Hello There, Guest! Login Register


Se deschide o mica cafenea in Baia Mare...

#1
stiu ca e departe pentru majoritatea, dar facem o invitatie pentru toti de pe forum sa veniti la o cafea la "Casa Dobro"

deshiderea va avea loc sambata 12.12.2015 incepand  cu orele 08.00. va asteptam

www.facebook.com/CASADOBRO


Attached Files Thumbnail(s)
                                   
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#2
Successsss!!!!
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#3
Felicitari! Deci deja sunt 2 in Baia Mare! Buna treaba!
Ce cafea veti folosi? Banuiesc ca nu se fumeaza, asa-i?
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#4
Felicitari si succes!!
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#5
da, o sa fie un local de nefumatori si cu siguranta e o chestiune de timp pana se transforma in lege. din pacate doar la noi se iau masuri doar dupa ce se intampla ceva grav

si legat de cafea, binenteles ca se va folosi doar cafea proaspat prajita de la prajitorii de top din tara. espressorul este un LaSpaziale S9 EK, iar rasnita un Quamar Q13E (cutite plate 74mm) si pot sa spun ca fac echipa buna impreuna

weekend-ul il incepem cu un sortiment de Peru si unul din Columbia
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#6
Să fie într-un ceas bun !!!
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#7
Felicitari !

Multumim de invitatie. Sambata dimineata voi fii acolo !
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto
 
Reply
#8
Mult succes! Orase foarte mari ca Timisoara nu au nicio cafenea de specialitate, iar Baia Mare a ajuns la doua, nu ca ar fi un oras mic! Sper ca espressomanii de acolo sa aiba un loc de intalnire preferat in aceasta locatie si sa "corupeti" valuri de cafegii jacobsisti, prin educatie si degustari.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
@dobro_c
Felicitari si la cat mai multi clenti. Vin in vizita cand ajung prin tara Smile
 
Reply
#10
Felicitări! Și eu vin când ajung prin zona Smile)
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#11
Succes si clienti multi! Daca ajung pe acolo voi veni cu siguranta! Pana atunci sunt doar invidioasa  Big Grin !

Pacat pentru timisoreni, eu ajung destul de des acolo, ar fi super sa pot savura ceva bun, pana atunci ma amagesc cu ceva ce nu mai seamana cu ceea ce eu identific acum ca si cafea Smile !
(08-12-2015, 16:23)Lyvyoo Wrote: Mult succes! Orase foarte mari ca Timisoara nu au nicio cafenea de specialitate, iar Baia Mare a ajuns la doua, nu ca ar fi un oras mic! Sper ca espressomanii de acolo sa aiba un loc de intalnire preferat in aceasta locatie si sa "corupeti" valuri de cafegii jacobsisti, prin educatie si degustari.
Gaggia Classic 2015, Porlex Tall, Tamper CNC, Sita IMS Competition, Moka pot Bialetti
 
Reply
#12
Am avut azi placerea sa vizitez cafeneaua. Am intalnit un tanar proprietar foarte pasionat si am baut niste cafele bune. A fost o adevarata placere, am sa revin, recomand calduros.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#13
felicitari si mult succes!
ca loc de nastere sunt de aproape ,sigur vin la tine la cafea cand trec prin Baia Mare !
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#14
Ambianta placuta, originala as putea spune, un espresso plăcut asa cum stim noi ca trebuie sa fie. Materia prima asigurata de la cele mai bune prajitorii din tara. De apreciat aceste lucruri, nu se face rabat la calitate.
Multumim pentru gazduire.

Curios de felul meu am spus încă una si ma duc. Am luat un V60. Da, nu prea mai îmi vine sa plec de aici...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#15
Daca anuntai veneam si eu la o cafea si o poveste la Catalin.
 
Reply
#16
Da, nu am fost inspirat ...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#17
Data viitoare, important este ca ti-a placut la Catalin.
 
Reply
#18
Salut. Dupa o minivacanta pe la neamuri prin împrejurimile Băii Mari, instantaneu si dintr-o data Smile, am hotărât ca fara o cafea asa cum o stim noi nu se mai poate. Si am chiulit vreo o ora-doua tocmai pentru a ajunge la Cătălin si mare noroc am avut pentru ca azi se pare ca a fost o treaba de familie, adica am fost onorati la pupitru de prezenta de la mic la mare a celor care cu multa dragoste pentru cafea ne fac viata mai buna cu aceasta minunata licoare.
Desi poate nu stiti, utilajele initiale au fost înlocuite cu altele ceea ce îmi spune ca exista o dorinta nebuna de a oferi ceva si mai bun sau si mai perfect noua pacatosilor de zi cu zi. Si asa a fost. Un shot dublu de Peru clar si echilibrat si doua cappu sotiei si prichindelului meu au facut ziua perfecta, iar când începi ziua bine toata va fi la fel si asa a fost. Am infulecat si niste croasante cu cioco am tras vreo 4-5 partide de moară si plecati am fost. Pe tot timpul cand papilele noastre tremurau de plăcere, gazdele noastre, in special Cătălin, ne-au oferit din putinul lor timp câteva minute in care am schimbat doua vorbe de parca ne cunosteam nicidecum de 5 minute.
Asadar un nou episod Cafeneaua Dobre s-a derulat azi iar de Sărbătoarea Castanelor sper sa fim prezenti din nou la frumoasa si originala cafenea din strada Muresanu.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)