Hello There, Guest! Login Register


Sfat Primele Jucarii

#1
Buna,

M-am hotarat sa fac niste pasi spre explorarea culturii cafelei ,iar pentru asta trebuiesc achizitionate uneltele de lucru.

Am citit articolul despre diversele optiuni vizavi de espressoare si rasnite. In urma unui mic studiu, m-am decis asupra unui espressor Lelit PL41TEM si a unei rasnite Mahlkonig Vario 2015.

Pentru acest buget (~4000 de lei), exista vreo optiune mai buna? 

Multumesc mult!
 
Reply
#2
Vario e o alegere comoda cu repetabilitate bună. Lelit are dezavantajul sitei de 57mm dar de când gaggia a schimbat classicul a cam rămas (singurul) entry level disponibil (cel puțin la noi și neluand în considerare sh).

Dar va trebui să scrii și ce cafele dorești sa faci. Eu beau doar cafea simpla și pentru mine alegerea e mai simpla (!).
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#3
(22-05-2016, 08:04)amarok Wrote: Vario e o alegere comoda cu repetabilitate bună.
Eu nu sunt de aceeași părere referitor la repetabilitate.
Vario are o problema cu sistemul de reglaj care se încăpățânează sa nu dea același rezultat daca faci mai multe extracții una dupa alta.
Daca este un Vario second in stare buna si la un preț si mai bun poți încerca măcar te lămurești daca e ce îți dorești.
Sa o cumperi noua nu merita sub nici o forma! O rasnita second la aceeași bani fiind o alegere mult mai buna!

Cu Sette 270 care va ieși in toamna s-ar putea sa fie alta poveste Wink
Atunci abia vom putea vorbi despre retenție aproape inexistenta (Vario având retenție chiar daca se susține altceva)
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#4
Am una cumpărată noua și mi se pare ok.
Omul vrea acum sa își cumpere nu la toamna. Până atunci pot sa apară și espressoare mai bune nu numai rasnite.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#5
Înțeleg ce spui, tot una noua am avut si eu.

Nu este o rasnita rea dar nu este ceea ce se pretinde.

Repet cu banii pe care ii dai pe un Vario nou îți iei o rasnita second mult mai buna si mai durabilă (solida) chiar cu riscul de a avea retenție mai mare.
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#6
Eu unul nu prea îmi plac variante sh. Nu sunt minitehnicus la tehnică sa le repar singur. De aceea prefer lucrurile noi, în garanție.
Întotdeauna sh vei găsi ceva mai performant decât un model nou. Dar tine prea mult de hazard.
În acest caz dacă inițiatorul topicului va accepta și variante sh nu cred că se va sfii sa o spună.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#7
Pentru rasnita eu as opta pentru varianta sh. Pe site-urile de vanzari online oferta e foarte bogata. Acum depinde de cata răbdare ai sa cauți, de buget și de noroc.
Oricum, la 400 euro (cat costa un vario) clar poți avea pretenții.
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano
 
Reply
#8
Multumesc mult pentru raspunsuri. Incerc sa fac o mica recapitulare la ce-am inteles pana acum:

1)Lelit are dezavantajul unei sitei de 57mm dar oricum nu prea conteaza ca e singurul espressor entry-level la banii lui. 

De ce este sita de 57mm un dezavantaj? 

2)Parerile despre Vario sunt impartite, o parte sustinand ca nu are o repetabilitate buna.

Nu doresc sa iau o rasnita sh, deoarece vreau sa ma pot ajuta de garantia care vine cu o rasnita noua in caz ca se intampla ceva. Cei care ati avut probleme cu Vario, ce rasnita mai buna recomandati pentru ~1800 de lei?
 
Reply
#9
Sita de 57 nu are decât un singur dezavantaj : nu o poți înlocui cu IMS sau VST.
Despre râșnite second hand ; depinde de unde o iei , eu am luat una aproape nouă la preț de Vario (cu reducere pentru forum); dar e o râșniță profesională , cu care sunt sigur ca nu voi avea probleme .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#10
Eu am inceput tot cu Lelit si Vario. Faptul ca Lelit are sita de 57mm nu iti influenteaza cu absolut nimic gustul pe care il poti obtine in ceasca. Dezavantajul, sa zic asa, este ca nu gasesti site gen VST, IMS pentru 57mm si vei folosi doar cele 2 site care vin cu aparatul - 1 single, si un double in care mie imi intra fara probleme 18g de cafea.

Despre Vario in schimb, nu pot spune ca ti-l recomand. Acum depinde mult si de felul in care il vei folosi tu; cate cafele faci pe zi, folosesti mai multe sortimenete de cafea pe parcursul unei zile. La mine Vario nu rezista la un regim de 10-12 cafele/zi; iar daca faci la rand 6-7 cafele nu isi pastreaza gradul de rasnire, desi nu schimbi nimic in setarea rasnitei. Experienta mea cu Vario e cam in felul urmator:
- in garantie am schimbat 1 motor in mai putin de 1 an de utilizare,
- trebuie curatata complet cel mult la 1 saptamana (inclusiv prin desfacerea capacului din spate, pentru ca intra cafea la motor neexistand o izolare buna intre camera de rasnire si restul rasnitei),
- are momente in care fara motiv imprastie cafeaua pe tot blatul si mai mult sfarama boabele decat sa le macine,
- retentia este destul de mare comparativ cu ce se lauda; daca o folosesti single dose va trebui sa o "lovesti" si sa o "scuturi" destul de ferm dupa fiecare rasnire
- zgomotul facut de motor creste in intensitate destul de mult odata cu trecerea timpului, din cauza unei rotite de plastic care este antrenata de motor prin contact direct
- palnia este extrem de sensibila! la mine nu s-a spart, dar la macinare trebuie tinuta cu mana pentru ca altfel se invarte de la vibratii si intrerupe contactul microintrerupatorului de siguranta
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
#11
O sa renunt la Vario in acest caz. Ce rasnita imi recomandati sa achizitionez impreuna cu Lelit PL41TEM?
 
Reply
#12
10-12 cafele pe zi ești la limita profesionala.
Dacă tot te uiți după sh mai bine aloci mai mult pentru espressor și mai puțin pentru rasnita.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#13
(22-05-2016, 14:18)amarok Wrote: 10-12 cafele pe zi ești la limita profesionala.
Dacă tot te uiți după sh mai bine aloci mai mult pentru espressor și mai puțin pentru rasnita.

Tocmai scrisesem ca nu ma uit dupa sh. Probabil ca espressorul va face in jur de 3-4 cafele pe zi. Poate 5. Tot ce mai imi trebuie este o recomandare pentru o rasnita.
 
Reply
#14
Atunci vario e arhisuficient.
57mm are dezavantajul ca majoritatea espressoarelor merg pe 58mm și e mai greu sa găsești accesorii compatibile.
Dacă nu schimbi des cafeaua vario mi se pare ok. La început schimbam la greu gradul de rasnire, de vre-un an doar când schimb cafeaua și atunci când îmi aduc aminte. Dacă nu o sa te prindă microbul o sa intre în rutină și o sa te intereseze sa bei o cafea bună și cam atât.
Asa ca dacă doar vrei o cafea mai bună ia-o încet. Te uiți după modele mai scumpe doar dacă vei considera ca merita.
Pentru lelit frunzareste forumul. Sunt destule posturi cu acest tip de echipament.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#15
La 3-4 cafele poti merge linistit si pe o rasnita manuala: Che, Lido 3, Lido E...ai de unde alege. Eu sunt foarte multumit de rezultatele obtinute cu Lido3 si Lelit.
Dupa ce mai trece timpul daca simti nevoia de o rasnita electrica, o sa ai mai multa experienta sa stii ce sa cauti la o rasnita si ce anume vrei sa obtii. Iar rasnita manuala poate ramane un backup bun pentru deplasari sau daca vrei sa faci o cafea fara prea mult zgomot.
IZZO ALEX DUETTO III | EXPOBAR BREWTUS IV | LELIT PL41TEM
MYTHOS ONE CLIMA PRO | VARIO HOME | LIDO 3 | HOTTOP KN-8828B-2K+
 
Reply
#16
(22-05-2016, 14:13)Tudor R. Wrote: O sa renunt la Vario in acest caz. Ce rasnita imi recomandati sa achizitionez impreuna cu Lelit PL41TEM?


vad ca nu ti a recomandat nimeni ceado, poate arunci un ochi si la e5p, e cam la pret de vario si nu se compara ca si constructie.
vezi ca e in sectiunea de reduceri la beantec.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#17
Maine vad si eu E5p-ul la lucru la userul gabone06 si ma pot pronunta mai bine. Pe hartie si in clipuri, chiar daca putin peste Vario ca si pret, pare o varianta best buy.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Tocmai vroiam sa iti recomand Ceado E5P, dar asteapta-l pe Liviu.  Am avut aceeasi dilema ca si tine: Vario sau Ceado. Dupa tot ce am citit pe aici m-am hotarat la Ceado si nu imi pare rau, dar nu pot sa fac comparatia corecta cu Vario, fiindca nu am lucrat cu ea, dar de la Lelit  la Ceado am simtit o diferenta uriasa de gust cu aceeasi cafea. Le-am utilizat pe amandoua in paralel. Eu as lua Ceado (ceea ce am si facut [Image: smile.gif] ), dar decizia e a ta...
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#19
(22-05-2016, 13:38)Tudor R. Wrote: Tocmai vroiam sa iti recomand Ceado E5P, dar asteapta-l pe Liviu.  Am avut aceeasi dilema ca si tine: Vario sau Ceado. Dupa tot ce am citit pe aici m-am hotarat la Ceado si nu imi pare rau, dar nu pot sa fac comparatia corecta cu Vario, fiindca nu am lucrat cu ea, dar de la Lelit  la Ceado am simtit o diferenta uriasa de gust cu aceeasi cafea. Le-am utilizat pe amandoua in paralel. Eu as lua Ceado (ceea ce am si facut [Image: smile.gif] ), dar decizia e a ta...

Astept si ultimul verdict de la Liviu dar cel mai probabil o sa merg pe E5P daca spui ca si-a facut treaba!
 
Reply
#20
Am scris aici opnia mea despre scurta experienta cu E5P.  Clar, in zona ei de pret este de luat serios in considerare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Multumesc mult de tot! Dau semnal cand m-am hotarat!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)