Hello There, Guest! Login Register


Sfaturi achizitie pentru noobi - 1200ron

#1
Salut,
Vreau sa cumpar un cadou unui prieten un espressor de cafea cu buget ~1200ron. Eu nu ma pricep deloc si sunt multumit de un philips xantia si lui i-a placut cafeaua pe care o face, dar nu ajunge bugetul pentru unul la fel cadou.
Ma oprisem la un krups automat cu rasnita incorporata dar nu mai e la oferta, am cautat altul pana am dat de forum si vad ca superautomatele astea nu sunt cea mai buna alegere.

Am gasit alt automat Delonghi Esam 2600 la 1250ron dar m-am gandit ca poate e o solutie mai buna espressor+rasnita separata.

Am vreo varianta mai buna decat automatul asta? Sa ma reorientez spre un espressor+ rasnita separat? Daca da, ceva sugestii ar fi bine venite.

Ce mi-a facut cu ochiul Gaggia Espresso Pure si Gran Inox + Rasnita Gaggia MM Steel: total ~1150ron.

Mentionez ca e complet atehnic si aparatele nu vor primi nici un tuning, maxim o reglare a rasnitei.

10x guys
 
Reply
#2
Pe linie de espressoare e periculos sa faci cadouri. O sinteza asupra lucrurilor de care sa tii cont cand faci o astfel de achizitie, gasesti in acest articol de pe blog.

Noi nu ne pricepem la automate pentru ca reprezinta doar un mod sumar si lipsit de substanta pentru a-ti face un espresso/capuccino. Practic automatul scump nu poate egala perfomanta unui set, semiautomat + rasnita, ieftin. Dar pe linie de simplitate, daca nu te intereseaza deloc calitatea bauturilor, se poate merge si pe automate. Numai ca mai apare o problema, automatele ieftine sunt chinezarii si dintr-un cadou pe care il daruiesti din suflet se va transforma in carne de tun pentru service.

Daca stii ca primitorului ii va face placere sa obtina un espresso prin procedurile clasice, aproximativ similare cu ce se intampla intr-o cafenea, atunci se pot gasi alternative si in acel buget. MM Steel nu este o rasnita de recomandat, pentru ca are performante destul de slabute si o viteza de rotatie prea mare, care va incalzi cafeaua si va volatilza uleiurile aromatice din boabe.

Deci daca vrei sa continui pe linie de semiautomat + rasnita, adica procedura de aici - http://www.youtube.com/watch?v=GeeRlwh-jH0&feature=youtu.be&t=1m15s - atunci un setup ok in acei bani ar fi Gaggia Evolution (765 de lei) si o rasnita manuala (maxim 50E, in functie de model). Daca vrei sa nu-l pui sa dea la manivela si sa obtina o calitate superioara a rasnirii, atunci poti merge pe o rasnita electrica buna, ca in acel clip, mai ieftina fiind Ascaso i-mini (740 de lei) dar trebuie sa intinzi bugetul putin caci rasnita e 740 de lei. Este si varianta Gaggia MDF, ceva mai ieftina (675 lei) dar are dozator si s-ar putea sa ii fie incomod unui incepator sau Lelit PL43 la 760 de lei, care are reglaj in trepte nu continuu, fata de Ascaso I-mini care are regalul stepless (micrometric). INsa depinde de cat de cafegiu este destinatarul. Cineva pasionat va aprecia reglajul acesta foarte fin, fara trepte prestabilite.

Oricum, citeste acel articol, caci este explicat totul pe intelesul oricui.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Mersi,citisem deja articolul, din el am aflat ca automatul nu e cea mai buna alegere si m-am gandit sa caut alta varianta. Vroiam sa aflu best buy-ul in bugetul asta.
Sunt hotarat sa iau espressor cadou, e genul care apreciaza gustul dar e lenes (de aia e exclusa rasnita manuala si ma gandeam initial la automat).

Cand am vazut ca rasnita are dozator m-am gandit ca e un atu, nu invers Big Grin
Si ma gandeam sa iau de la aceeasi firma ca da mai bine, dar daca e diferenta de calitate intre mdf si ascaso ... ma gandesc sa cresc bugetul si sa iau evolution/pure + ascaso.
 
Reply
#4
Evident, e altceva. Evolution se apropie foarte mult de Classic ca si componente interioare, in afara de electrovalva si carcasa de inox.

Dozatorul e un minus pt ca rasnita nu baga macinatura direct in portafiltru ci intr-un...dozator, din care trebuie să o scoti trăgând de o maneta, deci ai încă o operațiune în plus...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)