Hello There, Guest! Login Register


Scadere presiune espressor Lelit PL41 si observatii temperatura pe PID

cu sita blind cum se comporta?
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)
 
Reply
Pune un clip cu sita blind
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Yup, e super OK. Așa face și la LEM. Explicația este simplă: până ce trece apa prin puc, acesta se comportă ca o sită blind. După ce-l penetrează apa, acesta opune ceva mai puțină rezistență.

Mai poate fi vorba și de un mic delay al OPV-ului, deși-s mici șansele.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
Pun imediat cu sita blind, intrebarea mea este, de ce a inceput acum sa faca asa? Pana acum nu am avut problema asta, la fel ca in diferite clipuri pe YT si pe forumuri, crestea constant(nu neaparat incet) pana intr-un punct unde se stabiliza.
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
Cu sita blind, acelasi comportament, e "normal" ca in timp sa fie asa?
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
Ești absolut sigur că acesta este un comportament nou? Sau de abia acum l-ai observat?
Nu sunt ironic. Este o întrebare validă.

Explicația nu este simplă dar poate fi simplificată:

- Cafea măcinată mai fin decât de obicei sau cu alte caracteristici;
- OPV cu oarecare (mică) uzură, care reacționează mai lent;
- Modificare comportament pompă.

Ultimele două variante sunt foaaarte puțin probabile, însă na, dacă e să facem speculații...

Eu aș miza pe cafeaua măcinată mai fin decât de obicei. Pe scurt, dacă macini grosier și apa trece prin puc ca prin brânză (cum vezi de obicei pe YT), presiunea crește până la 9 și stă acolo. Dacă însă macini mai fin a.î. prima picătură să cadă din PF-ul naked la 2-3-4 secunde de la normalizarea presiunii, vei avea un spike spre 11 bari urmat de o scădere și stabilizare înspre 9 bari (sau la cât este reglat OPV-ul la aparatul tău).

L.E. - Părerea mea este că nu ai de ce să te îngrijorezi. Repet: fix la fel face și Lelit-ul meu din 2019, de când era nou-nouț 0 kilometri cușcă de protecție geamuri fumurii castofon cu CD și MP3 condus de un preot în Italea etc.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
(13-12-2021, 11:29)TVTVTV Wrote: Ești absolut sigur că acesta este un comportament nou? Sau de abia acum l-ai observat?
Nu sunt ironic. Este o întrebare validă.

Explicația nu este simplă dar poate fi simplificată:

- Cafea măcinată mai fin decât de obicei sau cu alte caracteristici;
- OPV cu oarecare (mică) uzură, care reacționează mai lent;
- Modificare comportament pompă.

Ultimele două variante sunt foaaarte puțin probabile, însă na, dacă e să facem speculații...

Eu aș miza pe cafeaua măcinată mai fin decât de obicei. Pe scurt, dacă macini grosier și apa trece prin puc ca prin brânză (cum vezi de obicei pe YT), presiunea crește până la 9 și stă acolo. Dacă însă macini mai fin a.î. prima picătură să cadă din PF-ul naked la 2-3-4 secunde de la normalizarea presiunii, vei avea un spike spre 11 bari urmat de o scădere și stabilizare înspre 9 bari (sau la cât este reglat OPV-ul la aparatul tău).

Cafeaua o macin sa imi iasa ratia de 1:2 sau 1:2.25, depinde de cafea, in 27-29 de secunde, prima picatura am observat ca in general pica pe la 5 secunde. Deci nu as zice ca macinatura ar fi o problema. Am umblat acum ceva timp la OPV ca sa mai reduc presiunea cu 1 bar, dar nu am observat sa fi facut asa atunci, desi ma uit la aproape fiecare extractie la manometru, deci nu cred ca mi-a scapat ceva. 
Posibil sa fi slabit atunci OPV ul si abia acum sa se vada "efectele adverse". O sa il desfac sa ma uit. Si daca tot a venit vorba, de unde as putea cumpara un kit nou sau macar acea parte care se strange sau slabeste cu surubelnita?
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
Nu mi se pare nimic in neregula la espressor. Am vazut ca OPV-ul este reglat corect 9,5-10 bari, iar usoara intarziere in reactie, se poate elimina prin backflush facut chiar si cu apa curata odata pe zi (3-5 backflashuri). Daca a trecut un an si nu ai facut decalcifiere, ar fi bine sa o faci, pentru a tine componentele curate de calcar si alte depuneri. Reactia pe care o ai la extractie, o interpretez ca fiind rezultatul gradului de solubilitate a cafelei si a densitatii pucului. Oare tocmai ce-ai schimbat cafeaua ?! Cred ca te ingrijorezi degeaba.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
(13-12-2021, 12:55)Dan_R Wrote: Nu mi se pare nimic in neregula la espressor. Am vazut ca OPV-ul este reglat corect 9,5-10 bari, iar usoara intarziere in reactie, se poate elimina prin backflush facut chiar si cu apa curata odata pe zi (3-5 backflashuri). Daca a trecut un an si nu ai facut decalcifiere, ar fi bine sa o faci, pentru a tine componentele curate de calcar si alte depuneri. Reactia pe care o ai la extractie, o interpretez ca fiind rezultatul gradului de solubilitate a cafelei si a densitatii pucului. Oare tocmai ce-ai schimbat cafeaua ?! Cred ca te ingrijorezi degeaba.

Da, recent am schimbat-o dar nu imi aduc aminte daca a inceput sa faca asa dupa ce am schimbat-o, o sa incerc si cu alta cafea. Se poate sa ma ingrijorez degeaba, dar voiam totusi sa fiu sigur ca nu e ceva grav ce au patit si altii inaintea mea si sa evit o posibila defectare. 
Totusi, aveti idee de unde as putea comanda aceasta parte? Nu gasesc decat "kitul" intreg de OPV, acela in T
https://imgur.com/a/Hh56A5f[Image: Hh56A5f][Image: Hh56A5f][Image: Hh56A5f]
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
Poate agata arcul de la OPV. Incearca sa-l reglezi in sens invers fata de data trecuta.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
(13-12-2021, 13:47)Zaheyu Wrote: Poate agata arcul de la OPV. Incearca sa-l reglezi in sens invers fata de data trecuta.

Pai daca il reglez in sens invers, o sa imi creasca presiunea inapoi la 10-11 bari cat era el setat din fabrica, si fix asta nu as vreaSmile
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso
 
Reply
Eu am ales sa schimb valva. Am comandat o valva MC097 de la Lelit WATER TRAY FOR Machine (espressounderground.co.uk) si am instalat folosind acest utilitar (220) pl91t pl81t how to change the MC097 opv valve - YouTube

A scazut presiunea de la 12 la 9, observatie ochiometrica. Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)