Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie espressor automat - buget 1500 lei

#31
Cred ca Mr NiceGuy a fost destul de explicit cu privire la ce isi doreste. Nu este mare bautor si nici nu are timp/chef sa se invarta in jurul lui pana cand obtine cafeaua. Daca asta iti doresti, atunci mergi pe mana ta, insa este important sa il alimentezi cu o cafea boabe de calitate. Vei obtine oricum un rezultat net superior lui 3 in 1.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#32
Tot respectul pentru acest articol!
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#33
Salut, eu am citit pe forumurile din afara ca acest aparat automat s-ar apropia cat de cat de un espresso decent.
Daca ai ocazia sa gasesti unul sh la un pret acceptabil iti recomand sa il testezi pentru a vedea ce poate. Spre deosebire de automatele pe care le-ai mentionat, rasnita acestui aparat este reglabila, insa si pretul de nou se duce spre 2000 eur.
espressor monza quick mill
http://olx.ro/oferta/espressor-monza-qui...6zPS2.html
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale
 
Reply
#34
Se pare ca putina lume a citit cu atentie primul meu post in care scriam ca nu sunt un mare impatimit al cafelei. Adica nu ma doare stomacul daca beau o cafea de la un aparat din vreo institutie sau vreun ness dimineata in cazul in care sunt in vreo drumetie (chiar, voi astia impatimitii atunci cand plecati in vreo drumetie, va luati aparatele cu voi ca sa nu va stricati papilele gustative?)
Am cerut o parere despre doua aparate, ce era asa de greu sa imi raspundeti ca aparatul x sau y e mai bun pentru ca... . In cel mai rau caz se putea raspunde cu "fratica, nou aici suntem la nivel pro, nu coboram printre noobi si nu ne ocupam de prostii", dar atunci schimbati si titlul forumului ca sa stie profanu de rand sa nu isi faca cont degeaba. Specificati ca e doar pentru pasionatii de cafea nu pentru cafengii de rand. Poate pentru mine "espressoul perfect" poate nu e cel la care va referiti voi, asa cum poate alti oameni cu foarte multi bani si aparate pe masura ar rade de voi.
As putea sa dau si 4000 de lei pe un aparat, dar pentru mine pur si simplu nu merita pentru ca nu sunt asa pasionat. Ar fi ca si cum ai cere omului de la tara care se ocupa cu agricultura sa nu cheltuie 100.000 de euro pe un tractor ci mai bine sa isi cumpere un BMW, ca doar ala iti ofera senzatii tari. 
P.S. Gozmin si Stefandinescu - aveti grija ce va doriti ca s-ar putea sa accept invitatiile voastre, chiar mi-ar face placere sa stam de vorba la un espresso perfect.
 
Reply
#35
In concediu nu luăm aparatele după noi, luam un aero sau franch press.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#36
Te astept! Ca idee, cand plec in delegatii sau concediu, nu ma bazez niciodata pe laturile de la automate sau din receptiile hotelutilor. Imi iau cu mine arzatorul, cafea, rasnita manuala, ibric si lingurita si imi fac cafeaua fara peobleme in camera sau pe balcon sau pe marginea drumului. Pentru mine cafeaua inseamna foarte mult si nu o beau din nevoia de cofeina. O beau de placete. (Am avut si 2 saptamani in care nu am baut cafea pentru ca nu aveam acces la cafea proaspat prajita iar cafea de brand sau instant, mu folosesc). Pentru deplasati avem:ibric, french press, V60, Aeropress, Chemex, percolator etc. Dar toate numai cu boabe proaspat prajite si rasnite imediat inainte de preparare.
Uite aici cum fac cafea la ibric in camera de hotel:
https://youtu.be/R8sdlMWTG1Q
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#37
Quote:Am cerut o parere despre doua aparate, ce era asa de greu sa imi raspundeti ca aparatul x sau y e mai bun pentru ca... . In cel mai rau caz se putea raspunde cu "fratica, nou aici suntem la nivel pro, nu coboram printre noobi si nu ne ocupam de prostii", dar atunci schimbati si titlul forumului ca sa stie profanu de rand sa nu isi faca cont degeaba. Specificati ca e doar pentru pasionatii de cafea nu pentru cafengii de rand. Poate pentru mine "espressoul perfect" poate nu e cel la care va referiti voi, asa cum poate alti oameni cu foarte multi bani si aparate pe masura ar rade de voi.

Cred ca inainte sa ajungi pe acest forum ai ajuns pe acest blog http://www.espressoman.ro/ la care daca citeai atent scrie ceva destul de clar  
Bun venit in comunitatea pasionatilor de espresso, acasa

Iar ca concluzie nu are rost sa devi asa agresiv ca nu te ajuta cu nimic,oameni de aici pur si simplu si-au spus parerea lor.Pe acest forum gasesti tot ce inseamna cafea doar trebuie sa ai rabdare si sa cauti cel putin eu asa am facut ca sa nu mai zic ca exista si "domnul" youtube [Image: smile.gif] care gasesti review la greu la o gramada de aparate.
|Lelit PL41TEM|-|Lelit PL43 MMI| 
 
Reply
#38
(30-07-2016, 19:09)stefandinescu Wrote: Ba da, Gaggia si Kinu sunt o combinatie buna la banii astia. Mi-as dori acest combo la birou. Acum folosesc o Hario Skerton si un V60 iar in french press fac cold brew la frigider.
Dacă puneți omu să-și macine cafeaua îl pierdeți din start. Și eu am început de la ideea unui automat (pe care l-am și luat ulterior pentru alta locație) și o rasnire manuala ar fi fost de neconceput.
Acum dacă bugetul poate fi extins ar fi bine sa te gândești la un semiautomat cu site nepresurizate, tamper și, neapărat, o rasnita bună. Dar asta înseamnă cam 2x.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#39
Nu sunt adeptul manualelor. Am fost mulumit de Gaggia MDF stepless mod si am recomandat-o de multe ori.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#40
Multumesc [font]Silvio[/font] pentru intelegere, sunt sigur ca si ceilalti au inteles ce am scris doar ca au dorit sa isi etaleze veleitatile de espressomani cu un nou venit.
[font]MariusCoffeman[/font] din pacate pentru mine am descoperit intai forumul (ma rog, mi-a fost recomandat) nu blogul. Chiar si asa (vorba aia Smile) nu scuteste pe nimeni de a raspunde politicos sau deloc. Te rog sa citesti tot topicul meu si sa imi spui unde am fost agresiv fara a avea motiv. Eu am intrebat ceva si pe unii i-a cam agitat cafeaua.
[font]stefandinescu[/font] frumos filmuletul, apreciez pasiunea ta pentru espresso, dar sincer eu nu stiu daca as avea rabdarea ta. Ma rog, ca sa am rabdare ar trebui sa fac o pasiune pentru espresso, ceea ce nu e cazul deocamdata, poate pe viitor.
Eu cred ca toata lumea a inceput cu cafeaua/espresso de jos, nimeni nu cred ca a trait de mic cu cultul cafelei (cum e la greci, turci, ciprioti) in sange. Poate pentru mine acum e destul un aparat automat, iar daca ma va ''prinde flama" nu e exclus sa merg mai departe.
 
Reply
#41
Ce intelegeti prin bursa ?
Multumesc
 
Reply
#42
Pai "prindeate-ar flama cu espresso" Smile
Nu am experienta cu astea de apesi pe buton. La birou am un Gaggia Brera si um Philips Saeco, ambele cu raanite incorporate. Fac fiecare minim 50 de cafele zilnic, colegii spun ca la Gaggia Brera iese mai bine cu aceleasi boabe. Am pus cafea de specialitate in ambele si tot ciorba iese. Sunt masini fiabile, Brera functioneaza de 3 ani, Saeco de 2 ani si altceva decat decalcifieri nu le-am facut dar atentie sunt masini de 200-2500lei bucata, nu de 300lei. Daca pretul o fi si el un indice. De curand avem si un DeLonghi de 1500lei cu rasnita invorporata dar nu imi inspira soliditate ca celelalte doua. Poate e doar parerea mea. Totusi decat in automat de 2500 lei, mai bine Gaggia Classic si o rasnita. Ajungi mai ieftin si cafeaua iese mult mai bine. Daca esti comod si nu vonteaza gustul, iei ce vrei, toate fac cafea. Nu espresso dar infuzeaza cafea. Chiar si pastilele. Sunt oameni care beau cialde sau capsule si nu ai murit desi doar medicii stiu ce au aceia in ficat Smile

(31-07-2016, 13:06)voxman1978 Wrote: Ce intelegeti prin bursa ?
Multumesc
Bursa este o sectiune a forumului inde se publica anunturile de vanxare-vumparare echipamente si accesorii grupate pe topicuri.
Adica anuntul despre espresaorul oe care l-as lua fara sa clipesc cu 1500 lei :
http://www.espressoman.ro/forum/showthread.php?tid=2295
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#43
@ Mr.NiceGuy
Ai scris foarte clar: As dori pareri despre ele, sau daca am alte alternative in acest pret, voi fi bucuros sa le vad.
Ti s-a raspuns la fel de clar, cu propuneri care se incadreaza in bugetul tau. Ti s-a explicat si de ce ti s-au dat acele raspunsuri si de ce nimeni nu ti-a recomandat una din cele doua variante sugerate de tine.
Daca ar veni unu' sa intrere ce masina ieftina sa-si ia:
- Geely CK
- Geely LC
sau alternative in acelasi pret

tu ce i-ai recomanda? Ca eu personal i-as recomanda Logan/Clio. Daca as vrea sa rad de el, i-as resomanda desigur un Geely CK, ca-i mai ochios. Dar numai daca as dori sa rad de el. Daca el intreaba care din cele 2 modele ar fi mai bun inseamna ca e tabula rasa in materie de masini si nu are nimeni chef pe moment sa-i piarda foarte mult timp sa-i explice de ce nu e recomandat sa-si ia nici una din cele 2... dar ii spune politicos ca la banii aia e mai bun un Logan sau un Clio.

Dar tu iti doresti in continuare un Geely, din cate vad. Daca aveai ochi sa citesti, ai fi vazut cel putin 3 recomandari super OK in acest topic, toate incadrandu-se in banii pe care ti-ai propus sa-i cheltui.  Deci afirmatia matale (in alte parti) ca
Quote:au fugit de raspuns ca dracii de tamaie. M-au expediat cat colo, ca vezi doamne, e forum pentru pasionatii de cafea/espresso nu pentru cei care si-au facut din cafea un simplu obicei.
e cam de 2 lei.

Ia-ti oricare din cele doua modele, ca e tot aia. Si te rog sa nu ne mai retii, ca poate avem treaba. Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul sa-ti raspund, chiar am avut intentii cat se poate de bune cand am facut-o.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#44
@stefandinescu am si eu o intrebare la tine(având în vedere că ești din constanta ca si mine).
De unde cumperi cafea proaspăt prăjită și la ce preturi?

Edit
Eu stiu doar de Haute Cup.

Sent from my HTC One using Tapatalk
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#45
M-ai nimerit Smile Eu imi prajesc cafeaua. Ai detalii pe privat
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#46
(31-07-2016, 20:19)stefandinescu Wrote: M-ai nimerit Smile Eu imi prajesc cafeaua. Ai detalii pe privat
Multumesc

Sent from my HTC One using Tapatalk
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#47
@kum: omu nu vrea geely, doar mașină cu cv automata. Tu vrei sa-i "vinzi" una cu CV manuala sa nu piardă plăcerea condusului.

Dar a înțeles că a fost îndrumat greșit pe acest forum.
Bine că eu am vorbit cu Liviu inițial și nu ma luați și pe mine la 2 păzește ca nu-mi mai luam eu semiautomat niciodată
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#48
(31-07-2016, 17:58)kum Wrote: Daca el intreaba care din cele 2 modele ar fi mai bun inseamna ca e tabula rasa in materie de masini si nu are nimeni chef pe moment sa-i piarda foarte mult timp sa-i explice de ce nu e recomandat sa-si ia nici una din cele 2... dar ii spune politicos ca la banii aia e mai bun un Logan sau un Clio.


 Si te rog sa nu ne mai retii, ca poate avem treaba. Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul sa-ti raspund, chiar am avut intentii cat se poate de bune cand am facut-o.

Pai chiar nu ma pricep la espressoare pentru ca daca stiam despre ele nu mai deranjam zeii din Olimp cu niste intrebari de muritor de rand, pe un forum dedicat si la topicul de sfaturi achizitie. Eventual ca si recomandare ca sa nu mai fiti deranjati pe viitor de alti noobi, specificati "exclus aparate espresso automate".
Cat de politicos mi s-a raspuns de catre unii, in special Gozmin am vazut. Altii au inteles ce vreau si apreciez asta. Cica nu are nimeni chef sa raspunda la intrebari (chiar daca pentru pasionati par banale, pentru un incepator inseamna mult), dar multi au chef de caterinca pe marginea intrebarilor.
Nu te mai retin ca poate ai treaba, sper sa fie una mare si multumesc pentru putinul timp pe cate ti l-ai facut coborand din Olimp pentru un muritor ca mine.
 
Reply
#49
Trebuia sa citești și blogul, se specifica acolo ca aparatele de cafea automate nu sunt espressoare.... Deci nu te enerva, nu renunta, cumpără oferta mortala de pe bursa unde sari peste clasa aparatelor entry level și welcom în da club
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#50
(31-07-2016, 20:29)Mr.NiceGuy Wrote:
(31-07-2016, 17:58)kum Wrote: Daca el intreaba care din cele 2 modele ar fi mai bun inseamna ca e tabula rasa in materie de masini si nu are nimeni chef pe moment sa-i piarda foarte mult timp sa-i explice de ce nu e recomandat sa-si ia nici una din cele 2... dar ii spune politicos ca la banii aia e mai bun un Logan sau un Clio.


 Si te rog sa nu ne mai retii, ca poate avem treaba. Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul sa-ti raspund, chiar am avut intentii cat se poate de bune cand am facut-o.

Pai chiar nu ma pricep la espressoare pentru ca daca stiam despre ele nu mai deranjam zeii din Olimp cu niste intrebari de muritor de rand, pe un forum dedicat si la topicul de sfaturi achizitie. Eventual ca si recomandare ca sa nu mai fiti deranjati pe viitor de alti noobi, specificati "exclus aparate espresso automate".
Cat de politicos mi s-a raspuns de catre unii, in special Gozmin am vazut. Altii au inteles ce vreau si apreciez asta. Cica nu are nimeni chef sa raspunda la intrebari (chiar daca pentru pasionati par banale, pentru un incepator inseamna mult), dar multi au chef de caterinca pe marginea intrebarilor.
Nu te mai retin ca poate ai treaba, sper sa fie una mare si multumesc pentru putinul timp pe cate ti l-ai facut coborand din Olimp pentru un muritor ca mine.

Nu stiu daca ai remarcat, dar am luat atitudine si la raspunsurile mai putin politcoase si constructive care ti-au fost adresate. Dar nu au fost numai raspunsuri de acest gen, asa ca fii barbat si admite ca:
1. nici nu stii ce vrei - nu esti capabil sa intelegi ce este acela un espresso, dar iti doresti.
2. nici nu stii sa citesti ce ti se raspunde
3. nu ai obrazul necesar ca sa fii membru pe acest forum.

Cand te intereseaza sincer un anumit lucru, ignori postarile rautacioase dar le citesti pe cele OK. Si nu te vaiti prin alte parti ca ai fost luat la ture ca nu asta s-a intamplat. Mai bine intoarce-te si ramai acolo de unde ai venit, ca nu-i de tine pe-aici; nu-i destula mahala, nu se intampla chestii.

(31-07-2016, 20:22)amarok Wrote: @kum: omu nu vrea geely, doar mașină cu cv automata. Tu vrei sa-i "vinzi" una cu CV manuala sa nu piardă plăcerea condusului.

Tu numesti prastiile alea espresoare? Automate sau nu, n-as bea zeama de la ele nici gratis. Mai bine un ibric cinstit.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#51
DA!
Da' nu zic eu asta. Asa chiar se numesc.
Și încearcă să nu mai introduci iz de mahala în posturile tale.

În altă ordine de idei, încercați sa nu mai îndrumați oameni de pe Softpedia pe acest forum. Dacă vreți să-i ajutați, făceți-o acolo. În ast caz cel ce l-a îndrumat încoace nu prea i-a făcut un bine.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#52
Incearca sa nu mai folosesti majuscule ca nu impresionezi pe numeni.
Cat despre izul de mahala... mai bine te abtii. Nu de alta, da' as putea afirma si eu acelasi lucru despre postarile tale. Dar n-o fac.
A fost o greseala ca am incercat sa dau niste sfaturi... promit ca nu se va mai repeta.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#53
Bună idee. Ar fi bine sa te abții de la astfel de "sfaturi ".
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#54
Kum, si cum se numesc chestiilea alea daca nu espressoare? Ca espresso-ul facut de ele nu este ca si cel dintr-un aparat manual, este alta treaba si fiecare apreciaza in felul sau. E ca si cum ar spune unu cu o masina scumpa ca Loganu' nu e masina, dar totusi multa lume isi cumpara.
Am zis in primul post, ca daca iese cafeaua mai buna ca si cea ness sau 3 in 1, eu sunt multumit.
 
Reply
#55
Mai buna iese garantat prin orice metoda, dar mai importanta este materia prima.
Totul incepe prin identificarea la locatia ta a unei surse de cafea proaspat prajita, fara asta nu incepi nimic.
Proaspat insemnand maxim o luna, pe baza datei inscrise pe ambalaj, nu pe texte...
O luna de la prajire, nu o luna pana la expirare !
Asta fiind valabil pentru boabe, si sa iti rasnesti singur.
Cafea rasnita doar daca ai norocul de o prajitorie la o distanta acceptabila sa o poti calca de doua ori pe saptamana, si sa cumper strict pentru consum 2-3 zile, dar si asa ramane loteria rasnirii, greu de crezut ca ai putea avea constanta cand aia schimba rasnirea pentru fiecare client zilnic de n ori...

Ma tem ca asta e abordare minimala ca sa putem trece la alt nivel cu discutia, acela al metodei de preparare si echipament.
 
Reply
#56
(01-08-2016, 09:17)Mr.NiceGuy Wrote: Kum, si cum se numesc chestiilea alea daca nu espressoare? Ca espresso-ul facut de ele nu este ca si cel dintr-un aparat manual, este alta treaba si fiecare apreciaza in felul sau. E ca si cum ar spune unu cu o masina scumpa ca Loganu' nu e masina, dar totusi multa lume isi cumpara.
Am zis in primul post, ca daca iese cafeaua mai buna ca si cea ness sau 3 in 1, eu sunt multumit.

Nu-i chiar asa... Mai degraba e comparatie intre o roaba si masina, sau intre detergent si parfum.  [Image: biggrin.gif]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#57
Acu' vine colegu' si-ti spune si tie ca iti miros postarile a mahala... Mai bine sterge repede ce-ai scris. [Image: blush.gif]
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#58
(10-03-2016, 22:04)robo374 Wrote:
(22-04-2015, 19:41)Thanatos Wrote: Eu asa o tin de vreo 6 luni si nu am avut probleme. Poate se incalzeste putin transformatorul dar nu cred ca are ceva.

Ce transformator sa se incalzeasca prietene  ? [Image: biggrin.gif]
 
(01-08-2016, 09:17)Mr.NiceGuy Wrote: Kum, si cum se numesc chestiilea alea daca nu espressoare? Ca espresso-ul facut de ele nu este ca si cel dintr-un aparat manual, este alta treaba si fiecare apreciaza in felul sau. E ca si cum ar spune unu cu o masina scumpa ca Loganu' nu e masina, dar totusi multa lume isi cumpara.
Am zis in primul post, ca daca iese cafeaua mai buna ca si cea ness sau 3 in 1, eu sunt multumit.

Salut.
Espresso inseamna 30g de lichid extrase in 22-30 de secunde din 7g de cafea la 9 bari.
Eu am inceput tot cu un automat. Inca il mai folosesc la birou. Acasa am Gaggia Classic si rasnita Lelit. Beau dimineata cafea acasa si dupa masa de pranz cafea de la automatul de la birou. In ambele cazuri folosesc cafea proaspat prajita  Crede-ma diferenta e URIASA. Cand am citit prima oara articolul lui Liviu am zis ca bate campii la fel cum faci tu acum. 
Un automat nu poate face espresso pentru ca nu macina destul de fin si pentru ca nu merge la presiunea potrivita. Din automat 30g vor curge inc8-10 secunde, temperatura este prea mica si buna parte din solubile (arome) nu se extrag.
Unde mai pui ca la un manual poti obtine diferite nuante de de gust prin modificarea parametrilor (gramaj, temperatura, grad de macinare), lucru imposibil la un automat.
Loganul este masina la fel ca si Bmw-ul in acelasi fel in care Gaggia al meu este espressor ca si La Marzocco, dar tu vrei sa iti iei scuter.
Vibiemme Domobar Picollo, Baratza Sette 270
 
Reply
#59
(31-07-2016, 21:02)kum Wrote: Tu numesti prastiile alea espresoare? Automate sau nu, n-as bea zeama de la ele nici gratis. Mai bine un ibric cinstit.
 
(31-07-2016, 23:44)amarok Wrote: DA!
Da' nu zic eu asta. Asa chiar se numesc.
Și încearcă să nu mai introduci iz de mahala în posturile tale.

Sa vedeme ce zice Liviu in articolul lui:
Quote:In final, vreau sa mai fac o precizare: automatele de cafea nu sunt espressoare! Nu poti obtine cafea tip espresso la un automat. 

Hmmm... suna cam ciudat acum, nu?
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#60
@Mr.NiceGuy: Am trecut si eu prin dileme asemanatoare. Am baut multa vreme cafea de la superautomat atat acasa cat si la birou. Peste 3in1 o sa fie. Si daca bagi cafea din comert, arsa bine si cu robusta, aduce oarecum si cu ce bei prin majoritatea localurilor. Daca bagi proaspat prajita intr-un superautomat, va avea gust mai bun decat cu cea de supermarket, dar totusi, iese tot un fel de "latura" blonda subextrasa. Daca vrei sa continui pe drumul acesta cu superautomate, incearca sa NU bei espresso intr-o cafenea buna. Pana nu o faci, cafeaua din superautomat pare chiar ok. Daca te risti si o faci, exista riscul sa il arunci pe geam (eventual dupa cateva incercari frustrante de a regla rasnita lui pentru a se apropria). 
Experienta cu trecerea de la superauto la semiauto s-a repetat identic si acasa si la birou. Si toata lumea refuza acuma cafeaua din barurile de duzina sau din superautomate.
Daca as stabili o scara cresactoare de la 1 la 10, clasamentul personal arata cam asa:
- bar de duzina, coltul blocului;cafea comerciala ieftina: 1
- bar cu cafea gen illy scule reglate si intretinute: 2
- superautomat cu cafea comerciala scumpa: 2
- superautomat cu cafea proaspat prajita:3
- semiautomat entry level acasa cu cafea proaspat prajita: 8
- cafenea de specialitate buna: 10
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)