Hello There, Guest! Login Register


Dilema!!Lelit Elizabeth sau Expobar Brewtus 4 (IV) PID???

#1
Salut! Am de facut o alegere dificila(pentru mine).
Am nevoie de  ajutorul vostru  pentru  a decide intre cele doua espressoare :
Lelit Elizabeth sau  Expobar Brewtus 4 (IV) PID (DB).Ambele vor fi achizitionate de noi (nu am gasit second hand).
Stiu ca o sa ma trimiteti la topicul de pe site dar vreau sa va spun ca am citit topicul dar mai rau m-am ametit... Undecided Smile
Sunt incepator si mi-e destul de greu sa ma lamuresc singur.
Vreau sa cumpar de la bun inceput un espressor DB si destul de bun.Il voi folosi acasa atat pentru double shot cat si pentru cappuccino.
Va multumec mult pentru ajutor!
O seara frumoasa tuturor!
Echipament actual: Lelit Elizabeth , Ascaso Molf 8 (F64), Bravo tools.
 
 
Reply
#2
ca fost posesor de brewtus, eu zic sa mergi pe el. e atat de simplu si atat de multi au, incat rezolvi orice problema imediat.
eu l am vandut pe al meu dupa 3 ani de folosire in fiecare zi, era impecabil dar am am facut revizia pt ca voiam sa l vand, am platit vreo 300 de lei ceva garnituri + manopera.
ai pf uri compatibile, garnituri third party, piesele ieftine, etc, ca sa nu mai zic ca iei robinetul de la lelit si il faci bianca.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#3
Salut,

Nu am experienta cu Elizabeth si cu siguranta vor fi persoane care isi pot spune parerea cu privire la acesta dar daca pentru tine diferenta de bani (daca exista vreuna) nu este o problema iti sugerez sa te intrepti catre expobar. Ai boiler de 1.5 + 1.5 (da, o sa ai mult de incalzit la el si apa din cel de cafea nu e neaparat cea mai poaspata) dar cred ca e greu de egalat stabilitatea termica. 
Poti regla OPV si controlezi preifuzia asa cum ti-o doresti.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#4
Ce reglezi din OPV?
 
Reply
#5
Era o virgula acolo, ce-i drept, invizibila. Poți regla presiunea maxima la care poate ajunge apa în contact cu cafeaua.
Preinfuzia o faci din lever.

Espressor: Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM / Gaggia Classic
Grinders: Kinu m47 / Ascaso i1 Steel /Rossi RR45
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#6
Multumesc mult pentru ajutorul acordat!
Sincer ma asteptam la mai mult ajutor.Se pare insa ca majoritatea baietiilor sunt ocupati sau plictisiti....
Voi tine cont de putinele sfaturi primite ( putine dar de folos) si multumesc mult, inca odata, celor care au avut bunavointa de a da un sfat unui incepator....
Mi-as dori mult sa achizitionez Epobarul dar din punct de vedere al achizitiei, cat si al garantiei ,e mai dificil.In ceea ce priveste Lelit ul  este simplu de achizitionat si are garantie in Romania... deci???
Echipament actual: Lelit Elizabeth , Ascaso Molf 8 (F64), Bravo tools.
 
 
Reply
#7
(02-06-2019, 23:03)Alin-G Wrote: Mi-as dori mult sa achizitionez Epobarul dar din punct de vedere al achizitiei, cat si al garantiei ,e mai dificil.In ceea ce priveste Lelit ul  este simplu de achizitionat si are garantie in Romania... deci???
De ce? Nu mai aduc la PCS?
Intreaba-i pe cei care au avut probleme cu Lelit, de cine au dat.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
Salut

sunt posesor de elizabeth de mai bine de 4 luni
si eu am fost in situatia ta

motivul principal pentru care am ales lelit-ul este timer-ul si preinfuzia programabile
care sunt f. importante in daca mai foloseste si altcineva aparatul (sotia, vecina, amanta)

se poate regla si la Lelit OPV-ul la cat doresti. el din fabrica vine la ~11bari. eu l-am reglat la 8.5
preinfuzia din boilerul de abur chiar functioneaza, dar nu am avut sansa sa fac cumparatie 1:1 cu preifuzia facuta cu acceasi durata la un aparat cu grup E61

per ansamblu e mult mai bine construit decat Lelit-urile PL41, si PL042; tabla mai groasa cu finisaj mat
si suficient de greu ca sa nu alunece pe masa cand strangi portafiltruul

daca nu esti mare amator de cappuccino poti merge si pe PL91 dar acesta nu mai are preinfuzie

cons:
- setarile PID de fabrica sunt total aiurea asa ca va trebui sa umbli la ele deoarece are "overshoot" mare; eu inca nu am apucat sa fac o calibrare ca la carte dar exista niste setari recomandate de catre userii de pe forum
- destul de zgomotos, adica ca toate aparatele cu ulka EP5 ; eu am inlocuit pompa UP5 cu EX4 si e semnificativ mai bine
- nu poti alimenta cu apa direct de la retea
- boilerul de brew ar putea fi mai mare; desi revine destul de repede la temp setata, stabilitatea termica in timpul extractie nu este la fel ca la un HX bun
+ toate dezavantajele care vin odata cu sistemul DB fata de HX (apa care sta....etc....)

un alt avantaj ar fi ca daca portafiltrul este deja incalzit nu e nevoie sa faci flush deci consumi mai putina apa
eu fac flush doar inainte de prima extractie

in princpiu Lelit elizabeth e optiune mult mai user frendly si fool proof decat expobar (sau orice cu E61).
Daca vrei insa sa ai control fin asupra preinfuziei si timpul de extractie si nu te intereseaza automatizarile atunci as merge pe Expobar.
Lelit PL92T Elizabeth, Eureka Mignon Specialita, naked portafilter, IMS, Motta tamping
 
 
Reply
#9
Dacă îl iei prin forum (Silmar 2000) întreabă dacă pierzi garanția la ajustarea OPV-ului. Nu mai vorbesc la schimbarea pompei.
Nu știu cum sta treaba cu Expobar în ceea ce privește servisarea dar dacă primești factura, extrem de probabil, ai și garanție.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#10
Ca un sfat: degeaba treceti in formularul de reducere intrebari de genul "pierd garantia daca desfac aparatul si...." Nu cred ca va spune niciun importator, NU Smile   Cine le face, trebuie sa lucreze curat si asumat Smile Eventual reversibil...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)