• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Temperatura (LaMarzocco mini)

Salut, 
Temperatura default cu care vine setat un La Marzocco linea mini se pare ca este 96 de grade ...sau cel putin daca interpretez eu bine asa imi arata potentiometrul ... perfect perpendicular si numarul 96 vizibil pe mijloc. practic setat pe ora 6 cum se spune. 
Cafeaua cu aceasta temperatura , cel putin blendurile incercate de mine, sunt destul de amare si fara aciditate. 
L-am reglat cam ca si in poza si deja aciditatea se simte dar nu are acelasi gust super ca si in prajitoria de unde cumpar cafeaua (Olivo Cj, ei au tot Marzocco dar alt model). 
Habar n-am daca gradatiile acelea sunt grade sau submultipli si la cat sunt acum ... Smile cum as putea sti altfel decat trimitand mail producatorului ...?

Multa lume spune ca 93 ar fi temp buna dar cum imi dau seama sa pun acea temperatura ? chiar sa am termometru in ceasca ar fi alta ... 

Atasata poza indicand cam cum imi este setat acum. Ce credeti , aveti vre-un sfat ... ?

Merci, 
Ionel.

Capcana incepatorului, dupa ce am postat la nici 1 minut am cautat si pe net ...si uite ca am gasit: las aici ca poate foloseste si altora.

"As I wanted to find out what adjustment of the stepped wheel results in which brew temperature, I used a Scace device today.

My new machine is one for the German market that only has 96 °C as a reference point shown in the middle. Everything else are just vertical bars without values but at least every fourth of it is bold.

Here's what I discovered, starting from the first bar on the left side (--> blue = coldest):
  • The first bold bar adjusts a brew temperature of 86 °C.
  • Each bold bar represents a brew temperature difference of 2 °C.
  • So every bar represents a brew temperature difference of 0,5 °C (surprise, surprise).
  • While pulling a shot the brew temperature always peaks at the temperature value adjusted. For example, if you adjust the stepped wheel to show the 4th bold bar (starting from the left) in the 6 o'clock position the temperature will peak at 92 °C at 25s of your shot.
  • A brew temperature of 96 °C is already reached when the wheel is adjusted so that the 6th bold bar (starting from the left) in the 6 o'clock position is shown.
To make it more accessible:
  • 1st bold bar = 86 °C max.
  • 2nd bold bar = 88 °C max.
  • 3rd bold bar = 90 °C max.
  • 4th bold bar = 92 °C max.
  • 5th bold bar = 94 °C max.
  • 6th bold bar = 96 °C max.
  • and so forth"
Sursa: http://www.home-barista.com/espresso-machines/la-marzocco-linea-mini-user-experience-t36004-320.html 

Attached Files Thumbnail(s)

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)