• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Tecnosystem Magic Coffee

Salutare!

Am achiziționat săptămâna trecută un espressor Tecnosystem Magic Coffee uzat, pe care doresc să îl recondiționez. El este prevăzut pentru utilizarea cu pastile, dar citind pe internet detalii am văzut că poate fi modificat pentru a fi folosit cu cafea râșnițată. Componentele din interior sunt identice cu cele din aparatul Lelit PL 041.

Am început lucrul la el, însă mă lovesc de problema găsiri de piese pentru el, cum ar fi sita dublă pentru cafea, șurubul prin care picură apa și care se înfiletează la capul de la duș, sită cap duș, șurubul de la sită cap duș, picurător dublu pentru portafiltru, garnitură cap duș.

Am luat legătura cu Alex de la service-ul Gaggia/Lelit care mi-a spus ca ma poate ajuta doar cu garnitura de la cap duș. Pe site-urile mag-pro si pieseespressor nu am gasit nimic.

Mă puteți îndruma spre alte site-uri unde aș putea încerca să găsesc piesele care îmi lipsesc?

Reply
Poate merge schimbat grupul cu totul...
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Dacă sunt identice componentele cu cele din lelit nu vad de ce nu te pot ajuta mai mult cei de la service... În afara de cazul în care nu sunt identice... Caz în care e greu de găsit piese. Pune niște poze cu grupul și prinderea pe boiler sau,dacă nu se prinde direct, cum se face conexiunea la boiler. Sa vedem dacă pare cunoscut...
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply
Poze cu espressorul, capul de la dus, interiorul, adaptorul+garnitura pentru pastile.

Mai multe detalii si poze se pot vedea pe :

http://coffee-stuff.blogspot.ro/2009/12/...offee.html
si
http://beansandmachines.blogspot.ro/2012...oiler.html

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Ai dreptate... Din ce îmi aduc aminte despre interiorul lui lelit și din aceste poze pare ca seamănă foarte mult. Mergi cu el direct la service și poate găsești un băiat de treaba care îți poate spune dacă se potrivesc.

Reply
Mulțumesc pentru răspuns!
Dacă aș fi din București aș merge fără probleme, dar eu sunt din Timiș. Din această cauză mi-ar fi utile niște recomandări de site-uri cu piese Lelit de unde aș putea comanda cele necesare mie.
Sau poate e vreun espressoman pe-aici care are piese Lelit de care nu se mai foloseste. Sunt dispus să le cumpăr.

Reply
Aici e o problema cu leliturile... Eu nu am văzut piese pentru ele. Nici măcar amărâta aia de garnitură nu prea se găsește. Dacă găsești o schemă explodată a unui lelit poți sa dai comanda la service și îți asumi riscul sa nu se potrivească pentru niște diferențe foarte mici. Bafta!

Reply
(25-08-2014, 10:09)asdas Wrote: Mulțumesc pentru răspuns!
Dacă aș fi din București aș merge fără probleme, dar eu sunt din Timiș. Din această cauză mi-ar fi utile niște recomandări de site-uri cu piese Lelit de unde aș putea comanda cele necesare mie.
Sau poate e vreun espressoman pe-aici care are piese Lelit de care nu se mai foloseste. Sunt dispus să le cumpăr.
Daca iti trebuie schema explodata uite-o aici.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Mulțumesc baloozzy pentru schema. Piesele de pe Lelit PL041 de care eu am nevoie nu sunt identice cu modelul PL41TEM. Șurubul de la cap duș de la PL41TEM (mc138) este diferit de cel de pe PL041 (mc028), la fel si sitele de la cap dus. Cu toate astea cred ca se poate face o modificare pentru ca șurubul de pe PL041 (mc028) sa se potriveasca cu sita de la PL41TEM (mc137).

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)