• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Sun Coffee Roastery - Timisoara are in sfarsit prajitorie

Era si cazul ca unul dintre cele mai mari orase ale tarii sa aiba si prima prajitorie. Foarte multi useri din Timisoara mi-au scris pe mail sau PM, intrebandu-ma de ce orasul lor nu are? :[Image: smile.gif] Greu de raspuns, pana azi, cand trebuie sa le spun din suflet un bun venit calduros celor de la Sun Coffee Roastery!!!

Milan este artizanul, care se tot straduieste din vara sa puna pe picioare prajitoria, reusind dupa cursuri si teste peste teste sa isi stabilzeze cateva profile care mie unul mi-au placut foarte mult si o sa revin cu niste imagini (atat cat pot fi ele de relevante).

Sper ca timisorenii sa revina cu impresii aici pe topic si sper ca Milan sa organizeze cat mai multe degustari free, caci vorbim practic de un oras care o ia aproape de la zero in materie de cafea proaspat prajita.

Discount-ul pentru forum va fi de 15%, atat pe cafea verde cat si prajita, conform paginii din sectiunea de discount-uri.

Il rog pe Milan sa adauge mai multe si sa nu se fereasca sa fie tehnic si detaliat in explicatii.

Asadar, bun venit!
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Desi nu mai sunt timisorean de anul trecut o sa ma "sacrific" sa o incerc.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Bun venit - era si cazul sa avem o prajitorie de cafea in Timisoara..........!!!!!!!!
Doar e Timisoara !!!!
Gaggia Clasic,Fiorenzato F5

Reply
in sfarsit Smile asteptam sa incercam
Expobar Brewtus IV | Eureka Olympus 75E Titanium Burrs

Reply
Multumesc Liviu pentru frumoasa si calduroasa introducere si salut tuturor espressomanilor.
Noi suntem Sun Coffee Roastery si cum a precizat Liviu, am inceput sa punem pe picioare acest proiect din vara lui 2015 dintr-o pasiune nascuta cu mult timp in urma. Noi prajim cu un Toper Cafemino si am ales pentru inceput trei cafele care au fost din start pe gustul nostru, respectiv Etiopia Harrar, Panama Bambito Estate si Columbia Huila. Stilul nostru de prajire este City spre City+ deoarece am realizat ca prin acest profil accentuam toate caracteristicile de origine si in acelasi timp pastram echilibrul intre body, aciditate si arome. Suntem deschisi si la alte profile de prajire avand in vedere ca gusturile sunt diferite.
Noi dorim sa va cunoastem si de aceea o sa organizam cat mai multe evenimente pe care o sa le postam si aici pe site. Pentru orice intrebari suntem si aici pe forum non stop Smile sau pe emailul info@suncoffee.ro si suncoffeeroastery@gmail.com

Reply
Comenzile se pot ridica / plati si de la sediul dumneavoastra?
Nu de alta dar pe "Pomiculturii" trec de 2 ori pe saptamana.
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
(22-03-2016, 23:12)amarok Wrote: Comenzile se pot ridica / plati si de la sediul dumneavoastra?
Nu de alta dar pe "Pomiculturii" trec de 2 ori pe saptamana.

Da, toate comenzile se pot ridica si plati direct la prajitorie pe Pomiculturii 12, chiar vis-a-vis de pomul gros Smile

Reply
(22-03-2016, 19:24)Lyvyoo Wrote: ... Il rog pe Milan sa adauge mai multe si sa nu se fereasca sa fie tehnic si detaliat in explicatii.

poate si trasabilitate, asigurarea consistentei produselor, sortimente in perspectiva, blenduri, ... ce mai un intreg repertoriu de marketing ...revealed Smile

Panama si Harrar, la preturi decente, transport gratuit peste 150 lei, oferta explicita de cafea verde pentru prajit... mi-au atras atentia imediat, apoi... dece Harrar grade 4? la 19-20 euro/Kg verde?
(grade 4 s-ar zice ca e cafea substandard si ar avea multe zeci de defecte - pana-n 86 - la 300g)
ok, astea-s preturile la noi si mai toata lumea cumparatorilor e multumita... Smile 

nu stiu cum arata, am sa comand oricum, dar in legatura cu ce am mai luat in ultimul timp de la alti prajitori de la noi, am inceput - e o noutate la mine - sa organizam claca de ales boabele verzi... ca pe vremuri cu orezul Smile
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Reply
Mersi radudani pentru ca ai deschis aceste subiecte.

Cafeaua o achizitionam de la o societate de renume din Uniunea Europeana, cu foarte multa experienta in selectionarea si importarea celei mai bune cafele. Toate cafelele noastre vin ambalate in saci GrainPro si sunt depozitate in conditii optime. Pe viitor avem foarte multe idei si dorinte, sa existe doar timp sa le punem in practica Smile Dorim sa aducem si alte sortimente de cafea si in urmatoarea luna introducem un blend.
In legatura cu sustinerea ta conform careia boabele de cafea Harrar nu sunt de cea mai buna calitate, as dori sa te asigur ca boabele de cafea Harrar pe care noi le vindem nu sunt nici pe departe cu defecte de 86 la 300 gr. Oricum, fiecare comanda trimisa catre client, prajita sau verde, este atent selectionata si inlaturate putinele boabe care prezinta defecte, pentru a livra un produs de maxima calitate, fara a fi nevoie de claca specilaizata in alegerea boabelor verzi Smile
Daca am omis sa explic orice aspect care prezinta interes va rog sa intrebati.

(22-03-2016, 21:56)tiranul Wrote: Bun venit - era si cazul sa avem o prajitorie de cafea in Timisoara..........!!!!!!!!
Doar e Timisoara !!!!
Multumim frumos si te asteptam cu drag. Asa este, trebuia si in Timisoara.

(22-03-2016, 22:20)magicianu Wrote: in sfarsit Smile asteptam sa incercam
Multumim Magicianul, speram sa ne vedem in curand Smile

Reply
Felicitari lui Milan pentru initiativa si volumul enorm de munca depusa. Pentru mine este o usurare sa vad ideea lui pusa in realitate. Apropo de preturi, mie mi se par absolut decente.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 

Reply
(23-03-2016, 00:23)Papa Jacques Wrote: Felicitari lui Milan pentru initiativa si volumul enorm de munca depusa. Pentru mine este o usurare sa vad ideea lui pusa in realitate. Apropo de preturi, mie mi se par absolut decente.

Multumesc foarte mult Radu!

Reply
Am trecut prin zonă, destul de greu de găsit (nu are nici o firmă afară), amplasat la demisolul clădirii vis-a-vis în diagonala de copac. Nu era nimeni.
Un program pe ușa ar fi ideal...

Reply
Bine ați deschis Smile si mult succes 
când mi se termina stocul va fac o vizita !

Reply
(24-03-2016, 10:52)amarok Wrote: Am trecut prin zonă, destul de greu de găsit (nu are nici o firmă afară),  amplasat la demisolul clădirii vis-a-vis în diagonala de copac. Nu era nimeni.

Sun Coffee Roastery nu are magazin de prezentare insa cafeaua precomandata se poate ridica de la punctul de lucru cu in telefon in prealabil. In principal incurajam comenzile online. Cu toate acestea stam la dispozitia tuturor clientilor si incercam sa usuram modalitatea de comunicare.

(24-03-2016, 11:36)sorin2010 Wrote: Bine ați deschis Smile si mult succes 
când mi se termina stocul va fac o vizita !

Multumim. Te asteptam Smile

Reply
(22-03-2016, 23:19)Milan SunCoffee Wrote: Da, toate comenzile se pot ridica si plati direct la prajitorie pe Pomiculturii 12, chiar vis-a-vis de pomul gros Smile
Oho, ce frumos, bun venit! Si eu trec cel putin odata in saptamina pe acolo, asa ca la prima ocazie am o oprire planificata :-)
Lelit PL043MM + Gaggia Classic

Reply
Vezi sa nu uiți sa suni înainte, vezi postul de mai sus

Reply
Ii uram bun venit lui Milan si Sun Coffee, si ne bucuram sa colaboram cu el de la inceput. Lucrez la Aethernativ in Timisoara. Nu pentru reclama spun asta, ci pentru ca avem o comunitate destul de restransa de espressomani in oras, si daca sunteti prin centru si nu aveti chef de aceleasi "italience" ne puteti face o vizita. Impreuna cu Milan vom organiza si o degustare. Il las pe el sa anunte detaliile la momentul potrivit. Am incercat sa schimbam stilul de anul trecut de cand am inceput sa luam cafea de la Hotspot apoi de la mai priceputii clujeni de la Yume, dar acum am devenit ceva mai "patriotici" si il vom sustine pe Milan, pentru ca are o cafea calitativa, foarte rezonabila la pret si mereu prajita proaspat. E un tip foarte serviabil si dornic sa invete, deschis la informatii si experimente, deci era exact ce cautam. Timisoara e destul de izolata, de cand au disparut si cei de la Coffee Project, asa ca putem incerca diverse variante pentru un public destul de profan. Tinem aproape si de forum si ii multumim in mod special lui Liviu pentru amabilitatea de a ne raspunde la intrebari. O zi buna!  Smile
Lelit PL41TEM, Lelit PL 043 MMI, Rancilio Epoca, Lelit Tamper 58, Motta Tamper 58 etc.

Reply
Multumim Bogdan pentru incurajarile si vorbele frumoase care le-ai transmis, tinand cont ca suntem o societate la inceputuri. Este o placere sa colaboram cu tine Smile

Reply
(24-03-2016, 10:52)amarok Wrote: Am trecut prin zonă, destul de greu de găsit (nu are nici o firmă afară),  amplasat la demisolul clădirii vis-a-vis în diagonala de copac. Nu era nimeni.

Cusurgiu mai esti amarokule :Smile  Bine ca exista punctul de ridicare, altfel era nevoie de curier, dezavantajos si pentru unii si pentru altii. Daca te iei si pui firme si program, bate si nenea in uniforma la usa si trebuie sa te organizezi acolo ca si locatie publica.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Trebuia specificat asta. Eram prin zonă și am zis sa vad și eu ce și cum. Și am văzut.
Așa că nu sunt cusurgiu, mai curând dezamăgit.

Oricum partea cu curierul mai e de finisat. La adresa în Timișoara, comanda de 75 lei îmi dădea transportul ca trebuie plătit.

Reply
(24-03-2016, 14:24)amarok Wrote: Trebuia specificat asta. Eram prin zonă și am zis sa vad și eu ce și cum. Și am văzut.
Așa că nu sunt cusurgiu, mai curând dezamăgit.

Oricum partea cu curierul mai e de finisat. La adresa în Timișoara, comanda de 75 lei îmi dădea transportul ca trebuie plătit.

Nu fi dezamagit, in viitor promitem sa deschidem si un magazin de prezentare Smile Noi incercam sa fie cat mai usor pentru toata lumea si propunem solutii, asta era una dintre ele sa ne vedem la punctul de lucru la o anumita ora stabilita. Astfel cum ne-am inteles si noi. Important este sa-ti placa cafeaua noastra Smile

Reply
Au un numar de contact. Te-ai dus ca popa cu boboteaza si uite ca nu te-au primit Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Vedem mâine dimineață cum va fi cafeaua când o sa o fac. Ne vedem la ora 18

Reply
Fost, văzut, vorbit și va urma.

Reply
Soția a ales: Columbia va fi prima
[Image: a14ea61ee319480680e4a9a3aea07493.jpg]

Mai trebuie umblat la măcinare.
[Image: 1ac1fdd1df9ab753ec462bc6c97525f9.jpg]

Dar și la o curgere destul de rapida a făcut o spuma persistenta. Poza e la 5 minute de la preparare

Reply
Pune poze imediat dupa extarctie, cu un espresso corect, altfel se sperie clientii potentiali  :Smile

Asteptam mai multe review-uri despre cafea, gust, stil de prajire, de la cei care au testat deja.

Reply
Ceva de genul  Smile

Si Harrar-ul stralucind in Sun :Smile

[Image: IMAG0190_zps6lbijz7e.jpg]

Reply
(25-03-2016, 17:51)Lyvyoo Wrote: Pune poze imediat dupa extarctie, cu un espresso corect, altfel se sperie clientii potentiali  :Smile

Asteptam mai multe review-uri despre cafea, gust, stil de prajire, de la cei care au testat deja.
Cusurgiule...

Cafea noua, macinatura noua. Și sitele ims sunt mai puțin "permisive". Maine alta încercare.

Pana termin punga îmi reușește.

A doua încercare fu mai bine. Nu mai pun poze ca nu ma pricep...

Reply
Sunt si eu la a 2-a tura comandata de la Milan. De obicei ma abtin de la aprecieri, dar fiind loco aici in Timisoara, am zis sa imi scriu totusi parerea subiectiva: foarte foarte buna. Aatat Columbia cat si Harrar au primit aprecieri si acasa si de la colegi de birou. Panama, mie personal mi s-a parut un pic "subtire", dar f fina aroma (poate neadaptata gustului meu mai "taranos" Smile ). Extra: Livrare personala, comunicare foarte ok si placuta .
Succes in continuare!
Lelit PL41TEM, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500

Reply
sun caffee -modul de a scapa de comenzile de afara [Image: smile.gif])
foarte buna cafeaua,toate 3 sortimentele,pacat ca sunt doar 3 ,sa speram ca o sa largeasca paleta de produse,patronul este super ok ,foarte de treaba,nu e roman cred ca dupa nume e sarb ...,multi patroni ar avea de invatat de la el cum sa se poarte cu cei care le baga banii in buzunar,eu  am fost  asa de incantat  de el incat nici nu i-am mai spus sa imi faca reducere ,recomand cu caldura [Image: heart.gif]
lelit 41 tem powered by vladislav, sita precision competition, tamper lelit, fake OCD 3D printed, pitcher motta, rasnita msj

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)