Hello There, Guest! Login Register


Termometru (Eric) grup E61

#1
Star 
Dupa experienta anterioara cu "nepotul Suca de la Craiova" m-am decis sa incerc sa "copiez" adaptorul Eric iar mai jos vedeti ce a iesit:

-  sunt respectate indicatiile constructive ale adaptorului Eric: http://users.rcn.com/erics/
- este facut din inox

Modificari aduse fata de designul Eric :

- diametrul interior al filetului de 6mm este redus de la 3.2mm la 2.5 mm pentru a oferi o rezistenta mai mare si a evita ruperea filetului in grup.
- sistemul de strangere al tijei (ferula) este realizat din cupru (diam 1/8") si nu silicon ( nu am reusit sa gasesc in tara sistemul de strangere pe dimensiunea de 1/8") iar in momentul de fata NU este testat.

- din cauza celor mai de sus termometrul care se potriveste pe acest adaptor este DOAR Taylor 9842 : http://www.ebay.com/itm/T-9842FDA-5-Cali...SwUEVYD7XG iar daca se doreste instalarea unui alt termometru care prin urmare ar duce la marirea diametrului de la 2.5 mm la 3.2mm se va face pe proprie raspundere de catre proprietar.

Oferta:
- Kit adaptor: (adaptor + 2 ferule cupru+ 2 seibi cupru) - 130 ron
- Kit termometru (termometru Taylor 9842 + adaptor + 2 ferule cupru+ 2 seibi cupru + montaj inclus) - 250 ron

Pana luni ,20.02.2017, daca sunt doritori pentru kituri termometru, astept inscrieri for fi disponibile 4 bucati, urmand ca luni sa plasez comanda,  undeva la 3 saptamani termen de livrare.

Pentru kituri adaptoare, minimul de comanda sunt de 5 si se vor trimite in ordinea inscrierilor.

Toate cele bune. [Image: 57.gif]


Attached Files Thumbnail(s)
                                   
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
#2
este adaptorul de la craiova?
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
#3
(16-02-2017, 20:45)lisimah Wrote: doresc 1 kit termometru

Ok.

(16-02-2017, 20:45)lisimah Wrote: este adaptorul de la craiova?

Nu. Este copiat dupa adaptorul Eric.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
#4
pardon, ma retrag, sunt inscris la celalalt.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
#5
(16-02-2017, 21:51)lisimah Wrote: pardon, ma retrag, sunt inscris la celalalt.
Nici o problema
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
#6
Pentru cei interesati de : http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...grupul-E61
se poate realiza un adaptor care sa fie folosit impreuna cu kitul adaptor, tot ce trebuie pentru a realiza constructia este diametrul filetului manometrului dorit.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
#7
Rezultatul final

..


Attached Files Thumbnail(s)
                                       
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
#8
adaptorul pentru manometru aparte cat e?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
#9
(11-03-2017, 19:29)maki Wrote: adaptorul pentru manometru aparte cat e?

40 ron
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
#10
pe o parte are 6mm si pe celalata 1/8 pentru manomentru? ca vreau sa instalez un manometru pe Silvia si cred ca e ideal sa vad presiunea anume in grup (in puc).
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
#11
Adaptorul pentru manometru se foloseste impreuna cu kitul adaptor ( 40ron + 130 ron).
Kitul adaptor este 6mm to 1/8" (vezi schita) iar adaptorul este 1/8" to 1/8".
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
#12
a, in cazul meu, manometrul avand conector 1/8 female imi trebuie doar insasi adaptorul, adica 130 ron. inteleg corect? pret transport Romania inclus?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
#13
(11-03-2017, 19:58)maki Wrote: a, in cazul meu, manometrul avand conector 1/8 female imi trebuie doar insasi adaptorul, adica 130 ron. inteleg corect? pret transport Romania inclus?

Cel mai bine pune o poza cu manometrul respectiv ca sa fim siguri.
Dupa care mai este o problema: ce pas la filet are mufa mama, daca corespunde cu pasul filetului de kitul adaptor.
Pretul de 130 ron pentru kitul adaptor este fara transport.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)