Hello There, Guest! Login Register


Sita oarba Lelit (57 mm)

#1
Salut,
As dori si eu sa ma ajute cineva care este din Bucuresti si are drum pe la cei de la kfea.ro. Vreau sa-mi iau sita oarba pentru Lelit-ul din dotare (adica asta), dar cei de la kfea nu trimit in tara decat comenzi peste 100 de RON.
Care aveti vreodata drum prin zona lor, luati-mi si mie, va rog, o sita din aia si puneti-o la un Funcurier ceva...

Multam frumos!
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#2
Astia de la http://www.mag-pro.ro nu au ?
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
#3
Nu. Cel putin eu nu gasesc pe site-ul lor.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#4
Scrie-le un mail, ar trebui sa-ti ofere ceva compatibil.
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
#5
Sau cere la importator. Atat ca e curierul cat sita...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Nu e problema de curier. N-am stiut ca se gaseste si la importator. O sa incerc sa vad ce-mi zic si ei.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#7
Un rezultat asemanator ar trebui sa obtii si cu o sita normala daca nu montezi piesa de deschidere. Huh
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#8
Ce-i aia piesa de deschidere?
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#9
La modelul meu (GC) e o piesa cilindrica din plastic ce se monteaza intre sita si portafiltru. Tre sa ai grija cand speli ansamblul sa nu o pierzi, Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#10
Piesa ta de la gc este acolo pentru a fi folosita cu sitele presurizate, pentru a nu te stropi cu cafea ce iese sub presiune din singura gaurica disponibila in sita...sub nici o forma nu obtii acelasi rezultat, ca si cand ai folosi o sita oarba, daca indepartezi acea piesa. Nu o indeparta atata timp cat ai sita presurizata in pf...nu o sa iti placa rezultatul. DAca ai sita nepresurizata poti sa o speli si sa o uiti in cutia espressorului...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#11
singura "gaurica" disponibila e cea de la portafiltru, unde se amplaseaza piesa respectiva. Dupa cum pare a fi construita sita presurizata se deschide prin apasarea suprafetei exterioare catre interior datorita tocmai acelei piese, apasarea exercitand-o presiunea aburului. Dar poate ma insel eu. Nu ar fi prima oara... Tongue
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#12
Am uitat și eu odată să pun țâmburuşul respectiv și am făcut dezastru în bucătărie, nu cred că are vreun rol să apese pe sită, ci doar să nu se împrăștie cafeaua.
Gaggia Evolution , Hario Skerton , Lelit PL 043 MMI , Tamper RVS full inox
 
Reply
#13
(23-01-2014, 11:00)amarok Wrote: singura "gaurica" disponibila e cea de la portafiltru, unde se amplaseaza piesa respectiva. Dupa cum pare a fi construita sita presurizata se deschide prin apasarea suprafetei exterioare catre interior datorita tocmai acelei piese, apasarea exercitand-o presiunea aburului. Dar poate ma insel eu. Nu ar fi prima oara... Tongue

daca iei sita presurizata, o umpli cu apa si apesi cu podul palmei pe sita sa creezi o minima presiune pe apa, vei vedea ca tasneste un firicel de apa prin gaurica din sita. Pe langa gauroaia din pf ai si o gaurica in sita presurizata. Smile
Alt rol acel plastic nu are, calmeaza jetul ala subtire de asa zisa cafea sa nu ajunga aleatoriu prin bucatarie ci sa curga incet in ceasca de sub pf.
A, si sper sa nu ai aburi in pf ci doar apa fierbinte, aburul ar fi bine sa "apese" numai laptele. Smile
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)