Hello There, Guest! Login Register


Sfat achizitie Gaggia classic

#1
As vrea sa mi fac cadou un Gaggia classic, dar sunt dat peste cap de toata informatia de pe.acest forum

Vreau de la espressor sa mi fac un espresso sau capucino savuros, decent, de nota 8......credeti ca e ok investitia?
 
Reply
#2
Poți să îți cumperi scule de 10 ori mai scumpe și să nu obții cafele de nota 8. Cred că Gaggia 2015, având un boiler mai mare de inox este o investiție excelentă daca ii pui un pid. Am avut eu si nici acum nu pot sesiza diferența între ea și noua achiziție din gama pro. Sunt sigur că e și vina mea dar Gaggia poate scoate cafele demențiale. Dacă ai buget merită Lelit cu pid. Succes!!!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#3
Nu uita de rasnita, site, tamper, cantar, cafea proaspăt prăjită, etc si dorinta de a invata pentru ca nu e chiar simplu.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#4
La gama asta pro, cred asa din putina mea experienta si dupa doi ani de Gaggia , ca e bine sa dai in afara de detaliul rasnirii important oricand si cu orice scula,o atentie speciala incalzirii grupului E61 si temperaturii setate,adica mai pe sleau stabilitatii termice.Am vazut ca fiind atent la acest detaliu, apare plusul pe care mi l-am dorit, la care am sperat cand am facut sacrificiul financiar.Deci minim 40 de minute de incalzire cred ca ar fi conditia ce trebuie indeplinita alaturi de cafea ,rasnire,tampare.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#5
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri.
Pt.inceput o sa cumpar espresor si usor usor si toate cele.
Se.organizeaza.intalniri intre colegii de pe forum?. As vrea sa part8cip, sa mai fur meserie.

As merge pe Gaggia classic la 1100 lei. Si apoi rasnita, neaprat!

Intalniri in Bucuresti!

Intalniri in Bucuresti!
 
Reply
#6
Fara rasnita si sita/site cumperi degeaba Classicul.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#7
What they said ^  [Image: biggrin.gif]

Eu tocmai mi-am cumparat un Gaggia acum o saptamana si pot sa impartasesc cateva impresii cu tine.

La capitolul espresso sta foarte bine. Recunosc ca nu sunt nici pe departe la nivelul de cunostinte pe care il au restul colegilor de forum dar sunt convins ca nu voi simti nevoia de upgrade la capitolul asta pentru o perioda buna de timp. Am reusit sa scot o crema densa pe o Kenia prajita mediu, de mine, la un popcorn popper. Am incercat sa fac lucrul asta si pe un Delonghi cu site presurizate (~500 ron) acum ceva vreme si am scos crema cam cat reuseam cu aeropress-ul (mai precis, deloc). Stiu ca nu crema e cel mai important lucru la un espresso dar in acelasi timp, e un marker bun de urmarit.

Din pacate insa, dupa cum ma asteptam, m-am lovit de neajunsurile unui espressor single boiler. Si anume, pauza intre functia de brew si cea de spumare a laptelui. Daca nu vei folosi aparatul decat pentru espresso si foarte rar pentru cappuccino, atunci nu e un dezastru. In schimb daca te intereseaza mai mult bauturile pe baza de lapte, vei pati ca mine si vei ajunge sa iti doresti altceva destul de repede (dupa cum spuneam, la mine a durat o saptamana fericirea). In cazul meu, speram ca aparatul sa faca fata la cele 2 caffee latte de dimineata. Din pacate sunt suficient de mofturos incat sa fiu deranjat de faptul ca espresso-ul meu sta si se raceste si isi pierde din crema cat timp eu stau si astept sa spumez laptele. Aburul de pe Gaggia nu e atat de puternic ca pe un espressor profesional si dureaza destul de mult sa spumezi lapte pentru doua latte-uri (neajunsul asta e o sa il intampini cam pe toate espressoarele single boiler). Toate problemele astea sunt mai usor de suportat daca nu te grabesti. Dar in schimb daca obisnuiesti sa bei cafeaua dimineata inainte de serviciu, toata procedura asta dureaza mult.

Ca sa fac un rezumat(TLDR). Daca 75%+ din timp vei folosi aparatul doar pentru shot-uri de espresso, atunci il recomand fara nici o ezitare. Mi se pare cea mai buna alegere pentru un entry level. Are componente simple, boiler de inox, grup de 58mm, nu trebuie sa-ti bati capul prea mult cu el, isi face treaba cu brio.
Daca consumi bauturi pe baza de lapte si te intereseaza sa iti incerci si skill-urile de latte art, vei fi dezamagit de el destul de repede. Partea proasta insa e ca aparatele dual boiler sunt in cu totul alta gama de pret. Dar sincer sa fiu, mie imi pare rau ca nu am cumparat ceva in genul asta: http://espresso.lelit.com/product/9 (3700)ron. La cum vad eu ca evolueaza lucrurile, sunt sanse destul de mari sa il scot cat de curand la vanzare si sa fac upgrade-ul. 

Sper sa faci alegerea potrivita pentru tine [Image: smile.gif] Spor!
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#8
Multumesc frumos de raspuns! De principiu, eu beau dimineata un espresso si cam atat. Sotia , in week, vrea si ea un capucino......destul de rar.
De unde l.ai.luat si ce pret ai dat pe.el?
Imi raspunzi doar daca regulamentul forum.ului permite!

La.un buget de 1000 lei ce imi recomnadati pt.un espresso dimineata? E o alta soluyie mai buna decat Gaggia Classic!!??!?!?!

Multumesc anticipat!
 
Reply
#9
Nu prea este. Dacă vrei sh sunt variante dar puțin mai sus ca preț.

Vezi că este pe bursă un Lelit. Cred că îl poți scoate in 1200-1300 lei. Ar merita. http://www.espressoman.ro/forum/showthread.php?tid=2640
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#10
Se pare ca nu intelegi sau omiti ce iti spun in rândurile de mai sus si nu voi mai insista. Succes la zeama de cafea.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#11
Niculae - L-am luat la 1100 ron de la importator cu ajutorul reducerilor de pe forum.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#12
Succesuri la zeama de cafea.
Ce dur. Nu frumos. Da daca partidu a zis, a zis, el stie cel mai bine pentru tine. Placerea unde mai ramane (Ce bine-mi pare c-ai luat teapa Smile ).
Cumperi rasnita prima data, apoi espressor si iti dai seama ca nu e de tine, ai dat bani pe doua obiecte.
Cumperi prima data espressor si vezi ca nu e de tine, ai dat bani pe doar un obiect.
Niculae ai mare dreptate, "Se.organizeaza.intalniri intre colegii de pe forum?. As vrea sa part8cip, sa mai fur meserie. " si sa vezi cu ce aparate te impaci si cu ce te vei lovi in fiecare dimineata, sa te decizi sa faci pasu.
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
#13
Ai dreptate e dur dar e o replica ce poate fi spre binele lui.
Cum poate sa vada ca espressorul nu e de el atâta timp cat nu are cu ce rasni cafeaua si sitele la Gaggia orignale sunt presurizate?
Daca iei Gaggia iti trbuie sita nepresurizata in PF si o ransita capabila espresso.
In caz contar exista marele risc sa zici pas.
In plus eu consider si am considerat (din respect pentru cei care si-au pierdut zeci si sute de ore in forum explicând diverse) ca este important sa citesti cat mai mult din forum ai sa dai search dupa topicul de care esti interesat înainte de a te aventura la întrebări.Cel putin asa am facut eu la început...
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#14
E dur mesajul, dar pe buna drpetate!
Respect!
 
Reply
#15
(28-12-2016, 23:14)Niculae Wrote: E dur mesajul, dar pe buna drpetate!
Respect!
Stai liniștit! Eu am folosit presurizatele o lună cu Lavazza Oro. Nu a fost chiar așa mare deranj. Ani lumina fata de ce bei prin oraș, (cel puțin la nivelul anului 2015 când nu erau prea multe cafenele bune. Acum s-a umplut de ele dar 8 lei pentru o cafea bunicica e cam mult. În trei luni ți-ai scos expresorul). Desigur, după o Luna am luat portafiltru fara fund și râșnița manuală. Lucrurile s-au schimbat dar abia atunci a început chinul. Pentru a obține rezultate e de muncă și de investit mereu. Bun venit și succes! Vezi că sunt și profesionale mai ieftine și mai performante decât Kinu. Eu am luat un San Marco Instant cuțite de 64 cu 750 lei. Este o bijuterie și rasneste incredibil de repede și bine. Există și varianta cu dozator pe la 500. Așa că NU te grăbi și alege ce este mai potrivit pentru tine. E fun să dai la.manivela dar pentru același preț comparația cu un Mazzer SJ este precum comparatia între o bicicleta Cube si o motocicleta Harley Davidson. Sigur că e faina și o bicicleta dar daca e sa alegi intre cele doua variante la același preț, tu ce ai lua?
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#16
Multam.mult pt.mesaj "mihneasusan"...
 
Reply
#17
De multe ori oricat de bine intentionate sunt mesajele si informatia de pe forum tot trebuie sa te "frigi" de unul singur ca sa te convingi [Image: biggrin.gif] Eu personal stiam care sunt toate limitarile espressorului la capitolul bauturilor bazate pe lapte, si totusi mi le-am asumat, si momentan imi cam pare rau. La fel si cu doser-ul de pe rasnita din semnatura care devine deranjant cateodata, in ciuda macinaturii de calitate a rasnitei de care e atasat. Posibil sa imi schimb opinia pe viitor, sunt inca novice in domeniu. Am asimilat mai mult teorie decat practica, si teoria desi o stiu, nu se reflecta in achizitiile pe care le-am facut  [Image: blush.gif]

PS: +1 pentru sugestia lui mihneasusan legata de espressorul lelit
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#18
"daca iei espressor si vezi ca nu iti place ai dat banii doar pe un aparat" - cat de fals.. daca nu iei si rasnita nu ai de unde sa stii daca iti place sau nu pentru ca nu ai facut espresso ci zeama.

p.s: poti verifica istoricul postarilor si echipamentele celor ce au postat aici apoi decizi in cine sa te increzi
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#19
Decizie finala
Gaggia classi cu kinu m38
 
Reply
#20
O rasnita asa buna cu un espressor modest, dar care scoate totusi un shot decent daca ai răbdare. E modest nu pentru ca nu e bun ci pentru ca la un moment dat simti constrângerile in sensul ca mintea ta stie si vrea mai mult dar nu poti din cauza limitarilor espressorului. Succes.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#21
Parca altfel suna Smile).
Sa le stapanesti sănătos!
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
Reply
#22
Multumesc. Sper sa ajung sa.mi doresc mai mult decat GC.
Am facut un efort financiar considerabil, asa ca vreau sa mi petrec ucenicia pe aceste doua aparate si "OM VEDEA SPUSE ORBUL SURDULUI"

LA MULTI ANI SI MULTUMESC!
 
Reply
#23
e un espressor bun, cred ca o sa iti placa Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#24
Sa nu faci greseala (dupa ce primesti ustensilele) sa testezi cu cafea din magazin (pe principiul ca ti-e mila sa arunci cafea buna), ca n-ai facut nimic. Proaspta prajita (cu 2-3 zile pentru degazare), o jumatate de kg si aia e. E scumpa, o sa strici o gramada, dar numa asa inveti.
Altfel e ca si cum ai invata sa pilotezi pt. raliu cu cauciucuri normale, de strada.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#25
Multumesc.
Gaggia vine zilele astea, dar kinu nu este pe stoc
Sa ma.orientez spre "" Hario Skerton rasnita ceramica manuala""m????
Aveti vreo pareare?
Am deschis si o noua discutie doar pt.aceasta rasnita
E mai ieftina, tot manuala.......150.lei
Fata de 500 kinu
C9ntwaza si asta, cel.putin la mine!
Astept pareri
 
Reply
#26
(03-01-2017, 23:31)Niculae Wrote: Multumesc.
Gaggia vine zilele astea, dar kinu nu este pe stoc
Sa ma.orientez spre "" Hario Skerton rasnita ceramica manuala""m????
Aveti vreo pareare?
Am deschis si o noua discutie doar pt.aceasta rasnita
E mai ieftina, tot manuala.......150.lei
Fata de 500 kinu
C9ntwaza si asta, cel.putin la mine!
Astept pareri
Nu te complica cu Hario. Nu macină espresso cum trebuie.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)