• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Tamper dinamometric ieftin

Pentru cine este interesat am gasit de la fratii nosti chinezi un tamper dinamometric. Are toate dimensiunile posibile si convex si plat. Este copie dupa tamperul ESPRO. Nu am acest tamper deci nu stiu cat este de bun.

http://www.aliexpress.com/item/30lbs-pre...57915.html
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola+PID, Mahlkonig Vario, La San Marco SM95, Kinu M68, cantar Brewista, V60, Aeropress, Hario mini  

Reply
" ESPRO. Nu am acest tamper deci nu stiu cat este de bun."

Am si un tamper dinamometic Espro si unul dinamometric de la Concept Art.
Comparandu-le au si plusuri dar si minusuri , dpmdv . ,

La plusuri pentru Espro as mentiona pe langa calitatea lucraturii ,a finisajului si ergonomia .
Spre deosebire de CA ,Espro are manerul mai scurt , mai gros si mai usor de tinut in mana datorita formei mai rounjite , mai pline . Este mai placut in utilizare si realizez mult mai usor paralelismul intre talpa tamperului si sita , aspect f important in pozitia pucului fata de dusul grupului .

La minusuri as enumera doar faptul ca forta de tampare este reglata fix la 14 kgf .
De aici apare limitarea in a ma " juca " cu variabila ( cunoscuta ) forta de tampare , cu modificarea altor parametri cunoscuti ( granulatie , cantitate )

Din cele de mai sus rezulta plusurile si minusurile tamperului Concept Art .
Plusul major este dat de forta de tampare reglabila ( cunoscuta ) .
In rest doar minusuri , dpmdv . , datorate finisajului , formei si ale dimensiunilor de fabricatie . Mi se pare prea inalt , aspect care confera un grad mai ridicat de dificutate in utilizare .

Minusurile Concept Art ma fac sa folosesc , de cele mai multe ori , tamperul Espro .

Pentru diversitate mai schimb !
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
Cel din link nu este Espro original. Poate sa fie o copie buna dar nu stiu exact. Eu tamparea doresc sa fie o constanta si sa ma joc din granulatie si daca doresc o tampare mai puternica sau mai usoara o pot face cu un tamper normal.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola+PID, Mahlkonig Vario, La San Marco SM95, Kinu M68, cantar Brewista, V60, Aeropress, Hario mini  

Reply
(09-05-2013, 08:50)Cosmin Wrote: Cel din link nu este Espro original. Poate sa fie o copie buna dar nu stiu exact. Eu tamparea doresc sa fie o constanta si sa ma joc din granulatie si daca doresc o tampare mai puternica sau mai usoara o pot face cu un tamper normal.

Daca ai un tamper dinamometric cu care te impaci bine , nu mai ai nevoie de altceva .
Cu acesta poti tampa cu orice forta doresti . Nu te impiedica nimic sa continui presarea dincolo de clicul care indica atingerea presiunii delimitata constructiv.

Am observat ca tamparea precisa este importanta in cazul folosirii unei cafele foarte proaspat prajite .
In aceasta situatie 2-3 kgf in plus sau in minus conteaza , din cauza consistentei macinaturii , generata de prezenta CO2 - ului si a uleiurilor eterice foarte concentrate din boabe .
Dupa degazarea completa pot aparea mici abateri , iar pe masura ce cafeaua se invecheste se ajunge in faza in care putem tampa cu un compactor , ca tot nu conteaza , iar cafeaua va curge din picurator ca apa din furtunul unui pompier in misiune .
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
Tongue 
Device-ul asta pare foarte OK.

[Image: CARIB-BEAN.jpg]
Lelit PL41TEM + Mazzer SJ + Porlex Hall + Lelit Tamper Inox PL100 + Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm

Reply
Asta mai trebuia, un spatiu ocupat in plus Smile Pare sa aiba dimensiunile unei rasnite
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Pai are pretul unei rasnite...
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)