Hello There, Guest! Login Register


Sistem de rate fara dobanda pentru achizitia de espressoare hx/db

#1
Poate citesc acest thread dealerii din Romania de espressoare hx/db si implementeaza acest sistem de achizitie. Eu unul as fi primul cumparator intrucat nu dispun de toti banii pentru achizitia unui astfel de espressor, iar ca sa strang 6000 - 7000 lei e exclus pentru ca sunt un adevarat antitalent.
Daca reducerile de pe forum ar fi in paralel cu acest sistem de plata ar fi perfect.
Poate imi mai impartasesc punctul de vedere si alti espressomani...
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#2
N-au bancile destule pe cap...

Mai viabil as vedea un CAR espressoman Big Grin
 
Reply
#3
(13-12-2015, 19:36)renatoa Wrote: N-au bancile destule pe cap...

Mai viabil as vedea un CAR espressoman Big Grin

E o idee...si nu e rea
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#4
+1 si sa fie cu Raiffeisen Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#5
Ca o nota de subsol: rate fara dobanda nu prea exista decat in reclame. Un cost ascuns tot trebuie sa fie undeva...
Probabil ca unii comercianti ar putea introduce ceva gen cetelem pentru valori mai mari.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#6
Avem un forumist pasionat la cetelem. Poate ajuta...
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#7
cetelem este un IFN, si la cum arata prezenta lor (feminina) din diverse mall-uri, ma indoiesc ca nu ar avea comisioane... pe ce baza sa functioneze altfel ?

Banca care ar deservi un ipotetic CAR ar trebui aleasa strict pe baza de costuri minime, iar la capitolul asta, ... < censored / > nu are rival, deocamdata nu dau nume sa nu se zica ca fac reclama Smile
 
Reply
#8
Stiu ca importatorul Gaggia / Lelit / Macap a implementat in showroom acest sistem, dar cu Unicredit. In schimb nu stiu care e faza de nu poti avea toate sistemele cunoscute de rate, probabil bancile cer niste abonamente din partea comerciantului ca sa aiba dreptul de a implementa acest sistem, gen card avantaj, star bt etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
ING credit card.
  • 0% pentru rambursarea in 12 rate egale a cumparaturilor efectuate la POS sau pe internet
  • 12% pe an pentru rambursarea in 24 sau 36 de rate egale a cumparaturilor efectuate la POS sau pe internet. Aceasta este fixa pe toata durata Planului de rate.
 HX,F6.
 
Reply
#10
Si Star BT de la Banca Transilvania; depinde la câte rate s-au înțeles comerciantul cu banca , eu am preferat Lelitul in 3 rate fără dobânda (probabil restul coșurilor le suporta vânzătorul ), decât reducerea de pe forum , asta după ce luasem rasnita cu "banii jos"
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#11
Sistemul acesta de vanzare in rate fara dobanda, dar nu si fara costuri, este unul avantajos pentru toate partile implicate: finantator (banca), vanzator (comerciantul) si clientul final (persoana fizica).
- banca castiga comisioane de pe urma emiterii si administrarii cardurilor de credit si dobanzi atunci cand se retrage si cash de la automate si/sau nu se respecta termenul rambursarii ratei aferente produsului vandut in rate;
- comerciantul isi poate vinde produsele cu valori mai ridicate unei categorii mai largi de potentiali clienti, iar el va plati comisioane bancii, aferente tranzactiei efectuate cu cardul. Intre el si banca se incheie un contract de vanzare bunuri in rate prin intermediul cardului de credit emis, evident de banca, iar detaliile cu privire la sistemul de rate, de obicei, le impune tot banca.
- clientul, are si el de castigat de pe urma acestui sistem de vanzare, cu costuri mai reduse decat un credit clasic, platind in timp un produs ce il achizitioneaza acum.

P.S. am fost parte din ambele situatii, si client cu card de credit ce a cumparat in rate un produs, dar si ca reprezentant al bancii ce a stabilit conditiile de incheiere a contractului si semnat la final.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#12
(14-12-2015, 23:07)Silvio Wrote: ...am fost parte din ambele situatii, si client cu card de credit ce a cumparat in rate un produs, dar si ca reprezentant al bancii ce a stabilit conditiile de incheiere a contractului si semnat la final.

Simultan...?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#13
Da, simultan, dar client am fost pentru un contract  nu semnat de mine in calitate de reprezentant al bancii.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#14
Sa extrapolam... cum poti avea cel mai tare echipament de bar un an, fara sa platesti Big Grin

http://www.economica.net/cum-sa-ai-casa-...12253.html
 
Reply
#15
Salut,

Din cate stiu eu exista anumite societatii( nu neaparat banci sau ifn-uri) ca finanteaza echipamente de acest fel.

Grenke finanteaza acest timp de utilaje,puteti sa-i contactati.
 
Reply
#16
Da, adica iti baga pe gat un fel de automate vending, iti inchiriaza echipamentele LOR, nu finanteaza ce ai vrea tu sa cumperi... si fii sigur ca o fac mai dezavantajos ca o banca, pentru ca la ei asta e biznis Wink adica si dobanda la banca, ca doar nu crezi ca o fac cu fonduri proprii, si profitul lor, ca altfel de unde salarii si sedii ? Smile

http://www.grenke.ro/ro/produse-si-servicii.html
 
Reply
#17
(21-01-2016, 13:53)renatoa Wrote: Da, adica iti baga pe gat un fel de automate vending, iti inchiriaza echipamentele LOR, nu finanteaza ce ai vrea tu sa cumperi... si fii sigur ca o fac mai dezavantajos ca o banca, pentru ca la ei asta e biznis Wink adica si dobanda la banca, ca doar nu crezi ca o fac cu fonduri proprii, si profitul lor, ca altfel de unde salarii si sedii ? Smile

http://www.grenke.ro/ro/produse-si-servicii.html

Ai dreptate, normal ca nu o fac pe gratis,problema este ca foarte multe institutii care ofera credite se feresc sa finanteze acest tip de aparatura din doua motive:
1.nu se pricep,habar n-au ce  eala un espressor sau un macinator decat ce stiu de pe la televizor sau de prin baruri/cafenele etc
2.in opinia lor este greu vandabil in caz de neplata
In plus eu nu stiu sincer cate societatii vand espressoare profesionale in rate,prin finantare direct la ei sau prin credit bancar

(21-01-2016, 14:05)Tabaras Wrote:
(21-01-2016, 13:53)renatoa Wrote: Da, adica iti baga pe gat un fel de automate vending, iti inchiriaza echipamentele LOR, nu finanteaza ce ai vrea tu sa cumperi... si fii sigur ca o fac mai dezavantajos ca o banca, pentru ca la ei asta e biznis Wink adica si dobanda la banca, ca doar nu crezi ca o fac cu fonduri proprii, si profitul lor, ca altfel de unde salarii si sedii ? Smile

http://www.grenke.ro/ro/produse-si-servicii.html

Ai dreptate, normal ca nu o fac pe gratis,problema este ca foarte multe institutii care ofera credite se feresc sa finanteze acest tip de aparatura din doua motive:
1.nu se pricep,habar n-au ce  eala un espressor sau un macinator decat ce stiu de pe la televizor sau de prin baruri/cafenele etc
2.in opinia lor este greu vandabil in caz de neplata
In plus eu nu stiu sincer cate societatii vand espressoare profesionale in rate,prin finantare direct la ei sau prin credit bancar
Eu am cumparat un espressor profesional Forma plus un macinator facut la noi in tara DIP si nu mai stiu exact numele complet de la un importator de cafea de la noi din tara pentru a-mi face o cafenea mobila.
Mi-a fost dat fara dobanda,in rate egale,dar in schim am fost obligat sa cumpar o anumita cantitate de cafea de la el lunar.
Asta nu ar fi tot ca o dobanda,doar ca nu e banca si nu trebuie sa mai mentionez ca un kg de cafea ok este destul de scumpa.
 
Reply
#18
Atentie la termeni, profesional inseamna ca faci bani cu el, deci daca il cumperi pe o firma care are acest profil (bar), nu vad de ce banca ar comenta... Huh Confused
Acasa, teoretic, nu ar avea ce sa caute un echipament profesional... repet, teoretic Big Grin
Chiar si in acest caz, iarasi banca nu are treaba cu ce cumperi, iei credit pe nevoi personale, nu am auzit sa fie nevoie sa te justifici...
Nu in ultimul caz, un card de credit poate avea o linie care sa acopere multe din echipamentele care se discuta aici.
Topicul este despre rate fara dobanda Wink domeniu care intradevar nu e acoperit de nici o banca/credit Smile
 
Reply
#19
(21-01-2016, 14:13)renatoa Wrote: Atentie la termeni, profesional inseamna ca faci bani cu el, deci daca il cumperi pe o firma care are acest profil (bar), nu vad de ce banca ar comenta...  Huh  Confused
Acasa, teoretic, nu ar avea ce sa caute un echipament profesional... repet, teoretic Big Grin
Chiar si in acest caz, iarasi banca nu are treaba cu ce cumperi, iei credit pe nevoi personale, nu am auzit sa fie nevoie sa te justifici...
Nu in ultimul caz, un card de credit poate avea o linie care sa acopere multe din echipamentele care se discuta aici.
Topicul este despre rate fara dobanda Wink domeniu care intradevar nu e acoperit de nici o banca/credit Smile

Eu ma refeream la faptul ca puteai sa faci si o achizitie directa a unui astfel de aparat si sa garantezi cu el,un fel de leasing.
Normal ca daca faci credit de nevoi personale sau apelezi la un card (gen card avantaj) nu trebuie sa justifici nimic in fata celor de la banca.
 
Reply
#20
Ce vrei tu nu este chiar asa de simplu, in sensul ca fara a plati un avans vanzatorului pentru achizitia aparatului si fara un contract beton care sa-i permita recuperarea eventualei pierderi, este putin probabil ca acesta sa isi asume exclusiv riscul ca tu sa-l inapoiezi dupa o scurta perioada sau sa nu il platesti.La leasing cum crezi ca este ?
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#21
Pai vedeti un pic mai in urma la postul #14, cum ar putea fi Smile
 
Reply
#22
Nu există credite cu dobândă zero. Ala nu mai este credit, e finanțare.
În general practica acestor firme ce oferă o asemenea facilitate e de a da un discount în cazul plății integrale sau de a te obliga prin contract sa cumperi consumabile de la ei. Ultima varianta e cea mai profitabila pentru firma în cauza.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#23
De fapt cazul ratelor fara dobândă sta cam așa.
Ca și magazin trebuie să plătești un anumit procent în funcție de câte luni se face rată fără dobândă.
Ca și client ești câștigat pt ca îți permiți ceva fără un efort major (și am cumpărat astfel toată aparatură foto high end care nu ie ieftină)
Ca și bancă câștigi respectivul procent de la comerciant și dacă cel care cumpăra nu plătește la timp, din dobânzi. Faza cu comisionul pe card ie bullshit, toate cârdurile au comision de administrare.

Cu alte cuvinte mie mi-ar conveni ca și reducere posibilitatea de a achiziționa cu un card avantaj de ex în 12 rate de la toți importatorii. Evident ca pot plăti astfel prețul de pe site-ului respectiv.
Lelit Bianca, Honne Home, Kinu 47, Kompresso
Past:Gaggia Clasic, VBM Domobar Jr, Vario home
 
Reply
#24
S-a gandit cineva la posibilitatea de a folosi sistemul  de plata in rate  gen Card Avantage?In fond comerciantul isi ia banii integral si imediat ,sarcina ratelor ramanan exclusiv in sarcina cumparatorului si a bancii creditoare.Practic sistemul asta de plati de ani buni si pana acum am reusit sa achizitionez bunuri pe care altfel nu mi le-asi fi permis.Adica de ce sa nu pot achizitiona si un expresor sau rasnita din gama superioara atata vreme cat pot sa cumpar un tv sau pc comparabile ca pret fara sa incurc deloc vanzatorul cu rate si intarzieri?Spun asta mai ales ca sunt convins ca multi intre membrii forumului care doresc un upgrade si nu pot sa o faca platind integral ei insisi, ar fi bucurosi sa li se ofere o astfel de posibilitate absolut reciproc avantajoasa pentru ei si vanzator.Cred sincer ca numarul vanzarilor din gama high end ar creste semnificativ.Ne poate lua in seama cineva doleanta asta? Ce zici Lyvyoo e posibil sau indraznim prea mult?Imi cerscuze ca am vorbit in numele unui personaj colectiv ipotetic,dar am asa un simt de presimtire ca nu sunt singurul bantuit de gandul asta.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#25
nu esti  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#26
Aici trebuie intrebati importatorii direct. Dar asa cum s-a mai vorbit pe acest topic si cum scria Yogi mai sus " Ca și magazin trebuie să plătești un anumit procent în funcție de câte luni se face rată fără dobândă."  In toata aceasta afacere, clientul castiga evident, dar trebuie vazut exact, pe un caz aplicat, cat pierde comerciantul si daca ii convine. Cred ca vreo 3% e comisionul bancii ca sa te inroleze, mai pui 2.5-3% comisonul firmei care administreaza platile online cu cardul (doar nu o sa vii de la Tulcea sa platesti fizic) si cred ca se fac cam 5-6% din pretul total nu din profitul respectivului importator  (in care intre si TVA si pretul de achiiztie de la fabrica). Daca merita sau nu, ei stiu...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
Ei ,atunci imi cer scuze,vedeam lucrurile prea simplist.Nu stiam de aceste amanunte care chiar conteaza.E intr-adevar o chestiune de analiza.Putem cel mult spera ca unii dintre vanzatori sa accepte aceste pierderi daca numarul de vanzari ar compensa pierderile.Cu timpul poate vor folosi si ei aceste metode.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#28
Eu am un card de credit ING si pot plati oriunde au POS fara probleme,cu un nr de 12 rate fara dobanda.Asa am luat rasnita,nu ca ar fi fost o mare valoare (808 ron),dar am preferat sa o platesc in modul asta.Foarte probabil,cand o sa fac upgrade la expressor (oscilez intre Expobar si Vibiemme dual boiler) o sa aleg aceeasi modalitate de plata.La mine din pacate,pasiunea pentru cafea intra la concurenta cu pasiunea pentru muzica in format stereo Smile .Acolo sa vedeti preturi Sad
 
Reply
#29
Cu BT Forte (Banca Transilvania) merge. Iei cash de la bancomat si i-i cheltui pe ce vrei.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#30
E de precizat ca in cazul retragerii de cash de pe orice card cu rate fara dobanda nu mai beneficiezi practic de rate fara dobanda ci platesti pur si simplu creditul inapoi in conditii de DAE peste 20%.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)