• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Salutari din Timisoara

Salutare ,

ma numesc Vlad si cam de 3 saptamani m-a luat si pe mine virusul cafelei Smile. Am achizitionat un pachet Rancilio Silvia / Mahlkönig Vario , un tamper Motta , latiera Motta si un portafiltru botomless. Dupa 5 zile de facut cate 2 cafele pe zi , toate au fost rateuri , nu seamana absolut deloc cu alte rezultate de se pot vedea pe net . Problema principala zic eu ca este cafeaua( plus setari proaste la rasnitza Big Grin ) , folosesc momentan un Julius Meinl no4 . Mai am acasa un pachet de New York pe care vreau sa il incerc sa vad daca se schimba ceva. In rest ce pot sa zic , informatie este enorm de multa , setarile la fel - foarte multe dar sper sa obtin rezultate decente cat mai curand . Aveti idee cumva daca este cineva in Timisoara de prajeste cafea ?

Mersi

[attachment=1900]
Rancilio Silvia V4 + Auber PID, Mahlkönig Vario , Brewista SmartScale

Reply
Nu (cel puțin eu nu știu; doar 'hateganul', și el prajea pentru el, uz 'casnic') ; dar luăm din București (dacă ne adunăm de 1.5-2 kg deja devin acceptabile costurile de curier).
Lelit PL043MM + Gaggia Classic

Reply
Eu am deschisa acum o punga de un kil de Nicaragua. Pot sa-ti vand eu cam un sfert de kil.
Ii luata de aici.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
salutare ,

ce parere aveti despre acest shot :

https://www.youtube.com/watch?v=oQZ7mgEb...8TWxb4LmUW

Sunt aproape 3 saptamani de cand mi-am luat espresorul si m-a luat aceasta boala Big Grin. Pana acum am folosit New York preambalata. La aceasta extractie am folosit pentru prima oara Sarkis Equilibrium proaspata. 14 grame de cafea in basketul dublu original de la Rancilio , macinata pe Vario la 1-L . Ce as mai putea imbunatati ?

Mersi

*admin edit

Reply
[Image: image.jpg]

Am facut un upgrade la Vario , am schimbat suportul de plastic cu cel de metal , e foarte reusit cel nou , cu aceasta ocazia am curatat si rasnita in interior si spre uimirea mea , au fost foarte multe resturi de cafea in interior.
La anul urmeaza un upgrade la un Vario K30 cel mai probabil , urmat si de un espressor DB / HX

Reply
Felicitari pentru echipament, sa te bucuri de el!
La Scala Butterfly, OE Pharos, Gino Rossi RR45, AeroPress, V60, prajitor tip corretto

Reply
As prefera ca observatiile legate de gramatica sa fie facute in particular userului (daca sunt arzatoare evident) sau / si cu un "report" catre mine pentru a indrepta lucrurile. Astfel suntem mai relaxati si ne concentram pe ce avem de discutat.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)