Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie tamper dinamometric

#1
Salutare, intentionez sa imi cumpar un tamper dinamometric pentru espressorul din semnatura si am gasit cateva variante:

1. Ascaso Tamper Dinamometric 57mm - nu prea ma incanta ideea de aluminiu;
2. Maner CA - la varianta asta nu stiu ce baza e buna, cea de 57mm sau cea de 57.5mm ?

Ce ma sfatuiti? In plaja asta de pret nu am reusit sa gasesc o alta varianta.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#2
Concept art, cu ochii închisi... Cred ca e putin sub 300 de lei manerul, cu cei 10%
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Lyvyoo, multumesc pentru raspuns. Si eu inclinam la fel, insa nu stiu care baza sa o aleg (57 sau 57.5), pentru ca nu am un subler ca sa masor exact.
Insa banuiesc ca varianta de 57mm e cea OK pentru sitele Lelit din dotare.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#4
(07-12-2013, 13:36)ovisod Wrote: Lyvyoo, multumesc pentru raspuns. Si eu inclinam la fel, insa nu stiu care baza sa o aleg (57 sau 57.5), pentru ca nu am un subler ca sa masor exact.
Insa banuiesc ca varianta de 57mm e cea OK pentru sitele Lelit din dotare.
Vezi semnatura mea. Folosesc cel mai mult talpa plata de 57.5. Intra fara probleme, pe cea de 57 nici nu o mai tin in "laborator". De unde le cumperi, tot prin (Ovidiu) Kawa?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
Ori pe Bursa de la kawa cand se mai duce in Germania, ori de la Caffea.ro dar pentru aplicarea celor 10% reducere trebuie aplicare de formular din pagina de reduceri obisnuită de pe Espressoman
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
@baloozzy: Mersi, nu stiu unde sa le comand. Ma gandeam sa le comand aici pe site, doar este si o reducere de 10% asa cum zicea mai sus si Lyvyoo.
Am vazut si thread-ul lui Kawa pe bursa, doar ca era fara activitate de ceva vreme si nu stiam ca inca se mai poate comanda.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#7
(07-12-2013, 16:07)ovisod Wrote: @baloozzy: Mersi, nu stiu unde sa le comand. Ma gandeam sa le comand aici pe site, doar este si o reducere de 10% asa cum zicea mai sus si Lyvyoo.
Am vazut si thread-ul lui Kawa pe bursa, doar ca era fara activitate de ceva vreme si nu stiam ca inca se mai poate comanda.
Cred ca poti incerca sa-l contactezi si sa compari preturile. La vremea cand am luat eu, avea pe stoc, veneau altele in circa 10 zile.
Alegi si tu ce te aranjeaza mai bine.
Oricum, de frumoase sunt foarte bune Wink.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
@baloozzy: De frumoase da... sunt, dar sa speram ca si utile Smile
Multumesc inca o data, l-am contactat deja pe Kawa, sa vad daca mai e valida oferta.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#9
@baloozzy: Vad ca nu mi-a raspuns Kawa, asa ca am facut comanda aici pe site.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#10
(08-12-2013, 11:35)ovisod Wrote: @baloozzy: Vad ca nu mi-a raspuns Kawa, asa ca am facut comanda aici pe site.
Sa te bucuri de ele! Nu o sa regreti.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#11
Am achizitionat un Tamper dinamometric Concept Art cu ocazia reducerilor de BCF prin formularul de pe site.
Reglandu-l la minim, adica 8-9 kgf, forta de apasare trebuie sa fie mai mare de 15-16kgf. Daca-l reglez spre 16kgf atunci trebuie apasat cu o forta de peste 30kgf. Am masurat atat cu cantarul de baie dar am pus si greutati pe el.

Vreau sa-i intreb pe cei care detin sau cunosc acest tamper daca se poate calibra, eventual din zona laterala cu un imbus. In carte scrie ca nu trebuie umblat acolo ci doar uns din cand in cand.

Multumesc.
Rocket R58, Mahlkonig K30 Vario, Tamper dinamometric, VST 18g
 
Reply
#12
@cp_liviu: Am facut cateva teste cu tamperul asa cum a venit, nu am umblat deloc la setarile lui.
Pot sa iti spun ca imi rezulta 14.0-14.3Kgf, insa cel mai frecvent 14.0Kgf, si asta sincron cu click-ul.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#13
(12-12-2013, 11:34)cp_liviu Wrote: Vreau sa-i intreb pe cei care detin sau cunosc acest tamper daca se poate calibra, eventual din zona laterala cu un imbus. In carte scrie ca nu trebuie umblat acolo ci doar uns din cand in cand.

Poti umbla linistit la acele imbusuri. De acolo reglezi taria click-ului. Poti sa scoti chiar de tot acele surubele, ca sa nu mai ai click, apoi faci testul cu cantarul.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#14
(12-12-2013, 12:01)Pascalau Wrote: Poti umbla linistit la acele imbusuri. De acolo reglezi taria click-ului. Poti sa scoti chiar de tot acele surubele, ca sa nu mai ai click, apoi faci testul cu cantarul.

Asa este. Problema rezolvata. Multumesc.
Rocket R58, Mahlkonig K30 Vario, Tamper dinamometric, VST 18g
 
Reply
#15
Buna seara,

pentru un Evolution de unde pot achizitiona si eu un tamper dinamometric? Dar la un pret mai rezonabil. Trebuie de 58 mm, nu?
Multumesc!
Gaggia Evolution, OPV, sita VST Ridged 15 gr, teava Rancilio Silvia, Gaggia MDF, tamper inox, termometru, latiera inox 600 ml
La Pavoni Dolce Espresso Pid
 
Reply
#16
Cele de la Ascaso nu mi-au placut deloc. Iti recomand Concept Art cu toata inima. Mai sunt si alte marci probabil dar Concept Art-ul are o diversitate de manere si baze, astfel ca vei putea pastra o piesa si schimba alta. Practic ti-ar trebui o baza de 58mm (merge perfect pe VST-ul tau caci am si eu) si ti-o recomand pe cea knock (are cauciuc deasupra inoxului) pe care infiletezi manerul dinamometric. Importatorul Concept Art in Romania este caffea.ro, iar ca sa beneficiezi de cei 10% reducere trebuie sa trimiti cererea de discount din pagina de discount-uri Espressoman, caci telefonic sau la magazin nu o acorda.

Nu strica sa pui pe bursa tamperul actual...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)