• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Set-up pentru o cafenea-cofetarie

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu o recomandare legata de inlocuirea unui Necta Korinto pe care-l am in custodie de la furnizorul de cafea.
Ideea este ca doresc sa am aparatul meu, potrivit pentru un consum de 30-50 cafele pe zi(inclusiv cappuccino, latte macchiato).
Buget: 1500 euro
Multumesc anticipat

Reply
Acela pare a fi un automat de vending. Asta cauti si tu?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(17-11-2014, 23:38)Lyvyoo Wrote: Acela pare a fi un automat de vending.  Asta cauti si tu?
Nu neaparat. Ce apreciez la el este faptul ca se foloseste usor: pui boabele in rezervorul de la rasnita, isi trage laptele ptr specialitati si in rest doar stai la butoane.
Vreau sa am libertate in a-mi alege cafeaua pe care o vand si sursa ei.
Oricum la 1500 euro nu cred ca ma incadrez la un aparat similar.

Reply
Te intreb pentru ca noi pe forum vorbim despre espressoare semiautomate si rasnite, separate, nu despre diversele forme de automatizari.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Da, am observat. Am mentionat doar ce se foloseste acum.
Credeti ca la cele specificate mai sus, s-ar potrivi o solutie cu rasnita inclusa (ptr usurinta in utlizare, rapiditate in servire)?

Reply
Asta tu decizi in functie de ce anume vrei sa faci, de clienti. Ai uitat sa precizezi ce tip de business ai (cafenea mica, birou, chiosc de altceva ce include si cafea, librarie, aparat la colt de strada sau intr-un magazin etc.) Daca alegi un automat cu rasnita incorporata atunci vei pierde extrem de mult la calitatea bauturilor, pentru rapiditate si lipsa operatorului. Daca business-ul tau nu are in centru calitatea si daca ai o clientela de slaba factura, e si asta o solutie, cu automatul. 

Daca esti sigur ca vrei aparate separate, de tipul celor dintr-o cafenea, trebuie sa ne spui daca 1500E e bugetul cu tot cu rasnita separata, daca ai cum sa conectezi aparatul direct la reteaua de apa,  sculele noi sau SH?

Reply
E vorba de o cofetărie. Legat de calitate, hai sa zicem ca vrem sa servim o cafea buna fără pretenții de magazin specializat. Inclin înspre o varianta cu rasnita inclusa ptr ca persoana care deservește locația va putea sa servească mai repede. Doresc sa achiziționez de nou. Se poate conecta la apa.
Mulţumesc

Reply
Am inteles mai clar acum. Eu as inclina sa spun ca in aceste conditii, nu cred ca te incadrezi in tiparul locatiei care sa isi doreasca o cafea la standarde inalte, incluzand aici si personalul si trecutul inmaterie si aspiratiile. Deci nu are rost sa te "chinuim" cu variante de semiautomat si rasnita separate, caci am sapa la temelia contractului de munca al persoanei de la servire Smile

In concluzie nici nu are rost sa cheltui 1500E. Sunt automate care fac fata in Horeca dar e bine sa ai garantie ok sau service de calitate caci asta e situatia cu automatizarile in ziua de azi... Acesta nu e un forum unde sa primesti sfaturi legate de automate, caci ne ocupam de cealalta categorie, mai serioasa. Dar peste 27 de ore incepe Black Friday si cine stie...

Reply
Lelit pl042temd poate ...daca nu ai tiraj fortat...ai rasnita incorporata, db, si daca ai cafea decenta scoti ceva super fain.
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
Nu stiu cum o sa se descurce doamna de la vanzare pe DB...

Reply
😀😀😀
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
Cauta un WMF 1000. Sunt nemti. Au reprezentanta in Romania. 
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)