Hello There, Guest! Login Register


Sfat Espressor Dual Boiler si rasnita performanta

#61
parerea mea umila, cu putina experienta acumulata de pana acum, e ca aloci prea putin pentru rasnita comparativ cu espresso-rul, care daca are boiler mare si grup e61 (si de la o firma cat de cat reputabila) e tot aia indiferent ce iei si ca model si ca principiu (ma refer ca rezultat ce poate fi obtinut in ceasca)..... si cred ca in timp vei vrea sa o schimbi. Asa ca ori iei una de avarie mai ieftina pana studiezi putin treaba cu rasnitele ori te arunci direct pe una mai serioasa.
evident ca poti lua ce vrei si espresso-rul e unul care pe foaie are un super raport dotari/pret (desi eu nu as lua un DB fara boiler de inox), dar mai gandeste-te si studiaza la capitolul rasnita putin.....care pana la urma e minim la fel de importanta ca espresso-rul in economia unei extractii.

in alta ordine de idei daca mergi pe Bucovina si pompa vibratoare nu cred ca ai nevoie de filtre....alea intra in discutie la alimentarea de la retea
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#62
vreau si filtru pentru o siguranta sporita. iar in ce priveste rasnita cred eu ca ma ajuta in postura de incepator avand retentia mica si reglajele multiple si fixe.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
#63
daca esti interesat de retentie trebuie sa stii ca toate rasnitele trebuie curatate ....desi nu cred ca ai papilele necesare pentru a simti ,,macinatura statuta'' .....chiar si de pe o zi pe alta.... la orice rasnita. Chiar si cea statuta te va da pe spate daca pana acum era valabila semnatura.

sfatul meu: mai studiaza . Pentru ca daca tu vrei sa ajungi sa faci diferenta de ,,macinatura statuta'' sigur vei schimba vario-ul si atunci e stres degeaba cu ea. Ia de avarie sa te joci cu espresso-rul si antreneaza papilele.
Filtru e in plus pentru ca e maxim dedurizare ce face......bucovina nu necesita asa ceva. Si oricum la 2 ani o inspectie si o decalcifiere probabil ca tot se impune.
Reteaua e alta treaba si acolo probabil ca indicat e ceva mai mult decat doar dedurizare. Plus analize .....o intreaga aventura.

Evident fiecare e stapan pe banii lui Smile
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#64
multumesc. am sa mai studiez putin internetul pana maine.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)