogramul nu e gaura mare in buget considerand banii investiti de noi in rasnite si espresoare prosumer

8.5/10 bazat pe 706 recenzii nu cred ca e asa de rau..
https://foursquare.com/v/the-barn--roast...2516205aa9
Rocket Espresso Cellini Evoluzione V1,Compak E8 on demand,VST 18g ridgeless,Espro VST tamper,Mypressi Twist v2

Reply
sorry, cum n-am prea cumparat cafea prajita in anii acestia de activitate espresso, nu mi-a fost chiar greu sa fac o confuzie la cantitate [Image: sad.gif]
cafeaua verde, cand e oferita la noi, e cam la Kg, sau mai sus...
exceptie, cea de slabit Smile
raman deci pe oferta autohtona, completata cand se poate, cu surse alternative mai ieftine;

revenind la ideea cu... cafeaua nemteasca;
de mentionat ca Germania este a 3-a tara exportatoare de cafea din lume!
si din primele 3 (Brazilia si Vietnam inainte) in 2014, era singura tara care nu cultiva nici macar un copacel de cafea...

ceea ce spune mult despre industria lor de prelucrare cafea si capacitatea lor de a face comert...
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Reply
Lasand la oparte glumele rautacioase (si eu ma astept ca Liviu sa le 'barn-uiasca'), este foarte bine ca ai comandat cafea de la The Barn, in felul acesta 'cultura' gustului tau se va diversifica si o sa ai termeni de comparatie. Iti recomand in viitor sa incerci si produsele lui Gardelli si ale altora din afara tarii (Alchemy).
Parera mea este ca prajitorii nostrii fac treaba buna (eu mai sus am enumerat doar cativa) si cred ca este oarecum datoria noastra a celor de aici sa incercam si produsele lor. Cred ca la ora aceasta exista cel putin o prajitorie romaneasca care are in portofoliu cafele cu gust superior clasicelor de la The Barn (desi nu le-am incercat chiar pe toate) si nu as avea nicio emotie sa pun un pariu in cadrul unui blind test.
In ceea ce priveste pretul din pacate este o chestiune de volum. Cand la noi o prajitorie artizanala o sa depaseasca un anumit prag de vanzari lunare am convingerea ca si preturile o sa arate altfel.

Reply
Taman asta era discuția. Loco e mai ieftin și aici, din păcate pentru prajitorii locali, nu prea vorbim de volum.

Reply
Din pacate noi, prajitorii din Romania , nu avem cum avea preturi mai mici decat in Germania , Marea Britanie , Olanda si alte tari din vest , de acolo aducem cafeaua si automat avem costuri de transport suplimentare , nu exista inca o cultura a cafelei de calitate , de aici rezulta un consum mai mic in conditiile in care cheltuielile sunt aceleasi singurul lucru bun pe care putem sa-l facem este calitatea si prospetimea produsului , stiind cat costa cafeaua in Hamburg cam toti avem preturi decente , nici prea prea , nici foarte foarte
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn

Reply
Mihai, timpul o sa aseze lucrurile, sunt convins de asta. Pana atunci, rabdare si cafea !

Reply
Stiu asta , am invatat sa am rabdare , lucru bun este ca usor , usor apare " burghezia gustului "
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn

Reply
Pentru cei care consuma serios, sau se pot cupla, varianta cu abonament reduce pretul substantia, facandu-l chiar atractiv, la 32.5 Euro / kg la 3 luni 2kg/luna, sau 31 Eur pe kg la 6 luni 4 kg pe luna.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)