Hello There, Guest! Login Register


Sfat espressor semiautomat, buget 2000 lei

#1
Îmi recomandați un espressor cu buget de maxim 2000 lei?
Manual, evident

Trimis de pe al meu Redmi Note 3 folosind Tapatalk
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#2
ia un lelit nou
sau daca ai ceva in plus :    http://www.ebay.de/itm/Rancilio-Silvia-E...HV-EtYXroA
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#3
Nu cred ca Silvia este peste 41 TEM, care are PID.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
(14-09-2016, 12:33)baloozzy Wrote: Nu cred ca Silvia este peste 41 TEM, care are PID.

Copia lui Rancilio Silvia ar fi Lelit PL41PLUS (2600 lei), care nu mi se pare neaparat stralucit, la fel ca si Silvia. PL41PLUS T PIDar fi o alegere mai buna datorita PID-ului (boilerul e tot de 300ml ca si Rancilio). De la 1 ianuarie sper sa il vedem si in Romania, impreuna cu PL60 si PL60 PID de care sunt foarte curios (dual boilere de capacitate mica + PID). Totusi daca pretul lui PL60 PID va fi exagerat, merita un efort in plus spre un HX, dar asta e o alta discutie.

Peste toate acestea apare Lelit PL41TEM, de care m-am bucurat mult ca s-a inevntat ca si model. Practic le-a dat peste nas celor de la Rancilio rau de tot. Adica in 2047 de lei ai in plus fata de Silvia: PID (care, fara a-i face statuie pe un SBDU mic, conteaza cel mai mult ca si diferente in caracteristici), manometru (care conteaza si nu prea conteaza), faptul ca Lelit are boilerul legat direct la grup iar Rancilio nu (premisa pentru instabilitate temica la Silvia), si o garantie romaneasca, ceea ce la PID (componenta electronica) eu spun ca ar putea sa conteze. PLus diferenta de pret (ma rog, si la Rancilio se mai compenseaza cate ceva cu diverse cadouri siplimentare gen starter kit). Ca si minusuri ar fi boilerul mai mic (220ml vs 300ml Silvia) si dimensiunea de 57mm a portafiltrului, care nu e neaparat un dezavantaj, doar ca nu vei putea folosi sitele profesionale VST.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#5
Cu ce e mai bun un Lelit 41tem decat un gaggia classic cu pid pus ulterior? sa fim realisti, trebuie sa spui ce vrei, nou sau sh, cu 2000 ron sh iti iei scula profi nu entry level-uri de la gaggia sau lelit (daca te uiti pe forum la produsele noi majoritatea au probleme ba la garnituri, ba la alte plasticuri.
 
Reply
#6
Mai conteaza si daca in acesti bani e inclusa rasnita sau ce ganduri ai legat de rasnita. Fara ea, probabil aici citit ca poti sa-ti iei si profesional, n-ai sanse sa obtii un espresso ok
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Dețin deja o râșniță Lelit PL043. Bugetul ar fi de 2000 doar pentru espressor.
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#8
Eu am lelit 41 tem și e ok, nu e rău la cate știe sa facă, rasnita face diferența, plus ca ai și garanție dacă e de nou
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#9
La 2000-2500 Ron iei de pe ebay aparate foarte bune, si avem meseriasi care se pricep la orice in materie de service, mentenanta.

Daca nu vrei sa risti deloc, atunci mergi pe un aparat nou. Eu mi-am luat Gaggia Classic 2013 cu 800ron si merge ca in prima zi, acu ma chinui sa instalez PID pe el (e aproape gata).

Dupa ce am desfacut gaggia mi-am dat seama cat de simplu e construit si ca-s niste piese mici intr-o carcasa mare, din punctul meu de vedere nu merita 1300 ron nou nici mort, un sfert din bani sunt piesele, restu platesti firma si ideea/conceptul.
 
Reply
#10
(15-09-2016, 20:57)deenman Wrote: La 2000-2500 Ron iei de pe ebay aparate foarte bune, si avem meseriasi care se pricep la orice in materie de service, mentenanta.

Daca nu vrei sa risti deloc, atunci mergi pe un aparat nou. Eu mi-am luat Gaggia Classic 2013 cu 800ron si merge ca in prima zi, acu ma chinui sa instalez PID pe el (e aproape gata).

Dupa ce am desfacut gaggia mi-am dat seama cat de simplu e construit si ca-s niste piese mici intr-o carcasa mare, din punctul meu de vedere nu merita 1300 ron nou nici mort, un sfert din bani sunt piesele, restu platesti firma si ideea/conceptul.
Am gaggia evolution si vreau să-l vând. Nu mai vreau gaggia, vreau ceva cu boiler mai mare să pot face 2 cafele fără să aștept să se încălzească apa din nou. Plus, vreau boiler separat pentru abur
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#11
Quote:Am gaggia evolution si vreau să-l vând. Nu mai vreau gaggia, vreau ceva cu boiler mai mare să pot face 2 cafele fără să aștept să se încălzească apa din nou. Plus, vreau boiler separat pentru abur

Salut, cred ca cel mai ieftin espressor nou, cu boiler mai mare este Oscar 2. Poti sa citesti mai multe aici: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-N...li-Oscar-2 . Cei de la elektros.it au un pret sub 700 de euro.
Atfel, cu 2000 de lei o sa gasesti espressor cu boiler mai mare doar sh. Insa nici cu ebay nu e asa de usor.
Eu am un buget de 3000 de lei si incerc de vreo 3 luni sa gasesc ceva pe ebay.de . Espressoarele care se dau la preturi bune au de obicei livrare doar in germania. Cele cu livrare internationala ajung la preturi de 8-900 euro.
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
Reply
#12
deci doresti un dual boiler,nu?cred ca doar de la breville sh poti lua unul de pe ebay
http://www.ebay.de/itm/Gastroback-42636-...SwG-1W0FUW
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#13
La acest buget conteaza mult ce vrei, nou sau SH. Nou, in mare parte 41TEM domina acest segment pt ca producatorii ezita in continuare sa se bata in zona aceasta de 4-500E / PID, teava profesionala, manometru. Dar fiind SBDU (single boiler dual use), va functiona ca si Evolution sau ca alte aparate ce se duc spre 3-4000 de lei, din categoria SBDU, adica vei avea nevoie de pauza 30-40 sec. pt trecerea la modul Steam.  Daca vrei sa mergi pe Dual Boiler, strict in acesti bani nu gasesti decat SH. Nu neglija nici HX-ul, caci iti ofera posibilitatea sa ai abur fara pauze, chiar daca nu e dual boiler, dezavantajul fiind ca apa vine initial infierbantata cam tare. Insa alegand un HX cu grup E61, vei putea pune termometru in grup (mai costa min. 50E) si ai temperatura apei destul de precisa la grup, trebuind sa te obisnuiesti cu acele flush-uri, adica lasatul apei sa curga 10-15-20 secunde, inainte de extractie.   

Breville are destule probleme de fiabilitate pe forumurile internationale, din cauza electronicii multiple. Adica ar fi de preferat sa vedem in interior cat mai multe conducte si piese metalice nu o puzderie de fire si placi electronice. Iar cand vorbesti de SH, boilerul sau conductele unui HX / DB cu E61, pot fi calcifiate, poate usor corodate, dar la un om bun de service se rezolva (practic e obligatorie revizia, daca nu cunosti sursa), dar la un espressor electronic tip Breville, daca a obosit vreo placa pe acolo sau s-a dus vreo piesa sensibila si incompatibila cu piesele profesionale, te pui pe cheltuiala serioasa si nici nu stii cat o sa tina.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
(16-09-2016, 13:42)Lyvyoo Wrote: Breville are destule probleme de fiabilitate pe forumurile internationale, din cauza electronicii multiple. Adica ar fi de preferat sa vedem in interior cat mai multe conducte si piese metalice nu o puzderie de fire si placi electronice. Iar cand vorbesti de SH, boilerul sau conductele unui HX / DB cu E61, pot fi calcifiate, poate usor corodate, dar la un om bun de service se rezolva (practic e obligatorie revizia, daca nu cunosti sursa), dar la un espressor electronic tip Breville, daca a obosit vreo placa pe acolo sau s-a dus vreo piesa sensibila si incompatibila cu piesele profesionale, te pui pe cheltuiala serioasa si nici nu stii cat o sa tina.
incercam sa ii arat ca asta e ce poate obtine la 2000 ptr DB,i-am recomandat lelit,eu fac 2 cafele -una dupa alta-si lapte frotat ,nu dureaza mult sa le faci,problema apare cand incepi sa faci 7-8 cappuccino....dar asta e la chefuri si lumea mai bea o bere pana e gata ,nu se supara nimeni [Image: smile.gif]
 daca iei un aprat nou entrylevel fi pregatit sa pierzi 30-40%din pret ,asa ca mai bine cauti un sh lelit si mai strangi bani,cand ai pus ceva de-o parte te duci direct la 4000-5000 lei ,acolo ai de unde alege,numai bine inveti sa devii home barista
a postat un coleg link catre nuova simonelli oscar 2 la cca 700 euro x 4.5 e =3150 + transport ,aparatul e nou ,e HX poti face si cafea si lapte simultan..trebuie doar sa lungesti putin bugetul
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#15
(16-09-2016, 14:00)orwo Wrote:
(16-09-2016, 13:42)Lyvyoo Wrote: Breville are destule probleme de fiabilitate pe forumurile internationale, din cauza electronicii multiple. Adica ar fi de preferat sa vedem in interior cat mai multe conducte si piese metalice nu o puzderie de fire si placi electronice. Iar cand vorbesti de SH, boilerul sau conductele unui HX / DB cu E61, pot fi calcifiate, poate usor corodate, dar la un om bun de service se rezolva (practic e obligatorie revizia, daca nu cunosti sursa), dar la un espressor electronic tip Breville, daca a obosit vreo placa pe acolo sau s-a dus vreo piesa sensibila si incompatibila cu piesele profesionale, te pui pe cheltuiala serioasa si nici nu stii cat o sa tina.
incercam sa ii arat ca asta e ce poate obtine la 2000 ptr DB,i-am recomandat lelit,eu fac 2 cafele -una dupa alta-si lapte frotat ,nu dureaza mult sa le faci,problema apare cand incepi sa faci 7-8 cappuccino....dar asta e la chefuri si lumea mai bea o bere pana e gata ,nu se supara nimeni [Image: smile.gif]
 daca iei un aprat nou entrylevel fi pregatit sa pierzi 30-40%din pret ,asa ca mai bine cauti un sh lelit si mai strangi bani,cand ai pus ceva de-o parte te duci direct la 4000-5000 lei ,acolo ai de unde alege,numai bine inveti sa devii home barista
a postat un coleg link catre nuova simonelli oscar 2 la cca 700 euro x 4.5 e =3150 + transport ,aparatul e nou ,e HX poti face si cafea si lapte simultan..trebuie doar sa lungesti putin bugetul
Acest nuova simonelli oscar 2 mi se pare că are multa electronică în el....
Ok, până la urmă cred că voi merge spre lelit nou, 2 ani garanție nu strică.
M-ar tenta si unul sh (poate mai profi) dar nu de la noi.... De pe ebay. Îl pot trimite în Spania iar de acolo plătesc transport mai ieftin decât dacă l-ar trimite cu curier.
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#16
Sa nu scapi din vedere ca Oscar e in alta clasa, echivalent cu DB. S-ar putea sa nu mai vrei upgrade.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#17
(17-09-2016, 16:10)Nick Wrote:
(16-09-2016, 14:00)orwo Wrote:
(16-09-2016, 13:42)Lyvyoo Wrote: Breville are destule probleme de fiabilitate pe forumurile internationale, din cauza electronicii multiple. Adica ar fi de preferat sa vedem in interior cat mai multe conducte si piese metalice nu o puzderie de fire si placi electronice. Iar cand vorbesti de SH, boilerul sau conductele unui HX / DB cu E61, pot fi calcifiate, poate usor corodate, dar la un om bun de service se rezolva (practic e obligatorie revizia, daca nu cunosti sursa), dar la un espressor electronic tip Breville, daca a obosit vreo placa pe acolo sau s-a dus vreo piesa sensibila si incompatibila cu piesele profesionale, te pui pe cheltuiala serioasa si nici nu stii cat o sa tina.
incercam sa ii arat ca asta e ce poate obtine la 2000 ptr DB,i-am recomandat lelit,eu fac 2 cafele -una dupa alta-si lapte frotat ,nu dureaza mult sa le faci,problema apare cand incepi sa faci 7-8 cappuccino....dar asta e la chefuri si lumea mai bea o bere pana e gata ,nu se supara nimeni [Image: smile.gif]
 daca iei un aprat nou entrylevel fi pregatit sa pierzi 30-40%din pret ,asa ca mai bine cauti un sh lelit si mai strangi bani,cand ai pus ceva de-o parte te duci direct la 4000-5000 lei ,acolo ai de unde alege,numai bine inveti sa devii home barista
a postat un coleg link catre nuova simonelli oscar 2 la cca 700 euro x 4.5 e =3150 + transport ,aparatul e nou ,e HX poti face si cafea si lapte simultan..trebuie doar sa lungesti putin bugetul
Acest nuova simonelli oscar 2 mi se pare că are multa electronică în el....
Ok, până la urmă cred că voi merge spre lelit nou, 2 ani garanție nu strică.
M-ar tenta si unul sh (poate mai profi) dar nu de la noi.... De pe ebay. Îl pot trimite în Spania iar de acolo plătesc transport mai ieftin decât dacă l-ar trimite cu curier.

deci ,concluzia mea personala fara a dori sa te returnez de la ceea ce iti doresti este,daca stiam acum cateva luni ce inseamna sa faci o cafea acasa in regim de espresso,mai asteptam si treceam direct pe scule mai bune(daca imi permiteam),nu spun ca lelit-ul e slab,fata de concurentii lui directi ,e bun,dar e putin mai in spate fata de un db cu grup 61,etc,din pacate acelea incep sh de la 600-in sus pe licitatie in ebay,nu stii ce cumperi samd,sper sa te ajute sfatul meu si sa iei o decizie de care sa nu iti para rau peste un timp.mie nu imi pare rau ptr ca bugetul a fost de asa natura incat era atunci sau niciodata Sad

uite aici
http://www.olx.ro/oferta/espressor-cafea...fe8b0803ba
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#18
(17-09-2016, 16:24)Zaheyu Wrote: Sa nu scapi din vedere ca Oscar e in alta clasa, echivalent cu DB. S-ar putea sa nu mai vrei upgrade.

Daca vorbim de semiautomate, de obicei upgrade-ul se cam opreste abia cand ai grup E61. Adica sa poti citi temperatura de extractie cu un termometru Eric sau coreean, chiar inseamna mult de tot. Enorm de mult. Iar grupul de pe Oscar nu suporta asa ceva.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
(17-09-2016, 22:09)Lyvyoo Wrote:
(17-09-2016, 16:24)Zaheyu Wrote: Sa nu scapi din vedere ca Oscar e in alta clasa, echivalent cu DB. S-ar putea sa nu mai vrei upgrade.

Daca vorbim de semiautomate, de obicei upgrade-ul se cam opreste abia cand ai grup E61. Adica sa poti citi temperatura de extractie cu un termometru Eric sau coreean, chiar inseamna mult de tot. Enorm de mult. Iar grupul de pe Oscar nu suporta asa ceva.

OK, una peste alta, ce-mi recomandati in afara de espressor cu grup E61 (am cautat putin iar in Romania cel mai ieftin este vreo 6000 de lei, e doar de 3 ori bugetul meu).
Inteleg ca OSCAR nu este la fel de bun ca unul cu E61 dar are ceva sistem apropiat de dual boiler ceea ce inseamna ca pot frota imediat dupa extractie....
Cu Lelit se pare ca merge...mai mult nu-mi trebuie.
Cand voi face mai multe cafele....n-au decat sa astepte si e oricum din an in paste.

Intrebarea este pana la urma: merita Oscar2 daca Lelit poate ce vreau eu?

Merci de ajutor.

Tin sa precizez ca si primul espressor tot in urma sfaturilor de pe acest forum l-am luat. Era sa fac atunci greseala sa cumpar unul complet automat....
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#20
Cred ca multitudinea de informatii gasite te-a derutat [Image: smile.gif] Un HX cu E61 pleaca de la 880E in Romania, nu de la 6000 de lei. 

Trebuie sa privesti espressoarele pe categorii si apoi sa le compari in aceeasi clasa. DB-urile cu DB-urile, HX-urile cu HX-urile si SBDU cu SBDU. Niciunul dintre cele mentionate de tine nu este DB si nici sistemul nu e neaparat apropiat. Citeste aceasta postare spre exemplu, in care explicam in cuvinte mai simple care ar fi categoriile si ce inseamna  fiecare tip de espressor.  

Apoi te hotarasti daca vrei nou sau SH, iar apoi te hotarasti daca vrei SBDU, HX sau DB, in functie de bugetul alocat. La HX trebuie sa te hotarasti si asupra grupului, daca il vrei E61 sau nu. Ce iei din Romania va fi cu garantie aici, ce iei din afara cu garantie afara. 

Poate dupa ce parcurgi cele de mai sus, revii cu o finala de modele exacte.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
daca esti cu bugetul atingand maximul si nu mai poti trage de el,daca bei 2-3 cafele pe zi-cu sau fara lapte-daca videourile de pe you tube cu acele extractii minunate nu te vor face sa regreti ,fi unul din noi cei muti si fericiti posesori de lelit,mai ales ca acum vin si sitele mai mari de la ascaso,mai mari ,mai frumoase...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#22
Mulțumesc de sfaturi
Lucrurile sunt simple sau devin tot mai simple.
As vrea sa aibă PID si să curgă apa prin pucul de cafea fix 25 de secunde, adică să se oprească singur după cele 25 de secunde.
Până acum cred că pl041tem se potrivește cel mai bine dar nici oscarul 2 nu arată rău doar că e mai nasol cu garanția si e mai scump.
În plus as vrea sa pot regla presiunea la 9 bari fara să-i afectez garanția.
Vreo idee de alte mărci? nu trebuie neapărat lelit sau simonelli....
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#23
Lelit nu se oprește singur după 25 sec. Aceste secunde sunt un reper, tu ai sa găsești poate ptr tine alte combinații și modificări ale variabilelor care stau la baza unei extracii reusite
Presiunea la lelit se modifica f ușor și nu lasă urme
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#24
Până acum încă nu m-am hotărât ce sa iau.... Au rămas/intrat în cărți următoarele espressoare:
-Espressor Profesional Bilancia Kitchen Aid - second hand
- Lelit pl41tem
- Lelit pl41plus - nu prea înțeleg ce are in plus față cel de mai sus....
- Lelit pl81t
- Lelit pl91t
Dacă mă uit la aceste 4 modele prea înțeleg care e diferența între ele.... De-asta nu aș sări cu bugetul mai mult de 2500...
Ultimele 2 au ieșit rău din buget, nu prea înțeleg ce au în plus față de 41 tem.

În rest văd că aproape toate ies din buget.... Adică fără 4000-5000 de lei nu prea ieși la cumpărături.
Lelit PL043TEM PID + Lelit PL043MM + Tamper Lelit
 
Reply
#25
ca si espressor nou, 41tem e suficient. cand o fi sa vrei ma mult, treci la HX sau DB cu E61
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)