• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Scadere brusca de presiune la Lelit 41 TEM

Acum 3 luni cind am facut o decalcifiere si o curatenie pe la site am constatat o usoara scadere de presiune in zilele urmatoare . Facusem 2 blackflushuri , dar nu mai mult de 3-4 secunde fiecare ( la 12 bari )..
Apoi incet incet ...am observat ca nu mai depasec 6 bari indiferent cit de fin macin si tampez .. si curgerea era tot mai lenta. Daca incercam sa fac o cafea ca inainte nu depaseam 4 bari .si curgerea ajungea la 1 minut Am trecut la sita mica pt un singur shot, si cam de o luna doar super streto am baut...singurele care mai aveau gust......azi s-a terminat....dupa un shot la 8 bari ( o raritate in ultima luna) ....nu mai curge mai nimic si presiunea nu depasete 2 bari...nu mai e presiune...
am pus sita oarba de backflush si ...gata ...2 bari......ceva s-a intimplat...
Nu vreau sa ma bag in ea ..nu cred ca as rezova nimic. Are cam 3 ani -3 si jumatate si cam 5-6 cafele pe zi facute Nu cred ca mai e in garantie....
Am dat niste telefoane ...dar aici la Cluj nu se baga nimeni. sa o trimit la reprezentanta...
deci....ce fac ?...o trimit la cei de la gaggia romania ?..am achizitionat-o de la cafemagia dar ei nu au nici o treaba ....

mersi anticipat

Reply
Incearca sa scoti niste apa calda, sa nu fie pompa goala.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Pai sunt doua variante...ori pompa este de vina, caz în care te costa 50 Ron piesa, ori, când ai făcut decalcifierea o bucata de calcar s-a desprins, nu s-a dizolvat și a blocat o găurică. Mai încearcă o decalcifiere cu o concentrație mai mare (4-5 linguri /litru) și cu timpi mai mari de expunere (4x40-60 minute în funcție de răspuns). Înainte de toate astea vezi dacă poți verifica pompa în gol, în afara circuitului. Ar trebui să îți dai seama dacă are un debit normal sau nu (dacă nu îți dai seama încearcă sa măsori cantitatea de apa refulată /60s și sa o compari cu fisa tehnica a pompei). Un debit normal nu înseamnă că pompa e ok, dar dacă sunt probleme evidente le vezi repede.
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)