• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Sugestie up-grade teava abur Lelit PL41E

Salut tuturor!

Sunt posesorul unui espressor Lelit PL41E de care sunt foarte multumit in ce priveste calitatea extractiilor, insa as vrea sa obtin o calitate mai buna a spumei de lapte.

Teava originala are acel dispozitiv tip panarelo, care zace bine mersi intr-un sertar, nu pot obtine decat bule hyper-macro cu el . Fara dispozitiv obtin rezultate mult mai bune, e clar insa ca mai am nevoie de lucru.

Problema este ca forma tevii fara panarelo cu variatiile de sectiune, impiedica o curatare optima la exterior.
Pe langa asta cred ca o teava mai buna mi-ar usura munca de a obtine microfoam.

Vreau sa o schimb si as vrea ajutorul vostru cu o sugestie.
Bineinteles as vrea o teava de abur cat mai profi, fara a sari calul. Ceva in genul  Lelit PL62, Lelit PL41TEM

Ma descurc bine pe partea mecanica si daca e nevoie de ceva adaptoare nu e o problema.

Multumesc pentru ajutorul vostru
Lelit PL41E, La Cimbali Junior, Mahlkonig Vario, Gaggia MDF, Zassenhaus Panama,  Bottomless 57mm, Bottomless 58mm, dinamometric tamper 

Reply
Teava de PL41TEM se potriveste, sau cel putin acum un an cand am intrebat fabrica, se potrivea. Vezi cu ce pret o poate aduce importatorul ca si piesa de schimb. Daca e prea scumpa (desi nu cred)  poti verifica si afara pretul acesteia.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(09-01-2016, 00:21)Lyvyoo Wrote: Teava de PL41TEM se potriveste, sau cel putin acum un an cand am intrebat fabrica, se potrivea. Vezi cu ce pret o poate aduce importatorul ca si piesa de schimb. Daca e prea scumpa (desi nu cred)  poti verifica si afara pretul acesteia.

Mersi pentru sugestie. Plec din tara pentru cateva luni si o sa caut afara.
Lelit PL41E, La Cimbali Junior, Mahlkonig Vario, Gaggia MDF, Zassenhaus Panama,  Bottomless 57mm, Bottomless 58mm, dinamometric tamper 

Reply
Aceeasi intrebare pt un Gaggia Pure? Smile
Expobar Brewtus IV + Kinu M68

Reply
(09-01-2016, 01:58)vladdooo Wrote: Aceeasi intrebare pt un Gaggia Pure? Smile

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...-pe-Gaggia

Pentru Pure nu e "plug and play" ca la Old Classic, dar cu un racord cu filet interior de 1/4" si stut de 6mm se portiveste.
Panarello chiar nu face crema. Smile
Nuova Simonelli Oscar; Mazzer Super Jolly

Reply
Nickso, te bagi? Big Grin

Reply
Smile dacă se poate...
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply
Ok. Da-mi de stire Smile

Reply
(09-01-2016, 02:37)astinga Wrote:
(09-01-2016, 01:58)vladdooo Wrote: Aceeasi intrebare pt un Gaggia Pure? Smile

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...-pe-Gaggia

Pentru Pure nu e "plug and play" ca la Old Classic, dar cu un racord cu filet interior de 1/4" si stut de 6mm se portiveste.
Panarello chiar nu face crema. Smile

Racord cu filet exterior de 1/4".

Nuova Simonelli Oscar; Mazzer Super Jolly

Reply
As fi interesat și eu de schimbarea tevii de abur pentru Lelit PL042EM. Care ar fi varianta optima?

Reply
Cea de PL41Tem
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Am gasit ceva aici: Tubo vapore girevole Lelit Cod. MC742 Lelit revolving steam tube Cod. MC742 la 24,90 Euro.

http://www.lamacchinadelcaffe.com/en/lelit.html
Asta este teava profesionala? ...sau mai bine intreb la service-ul importatorului din romania.
Lelit PL042EM, tamper concept-Art

Reply
Pune o intrebare si in Romania (spune ca esti de pe forum sa iti dea un pret mai bun) si spune-ne si noua. Apoi compari si vezi unde iesi mai ieftin.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)