Hello There, Guest! Login Register


Scadere presiune espressor Lelit PL41 si observatii temperatura pe PID

#1
Deocamdata niciun user nu a avut curaj sa inspecteze espressoarele Lelit PL41 pentru a ne furniza macar fotografii ale valvei de suprapresiune. Daca are sigiliu de garantie va inteleg. Daca nu...nu Smile

Am gasit un link foarte interesant cu aceasta operatiune. Deci teoretic se poate si omul spune ca faza cu Loctite-ul pus din fabrica ar fi praf in ochi.

Link-ul este acesta!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
De cand a aparut acest post am tot asteptat sa vad daca se incumeta cineva, dintre cei cu experienta, la aceasta modificare de presiune.
Si daca tot nu s-a inghesuit nimeni, m-am gandit ca poate nu-i cine stie ce mare filizofie si merge facuta aceasta operatiune si de catre cineva care inafara de o surubelnita in cruce, una normala si un baros n-are alte scule la dispozitie.
Pozele din link-ul postat de Lyvyoo par destul de sugestive, asa ca m-am decis sa fac "mutarea". L-am desfacut, aparatul meu n-are sigiliu, apropo sunt posesor de Lelit PL 41 TEM, si dupa ce mi-am prins urechile in harmalaia de cabluri am gasit OPV-ul care trebuie ajustat. Tot ceea ce trebuie facut e foarte simplu si nu-i nevoie sa faci toate operatiunile care sunt precizate in link. Trebuie scos furtunul din OPV iar apoi cu o surubelnita plata eu am resucit 360grade (in directia in care ai vrea sa scoti acel surub). De la 12bari am scazut la 10bari cu sita oarba si la aprox. 9 bari pe durata extractiei.
Beneficii, ca altfel n-am mai tot surubari, sunt citeva si as vrea sa mentionez doar un plus de crema si ceea ce-mi pare cel mai interesant, curge in mod egal in cescute.

PS Bine v-am gasit.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#3
Bine ai venit.
Daca faceai si ceva poze...te premiam Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#4
Felicitari pentru reusita operatiunii si pentru curaj! Smile
Ai observat si vreo schimbare de gust?
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#5
BUn venit CosminN si multumim pentru pont. Sa-ti pui masinariile la semnatura.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
(23-02-2013, 20:15)sorin2505 Wrote: Bine ai venit.
Daca faceai si ceva poze...te premiam Wink

Poze n-am avut cum sa fac, operatiunea fiind facuta la lumina de veghe de la intrerupator, daca ma prindea navasta nu mai impartasam cu voi "experienta".

In rezervorul de apa ai doua furtune, unul merge in pompa iar celalalt in OPV, n-ai cum sa dai gres. Furtunul nu-i cu colier sau alt ceva, e doar tras peste OPV si se poate scoate relativ usor. Din link operatiunea pare mai complicata pentru ca a fost demontat OPV-ul, lucru ce necesita multa munca si atentie.

Asupra gustului nu ma pot pronunta, mai aveam putina cafea din lotul vechi iar noua cafea era pentru prima data la mine in bucatarie.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#7
Ai urmarit daca nu curge / pica / se prelinge apa pe la surubul ala dupa ce
l-ai desfiletat ? Dar tre sa urmaresti atunci cand e "in sarcina"
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#8
sorine, nu mai conteaza daca se prelinge ca o sa fie in furtun apa
 
Reply
#9
Exact cum a precizat si hateganul, tot ceea ce scapa pe la acel surub merge direct in furtun.
Cand macini prea fin, si-ti arata presiune de 12bari sau putin peste, rolul surubului e de a refula diferenta si de a mentine doar presiune de 12bari, sau la cit ai setat-o tu, daca decizi sa faci operatiunea.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#10
Daca efectuati operatiunea, ar fi bine sa monitorizati o perioada surubelul ala, ca sa nu scape sa blocheze furtunul. Nu slabiti prea tare si atentie la zgomote suspecte !
 
Reply
#11
Eu n-am detectat nici un zgomot suspect de cand am efectuat operatiunea. Daca surubul "scapa" treptat, banuiesc ca-i mai greu sa scape brusc, acest lucru se poate citi pe manometru, voi avea o presiune mai mica. Si daca scapa tot n-are cum sa infunde furtunul, ca-i gaurit pentru a putea refula.

La mine surubul n-a fost "asigurat" cu loctite sau alt adeziv.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#12
Deci la capatul unde este surubul ala de reglaj, este bagat un furtun ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#13
Da Sorine, urmareste furtunul de refulare in bidon(transparent) si in capatul lui e surubul...se vede in pozele de la link-ul din primul post.
 
Reply
#14
Da, furtunul MC101.
Intra pe site la Lelit si la modelul nostru de espressor cauta desenul de ansamblu in varianta explodata. OPV-ul este MC097 iar furtunul care intra in el este MC101.

http://coffeegeek.com/forums/espresso/machines/505310

sorin2505, in acest link gasesti poza care o sa te ajute.

PS n-am citit tot postul dar cred ca baietii fac aceeasi treaba ca si noi
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#15
CosminN te salut. Ma bucur ca ti-ai facut curaj sa faci modificarea Wink
 
Reply
#16
Gata, am priceput acum, m-a ajutat poza aia din link.
Mi se pare aiurea sa pui furtun acolo. Credeam ca ala este un fel de dop / capac care doar tine arcul de reglaj.
Se poate ajunge acolo fara sa demontezi altceva ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#17
2 suruburi, de la capacul de sus, nimic mai mult.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#18
daca nu implica ruperea unui sigiliu de la vreun surub care sa nu duca la anularea garantie , ma tenteaza rau sa fac acea modificare de presiune.
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#19
(24-02-2013, 18:40)axy76 Wrote: daca nu implica ruperea unui sigiliu de la vreun surub care sa nu duca la anularea garantie , ma tenteaza rau sa fac acea modificare de presiune.
Ca sa stai linistit, am fost de doua ori la service in garantie dupa ce am umblat la acele suruburi. Vezi ca ele desfac o tabla cu mai multe pliuri si trebuie culisanta putin ca sa iasa.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#20
salut cosmin...am incercat si eu sa cobor presiunea,insa surubul OPV-ului era lipit atat de bine incat,incercand sa-l rotesc,nu am reusit altceva decat s-l rup Smile.mai exact,s-au rupt marginile canalului pentru surubelnita.acum am comandat alt OPV dar cred ca voi merge la un atelier specializat sa mi-l monteze..inainte sa mai rup eu altceva Smile
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MM
 
Reply
#21
Cat a costat OPV-ul?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
am sunat la ei si mi-au spus ca in jur de 10 euro
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MM
 
Reply
#23
Ieftin! Un cos de boabe mic pentru rasnita PL043 e cotat la 80 de lei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
am omis transportul...5 euro
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MM
 
Reply
#25
Salut Marius34,

De unde ai cumparat OPV-ul? Daca ai noroc poate fi reglat pentru 9 bari, eu am vazut pe net dar erau pe la 15-20euro plus transport. Mai greu e inlocuirea lui, necesita demontarea boiler-ului. Cand am cerut aceasta operatiune la service, scaderea presiunii, am fost refuzat Sad.

La mine n-am gasit nici urma de adeziv si operatiuena a decurs fara nici cea mai mica problema.
Din punctul meu de vedere merita efortul.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#26
salut
l-am comandat pe un site german(inca nu a venit).si ei sunt impotriva modificarii presiunii dar in cele din urma am reusit sa-i conving sa mi-l trimita nelipit.de la ei am cumparat atat espressorul cat si rasnita

http://www.il-mondo-italiano.de/index.php?language=de
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MM
 
Reply
#27
Buna tuturor,

Ma intrebam, citind toate thread-urile despre cat de usor se modifica presiunea pe GC ('cu o surubelnita'), daca operatiunea asta ar functiona si pe Lelit. A incercat cineva?

Banuiesc ca e caz de pierdere de garantie, dar as vrea sa stiu macar pentru viitor.
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#28
http://cremina-endo.blogspot.ro/2012/06/...v-fix.html.
 
Reply
#29
Stiam ca il stiu de pe forum dar nu il gaseam.
 
Reply
#30
Nu stiu de ce dar am auzit foarte putini posesori de Lelit care au facut aceasta modificare. Pierderea garantiei este exclusa caci stiam ca nu au sigiliu pe carcasa. In schimb pe Classic sunt o multime, manometrul acela inconjurand tara de cateva ori.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)