• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Sfaturi curatare rasnita

Buna, am o rasnita Rasnita Lelit PL43 si as dori niste sfaturi pentru cum o curatam sa nu se depuna uleiuri.
Eu am cumparat cafea de la aceiasi prajitori in Dec anul trecut si acum o luna si parca nu imi mai place la fel, parca e mai amara.
Nu stiu sigur daca sunt eu subiectiva dar ma gandesc ca poate trebuie sa curat rasnita.

Am vazut pe net optiunea de a curata cu orez  (ca aici) a incercat cineva, recomandati?

https://www.youtube.com/watch?v=7C2y4XHF6Tg

O alta optiune este cea cu niste pastile ca aici, ce pastile ati folosit? Tot aici spun ca nu recomanda curatarea cu orez.

https://prima-coffee.com/learn/video/maintenance/how-clean-your-burr-grinder

Cat de des o curatati, mentionez ca fac doar 1-2 cafele pe zi.

Multumesc
Gaggia Clasic 2015, Lelit PL43MMI

Reply
Lelit PL043MMI din semnatura ta, este usor de curatat din punctul meu de vedere, respectiv se desurubeaza cu ajutorul tijei roata dintata pana iese afara si atunci ai acces direct la cutite si la interior, unde poti curata cu orice, o pensula ar fi excelenta. Eu asa am facut. La final, am montat la loc roata dintata si gata.
Eu nu as recomanda curatarea cu alte produse (orez, mazăre, fasole, Smile ) pentru ca pot dauna aparatului.
Ce nu am inteles este ca ai cumparat cafeaua din luna decembrie si o folosesti acum sau o cumperi regulat de la ei incepand cu luna decembrie. Daca e prima varianta, adica cafeaua e mai veche de o luna, atunci cred ca acolo e problema.
Succes.
Gaggia Classic '15 12 bar/Lelit PL043MMI/Sita IMS Competizione 14 g, 641 găurele/Tamper custom made® 58,5 mm

Reply
Salut,

si eu sunt deo parere cu Gazmin. Daca poti ajunge usor la cutite si la tot interiorul, nu da bani pe alte treburi. Orezul ajuta, cel de risotto, dar nu la masinile mici ci la cele mari cumotoare puternici.

Celalte pastile sunt ori porunb macinat si presat sub forma de pastile (mahlkönig) sau un fel de creta alimentara care absoarbe grasimea. Ambele sunt facute pentru uz rapid si curatare in magazine sau cafenele unde nu umbla angajatiila aparat. Pana ce masina ajunge la service se curata asa.

Dar tu ai toate posibilitatile sa o faci acasa! Si da, daca cafeaua este din decembrie, se paote sa fie de vina.
Daca este proaspata, si totul este curat si tot are gust neobisnuit, mergi la prajitor inapoi si vorbeste cu el. Poate a schimbatceva, poate are alta reteta etc.

Saltuari
Cosmin.

Reply
(07-04-2016, 20:08)mr. beanTec Wrote: Trebuie sa recunosc ca ma feresc sa desfac suruburi de teama sa nu stric ceva, nefiind baiat nu prea mesteresc la aparate. Totusi daca folosesc pastile banuiesc ca e Ok, daca decid sa nu ma bag sa desurubez rasnita.

Ma mai feresc si din alt motiv sa o desurubez, rasnita mea aparent nu are un punct 0 la care sa stiu sa o fixez din nou, daca o desfac nu stiu daca o sa reusesc sa o calibrez la fel, ori acum eu dupa ce am folosit-o cam stiu la ce numar sa rasnesc in functie de tipul cafelei, intre 5 si 6, dupa caz, 6-1 , 6-2, 6-3 sau 5, 5-1.

Cineva care are aceiasi rasnita ma poate ajuta cu sfaturi?

Salut,

si eu sunt deo parere cu Gazmin. Daca poti ajunge usor la cutite si la tot interiorul, nu da bani pe alte treburi. Orezul ajuta, cel de risotto, dar nu la masinile mici ci la cele mari cumotoare puternici.

Celalte pastile sunt ori porunb macinat si presat sub forma de pastile (mahlkönig) sau un fel de creta alimentara care absoarbe grasimea. Ambele sunt facute pentru uz rapid si curatare in magazine sau cafenele unde nu umbla angajatiila aparat. Pana ce masina ajunge la service se curata asa.

Dar tu ai toate posibilitatile sa o faci acasa! Si da, daca cafeaua este din decembrie, se paote sa fie de vina.
Daca este proaspata, si totul este curat si tot are gust neobisnuit, mergi la prajitor inapoi si vorbeste cu el. Poate a schimbatceva, poate are alta reteta etc.

Saltuari
Cosmin.

(07-04-2016, 20:08)mr. beanTec Wrote: Trebuie sa recunosc ca ma feresc sa desfac suruburi de teama sa nu stric ceva, nefiind baiat nu prea mesteresc la aparate. Totusi daca folosesc pastile banuiesc ca e Ok, daca decid sa nu ma bag sa desurubez rasnita.

Ma mai feresc si din alt motiv sa o desurubez, rasnita mea aparent nu are un punct 0 la care sa stiu sa o fixez din nou, daca o desfac nu stiu daca o sa reusesc sa o calibrez la fel, ori acum eu dupa ce am folosit-o cam stiu la ce numar sa rasnesc in functie de tipul cafelei, intre 5 si 6, dupa caz, 6-1 , 6-2, 6-3 sau 5, 5-1.

Salut,

Saltuari
Cosmin.

Trebuie sa recunosc ca ma feresc sa desfac suruburi de teama sa nu stric ceva, nefiind baiat nu prea mesteresc la aparate. Totusi daca folosesc pastile banuiesc ca e Ok, daca decid sa nu ma bag sa desurubez rasnita.

Gaggia Clasic 2015, Lelit PL43MMI

Reply
Informatia exista deja, in threadul dedicat PL043MMI - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...4#pid22804
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)