Hello There, Guest! Login Register


Tabietul cafelei

#1
Curiozitatea ma impinge sa aflu ce obiceiuri matinale are comunitatea de espressomani, in a-si bea cafeluta. Prin urmare, obisnuiti sa va incepeti ziua direct cu o cafea, sau dupa ce a-ti mancat, in ce fel preparata, espresso sau capuccino ?

Va invit sa va destanuiti tabieturile.

P.S. subsemnatul obisnuieste sa serveasca un dublu espresso, dupa un mic dejun frugal
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#2
Eu il beau dupa masa, cu ochii in mail si revista presei. Ma rog, dupa un minut nu mai am ce bea Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Hai sa aflam de tabietul unei zile intregi, nu doar dimineata.
Eu dimineata beau un flat white (nu vreau sa sune pretentios, un double shot cu crema de lapte mai subtire) dupa ce duc copilul la scoala.
Pe urma un altul la birou tot pe post de "cafeaua de dimineata". Dupa masa de pranz un double shot si seara cand ajung acasa mai fac un flat white de cele mai multe ori - sau un cappuccino.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#4
Dimineata "nici iarba nu creste" pana nu "mananc" o dubla cu lapte Big Grin
Fara cafea nu se intelege nimeni cu mine.
Dupa pranz urmeaza a doua dubla (tot cu lapte) iar pe seara depinde, ori a treia dubla ori un ceai de Cascara (de la P.J.) sau un ceai negru, depinde de chef si mai ales de anturaj. Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#5
(10-05-2013, 17:13)Entonii Wrote: Hai sa aflam de tabietul unei zile intregi, nu doar dimineata.

Presupun ca majoriatea bea o singura cafea pe zi...desi, la cat de buna e, cu siguranta ar bea mai multe...dar mai trebuie sa si dormim..

Eu, dupa ce ma trezesc, dau drumul la espressor, sa se incalzeasca, si imi pregatesc un mic dejun nu foarte copios (cereale). Dupa cereale pregatesc doua shoturi simple (nu am timp sa rasnesc pentru 2 duble Big Grin ), dintre care unul este al meu si il beau urmarind stirile la tv... la serviciu nu ma mai pot atinge de cafeaua la filtru iar seara am renuntat sa mai beau, in timpul saptamanii, deoarece dorm prost. Astazi imi permit si a doua cafea seara...sau a treia...Angel
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#6
Dimineata 2xdublu espresso. Dupa masa inca un 2xd.
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#7
Niciodata pe somacul gol !
Dimineata prepar 2 bauturi din espresso dublu .
Prima cu lapte , pentru sotie . Cu aceasta ocazie , pentru a incepe minunat ziua , ii daruiesc cu toata dragostea o floare pe care o desenez din crema de lapte.

Eu obisnuiesc sa beau cam 1/2 din shot imediat dupa extractie , langa espressor .
Ma bucur , astfel , de gustul si aromele , de care tot discutam pe forum .
Restul il desenez cu crema de lapte , de dragul prelungirii momentului in care stam cu totii la masa de dimineata si inainte de a pleca cu copiii la scoli .

Dupaamiaza , pe la ora 17 , cel tarziu , se repeta scena , doar ca ne mutam in curte , pe terasa (vara) .

In weekend ma mai joc cu espressorul si beau , mai des , espresso . Tot atunci mai si experimentez cate ceva .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#8
Eu servesc un doppio dimineata, de obicei pe stomacul gol, sa-l simt mai bine, si al doilea (dar nu e regula) in jur de 18. La cel de dimineata ora nu e fixa, dar e printre primele lucruri de care ma apuc. Cu laptele lucrez foarte rar.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#9
dimineata:
- doppio eu
- cappuccino sotia
- doppio cu lapte la termos pt. sotie

dupamasa:
- doppio eu
- cappuccino sotia

Intre ele daca mai vine cineva in vizita, sau daca fac in sita dubla cappucinno-ul sotiei ... mai bag si cate un single.
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#10
Din ce am mai citit pe net, cu privire la obiceiurile alimentare de prin Italia sau Franta, capuccino il servesc ei doar pana in ora 11, si baut alaturi de biscuiti,crossaint-uri, miere, iaurt sau fructe. Fara ou, mezeluri sau alimente ce necesita o digestie mai buna cu ajutorul unei cafele simple. Capuccino avand lapte, se spune ca ingreuneaza digestia.
Dar pana la urma, totul depinde de gustul fiecaruia dintre noi, si/sau individualitatea biologica.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#11
Daca as putea, m-as trezi si noaptea sa mai beau un shot. Big Grin

In timpul saptamanii, dimineata unul si dupa-amiaza unul, simplu sau dublu, dupa caz. Jumatate baut rapid, cu cealalta jumatate imi lungesc "suferinta". Daca e simplu, seara pe la 10.00 parca as mai vrea unul (dar nu mai beau).
In weekend... de cate ori trec pe langa espressor.

Dar cel mai frustrant e faptul ca nu gasesc un raspuns la intrebarea care mi se plimba prin cap de fiecare data: cum am "reusit" sa pierd atatia ani fara asa ceva?!
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#12
(10-05-2013, 17:13)Entonii Wrote: Dupa masa de pranz un double shot si seara cand ajung acasa mai fac un flat white de cele mai multe ori - sau un cappuccino.




(10-05-2013, 17:25)sorin2505 Wrote: Dupa pranz urmeaza a doua dubla (tot cu lapte) iar pe seara depinde, ori a treia dubla ori un ceai de Cascara (de la P.J.) sau un ceai negru, depinde de chef si mai ales de anturaj. Wink




(12-05-2013, 20:55)sebas Wrote: Dimineata 2xdublu espresso. Dupa masa inca un 2xd.




(13-05-2013, 00:17)raducarutasu Wrote: Dupaamiaza , pe la ora 17 , cel tarziu , se repeta scena , doar ca ne mutam in curte , pe terasa (vara) .




(13-05-2013, 05:36)baloozzy Wrote: Eu servesc un doppio dimineata, de obicei pe stomacul gol, sa-l simt mai bine, si al doilea (dar nu e regula) in jur de 18.

Nu aveti probleme cu somnul? Eu ma gandesc serios sa adaug in meniu decofeinizata...daca beau dupa ora 14 admir peretii jumatate din noapte. In weekend ma mai las dus de val dar, de exemplu, ieri am baut un shot dublu dimineata, un cappuccino la pranz si jumatate de latte macchiato mai pe la 17-18 si mi.a luat vreo 2-3 ore sa adorm (in conditiile in care m.am bagat in pat la 12...si astazi sunt de serviciu 24h...Sad
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#13
(13-05-2013, 22:17)nickso Wrote: Nu aveti probleme cu somnul?

Depinde si de cafeaua pe care o bei...
Eu nu beau robusta.
Dupa cateva incercari, m-am oprit la Sarkis si P.J. si nu am probleme.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#14
Ce.i drept, cu exceptia shotului de dimineata, pentru care am folosit columbia de la sarkis, cappucino si latte.ul le-am facut cu tchibo cafe creme, boabe prajite mai mult...dar ei zic ca este 100% arabica. Oricum, nu vreau sa deturnez acest topic. Am observat ca ii putem cere lui liviu sa mute post-urile intr-un topic nou, daca el considera ca este ceea ce trebuie facut. M-ar interesa sa aflu mai multe pareri despre cum putem sa ne bucuram si de cafea si de somn, precum si in ce masura am putea inlocui cafeaua normala cu decofeinizata.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#15
Eu am baut intr-o perioada "cafeaua de la ora 18.00" doar Decaf.
Dar daca am vazut ca dorm si dupa EQ, n-am mai luat Decaf.
Cred ca e vorba si de obisnuinta Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#16
Nikso, cel mai bine creeaza tu un topic nou cu problema pe care o doresti. Mutarea de mesaje o mai fac atunci cand nu cadreaza cu subiectul, dar daca vrei sa aduci in discutie ceva care merita un topic separat, apasa butonul Subiect nou, pe aria potrivita, pune-i un titlu sugestiv si spune ce te doare :-) E un forum liber...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Ok...asa o sa fac, dar maine Big Grin
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#18
in cazul meu
-in cursul saptamanii de lucru pana de curand cand am invatat sa spumez laptele, dimineata pe nemancate pana la 4 doppio si atat, insa acum 1 doppio si 1 cappuccino;
-weekend dimineata 2 doppio + 2 cappuccino si dupa amiaza 1 cappuccino
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#19
Pentru mine dimineata incepe cu un doppio si un croissant (le prefer pe cele cu vanilie dar sunt mai greu de gasit). Daca e weekend sau o zi a saptamanii cu mai mult timp, prima este sotia, care primeste un cappuccino/latte.

Dupa amiaza este randul unui alt doppio. Rar beau mai mult de doua doppio pe zi, desi nu am probleme in a dormi dupa. Incerc sa am un consum moderat de cafea.

Vara, uneori inlocuiesc doppio de dupa amiaza cu un ice-coffee pe care il prepar dintr-un doppio, lapte si gheata puse in blender. Mai adaug zahar, menta sau vanilie. E foarte racoritor.
Gaggia Classic |PID |OPV Modificat |Rancilio Steam Wand |15-18-20 gr. VST |Pitcher Motta Europa |Tamper Alex |Lelit PL043MM |
 
Reply
#20
Eu in general dorm fara probleme chiar daca beau cafea seara. Ba, daca vin obosit de la serviciu o cafea ma adoarme si mai bine.
Dimineata intr-adevar dubla cu crema de lapte este "injectia" ce ma trezeste. Pe post de zahar/ indulcitor sunt biscuiti/chec/prajituri/tarta cu dulceata si ce se mai gaseste prin casa.

Nu aveti probleme cu somnul? Eu ma gandesc serios sa adaug in meniu decofeinizata...daca beau dupa ora 14 admir peretii jumatate din noapte. In weekend ma mai las dus de val dar, de exemplu, ieri am baut un shot dublu dimineata, un cappuccino la pranz si jumatate de latte macchiato mai pe la 17-18 si mi.a luat vreo 2-3 ore sa adorm (in conditiile in care m.am bagat in pat la 12...si astazi sunt de serviciu 24h...Sad
[/quote]
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#21
(15-05-2013, 17:35)okayo Wrote: Eu in general dorm fara probleme chiar daca beau cafea seara. Ba, daca vin obosit de la serviciu o cafea ma adoarme si mai bine.

Vreau si eu...SadSad
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#22
(16-05-2013, 22:58)nickso Wrote:
(15-05-2013, 17:35)okayo Wrote: Eu in general dorm fara probleme chiar daca beau cafea seara. Ba, daca vin obosit de la serviciu o cafea ma adoarme si mai bine.

Vreau si eu...SadSad

Schimba setarile Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#23
Am vorbit serios. Nu stiu ce s-a inteles... Insa cafeaua ma trezeste doar dimineata si nu cum am citit ca isi face efectul (cafeina) in 45 de minute. In timp ce o sorb sunt la faza de "loading system". Rar mi s-a intamplat ca de la o cafea sa descopar ce albi sunt peretii pe intuneric.
Recunosc ca nu comparvexperienta mea cu a altora. Eu beau espresso cu lapte=putina cofeina.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#24
Si eu tot cu lapte beau, poate din cauza asta n-am probleme cu somnul Wink
Cred ca mai depinde si de "setarile" de moment Wink
Dimineata o beau in ideea ca o cafea te trezeste si te umple de energie, dar dupaamiaza/seara o beau doar ca sa-i simt gustul, s-o savurez (cum spune Mihai H.)
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#25
(16-05-2013, 23:01)sorin2505 Wrote:
(16-05-2013, 22:58)nickso Wrote:
(15-05-2013, 17:35)okayo Wrote: Eu in general dorm fara probleme chiar daca beau cafea seara. Ba, daca vin obosit de la serviciu o cafea ma adoarme si mai bine.

Vreau si eu...SadSad

Schimba setarile Big Grin

SmileSmileSmileSmileSmile


(16-05-2013, 23:51)okayo Wrote: Am vorbit serios. Nu stiu ce s-a inteles...

Nu s.a inteles nimic ciudat doar ca... te invidiez si as vrea si eu "setarile" tale
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)