• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Sfat achizitie - Rasnita Ascaso i-mini i2 ?

sunt in cautarea unei rasnite bune, pentru espresso doar, ca doar asta beau acasa + bauturi bazate pe espresso.

mi s-a oferit aceasta rasnita noua la 130euro, ce ziceti?
http://www.barista-shop.gr/en/machines-g...white.html

sau mai bine ma uit la un Nemox Lux la 150e, sau La Pavoni Kube la 190e (care la cat de frumos arata, e mult peste buget...)

cu respect
Gaggia Classic Coffee PID + Mazzer Mini Timer + Hario Mini Mill (Stepless && Stability mod) || Chisinau, RM

Reply
Daca Ascaso e nou si cu garantie 130 Euro e un pret ok, mai bun decat ce-ai putea obtine cu reducerile de pe forum (710 lei - vezi aici).
Celelalte 2 variante de care vorbesti mie mi se par identice cu Ascaso i2, acelasi cutite conice de 38, nu cred ca merita banii in plus pentru un rebranding.
Lelit PL41TEM | Ascaso Mini i2 | Aeropress | Hario Mini | Alte acareturi (tamper, pitcher, OCD replica)

Reply
(07-10-2016, 12:05)beberules Wrote: Daca Ascaso e nou si cu garantie 130 Euro e un pret ok, mai bun decat ce-ai putea obtine cu reducerile de pe forum (710 lei - vezi aici).
Celelalte 2 variante de care vorbesti mie mi se par identice cu Ascaso i2, acelasi cutite conice de 38, nu cred ca merita banii in plus pentru un rebranding.

doar ca carcasa din aluminiu, sau din ce-o fi. vizual arata bine, mai ales pe langa un Classic.

Acsaso asta ar arata asa:
[Image: ascaso.jpg]
Gaggia Classic Coffee PID + Mazzer Mini Timer + Hario Mini Mill (Stepless && Stability mod) || Chisinau, RM

Reply
LE: Eu in locul tau (si chiar sunt intr-o situatie similara [Image: wink.gif] ) m-as gandi si la o rasnita manuala (Kinu M47 - 690 lei cu reducerile de pe forum) ca alternativa la o electrică ieftină. Calitatea măcinăturii e mai bună (zice cam toată lumea), acuma tu știi dacă ai chef sau nu să faci un pic de sport dimineața Smile

(07-10-2016, 12:11)maki Wrote: doar ca carcasa din aluminiu, sau din ce-o fi. vizual arata bine, mai ales pe langa un Classic.
Daca ții la carcasa de aluminiu vezi Lelit PL43MMI, fix aceiași râșniță Smile
Lelit PL41TEM | Ascaso Mini i2 | Aeropress | Hario Mini | Alte acareturi (tamper, pitcher, OCD replica)

Reply
de'as gasi'o la 130e Smile

Reply
Nouă e 808 lei cu reducerile de forum, mai ieftin o găsești dacă pândești second-uri pe bursă... Smile

Reply
Avand in vedere retentia practic zero si cu siguranta o stabilizare ax / cutite mai buna, cred ca M38 la 500 de lei este o varianta mai buna la ora actuala decat i2, daca 30-40 de secunde de manualitate nu te deranjeaza.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
am avut eu acest i2 si fix in acelasi timp am testat si varianta initiala de m47, rezultatul nici nu se poate compara, net superior in favoarea m47, n as putea sa zic nimic de m38, dar mi e greu de crezut ca este mult mai jos ca m47.
dupa ce am avut un i2 n as recomanda nimanui, poate dusmanilor Smile
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | OE Lido E | VST 18/20g ridgeless | Tidaka 58.5 tamper

Reply
problema e ca prietena vrea electrica, ca mai planifică sa prepare un espresso cat eu nu's pe'acasa..

Reply
Atunci prietena e cea care necesita upgrade Smile

Reply
ma intreb daca prietena vrea ceva anume, de ce oare explicam noi aici cum iese cel mai bun gust in ceasca? cand se pare ca va intereseaza comoditatea in favoarea calitatii.
dar, ca la master chef, de la mine i2-ul are un nu hotarat Smile
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | OE Lido E | VST 18/20g ridgeless | Tidaka 58.5 tamper

Reply
Big Grin

un La Pavoni Kube Mill sau Lelit 43MMI ar fi mai okay, desi din cate am inteles sunt aceleasi masini in carcase diferite?

ma cam pune pe ganduri asta:
[Image: 5038_img_0770.jpg]

Reply
cumpara kinu 47 e ff buna
lelit 41 tem powered by vladislav, sita precision competition, tamper lelit, fake OCD 3D printed, pitcher motta, rasnita msj

Reply
cred ca ar trebui sa nu exageram totusi. Da Kinu e superioara ca si rasnire (cu cat, habar n-am). Dar in tot contextul (prietena care vrea sa rasneasca, etc), daca poti alege una singura, as merge pe pl43mmi. 
Folosesc si kinu si pl43mmi si nevasta/prietena (care nu poate rasni cu kinu) Smile
Lelit PL41TEM, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500

Reply
am găsit pe cineva din Ro care vine in vreo doua săptămâni acasa, in Chișinău.

care ar fi cea mai okay râșnița electrică, până la ~160e?

Reply
noua sau SH? Din Ro sau din afara?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
hai sa zicem noua ori sh, dar in stare buna.
din Ro.

doar pentru espresso, pana la 4 rasniri pe zi (de obicei pt 2 shoturi matinale)

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)