Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie espressor Budget vs. Rancilio Silvia vs. Lelit PL41TEM

#1
Buna ziua,

In prezent am un espressor Krups 866. E o jucarie veche de 10 ani, cu presiune pe baza de aburi; arata asa:

[Image: kavovar-a-espresso-krups-866.jpg]

Cu tehnologia lui improvizata si toate inconvenientele cu care vine la pachet un astfel de aparat, pot sa fac la el un latte care arata asa:

[Image: 8845_4609319944620_699298759_n.jpg]

Pentru ca vreau si eu o extractie adevarata de espresso ma gandeam sa achizitionez un espressor nou cu pompa de presiune. As vrea ceva simplu, fara "imbunatatirile" pe care le au majoritatea aparatelor ce se gasesc astazi pe piata: fara panarello, fara portafiltru presurizat, fara mecanism de tamponare.

Ma gandesc daca sa achizitionez acum un espressor la un buget de maxim 1200 lei sau sa mai pun putini banuti deoparte si sa achizitionez un Rancilio Silvia despre care toata lumea spune ca e bun. Varianta din urma e pentru ca ma tem sa dau o suma frumusica pe un model de pe piata si sa ma trezesc ca face o cafea mai proasta ca cel pe care il am deja.

La modelele de pe piata pe care le-am analizat am urmatoarele nemultumiri:

Gama Gaggia:
- boiler din aluminiu
- pret usor peste 1200 lei

Zelmer Maestro
- boiler din aluminiu
- thermoblock

Gama Saeco:
- panarello nedemontabil
- portafiltru presurizat

Gama DeLonghi
- panarello sau teava din plastic
- de ce sunt asa ieftine?

Intrebarea este daca se merita sa astept sa achizitionez un Rancilio Silvia sau sa fac un compromis sa iau unul din modelele de mai sus?

Multumesc
 
Reply
#2
Bun venit pe forum,

Nu ne-ai spus nimic de rasnita, sper ca ai luat-o in calcul. De Zelmer, DeLonghi si Saeco nu discut caci nu au aparate in gama de consumer pro. Daca Saeco mai misca in front (cu schema aceea cu depresurizarea portafiltrului dar cu multe alte minusuri), Zelmer si DeLonghi sunt "prafff chinezesc", ca marci. Krups de asemenea si lista e lunga.

Dar vorbind de Rancilio deja ai ridicat stacheta de buget si nivelul discutiei.

Sunt tone de "contre" pe home-barista/cofeegeek intre fanii Gaggia Classic si fanii Rancilio Silvia. Insa aceasta discutie a intrat in umbra de cand s-a bagat si Lelit la mijloc, coborand preturile si "inventand" aparate care sa contreze si Classic-ul si Rancilio.

Din ce am citit de-a lungul timpului, Rancilio a mers mai mult "la sentiment", incercand sa atraga un fel de "dragoste" a utilizatorului fata de acest brand. Lucru pe care Gaggia nu l-a facut, fabricand scule mmai "brute" si mai ieftine (sau echitabile). De aici si preturile mai mari la achizitie si la piese de schimb pentru Silvia. In continuare Rancilio isi tine coada in sus, avand in vedere ca la noi in Romania pe canalul de distributie oficial, costa 3000 de lei (si nu e din cauza unei marje de profit imense a vanzatorului ci din cauza ca Rancilio tine pretul sus daca nu cumperi cu paletii, banuiesc). Site-urile din afara, avand vanzare mare, il dau cu 500E (aprox. 2300 lei).
Ce ai in banii astia? Boiler de alama de 300 ml, rezistenta de 1100W, filtre cu diametrul de 58mm (folositor in caz ca vrei site profesionale), teava semiprofesionala de aburi.

Copia lui Rancilio Silvia ar fi Lelit PL41PLUS (2600 lei), care nu mi se pare neaparat stralucit, la fel ca si Silvia. PL41PLUS T PID ar fi o alegere mai buna datorita PID-ului (boilerul e tot de 300ml ca si Rancilio). De la 1 ianuarie sper sa il vedem si in Romania, impreuna cu PL60 si PL60 PID de care sunt foarte curios (dual boilere de capacitate mica + PID). Totusi daca pretul lui PL60 PID va fi exagerat, merita un efort in plus spre un HX, dar asta e o alta discutie.

Peste toate acestea apare Lelit PL41TEM, de care m-am bucurat mult ca s-a inevntat ca si model. Practic le-a dat peste nas celor de la Rancilio rau de tot. Adica in 2047 de lei ai in plus fata de Silvia: PID (care, fara a-i face statuie pe un SBDU mic, conteaza cel mai mult ca si diferente in caracteristici), manometru (care conteaza si nu prea conteaza), faptul ca Lelit are boilerul legat direct la grup iar Rancilio nu (premisa pentru instabilitate temica la Silvia), si o garantie romaneasca, ceea ce la PID (componenta electronica) eu spun ca ar putea sa conteze. PLus diferenta de pret (ma rog, si la Rancilio se mai compenseaza cate ceva cu diverse cadouri siplimentare gen starter kit). Ca si minusuri ar fi boilerul mai mic (220ml vs 300ml Silvia) si dimensiunea de 57mm a portafiltrului, care nu e neaparat un dezavantaj, doar ca nu vei putea folosi sitele profesionale VST.

Daca esti mai tehnic si pasionat de Rancilio pana la capat, poti cumpara un PID separat si piesele aditionale (probabil vreo 150E) si cu sfaturile de pe topicul despre PID de pe forum, il montezi singurel. Pacat ca Silvia nu are o varianta direct cu PID, caci ar fi avut succes, in conditiile unui pret decent.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca de modelele consumer sa ma feresc altfel voi fi dezamagit.

Daca pot sa ajung la un buget de 2600 atunci pot ajunge si la un buget de 3000. As vrea totusi sa nu am limitari ca portafiltru non-standard. Eu as vrea un portafiltru bottomless si pe viitor poate ii voi mai adauga accesorii.

Motivul pentru care m-am orientat catre Silvia este ca am vazut ca exista foarte multe piese si accesorii compatibile cu el si ma gandesc ca mi-ar fi usor sa schimb ceva pe la el.

Legat de rasnita momentan am un DeLonghi KG79. Nu e cu cutite dar nu e nici grozav, avand componente din plastic care electrizeaza particulele de cafea si le face bulgarasi; se rezolva cu o tamponare mai insistenta. Voi achizitiona si o rasnita pe masura cu jucaria noua. Am inteles ca alegerea rasnitei e destul de evidenta dupa alegerea masinii; de exemplu Rancilio Rocky merge bine cu Silvia sau nu neaparat si ma insel?
 
Reply
#4
E clar, ai citit prea multa literatura pro Rancilio. E ca si cum te-ai uita la Antena 3 in continuu Smile

Rancilio Rocky inseamna design si pret mare! Un partener de lupta pentru Gaggia MDF insa la pret dublu sau chiar mai mare. Insa eu nu recomand nici una nici alta, pentru ca au dozator si nu ai ce face cu el acasa. De asemenea ar fi de preferat cutite conice in locul celor plate sau cutite plate de calitate (ceramice ca la Vario sau mai mari de 60mm) Legat de rasnite am scris cate ceva despre importanta si alegerea ei aici. Discutii mai lungi putem face pe aria de rasnite, in subiectele deja deschise sau in altele noi. Oricum, si la rasnite bugetul decide calitatea. Daca ai bani, da direct 400E pe Vario si nu vei mai avea nicio grija. Daca nu, poti sa incepi cu minimul, un Ascaso I-mini de 700 si ceva de lei.

Accesorii sunt pentru orice espressor de marca in ziua de azi, indiferent ca foloseste 53, 57 sau 58mm (diametrele cele mai comune), inclusiv portafiltre fara fund, site blind, tampere etc. Practic singurul dezavantaj la 57 sau 53 de mm este ca nu poti cumpara (deocamdata) site VST, in caz ca iti doresti un astfel de upgrade. Treaba cu "non standard" se aplica la chinezariile astea plasticoase de care iti spunem, care nu folosesc nimic dintre cele 3 diametre "standard" si nici nu fac public in specificatii dimensiunile folosite.

Practic tu trebuie sa iti stabilesti un buget total, rasnita si espressor, apoi sa vezi care sunt variantele cele mai bune.

Aaa, si sa nu crezi ca e prapastie sub Rancilio Silvia/Lelit cu PID. Exista Gaggia Evolution, Gaggia Classic, Lelit PL41E, despre care gasesti discutii si comparatii pe aria de Sfaturi achizitii.

Oricum ar fi, nu te grabi si analizeaza cu atentie totul ca sa nu regreti dupa.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(19-12-2012, 01:20)pseudoxiah Wrote: Daca pot sa ajung la un buget de 2600 atunci pot ajunge si la un buget de 3000.
Daca ramai hotarat pe Silvia uite AICI una din cele mai bune oferte, si tot la ei gasesti in combinatie cu alte rasnite, la preturi mai mici.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
De fapt pana acum am citit doar literatura americana, de unde Lelit lipsea cu desavarsire si de asta nu l-am luat in calcul.

PL041TEM pare o optiune foarte buna pentru ce ofera la pretul respectiv. Legat de portafiltrul de 57mm, avand in vedere ca e diferenta de doar 1mm nu se gasesc portafiltre care se se potriveasca la aparatul asta dar sa tina filtre de 58mm?
 
Reply
#7
(19-12-2012, 21:11)pseudoxiah Wrote: Legat de portafiltrul de 57mm, avand in vedere ca e diferenta de doar 1mm nu se gasesc portafiltre care se se potriveasca la aparatul asta dar sa tina filtre de 58mm?

Nu e chiar asa de simplu....
Eu am vrut sa incerc sa iau din interiorul portafiltrului ~0.76 mm ca sa incapa sita VST. Destul de complicat de prins in strung, dar nu imposibil.
Mai apare o problema, sita VST nu incape in grupul de la Lelit Sad
Buza de sus este prea mare.
Daca o tai, nu mai etanseaza pe garnitura. Ar merge adancita ambutisarea buzei, in sus, dar risti sa deformezi corpul sitei. Pt. cineva care are acces la scule / utilaje e relativ simplu.
Si inca ceva, la prinderea in strung a portafiltrului, sigur se va zgaria.
O sa incerc totusi, o sa cumpar o sita de 20 de lei ca sa nu stric VST-ul si o sa incerc cu aia.

P.S. Cred ca postul meu trebuia sa fie in topicul Lelit 41 TEM, dar fiind un raspuns pt. pseudoxiah, a ajuns aici Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#8
Mai incerca cineva aici, intreaba-l pe @sorin2505 daca a reusit.

Poza poti sa o postezi in concurs Wink

L.E. Mi-a luat-o sorin2505 inainte
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#9
Ce parere aveti de oferta asta, e pe bune sau e vreo tepusoara?

http://www.i-comert.ro/aparate-espresso/...tomat.html

http://www.i-comert.ro/rasnite-cafea/ran...cafea.html

Magazinul are o adresa fizica, nr. reg si CUI listat pe site si zice ca accepta plata la ramburs. Dar se poate sa ofere produsele astea noi la pretul asta in Ro?
 
Reply
#10
(26-12-2012, 08:47)pseudoxiah Wrote: Ce parere aveti de oferta asta, e pe bune sau e vreo tepusoara?
Daca cu Vario este mai ieftin aici, nu vad de ce ar fi teapa.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#11
Baloozzy, am vazut ca ai mai pus linkul ala dar nu am vazut ca e in combinatie cu vario de asta nu m-am prins cat de buna e oferta. Mersi, o sa studiez mai in detaliu.
 
Reply
#12
(26-12-2012, 09:17)pseudoxiah Wrote: Baloozzy, am vazut ca ai mai pus linkul ala dar nu am vazut ca e in combinatie cu vario de asta nu m-am prins cat de buna e oferta. Mersi, o sa studiez mai in detaliu.
Cu placere.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
Daca in cazul espressorului vei simti treptat nevoia de PID odata cu inaintarea in pasiune (deci vei regreta lipsa lui dar iti vei face treaba) in cazul rasnitei probabil ca se va cunoaste mai repede achizitia unui produs de calitate indoielnica pentru ca rasnita va sta la baza calitatii espresso-ului tau nu espressorul (bineinteles si cafeaua). Rancilio Rocky e o rasnita de 150E maxim, supraevaluata la pret dublu. Si asta o sustin toate marile forumuri americane. Are cutite plate de 50mm. Cutitele plate au efecte pozitive asupra macinaturii abia cand sunt de dimensiuni mai mari sau sunt ceramice, altfel cele mai eficiente fiind cutitele conice. Gandeste-te ca dai aproape 1300 de lei pe o rasnita identica cu Gaggia MDF de 600 de lei. Nu merita nici una nici alta.
Dar varianta propusa de baloozzy mi se pare foarte ok, daca intr-adevar iti doresti Rancilio Silvia. Rasnita Vario este "regina" rasnitelor casnice si nu are termen de comparatie cu Rancilio Rocky. Daca tot nu ai garantie nici pe un site nici pe un altul, mai bine alegi varianta cea mai buna pret/calitate. Ar fi bine ca transportul sa fie in limite normale de cost...

Oricum e o greseala pe i-comert. Rasnita nu este Rancilio MD ci Rancilio Rocky. MD-ul este grupa ceva mai profi de la Rancilio.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
(26-12-2012, 13:41)Lyvyoo Wrote: Daca in cazul espressorului vei simti treptat nevoia de PID odata cu inaintarea in pasiune
Cum spune si Lyvyoo, motivul pentru care nu am luat aceasta oferta a fost faptul ca intentionam sa-i pun PID, lucru care ar fi durat si costat.
Legat de transport, nu sunt sigur, dar era acceptabil.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#15
Daca nu-ti iei Vario, mai bine iei Lelit PL 043 MM decat Rancilio Rocky
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#16
(26-12-2012, 14:03)sorin2505 Wrote: Daca nu-ti iei Vario, mai bine iei Lelit PL 043 MM decat Rancilio Rocky

Sau Ascaso I-mini sau chiar Cunill Tranquilo daca marimea nu este o problema.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Salut si bine v-am regasit in noul an.

As mai avea o intrebare la voi, daca mi se permite. Zilele trecute am ajuns intamplator intr-un magazin de electrocasnice si am dat de Zelmer Subito. Ce are masinuta asta?

- carcasa de inox
- boiler de inox
- portafiltru depresurizabil de 58mm
- site nepresurizate
- panarello detasabil si teava de inox
- 700 RON

As vrea sa stiu daca e ceva de capul masinutei asteia.

Daca reusiti sa ma convingeti ca nu merita am sa merg pe Lelit PL41TEM pentru care am inceput deja sa pun banuti deoparte. Intre timp am mai citit si m-am mai documentat si mi-am dat seama ca asta ar fi cea mai buna optiune, dar ca nu isi va atinge potentialul maxim fara o rasnita buna. Cea pe care o am acum (DeLonghi KG79) am inteles ca nu se apropie si va mai dura ceva pana sa pot finanta o rasnita pe masura.

Deci, se merita sa iau acum un espressor mai performant si sa mai astept pentru rasnita sau sa iau acum un espressor si o ransita de buget mic?

Va multumesc si imi cer scuze daca sunt prea insistent. Daca administratorii doresc, pot schimba titlul topicului in "Sfat achizitie espressor Budget vs. Lelit PL41TEM".
 
Reply
#18
Complici discutia inutil Smile Daca vrei, cu planurile espressoarelor pe masa, se poate face un battle intre Gaggia Pure si acest Zelmer. Dar altfel, sa pui in balanta un aparat chinezesc langa Rancilio, Lelit sau alta marca solida din domeniu, este o blasfemie. Am modificat titlul topicului.

Din poze este o copie dupa Phillips Saeco sau Krups, iar pretul de 700 de lei este muuult exagerat. Un aparat de talia lui e cotat cam la 400 de lei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)