• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Salutari din Iasi

Buna seara espressomani! Dupa ce vreo 3 saptamani am fost doar cititor pe acest forum (cu exceptia cererii mele de sfaturi pentru achizitie - multumesc celor care m-au indreptat spre calea cea buna departe de chinezarii) mi-a venit si Hario Mini Mill pentru a-mi completa setup-ul de initiere in lumea espressomanilor si m-am gandit ca ar fi potrivit sa ma prezint.

Sunt edy, am doar 20 de ani si sunt programator de meserie. Dupa ceva ani de baut cafea la ibric apoi Moka pot, timp in care nu dadeam o atentie deosebita cafelei cu exceptia faptului ca imi placea sa aiba un gust cat mai puternic si sa fie cat mai tare, am ajuns din intamplare la o cafenea locala unde am baut cea mai buna cafea de pana atunci. Sigur nu era vreo proaspat prajita facuta de un maestru barista, dar mi-a placut asa de mult incat am inceput sa citesc mai multe despre aceste boabe magice si am ajuns aici pe forum. Noroc ca am avut inspiratia sa ii intreb pe cei mai experimentati decat mine ce ar fi mai potrivit sa imi iau. Initial aveam in plan un Saeco sau Ariette deoarece atat imi permitea bugetul dar dupa indrumarea colegilor espressomani am ajuns la setup-ul din semnatura. Pana mi-a venit Mini Mill am tot probat cu cafea gata macinata de care mai aveam prin casa, asa de joaca. Azi am macinat niste boabe de Peru proaspat prajita si restul... e poveste......de pe la a 3a incercare.
Gaggia pure , Macap MC4 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)