Hello There, Guest! Login Register


Sfaturi achizitie Aparat + Rasnita + cele necesare:)

#1
Wink 
Salutare, mai este un topic deschis de altcineva cu acelasi subiect, dar nu vreau sa intru peste el asa ca am deschis altul, daca nu e cu suparare.
Sunt nou aici, de ieri tot citesc informatiile de pe forum si sunt fericit ca l-am gasit, pentru ca m-a ajutat sa nu fac o prostie ( voiam sa cumpar un automat - NIVONA CafeRomatica 778 - in jur de 2900 lei la emag), un aparat pe care am avut ocazia sa il testez la cineva recent si eram destul de multumit de mirosul si gustul cafelei, dar cum eu vreau sa pot testa multe sortimente, e mai greu la acela sa-l faci sa mearga cu putine boabe deoarece are niste senzori care nu te lasa sa faci cafea pana cand nu pui mai multe boabe in tavita ( care apropo, nici macar nu este inchisa ermetic... )
Pana acum 3 luni nu mai bausem cafea decat in urma cu vreo 25 de ani, insa aveam nevoie de un energizant dimineata si pentru ca m-am lasat de cola, am zis hai sa incerc cafeaua... am avut ceva probleme cu hemoroizii cu multi ani in urma si mi-a spus doctorul sa ma feresc de orice imi provoaca probleme la stomac... si sa beau foarte multa apa plata... doar ca nu reuseam sa ma trezesc deloc cum trebuie asa ca mi-am cumparat un filtru de cafea si am descoperit niste variante de cafea macinata care sa imi placa, si anume: Tchibo 100% arabica; am testat vreo 4 sortimente, exclusive, cea cu papagal, palmier si elefant, ultimele trei avand note de ciocolata, alune si coacaze negre, alegand in final pe cea cu note de coacaze ( cea cu elefant ) deoarece are un miros puternic si o aroma imbietoare... foloseam cam 2 unitati de cafea (lingura aia de plastic rotunda ) la 3 sferturi de cana cu apa ( 250 ml ) si restul lapte... si beam cam 2 cani din astea pe zi, una dimineata si una pe la pranz.
Acum vreo 2 saptamani am fost intr-o minivacanta prin Italia si am descoperit ce inseamna o cafea de calitate, dar am mers pe varianta capuccino - shot-ul de espresso fiind destul de concentrat sa il beau simplu, si consumam cam 5-6 cesti de capuccino zilnic. Asa ca dupa ce m-am intors acasa, am renuntat la a mai folosi filtrul de cafea... am incercat si moka-pot insa nici pe departe nu este ce trebuie. Asa ca merg zilnic la cafenea sa imi satisfac pofta de cafea de calitate, din pacate nu toate marcile ma incanta... am testat mai multe si momentan doar cafeaua de la ted's imi place maxim, pe la ce cafenele am testat diverse marci nu am fost foarte entuziasmt. Cei de la Ted's, au un amestec cu 6 soiuri de cafea boabe, imi place la nebunie si mirosul boabelor de cafea din punga cat si capuccino de la ei.
Si acum sa revenim la ce am nevoie... si anume sa ma ajutati cu sfaturi pentru achizitionarea unui aparat plus accesoriile de rigoare care sa imi satisfaca aceste pofte, nu cred sa beau foarte multa cafea, mai mult gen un shot espresso cand ma trezesc si pe parcursul zilei sa beau cateva capuccino ( lucrez de acasa foarte mult ).
Am deja si o pasiune de a mirosi pungile cu cafea boabe de prin magazine care au la stand, si mi plac foarte mult cele care au un miros puternic, dulce, aromat gen davidoff.

1: Lelit PL042 TEMD  - Cod produs: LLT07654
( semi-automat + rasnita incorporata ) - Cred ca este ok pentru un incepator ca mine (Bugetul este  in jur de 3000 lei momentan, dar ma gandesc pe viitor sa il vand si sa cumpar ceva mai bun )

2. Varianta asta cred ca este ideala daca as avea cei 6000 lei necesari achizitionarii:
Rasnita: Mahlkonig Vario 2015 ( am inteles ca e cea mai buna ), cat despre aparat... inca nu m-am decis, nu cred ca e cazul sa achizitionez un aparat asa profi gen ( Expobar Office Leva HX ) avand in vedere ca beau doar cateva cesti de capuccino pe zi... insa vreau sa beau o cafea foarte buna, deci am nevoie de un aparat care sa scoata "crema" din boabe, cand apropii ceasca sa ma imbat cu mirosul acela puternic pe care l-am simtit cand am mirosit punga cu boabe de cafea, dar sa mearga bine si steamerul pentru spuma de lapte, nici sa dureze prea mult sa prepar putina spuma, asa ca astept indicatiile de rigoare, va multumesc anticipat. De altfel, vreau sa testez mai multe sortimente de cafea boabe, si pentru ca am inteles ca e nevoie de cafea proaspat prajita, sper sa o gasesc repede pe cea care sa mi satisfaca pofta[Image: smile.gif]

P.S.
Felicitari adminului pentru toata munca depusa de pana acum, keep it up!
 
Reply
#2
Salutare si bine ai venit in randurile pasionatilor de espresso.
Toata lumea este de parere ca e mai bine sa ai rasnita si espressor-ul separate, nu 2 in 1 cum sunt unele modele (printre care si cel mentionat de tine). De ce? Pai in primul rand intr-o rasnita separata e mai comod sa iti rasnesti doar cele 16-18 grame necesare unui shoot. Majoritatea asa procedeaza din cauza ca, in contact cu aerul si lumina, cafeaua proaspat prajita "moare" mai repede (adica isi pierde aromele, se usuca). In al doilea rand, datorita solutiei constructive a acestor aparate 2 in 1, rasnita va fi foarte aproape de boilerul aparatului, deci cafeaua va fi expusa la caldura (ceea ce nu e recomandat).

Despre aparat, nu pot recomanda decat ce stiu/am/folosesc: Lelit PL41TEM, dar sa fii atent ca acum vine cu o sita putin mai mica decat cea de acum 3 ani. Si-a luat un prieten de-al meu si la mine incap lejer 18-19 grame fara sa atinga sita dusului, la el la 17 grame deja e prea mult. Si nici sita nu e una standard (58 mm), care poate fi schimbata cu una mai performanta. Insa in afara de acest aspect legat de sita, aparatul este unul bun, fiabil, care iti va oferi in ceasca rezultate pe masura rasnitei. Eu il folosesc cu placere de peste 4 ani de zile, 2 cafele/zi.

Si am ajuns si la rasnita... Eu unul nu ti-as recomanda acea rasnita (Mahlkonig Vario) datorita faptului ca este foarte sensibila si se poate deregla foarte usor. Asta este parerea mea proprie si personala, pe care mi-am format-o dupa indelungate lecturi pe marginea subiectului. Nu am pretentia ca este universal valabila. Sunt destul discutii despre ea (si nu toate pe un ton pozitiv) aici pe forum. Unii vor zice ca e cea mai buna (sunt aceia care nu au avut probleme cu ea), altii vor spune ca in nici un caz nu merita banii. Am stat si eu la randu-mi in cumpana mult timp daca sa mi-o cumpar sau nu, dar pana la urma am renuntat (tocmai datorita multiplelor critici la adresa ei). Dar m-am "fript" si cu cea pe care am luat-o initial (Lelit PL043MM) - s-a ars rotorul la fix 2 ani si 4-5 zile de la cumparare, cand am incercat sa rasnesc 250 de grame de cafea intr-o singura tura. Plus ca in prima luna am avut probleme cu ea din cauza filetului defect al coroanei (schimbat in garantie dupa ceva peripetii - service-ul pentru Gaggia si Lelit din Bucuresti este o alta problema de care unii ar tine cont).
Cum spuneam, daca ai ceva bani, ai putea sa te orientezi spre ceva bun. Se spune ca espressorul este un accesoriu al rasnitei. Si nu e exagerat cu nimic. Desi discut despre ea la urma, de fapt e cea mai importanta. Multi nu agreeaza modele industriale (gen cum am eu - Mazzer Super Jolly) din cauza dimensiunilor si din cauza ca necesita putin bricolaj ca sa o transformi in ransinta single-dose. Insa poti sa te uiti la un Ceado E5P (membrii forumului au reducere). E o rasnita foarte buna si, in combinatie cu un espressor decent, iti va oferi rezultate in ceasca mult timp.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#3
Salut, la recomandarile tale ajung undeva la 2000 lei pentru espressor si 2200 lei pentru rasnita, daca as avea acesti bani as merge mai degraba pe varianta:

Pachetul Barista Home VIP – espressor cu PID Lelit PL81T + rasnita Macap M4D + lattiera inox profesionala  0.5l + tamper inox. Pret pachet 4500 lei (redus de la 5200 lei)

 sau pentru inca 500 lei+

– Pachetul Barista Home VIP Deluxe – espressor cu PID Lelit PL91T + rasnita Macap M4D + lattiera inox profesionala  0.5l + tamper inox. Pret pachet  5000 lei (redus de la 6100 lei)


Dar pentru oricare din aceste variante inseamna sa mai strang bani... si nu cred ca am rabdare inca 2-3 luni pana voi reusi sa strang aceasta suma....
 
Reply
#4
Daca nu te deranjeaza sa incepi cu niste aparate sh, dar bune, poti incerca sa achizitionezi ceva de pe bursa:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-V...2#pid65202
si:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-V...6#pid65186
Este doar o combinatie.
Mai sunt si altele.
Ar fi bine sa cauti in aparate din zona expresor si rasnita separate. Gasesti pe forum explicatiile practice pentru aceasta sugestie.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#5
Eu ti-as recomanda un Kinu M47, ca la banii astia e un raport calitate-pret foarte bun, iar in ceea ce priveste expressorul, poate te indrepti spre unul cu grup E61 care iti va da totusi o alta calitate a extractiei fata de optiunile discutate pana acum.

E de luat in considerare si o optiune SH, cum sugera si Radu.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#6
@Radu -  Din principiu nu vreau nimic SH. Cat despre rasnita si espresor separat, ai dreptate, sunt mai ok asa.
Ar insemna sa mi iau un espressor la 2000 lei si un KINU pana intr-o mie ca sa ma incadrez in buget.. sau sa mai astept 1-2 luni si sa merg pe un pachet cu discount de la Lelit?
Sau sa incep direct cu ceva din categoria grup E61 cum spune si Alin?

@Alin - Nu reusesc sa gasesc pretul la M47, am gasit doar la M38 in jur de 750 lei...

As incepe poate cu un aparat gen Lelit PL41TEM  si o rasnita manuala, pentru ca nu mai am rabdare 1-2 luni pana fac rost de bani sa-mi iau ceva mai bun... dar ca investitie cred ca este OK sa incep cu aparatul: Lelit PL41TEM si rasnita KINU apoi sa upgradez aparatul cu ceva mai bun, acum nu stiu daca voi reusi sa il si vand destul de repede, eu unul nu sunt fan SH si momentan ma invart undeva la suma de 3000 lei ca buget.
 
Reply
#7
eu am avut gaggia classic, acum rancilio silvia dar sa avut bugetul as lua direct ceva cu E61.

si un M38/M47 daca nu ai nimic împotriva la manuale.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#8
@maki - Asta e intrebarea... pentru un E61 imi trebuie minim 1000e. Momentan nu imi permit. Din ce am citit pe forum, ar trebui sa reusesc ceva bun si cu Lelit PL41TEM + o rasnita manuala KINU M38 pe care toata lumea o lauda ( Avand in vedere ca beau doar cateva cafele pe zi, nu cred ca ma deranjeaza sa rajnesc manual, mai ales ca doresc sa testez diverse sortimente si am inteles ca este mai usor de curatat retentiile decat la un grinder electric )

Momentan sunt foarte decis sa merg pe Rasnita manuala pentru ca este mai ieftina si nu imi permit una electrica foarte buna acum, si am inteles ca aceasta este foarte buna de inceput: KINU M38 si ca espressor: Lelit PL41TEM  ( Cumva pe saptamana viitoare le pot lua )

Inclin sa cred ca voi reusi sa scot un capuccino mai bun decat cel de pe terase.

Aveti vreo idee daca pot oferi diferenta pentru un Lelit mai performant daca se intampla sa nu fiu multumit de rezultatul aparatului? Desi ideal cred ca m-ar ajuta mai mult daca as putea "testa" aparatul inainte sa il cumpar.

Va multumesc tuturor pentru ajutor!
 
Reply
#9
(15-04-2017, 21:16)romulus Wrote: ... dar ca investitie cred ca este OK sa incep cu aparatul: Lelit PL41TEM si rasnita KINU apoi sa upgradez aparatul cu ceva mai bun, acum nu stiu daca voi reusi sa il si vand destul de repede, eu unul nu sunt fan SH si momentan ma invart undeva la suma de 3000 lei ca buget.

E firesc sa fii nerabdator, mai ales cand citesti si vezi ce se intampla pe aici.
Graba acum inseamna cheltuiala mai mare in final.
Rabdarea ar fi cea mai indicata. Daca exista posibilitatea alocarii, in timp rezonabil, unui buget corespunzator asteptarea ar merita.
Spui ca esti un bautor de cappuccino. Este un motiv in plus sa te orientezi spre un HX sau un DB.
In cazul tau ti-ar usura mult munca, fie si din simplul motiv ca vei avea abur simultan cu extractia.
Elimini timpii de asteptare necesari aparatului sa urce temperatura in boiler de la cea de extractie la cea pentru livrarea aburului si, un timp si mai lung de revenire a temperaturii de la acest nivel la cel portivit pentru o noua extractie.

Inspiratia fie cu tine! Smile
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#10
Da, e o idee buna sa il testezi inainte sa il cumperi, insa problema e ca nu vei putea sa ai prea mult discernamant in testare, pentru ca gustul cafelei se educa, adica abilitatea de a diferentia gusturile apare dupa multe espresso baute si dupa ceva timp.

Cred ca Lelit e o masina foarte buna. Daca tot vrei sa o dai la un moment dat si sa faci upgrade, cred ca alternativa SH de pe forum e best buy. In general, cele vandute pe forum sunt intretinute cu grija.

In schimb, mie nu mi-a placut ce a iesit din Sette, comparativ cu M47, pe aceeasi cafea. Ca disclaimer, sunt subiectiv pt ca am M47 si riscul de eroare e mare, insa asta e experienta mea.

Nu stiu daca stii deja, dar M47 poate fi comandat prin intermediul forum-ului cu 690 de RON. Poate exista un timp de asteptare, pentru ca inteleg ca au foarte multe comenzi, insa cred ca merita.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#11
(15-04-2017, 21:39)RaduCarutasu Wrote:
(15-04-2017, 21:16)romulus Wrote: ... dar ca investitie cred ca este OK sa incep cu aparatul: Lelit PL41TEM si rasnita KINU apoi sa upgradez aparatul cu ceva mai bun, acum nu stiu daca voi reusi sa il si vand destul de repede, eu unul nu sunt fan SH si momentan ma invart undeva la suma de 3000 lei ca buget.

E firesc sa fii nerabdator, mai ales cand citesti si vezi ce se intampla pe aici.
Graba acum inseamna cheltuiala mai mare in final.
Rabdarea ar fi cea mai indicata. Daca exista posibilitatea alocarii, in timp rezonabil, unui buget corespunzator asteptarea ar merita.
Spui ca esti un bautor de cappuccino. Este un motiv in plus sa te orientezi spre un HX sau un DB.
In cazul tau ti-ar usura mult munca, fie si din simplul motiv ca vei avea abur simultan cu extractia.
Elimini timpii de asteptare necesari aparatului sa urce temperatura in boiler de la cea de extractie la cea pentru livrarea aburului si, un timp si mai lung de revenire a temperaturii de la acest nivel la cel portivit pentru o noua extractie.

Inspiratia fie cu tine! [Image: smile.gif]

Si doua luni de zile ce beau? Ca nu am nici un Ted's pe aproape... sau cobor jos la cafenea si le dau cafeaua mea gata rajnita sa o prepare?[Image: smile.gif]))

Uite, eu vreau sa merg pe mana ta, din ce am citit pana acum esti un utilizator cu experienta foarte mare care stie ce spune... si pana la urma cam ai dreptate, de ce sa cheltui acum 2.000 lei pe un aparat cand mai pot astepta inca o luna-doua si imi iau unul la 5000 care il voi folosi vreme indelungata.
Dar am vazut oferte pe forum la Lelit, ceva mai profi, acelea la 3000 lei+... nu sunt ok? Din videoclipurile urmarite nu se asteapta mult pentru spuma de lapte.

Ce recomanzi?

Noul Lelit PL91T (- 20%) (PID redesenat cu preinfuzie programabila si timer, grup 58mm) - 3325 lei + tamper inox 58mm + lattiera inox 500ml + sita blind pentru curatare grup

- PL60 R1 - 3515 lei + tamper cadou – Dual Boiler –  boiler inox de aburi 600ml + boiler alama 250ml, intrerupator separat pt boilerul de aburi, grup 57mm, teava profesionala de aburi, manometru extractie

- PL60 PlusT R1 - 4275 lei - Dual Boiler cu PID, grup 58mm, boiler aburi 600ml inox + boiler alama 300ml, dublu manometru, intrerupator separat pt boilerul de aburi, teava profesionala aburi

- Lelit PL62S - 4200 lei - espressor HX cu grup E61 si boiler izolat

- Lelit PL62T - espressor HX cu grup E61 si PID, boiler izolat - 5500 lei - tamper inox, doua portafiltre si sita blind.

(15-04-2017, 21:47)cradun Wrote: Da, e o idee buna sa il testezi inainte sa il cumperi, insa problema e ca nu vei putea sa ai prea mult discernamant in testare, pentru ca gustul cafelei se educa, adica abilitatea de a diferentia gusturile apare dupa multe espresso baute si dupa ceva timp.

Cred ca Lelit e o masina foarte buna. Daca tot vrei sa o dai la un moment dat si sa faci upgrade, cred ca alternativa SH de pe forum e best buy. In general, cele vandute pe forum sunt intretinute cu grija.

In schimb, mie nu mi-a placut ce a iesit din Sette, comparativ cu M47, pe aceeasi cafea. Ca disclaimer, sunt subiectiv pt ca am M47 si riscul de eroare e mare, insa asta e experienta mea.

Nu stiu daca stii deja, dar M47 poate fi comandat prin intermediul forum-ului cu 690 de RON. Poate exista un timp de asteptare, pentru ca inteleg ca au foarte multe comenzi, insa cred ca merita.

Daca este doar 690 lei ma bagSmile Multumesc!
 
Reply
#12
V60 sau aeropress cu râșniță Kinu, pachetul de concedii. Până strangi de un espressor cu grup e61.
Vei câștiga dintoate punctele de vedere, îți va rămâne pentru concedii.
Decât să cumpăr Lelit și apoi sa-l revând, asta as face eu. Părerea mea Smile
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
#13
(15-04-2017, 22:34)SIM78 Wrote: V60 sau aeropress cu râșniță Kinu, pachetul de concedii. Până strangi de un espressor cu grup e61.
Vei câștiga dintoate punctele de vedere, îți va rămâne pentru concedii.
Decât să cumpăr Lelit și apoi sa-l revând, asta as face eu. Părerea mea [Image: smile.gif]

Si laptele cu ce il spumez?[Image: smile.gif] Mai bine mai astept... nu mai mor 1-2 luni in plus, sper[Image: smile.gif]

Inca ceva... daca beau prea multe capuccino zilnic... risc sa patesc ceva grav dpdv al sanatatii?

De exemplu, am fost mai devreme si am baut 3 capuccino unul dupa altul... pur si simplu imi era pofta... si abia dupa ce am baut trei m-am linistit[Image: smile.gif]

Sa nu o iau razna cumva, deodata am inceput sa beau atata cafea, parca nu ma recunosc dar am ajuns sa am momente cand simt nevoia sa beau, nu stiu ce se intampla cu mine...
 
Reply
#14
cam toata lumea cumpara lelit ptr inceput si apoi fac upgrade la ceva mai bun....poti sari pasul cu lelitul si sa iei direct ceva mai bun...ptr acasa un DB e foarte ok ,si un hx merge dar acolo iti trebuie si putina indemanare si rabdare,ptr aparatele de cafea stabilitatea termica e esentiala si e data de dimensiunea boilerului si din ce materiale e facut(cupru vs plastic vs aluminiu vs inox).
la db ai si pid ,unele iti permit sa opresti boilerul ptr aburi,bineinteles ai abur cat vrei [Image: smile.gif],grup e 61,site cate vrei pe 58mm...rasnita e cea mai importanta (noi la tm cand mergem la degustare folosim m 47 si e excelenta)poti lua una sh de calitate superioara cu cutite mari la pret ff bun(eu am luat un mazer super jolly cu 500 de lei )deci daca tu crezi ca nu vei evolua si ca nu vrei sa treci la un nivel de home barista merge lelit  42 tem am avut si e ok dar e ptr incepaori,parerea mea. [Image: tongue.gif]
uite aici
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#15
@romulus
Ce recomanzi?
_____________________________________________________________________________

Cred ca vei primi o multime de recomandari din partea celor care au sau au avut vreunul dintre aceste expresoare.
Cu oricare dintre acestea, cafea proaspata, o rasnita capabila espresso si ceva documentare si practica vei scoate bauturi mai bune decat in multe cafenele de fite.
Daca doar asta este gama la care te vei orienta as merge pe o varianta cu grup E61.

Nu am experient acu expresoare cu HX asa ca nu pot face recomandari in aceasta directie.
Am lucrat doar cu PL 41TEM si, dupa multa documentare, am ales sa merg pe variante de expresoare DB.
Am tras concluzia ca aparatele de tip HX, cu Levier sau cu conectare la reteaua de apa nu mi se potrivesc.

Daca tot ai ales sa mai astepti si sa iei ceva pe termen lung, care sa nu te faca sa doresti prea repede upgrade-uri, alege un expresor cu o stabilitate termica cat mai ridicata, un control cat mai bun asupra parametrilor care intereseaza pentru o extractie de calitate, abur suficient la presiune cat mai stabila si o utilizare cat mai simpla si mai economica.
Daca tot ai ajuns sa iei in calcule si un buget de 5500 de lei pentru PL62T, uita-te si la un Expobar Brewtus. In opinia mea este cel mai bun raport pret calitate pentru un expresor de cursa lunga si care iti va asigura confortul si satisfactia pe care, cu siguranta, ti le doresti.

Deja stiu ca s-a ajuns prea departe. De la 3000 de lei la......
E bine sa iei in calcul cat mai multe aspecte inainte de a lua vreo decizie.
Ca sunt 2000, 3000 sau alta suma sunt, oricum, multi bani care nu se fac usor. Macar sa ii cheltui cu intelepciune!

Rasnita Kinu M47 mi se pare o varianta economica si buna pentru orice expresor vei alege.

Este doar o parere.
Vor fi, cu siguranta si altele.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#16
(15-04-2017, 23:21)RaduCarutasu Wrote: @romulus
Ce recomanzi?
_____________________________________________________________________________

Cred ca vei primi o multime de recomandari din partea celor care au sau au avut vreunul dintre aceste expresoare.
Cu oricare dintre acestea, cafea proaspata, o rasnita capabila espresso si ceva documentare si practica vei scoate bauturi mai bune decat in multe cafenele de fite.
Daca doar asta este gama la care te vei orienta as merge pe o varianta cu grup E61.

Nu am experient acu expresoare cu HX asa ca nu pot face recomandari in aceasta directie.
Am lucrat doar cu PL 41TEM si, dupa multa documentare, am ales sa merg pe variante de expresoare DB.
Am tras concluzia ca aparatele de tip HX, cu Levier sau cu conectare la reteaua de apa nu mi se potrivesc.

Daca tot ai ales sa mai astepti si sa iei ceva pe termen lung, care sa nu te faca sa doresti prea repede upgrade-uri, alege un expresor cu o stabilitate termica cat mai ridicata, un control cat mai bun asupra parametrilor care intereseaza pentru o extractie de calitate, abur suficient la presiune cat mai stabila si o utilizare cat mai simpla si mai economica.
Daca tot ai ajuns sa iei in calcule si un buget de 5500 de lei pentru PL62T, uita-te si la un Expobar Brewtus. In opinia mea este cel mai bun raport pret calitate pentru un expresor de cursa lunga si care iti va asigura confortul si satisfactia pe care, cu siguranta, ti le doresti.

Deja stiu ca s-a ajuns prea departe. De la 3000 de lei la......
E bine sa iei in calcul cat mai multe aspecte inainte de a lua vreo decizie.
Ca sunt 2000, 3000 sau alta suma sunt, oricum, multi bani care nu se fac usor. Macar sa ii cheltui cu intelepciune!

Rasnita Kinu M47 mi se pare o varianta economica si buna pentru orice expresor vei alege.

Este doar o parere.
Vor fi, cu siguranta si altele.

este unul dintre raspunsurile avizate ,trebuie sa il iei in calcul neaparat,colegul stie despre ce e vb in aeasta pasiune.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#17
(15-04-2017, 23:11)orwo Wrote: cam toata lumea cumpara lelit ptr inceput si apoi fac upgrade la ceva mai bun....poti sari pasul cu lelitul si sa iei direct ceva mai bun...ptr acasa un DB e foarte ok ,si un hx merge dar acolo iti trebuie si putina indemanare si rabdare,ptr aparatele de cafea stabilitatea termica e esentiala si e data de dimensiunea boilerului si din ce materiale e facut(cupru vs plastic vs aluminiu vs inox).
la db ai si pid ,unele iti permit sa opresti boilerul ptr aburi,bineinteles ai abur cat vrei [Image: smile.gif],grup e 61,site cate vrei pe 58mm...rasnita e cea mai importanta (noi la tm cand mergem la degustare folosim m 47 si e excelenta)poti lua una sh de calitate superioara cu cutite mari la pret ff bun(eu am luat un mazer super jolly cu 500 de lei )deci daca tu crezi ca nu vei evolua si ca nu vrei sa treci la un nivel de home barista merge lelit  42 tem am avut si e ok dar e ptr incepaori,parerea mea. [Image: tongue.gif]
uite aici

Multumesc, dar fara SH[Image: smile.gif] Prefer sa strang bani sa-mi iau din prima ceva calumea decat sa ma incurc pentru o luna sau doua cu ceva care nu o sa imi mai foloseasca dupa.

@orwo - cu siguranta!
@Radu - Astept un link catre modelul care tu crezi ca mi se potriveste... Expobar Brewtus

Multumesc!
 
Reply
#18
vad ca esti pus pe facut bauturi cu lapte, asa ca iti recomand sa nu iei un SBDU, si sa ai totusi rabdarea despre care vorbea si Radu si sa mergi spre HX sau DB (daca permite bugetul).
poti sa folosesti un aeropress/kinu si sa frotezi foarte simplu cu presa franceza timp de una/doua luni, dupa care o sa ai si mai multe informatii spre ce model de espressor sa te duci. bafta
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#19
Pentru ca pot pune deoparte in jur de 2500 lei pe luna, deja m-am cam hotarat sa merg pe varianta de Expobar Brewtus IV, se pare ca in jur de 5000 de lei ar fii una, si daca Radu spune ca este bun raportat calitate/pret, merg pe mana lui, plus ca vad multe semnaturi cu acest espresor, dar sunt multe variante si nu inteleg inca exact diferentele, vad ca toti mergeti pentru DB, deja am inceput sa ma documentez cu ce se mananca de fapt aceasta masinarie

Dual Boiler (DB):

Expobar Brewtus IV ( Office Leva Dual Boiler ) cu PID, grup E61, pompa vibratoare si rezervor - 5643 lei 

Expobar  Brewtus IV ( Office Leva Dual Boiler ) cu PID, grup E61, pompa rotativa si conexiune la reteaua de apa - 6357 Lei


NU stiu care e diferenta intre pompa rotativa si cea vibratoare... stiu ca nu ma intereseaza conexiune la reteaua de apa... vreau sa folosesc doar apa plata ( si astept sfaturi cu ce apa este mai ok ).
 Ramane sa aflu care varianta mi se potriveste cel mai bine pentru nevoile mele, cat despre rasnita, o sa merg la inceput pe ceva manual ( cu care voi testa diverse sortimente de boabe ) apoi, in timp, cand voi avea bani, voi trece pe o rasnita electrica, o sa va stresez iar si atunci[Image: smile.gif]
 
Reply
#20
(16-04-2017, 00:59)romulus Wrote: vad ca toti mergeti pentru HX

Ramane sa aflu care varianta mi se potriveste cel mai bine pentru nevoile mele

mare atentie, nu mergem toti catre hx, sunt colegi care au hx si sunt foarte multumiti, de asemenea sunt care nici nu vor sa auda (eu printre ei), dar asta vine dupa o documentare mai lunga, intelegerea sistemelor si a modului de functionare si a problemelor pe care le genereaza fiecare tip de masinarie in utilizare.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#21
Acum am observat ca le-am incurcat.. la DB ma refeream sa merg[Image: smile.gif]

In fine, o sa ma documentez mai mult... dar se pare ca voi  merge pentru aceasta masinarie, nu vreau sa schimb in fiecare luna, asa ca mai strang si iau direct ceva bun[Image: smile.gif]

Pana la urma cine imi explica si mie diferenta intre cele doua aparate... unul este HX altul este DB insa unul e mai vechi altul mai nou.. pretul cam la fel... e vorba de calitate? Multumesc.

Expobar Brewtus IV ( Office Leva Dual Boiler ) cu PID, grup E61, pompa vibratoare si rezervor - 5643 lei 

si

Lelit PL62T - espressor HX cu grup E61 si PID, boiler izolat - 5500 lei
 
Reply
#22
1.
Espressoare Heat Exchanger (HX):

Expobar Office Leva – pompa vibratoare si rezervor, grup E61 – 4048 lei (HX cu grup E61, doua manometre).

Expobar Office Leva – pompa rotativa si conexiune la reteaua de apa, grup E61 – 4048 lei (suprastoc, la acelasi pret cu pompa vibratoare)


Lelit PL62T - espressor HX cu grup E61 si PID, boiler izolat - 5500 lei

HX au un singur boiler și nu au PID cele Expobar, da ii montezi termometru in grup.


Vezi topicul HX vs. DB

2.
DB adică Brewtus alta clasa.

Espressoare Dual Boiler (DB) cu PID:

Expobar Brewtus IV ( Office Leva Dual Boiler ) cu PID, pompa vibratoare si rezervor – 5643 lei (aprox.1250 Euro) (Dual Boilerul cu cel mai bun raport pret/dotari din lume)

Expobar Brewtus IV – R ( Office Leva Dual Boiler ) cu PID, grup E61, pompa rotativa si conexiune la reteaua de apa – 6357 Lei
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
#23
Expobar Brewtus IV ( Office Leva Dual Boiler ) cu PID, grup E61, pompa vibratoare si rezervor - 5643 lei 

Asta ramane atunci. Ce rasnita electrica recomandati? Daca tot strang pentru aparat, hai sa mi iau si o rasnita calumeaSmile

Usor usor ajung la 2000eurSmile))
 
Reply
#24
Kinu m47 cu adaptor electric Smile
Ieși cu ea la pensie Smile, e cea mai fiabila și scapi de service.
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
#25
(16-04-2017, 02:33)SIM78 Wrote: Kinu m47 cu adaptor electric [Image: smile.gif]
Ieși cu ea la pensie [Image: smile.gif], e cea mai fiabila și scapi de service.

Pff, sunt prea comod... cred ca o sa strang bani si de o rasnita electrica profiBig Grin Astept pareri/idei/sfaturiSmile
Ce rasnita merge bine cu asta?
Expobar Brewtus IV ( Office Leva Dual Boiler ) cu PID, grup E61, pompa vibratoare si rezervor - 5643 lei 
 
Reply
#26
kinu m47 Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#27
Mie mi se potrivește altă abordare: să nu mai aștept și să mă bucur azi sau cât mai repede de acel produs dorit. Întotdeauna vor exista alte produse mai bune sau mai scumpe pentru care ai putea aștepta, aduni banii aia și apar altele la orizont și tot așa. Cu 3200 de lei poți lua un Lelit PL81T (de care am și eu) și o râșniță Kinu M47. Timpul de așteptare între espresso și abur este de vreo 2 minute, nu am măsurat exact. Exact cât ai nevoie ca să pregătești laptele în lattieră și să cureți portafiltrul. Mai ia în calcul niște accesorii absolut necesare: lattieră, pensule, detergent pentru espressor, cântar - cel puțin încă 100 de lei.
Lelit PL81T, Fiorenzato F64E
 
Reply
#28
(15-04-2017, 22:34)SIM78 Wrote: V60 sau aeropress cu râșniță Kinu, pachetul de concedii. Până strangi de un espressor cu grup e61.
Vei câștiga dintoate punctele de vedere, îți va rămâne pentru concedii.
Decât să cumpăr Lelit și apoi sa-l revând, asta as face eu. Părerea mea [Image: smile.gif]


As indrazni sa sugerez aici ca si alternativa la Aeropress, Cafflano Kompact, merge si cu filtru de hartie si iese similar cu aeropress dar cel mai interesant pentru mine este cu filtrul lui original metalic, pentru ca rezultatul in ceasca are un body mai pronuntat si un gust uneori mai echilibrat, depinde de cafea. Eu folosesc si Cafflano Klassic insa doar cand plec undeva, imi place mai mult sa rasnesc cu Kinu.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#29
(16-04-2017, 08:35)mihai.savu Wrote: Timpul de așteptare între espresso și abur este de vreo 2 minute, nu am măsurat exact. Exact cât ai nevoie ca să pregătești laptele în lattieră și să cureți portafiltrul.

Exact asta e şi părerea mea. Dacă aş avea musafiri mulţi, foarte des de-a lungul săptămânii, atunci un dual-boiler ar face diferenţa. Dar pentur că eu, în majoritatea timpului, folosesc espressorul numai pentru casă, nu este mare lucru să aştept cele 2 minute.

Recunosc că şi mie mi-ar plăcea un dual-boiler super-performant. Dar, pentru că în acest moment finanţele nu-mi permit, îmi fac treaba foarte bine şi cu un SBDU ca cel din semnătură.
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
#30
iiti iei ce iti permiti.Important este ca achizitiile ,rasnita si expresorul ,sa iti permita extractii corecte.Apoi experimentezi extractii încercând cat mai multe cafele.Cam dupa un an stii ce vrei si eventual faci saltul la alt nivel schimbând aparatele.Daca iti permiti din prima ok,cumperi ceva din gama de top.Cam asta ar fi toata filozofia.Incearca insa cat mai multe cafele.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)