Hello There, Guest! Login Register


Schimb rasnita profesionala

#1
Schimb rasnita Rossi rr45s, foarte puțin folosita (a măcinat max. 3-5kg cafa) cuțite plate 64 mm, cu dozator și hoper mare cu o rasnita kinu 47 sau echivalentul în lei, motivul schimbului :mult prea mare ptr bucătăria mea,se pretează ptr un uz mai profi decât domestic
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#2
eu zic sa nu o schimbi, chiar daca este mare nu se compara cu o manuala. Majoritatea avem rasnite barosane, numai cutitele mari cu motoare puternice dau rezultate. Scoate-i dozatorul si adapteaza-i un tobogan, sunt modificarile pe forum sau vorbeste cu Hhanu. Schimba-i hopper-ul cu unul mai mic, sau scurteaza-l cum am facut eu. Era sa uit, pune transformatorul sub masa si prelungeste firul. Daca schimbi rasnita cu o manuala, o sa dai vina pe espressor [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#3
Incearca intai un Kinu si apoi o sa iti treaca sa tii hadurghia in bucatarie.
Eu zic ca face o miscare inteleapta, mie mi-e fost evident de mult timp ca electricele actuale nu sunt pentru o bucatarie normala.
 
#4
Am incercat eu, dar nu m-a convins.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
#5
da, ce naiba sa facem, sunt mari de tot rasnitele profi, dau rau in bucatarie unde zici ca stai cu butelia pe masa [Image: smile.gif] dar alta solutie fara griji nu este deocamdata pentru espresso. La ibric sau alte metode de preparare......Adevarul este ca ce facem noi cu boabele, tot spre profi ne ducem.
Scuze Orwo de offtopic, schimbare usoara.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#6
Ce e aia solutie fara griji ?
Ce griji iti creeaza o manuala, in afara de faptul ca ne arata cum stam cu "conditiile fizice" ? Smile
Deja sunt prea multe voci, inclusiv experienta personala, care pun o manuala cu cutite metalice peste orice electrica de acelasi pret, asa ca ... tot la preferinte personale ajungem.
 
#7
(11-08-2016, 23:05)kum Wrote: Am incercat eu, dar nu m-a convins.

nici pe mine, din trei rasnite manuale nu a reusit nici una sa rasneasca fara stropi. Cand am trecut la i1, noroc cu Liviu, s-au adunat imediat picaturile.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#8
topic inchis la cererea initiatorului pe motiv ca rasnita nu mai este oferita la schimb.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)