• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Salutare!

Photo 
Salutare tuturor!!

Stefan, din Iasi, beau espresso acasa de vreo 10-12 ani pe un Gaggia mai vechi, doar espresso dublu.L-am gasit pe site-uri de afara ca precursor al clasicului. Recent cautand cum sa prepar cafeaua mai bine am dat de acest minunat forum. Felicitari tuturor pentru ce faceti!! Recent am cumparat cafea proaspat macinata si diferenta a fost clara, mai multa spuma/crema si gustul diferit, inspre bine. Mi s-a parut totusi putin acru. Urmeaza sa verific daca batranelul meu Gaggia tine temperatura corecta, sa imi iau un tamper si sa schimb picuratorul intrucat acum abia am vazut ca are o fisura in momentul in care il strang pe filet. Nici nu stiam ca se desface [Image: confused.gif]  

Citesc in continuare forumul pentru imbunatatiri!!

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Salut Stefan! Bine ai venit printre noi.
Expobar Brewtus IV, site IMS Competition/VST/EP HQ, Ceado E5P / Kinu M47

Reply
Bine ai venit!

Reply
Bun venit cu masina de colectie!  Smile  

Pune aparatura la semnatura din optiunile forumului. Sper ca nu folosesti cafea " proaspat rasnita"  asa cum ai spus, ci cafea proaspat prajita, rasnita de tine inainte de preparare. Altfel e greu sa apreciezi gustul unei cafele, daca nu ai rasnit-o la granulatia corespunzatoare.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Cafea am luat si proaspat prajita dar am si macinat la prajitorie ceva. O rasnita urmeaza sa imi iau. Pana atunci am sa incerc sa folosesc ceva imprumutat dar nu la nivelul celor care le-am vazut pe aici. Saptamana viitoare urmeaza un tamper si o sita IMS.

Reply
Bine ai venit Ștefan!
Expobar Brewtus IV DB-R, Cartus 3M, Mahlkonig Vario Home, Tamper dinam Joe Frex, Base Joe Frex Flat 58.5mm, IMS Shower 200um PTFE, IMS Precision Filter 2T, Tidaka Distribution Tool,  TIDAKA 4 M8,5x0,75 , Motta Europa 350ml, Termometru barista

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)