• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Termopane

Apelez si eu la comunitate pentru o recomandare de firma/persoana care sa efectueze reglajul la termopane pentru un apartament de 3 camere si sa monteze si plase de tantari.

Multumesc  Smile
Expobar Brewtus IV + Kinu M68

Reply
Qfort sunt execrabili.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
nu vreau termopane, doar reglaj Smile
si plase de tantari
Expobar Brewtus IV + Kinu M68

Reply
Eu am Qfort si sunt exceptionale. Inclusiv serviciile de intretinere.
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, MACAP M2D, Kinu M47, VST 15, Aeropress, French Press, Prajitor DIY
Trecut: GC PID (XMT7100+PT100), SW RS3

Reply
Exista firme specializate in service termopane, le suni si vezi cat de credibil se prezinta.
Am chemat anul trecut o firma de la mine din Cluj, a costat parca 30 lei pe fereastra, curatat, gresat, reglat, etc.
Cred ca merita o revizie de asta o data la 2-3 ani. 
Am facut si masuratori cu un termometru infrarosu sa vad daca am pierderi de caldura. Cand era mai rece afara, am masurat un punct pe un perete interior ca referinta si apoi am masurat temperatura in diferite puncte ale ferestrelor. Pot fi probleme unde apar diferente mai mari fata de peretele de referinta.
Gaggia Classic RI8161, meCoffee PID, IMS Gaggia GA 200 IM, IMS B68 12/18 g, Kinu M47, Zassenhaus 105, custom tamper 

Reply
Pentru verificări cauta pe cineva cu camera de termoviziune.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Daca as locui la apartament, as decide mai intai modelul de plasa. 
In urma cu 4-5 ani, am ales pentru un apartament, plase de tip rulou, din mai multe motive. 
Desi necesita 2 sine laterale verticale si o camera de rulare micuta pe rama superioara (montaj exterior), sunt estetice, practice, functionale, stabile in timp, putand fi ascunse de razele de soare (daca nu de caldura, macar de UV) sau de rafalele de vant atunci cand nu avem nevoie de ele.
In ciuda retinerii celor de la Madrugada, chiar si acolo unde rama unui canat a depasit suprafata de 1 metru patrat, mai exact 1,3mp, dupa ani de la montaj, deformarile plasei sunt inca minime (expozitia ferestrelor este vestica, putin spre S-V, deci ramele plaselor si profilele nu sunt expuse radiatiei solare maxime).
Pentru baie am ales plasa fixa - rama prinsa cu cleme, la interior.
Cele de tip rulou insa, arata foarte bine, iar actionarea lor este o placere, indiferent de anotimp. La nevoie se ridica pur si simplu, ramanand vizibil doar snurul de actionare.
Desi sunt mai scumpe, merita luate in calcul.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)