Hello There, Guest! Login Register


Tamper alama

#1
Azi am facut si eu un fel de "tamper" la strung (CNC), din alama.. Smile
Atarna ceva la greutate... cred ca din aluminiu era mai bine; sau inox.

Zic "un fe de" fiindca asta vroia sa fie defapt altceva si nu are diametru nominal.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Expobar Brewtus | Eureka Mignon
 
Reply
#2
Salut,

Ma intereseaza unde pot sa fac un tamper de 34.7 mm pentru handpresso. 

Cel original , din aluminiu, m-ar costa vreo 160 lei cu transport  (http://www.amazon.co.uk/Handpresso-Tampe..._1?ie=UTF8&qid=1421002449&sr=8-1&keywords=handpresso+tamper)
Lelit 41 TEM + Baratza Sette 270W

 
 
Reply
#3
si eu am avut aceeasi nedumerire cu tamperul din alama si am facut doar talpa din alama si manerul din docamid... si a iesit undeva pe la 250g, fata de aprox. 900g daca era integral din alama... si binenteles costul a fost mult mic asa decat sa-l fac tot
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#4
(11-01-2015, 22:27)dobro_c Wrote: si eu am avut aceeasi nedumerire cu tamperul din alama si am facut doar talpa din alama si manerul din docamid... si a iesit undeva pe la 250g, fata de aprox. 900g daca era integral din alama... si binenteles costul a fost mult mic asa decat sa-l fac tot

Unde pot sa fac si cat ar costa?
Lelit 41 TEM + Baratza Sette 270W

 
 
Reply
#5
ma gandesc ca bronz sau alama in bucuresti puteti gasi la B.A.D.I. pretul e undeva pe la 50-70 lei/kg, asta inseamna ca o bucata de fi 60mm x 30mm ar fi cam 0.5-0.6 kg + o bucata de docamid de lungime 80-90 mm + manopera. si probabil te apropii de 100 lei si de banii astia iei unul gata facut...

sau gasiti un strungar care poate din greseala are materialele respective pe stoc si te incadrezi cred ca la un 50 lei
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#6
Daca te intereseaza pot sa-l comand eu de la Amazon (luna asta am comandat 5 produse de la ei) si-l scot la un pret mai jos de cei 160 lei
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#7
E 115 lei (19 lire) fara transport oricum. Parca nu merita tinand cont ca folosesc jucaria aia ocazional.
Lelit 41 TEM + Baratza Sette 270W

 
 
Reply
#8
Cateva modele accesibile se gasesc si aici, daca nu trebuie neaparat din alama.
Free shipping, daca nu va deranjeaza sa asteptati o luna pentru ele Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)