Hello There, Guest! Login Register


Salutare

#1
Salutare,

Ma numesc Liviu, sunt din Timisoara si de o saptamana am intrat si eu in posesia echipamentului (Pachetul barista home premium).
Obisnuiesc sa beau destul de multa cafea, in general boabe de supermarket "preparate" la espressor automat. Prin toamna, automatul cumparat in 2007 si-a dat obstescul sfarsit si am decis sa nu il mai repar. In tot timpul acesta a functionat chiar bine (sau ma rog, fiabil), tinand cont ca a fost intretinut putin spre deloc. Totusi, cautand ceva mai bun am dat peste acest forum. Retinerea majora a constat din "complicatia" si timpul necesar operarii a 2 masini diferite vs apasarea unui buton. Am decis totusi sa incerc si pot spune clar ca nu imi pare rau - iar consoarta e si ea incantata asa ca nu e pusa la indoiala nici investitia Smile
Dupa o lipsa stoc de inceput de an la importator, sambata trecuta am reusit sa obtin atat sculele cat si cafeaua de la sarkis. Asa ca a inceput experimentarea. A fost un pic mai usor decat am crezut, in sensul ca nu am aruncat nici un shot, nici perfecte nu au fost/nu sunt, dar diferenta fata de ce eram obisnuit se pare ca a fost destul de mare ca sa fie absolut baubile. Nu am nici un fel de veleitati in a identifica arome cu nume fancy, dar clar ce pot sa spun este ca imi place rezultatul... mult mult. Ca o mica "problema", am cosntatat ca probabil dintr-o eroare nu am primit sita blind. Problema s-a rezolvat usor decupand o bucata de plastic moale si folosind sita de poduri. Cu ocazia primului backflush am constat ca presiunea urca pana pe la 10 bari doar. Am scos furtunul de retur din rezervor si am constat ca la acea presiune are curgere constanta, fara aer. De unde concluzionez ca valva de suprapresiune a venit reglata direct la acea presiune. In extractie am cam 9, cred ca e bine. Nu suspectez manomentrul pentru ca am incercat si sa folosesc un pod de la illy si curgerea este fff inceata, banuiesc ca din lipsa presiune. Per total cred ca e mai ok asa. 
PID-ul a venit setat pe 95C si offset 0. Am tot citit topicul despre setarea lui corecta si nu sunt lamurit exact dar aparent imi place ce iese daca e setat in jur de 100C (masurat pe boiler).
Ahhh, aseara am baut o cafea la segafredo la mall - nu mi-am dat seama pana acuma cateste de rea Smile 
Nu pot decat sa ma bucur ca am dat peste acest forum.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#2
Bun venit tizule!
La cat de entuziast te-ai aratat de la primele extractii, reusite sau nu, viitorul suna bine ca si espressoman  :Smile

Mai rar asa noroc sa vina espressorul setat direct la 10 bar cu sita blind. Sau poate s-a modificat ceva intre timp...  Oricum, cere si accesoriul lipsa, daca tot era cadou.

Si ca sa-l plagiez pe RaduCarutasu, extractii reusite!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Multumesc de primire... si de ajutor Smile

Nu stiu daca setarea presiunii e noroc, schimbare generala, sau pur si simplu distributia procesului de productie si a componentelor italienilor, dar e de bine Smile. Oricum, cialdele de la illy sunt nefolosibile, picura prin ele foarte incet doar o spalatura amara fara crema. Boabele illy mi se par in schimb decente, nu asa faine ca cele proaspete de la sarkis, dar clar baubile (si cam scumpe) Smile

Nu le mai cer nici o sita ca oricum nu am nici o dovada ca nu era in pachet. Si cred ca a fost doar o eroare umana generata de graba. Au trimis pachetul direct din depozit vineri dupamasa ca sa ajunga sambata, asa ca am avut jucariile peste weekend. Nu e un capat de tara, ca nu face sita cat transportul, merge f bine si cu o bucata de plastic.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#4
(25-01-2016, 14:24)Liviu.Mihu Wrote: Nu le mai cer nici o sita ca oricum nu am nici o dovada ca nu era in pachet. Si cred ca a fost doar o eroare umana generata de graba. Au trimis pachetul direct din depozit vineri dupamasa ca sa ajunga sambata, asa ca am avut jucariile peste weekend. Nu e un capat de tara, ca nu face sita cat transportul, merge f bine si cu o bucata de plastic.

Trebuie sa fac un update: Ieri m-a sunat curierul de la Nemo ca are un pachetel (nu asteptam nimic). Cu surprindere am constat ca era sita mea blind lipsa, trimisa alaltaieri. Am intrebat la importator cum de s-au prins ca lipseste si mi-au spus ca au facut stocul si au constatat ca nu a fost trimisa. Dragut... eu nu ii informasem ca lipseste Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#5
https://i.imgur.com/ddCwXZc.jpg
Upgrade de anul nou Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#6
Complimente  mele !! [Image: 26.png]. Acum esti cu adevarat in categoria grea !  [Image: smile.gif]
 
Reply
#7
Merci Smile
M-am pregătit pt Gheișa. E la degazat, așteaptă Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#8
Să le exploatezi cu multă plăcere! Așteptăm orice despre olteancă [Image: write.gif]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#9
[Image: heart.gif] [Image: heart.gif] [Image: heart.gif] [Image: heart.gif] [Image: heart.gif] [Image: heart.gif]
ai vazut ca mi-am luat bezzera si nu te-ai putut abtine Smile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#10
super espressor!

 mi se pare mie sau ai si portafiltru naked? (unde ai gasit)
 tamping standul e printat 3d?
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#11
@orwo: da, chiar cand ai postat m-am dus in showroom la perfectespresso si i-am zis la Ionuț sa îmi dea orice bezzera are pe stoc ca sa am si eu. Pe asta l-am nimerit Smile)
@Neuromancer: da, am pf naked. Tot de la perfectespresso e luat. Si mai am un manometru cu capilar - de vbm, ca nu avea de bezzera - pe care o sa il montez dupa ce il vad ca functioneaza ok câteva saptamâni. Suportul de tampare e poliamida făcut pe strung. E făcut pt lelit, deci pf de bezzera nu intra pana pe aripioare. Dar datorită manerului curbat s-a nimerit sa se așeze frumos si drept
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#12
asta inseamna sa ai noroc [Image: smile.gif], bine ca nu am cumparat un delonghi  [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif]
sa ai parte de el!!!
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#13
Merci la fel Smile
@baloozzy: cu olteanca ma inteleg f bine. Este foarte docilă si constanta, ușor de strunit (surprinzător, nu?). Dar astept sa treaca un pic euforia de inceput ca sa ma pot pronunța mai bine. Deocamdată nu o "abuzez" decât de vreo 3 saptamâni. Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)