Hello There, Guest! Login Register


Sfat espressor / rasnita buget redus

#1
Buna seara, as vrea sa intru in lumea espressoarelor manuale. Am tot citit in ultimele zile forumul / alte forumuri etc si m-am informat cat de mult am putut. Acum as vrea sa achizitionez un espressor entry level (chinezarie) pentru ca doar atat imi permite bugetul. Stiu parerea majoritatii despre aceste aparate, stiu ca primul impuls al unora va fi sa-mi zica sa caut altceva (moka pot / aeropress whatever). Totusi sunt decis sa-mi iau un espressor si as vrea sa cer un sfat pentru a mi-l alege pe cel mai bun in banii astia. Buget : 550 ron . As avea rugamintea sa nu primesc recomadari care depasesc acest buget, deoarece de mai mult nu dispun in momentul de fata.
Din ce am cautat eu, as avea cateva optiuni:
Delonghi diverse modele (despre care n-am auzit mai nimic de bine)
Philips Saeco Poemia (cam ca la delonghi doar ca aici am mai vazut oameni pe forum care isi fac treaba cu el) - dezavantaj dupa parerea mea: sita presurizata / portafiltru din plastic.
Castigatorul pana acum din ce am tot cautat:
http://www.cafemagia.ro/espressor-manual...-1365.html

Am vazut un thread pe aici in care cineva scosese un shot mai mult decat decent dpdv vizual cu acest Ariete. Avantaj - sita nepresurizata, pret ok cat sa imi iau si o rasnita Hario Skerton.

(Scuze daca am deranjat pe cineva cerand sfaturi pentru achizitia unei "chinezarii". Promit ca pe viitor (a se citi in vreo 6 luni), fac un upgrade la ceva decent daca se prinde acest hobby de mine (si nu, n-as vrea sa astept pana in viitor Big Grin  )
 
Reply
#2
Dacă știi ce răspunsuri vei primi ce rost a mai avut sa întrebi?
Bugetul e mic chiar și pentru un pachet sh. Problema e ca dacă ai fi citit recomandările anterioare ai fi văzut ca îți trebuie un ansamblu de echipamente și nu doar espressorul.
Asta e o distracție costisitoare, din păcate bugetul tău e totalmente nerealist
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#3
Cauta un gaggia sh. Eu am gasit pe olx un espresso si un Baby, cam vechi, e adevarat, dar putin aranjate au devenit perfect functionale. Si poemia e aproape ok dar sa fie la un pret f. mic.Decat skerton mai bine hario mini  - prima nu prea merge la espresso. Ca si la auto, cand nu prea stii despre ce e vorba ai tendinta sa iei nou dar ulterior constati ca ai facut o greseala.
Ca idee eu am un setup functional in banii tai: Gaggia Espresso + DK30.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#4
Pe ebay poti gasi multe in bugetul tau.

Sunt de acord cu Hario mini fata de skerton, o iei cu 95 lei nou direct din Japoinia, deci raman 450 lei 100 euro, la care poti gasi, doar asa la o prima privire, urmatoarea, aproape noua, probabil folosita in magazin de demonstratie:

http://www.ebay.co.uk/itm/Gaggia-RI8323-...SwYHxWJjpc
 
Reply
#5
(26-11-2015, 11:09)renatoa Wrote: Pe ebay poti gasi multe in bugetul tau.

Sunt de acord cu Hario mini fata de skerton, o iei cu 95 lei nou direct din Japoinia, deci raman 450 lei 100 euro, la care poti gasi, doar asa la o prima privire, urmatoarea, aproape noua, probabil folosita in magazin de demonstratie:

http://www.ebay.co.uk/itm/Gaggia-RI8323-...SwYHxWJjpc
multumesc pentru link, dar ala e un gaggia gran style din cate vad, si din ce m-am documentat e aproape similar unui Philips Saeco
 
Reply
#6
Cum ziceam, la o prima privire... eu nu espresez, asa ca aceste mici detalii... Smile
 
Reply
#7
Parerea mea este sa mai suplimentezi bugetul si sa nu iei cu banii aia pentru ca oricum nu vei fi multumit de ce obtii. Ca si rasnita eu am avut hario aproape 2 ani si m-am descurcat cu ea dupa ce am transformat-o usor in steppless prin inversarea surubului si montarea intre surub si corp a unei garnituri subtiri din cauciuc. Cel mai mare dezavantaj era reglarea inapoi dar e destul de buna la ce bani dai pe ea daca nu te deranjeaza ca dimineata sa pierzi cam 10 minute cu rasnitul pentru 2 cafele. Pentru expresor iti recomand sa iei unul second dar si asa depasesti bugetul. Si acum este un gaggia evolution la vanzare si daca accepta sa-l vanda fara fara pid mai scade pretul. Daca nu ai bani acum mai stai si strange sa ai macar un buget de 6-7 milioane ca s aai de ceva second si hario. In rest cam orice iti iei nu vei fi multumit.
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
#8
Cu rasnita asteapta o saptamana sa testez eu ceva, si poate vei avea o varianta mai buna ca hario la pret in aceasi zona, adica sub 150 lei.
 
Reply
#9
pana la urma am luat un gaggia espresso pure second hand  Smile  sper sa fie ok. mersi de sfaturi
@renatoa mai astept cu rasnita
 
Reply
#10
Cauta bine de tot, zilnic(ofertele bune apar si dispar rapid), pe olx.ro, inclusiv pe cuvinte cheie mai 'ciudate' - expresor, masina de cafea, espressor, espresor, rasnita cafea, macinator cafea - si sigur ai sa gasesti ce cauti, uneori la preturi bomba, sunt multi oameni care cine stie cum au pus mana pe tot felul de 'utilaje' si le vand la preturi de nimic, ai sa fi uimit...

Vad ca espressor ti-ai luat, dar ca sa-ti faci o idee si pentru ca informatia sa ramana aici si pentru altii care in viitor vor fi intr-o situatie similara cu a ta, iti dau exemplul meu:

- dupa indelungi cautari(o luna si ceva...), in maniera expusa mai sus, mi-am cumparat de pe olx.ro un espressor Gaggia Classic, care arata si functioneaza perfect (bine, a avut un bec martor stricat si doua suruburi lipsa), cu 500 lei - transport inclus si o de pe mercador.ro, o rasnita Ascaso i-mini i2-D, de asemenea in stare perfecta functional si estetic, cu 180 lei + 50 lei transportul.
:: Gaggia Classic :: Ascaso i-2 D ::
 
Reply
#11
(26-11-2015, 19:02)edy Wrote: pana la urma am luat un gaggia espresso pure second hand  Smile  sper sa fie ok. mersi de sfaturi
@renatoa mai astept cu rasnita

Am postat aici review-ul:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...4#pid32924

Sper sa nu fie socul prea mare Smile
 
Reply
#12
(03-12-2015, 14:23)renatoa Wrote:
(26-11-2015, 19:02)edy Wrote: pana la urma am luat un gaggia espresso pure second hand  Smile  sper sa fie ok. mersi de sfaturi
@renatoa mai astept cu rasnita

Am postat aici review-ul:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...4#pid32924

Sper sa nu fie socul prea mare Smile

multumesc pentru review, cred ca initial voi merge pe un hario deoarece e cam lunga asteptarea si efortul pentru a o lua de pe ebay, si in al doilea rand, e putin cam "retro" pentru gusturile mele Big Grin
 
Reply
#13
Se gasesc garla pe olx, multe modele de Dienes dar si alte rasnite din 1930-1950, preturile variaza de la 50 la 200 ron.

Am gasit chiar o mokka care are reglaj la macinatura insa nu stiu daca scoate bine pt espresso.
 
Reply
#14
Chiar m-ai surprins, nu ma asteptam sa avem asemenea colectionari specializati pe cafea Smile

Poti posta informatia si la "Rasnite manuale" ?

Ia sa pun si eu sifonul meu, poate am noroc.... Smile

PS: acum sunt doua Mokka Smile
 
Reply
#15
Am cautat pe internet informatie despre mokka si daca este capabila sa scoata o macinatura decenta (mai buna decat scot cu hario mini) si nu am gasit absolut nimic. De accea nu cred ca am sa cumpar, doar pentru test, daca nu e buna ce fac cu ea? ca nu o mai cumpara nimeni.
 
Reply
#16
Unora gogu nu le e prieten Smile

incearca doar atat: Dienes espresso, si mai vorbim.

Uite primul link care apare la mine:
http://webcache.googleusercontent.com/se...her/latest+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=ro

Daca platesti plimbarea dus intors, v-o pot imprumuta sa faceti o sezatoare cu teste comparativ cu ce vreti domniile voastre in Bucuresti, unde m-as mira sa nu existe nici una...
Dar nu o vand ! Big Grin

sau, daca va puteti da seama dintr-o fotografie, comparativ cu o macinatura de Hario sau Vario, pot face o fotografie macro.
 
Reply
#17
@mirceac1961 - am mutat intrebarea ta pe un nou topic, aici

@manu86 - intrebarea ta merge aici
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Buna ziua.

Pentru ca topicul este deschis, prefer sa postez aici in loc sa fac unul nou. NU prea am experienta in domeniul espresso, dar va povestesc pe scurt despre ce e vorba.
Cam prin luna Ianuarie 2015, am cumparat la second, dintr-un magazin, un Espressor Kenwood ES 021 cu 200 lei. Arata ca acesta: http://www.cel.ro/espressoare/esspressor...-es-021-l/
Cam dupa 2 luni l-am dus inapoi si mi-am luat banii pentru ca nu mai avea rezervorul si cei de la magazin lipisera niste silicon acolo unde venea rezervorul pentru a preveni scurgerea de apa. La inceput nu am observat siliconul, dar in timp, siliconul a inceput sa se desprinda si a inceput sa curga apa din espressor. Bla bla bla...dupa discutii mi-am luat inapoi banii. Am folosit doar cafea macinata din Lidl si am fost foarte multumit de ce a facut aparatul ala. Acum...as vrea sa imi cumpar altul plus rasnita si am nevoie de sfaturi..pentru ca nu e chiar atat de simplu Smile.
1. Nu beau Espresso, e prea redusa cantitatea, imi place sa fie mai mare...undeva la  200ml...
2. Aparatul il voi folosi pentru aproximativ 4 cafele pe zi (doua eu, doua sotia).
3. Ma intereseaza sa nu fie foarte complicat de reparat, in caz ca se strica. Nu sunt un habarnist in materie de mecanica/tehnica, dar nici nu lucrez la atelier de reparat espressoare. Imi place sa repar si sa fac totul cu mana mea, sa inlocuiesc...bla bla bla, dar daca devine prea complicat mi-e teama sa nu il stric de tot.
4. As prefera sa fie noi, atat rasnita cat si espressorul.

As fi dispus sa investesc undeva spre 1500 lei pentru rasnita si espressor (maxim 1700 lei).
Astept sfaturile voastre si eventuale intrebari.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
 
Reply
#19
produsul final pe care il doresti este cafea, aprox 200 ml o portie sau mai degraba capuccino, latte, adica cafea + crema lapte = 200 ml?
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#20
Pentru "multa" cafea incearca Aeropress, oricum la 200ml nu mai bei espresso.

"Scapi" cu 130 + 150 lei, noi, si nu vei simti mare diferenta fata de acel kenwood. Cu cafea de la Lidl indubitabil.

Parerea mea...
 
Reply
#21
(12-12-2015, 18:36)sms Wrote: produsul final pe care il doresti este cafea, aprox 200 ml o portie sau mai degraba capuccino, latte, adica cafea + crema lapte = 200 ml?

Big Grin  ai dreptate...am uitat sa precizez: 200ml cu tot cu lapte.

(12-12-2015, 19:11)renatoa Wrote: Pentru "multa" cafea incearca Aeropress, oricum la 200ml nu mai bei espresso.

"Scapi" cu 130 + 150 lei, noi, si nu vei simti mare diferenta fata de acel kenwood. Cu cafea de la Lidl indubitabil.

Parerea mea...

Nu intentionez sa dau 1500 de lei, sa imi cumpar rasnita si apoi sa folosesc cafea macinata din Lidl. Ar fi culmea prostiei. Voi cumpara cafea proaspat prajita, asa cum faceti si voi.
 
Reply
#22
Pe sarite ca nu o sa ai rabdare pentru tot:

https://www.youtube.com/watch?v=WTMI2p5y49s


Cea mai buna varianta este aeropress:

http://origocoffee.ro/produs/aparat-aero...a-aerobie/

Si o rasnita decenta si cumperi cafea proaspat prajita. Altfel este de prost gust sa-ti iei espressor si sa bei cafea cu lapte la 200ml. Azi mi-am facut un latte cu gaggia classic (era ora 11 deja) si nu mancasem nimic si am zis sa nu beau cafea pe stomacul gol (de obicei beau un dublu din 18 grame, fara lapte -65ml cafea pura). Am pus laptele peste cele 32 ml de cafea, am umplut o cana din aia mare (200ml) si cafeaua avea gust de lapte, nu de cafea, simteam o usoara aroma de cafea espresso, insa incomparabil cu ce se afla intr-un espresso pur.

Citeste despre aeropress, ca si acolo se poate folosit cafea proaspat prajita.
 
Reply
#23
banuiesc ca @Colectionarul se refera totusi la capucciino si alte bauturi pe baza de espresso + crema lapte, nu cafea cu lapte
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#24
Cand bagi 150 ml de lapte incalzit peste 30-35 ml de cafea, numai cafea cu lapte poti sa o numesti. cine bea espresso scurt, intelege ce inseamna ca bagi si 2 lingurite de lapte peste (am incercat si lapte normal 1.5-3.5-7% grasime) si lapte depasteurizat, si lapte de migdale si lapte de soia, orice ai baga in cafea se simt automat si are gust "de rahat", ii schimba mult prea mult gustul. Si cand bag 1 varf de lingurita de zahar brun in cafea, ii schimba mult gustul, d'apoi 150 ml de lapte.

Aici vorbim de calitatea unei cafele si de gustul ei, nu de tabieturi, si ca unora le place sa bea 200ml de cafea in 2 ore, asa mai bine bei un ceai, sau un aeropress. De ce sa mai dai mii de lei pe echipament, daca tot nu conteaza esenta produsului final?

Sa-ti dau un exemplu, finalizeaza 5 cesti de cafea, incearca sa schimbi putin din modul de preparare la fiecare, una sa aiba 1 g in minus, alta sa fie extrasa mai lung, iar la final toarna peste fiecare 100ml de lapte, si apoi spune-mi ce simti.
 
Reply
#25
N-am inteles ca ar baga 150 ml de lapte peste 30-35 ml de cafea. poate invers, dar asta doar deduc. 
Eu doar incerc sa inteleg obiceiul lui de consumator si apoi, eventual, sa-i spun povestea mea, care seamana cu a lui si care, dupa achizitionarea aparatelor, s-a transformat intr-o cu totul alta poveste, pe care nici nu mi-o imaginam si nici n-o cautam.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#26
Ma refer la cafea cu lapte. Imi pare rau sa va spun ca mi se pare buna si cea pe care o cumpar de la aparate cu un leu. Adevarul e ca nu am baut niciodata un espresso facut de o masinarie "adevarata". Ce facea kenwoodul ala, era o cafea buna. Cu mult peste ce am baut in Auchan...care pur si simplu era o latura. Am dat 4 lei pe ceva care nu se compara cu 200 ml (fara lapte) facuti de espressorul meu cumparat la mana a doua. Oricum...vorba multa, saracia omului. Voi studia despre aeropress si chiar imi voi cumpara "ustensilele" necesare. Dupa ce sunt "in clar", daca imi convine sau nu, voi reveni si ca voi povesti despre experienta mea in domeniu. Daca nu ma multumeste aeropressul, voi reveni pentru espressoare Wink. Nu scapati de mine asa usor. Acum sunt membru al forumului.
Va multumesc pentru sfaturi si pentru bunavointa.

Colectionarul.
 
Reply
#27
Dar nu trebuie sa-l cumperi. Mergi la o cafenea bună si încearcă ce iti doresti tu... E cel mai simplu mod de rezolvare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#28
Asta voiam sa iti propun si eu, daca ai drumuri prin Bucuresti, ca in Curtea de Arges mai greu.

Sau, poti da o fuga pana la Targoviste la baloozy, are de toate si poti compara.

Oricum, macinatoarea hario mini care o iei iti va fi utila si la espresso, daca te hotaresti sa schimbi, si atunci aeropress ramane de deplasari, este ceva intradevar nu foarte uzual sa poti sa iti faci o cafea buna oriunde ai apa fiarta si nimic mai mult... chiar si in tren sau in avion, desi nu stiu daca poti trece rasnita de controlul bagajului de mana. Smile
 
Reply
#29
Nu ai niciun oras mai maricel in care sa te deplasezi cu diverse ocazii? Ar trebui neaparat sa faci un test pe papilele tal eintre ce inseamna fiecare bautura care te-ar putea pasiona. espresso, espresso americano (lungit), aeropress, capuccino. Astfel ti-ai da seama cam pe unde te incadrezi, inainte de a investi acesti bani, nu neaparat putini.

Spre exemplu, daca ti-a placut capuccino, va fi greu sa il reproduci cu aeropress si lapte frotat cu vreun instrument simplist in lapte rece, chiar dac amai sunt incercari pe net, deoarece aceasta bautura inseamna o simbioza intre cremozitatea si consistenta unui espresso (lichid vascos) si cremozitatea sau macar consistenta unei creme de lapte facuta din presiunea de aburi a unui espressor entry level dar ok.

Espresso-ul lung este o blasfemie, dar fiind la inceput, ai timp sa te martrisesti si toate cele necesare trecerii in alta fiinta, aceea de espressoman :Smile  Daca ai putut sa bei o robusta de la automatul de vending, cred ca vei putea savura si un espresso de 60ml facut dintr-o cafea de la prajitorii (deci aromata si mult mai usoara ca impact decat o robusta), evenual cu adaos de lapte sub diverse forme.

Citeste cu atentie pe aici si alege in liniste, fara sa te grabesti.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Salut,
ma ajutati si pe mine cu un sfat. Nu sunt un cunoscator al aparatelor de cafea...era cat pe ce sa cumpar un esspresor cu rasninta phillips, dar dupa ce am mai umblat pe acest site, m-am razgindit...
Nu am un buget nelimitat, m-as duce undeva intre 1500 si 2000 ron, dar mi-as dori sa iau un esspressor de traditie deja testat de voi.
Am

Din ce am inteles pe site, cea mai buna optiune ar fi sa iau rasinta separat de esspersor, dar mi-as dori un produs care se le includa pe ambele in  bugetul de mai sus.
Ce imi puteti recomanda?
Ma uitam pe un vario Mahlkoening pe la 2000 ron, dar daca am inteles eu bine era numai rasinta...
As aprecia mult un sfat de cunoscator...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)