• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Salut voios de incepator !

Salutari tuturor espressomanilor !

Informatiile adunate de pe forum sunt de un real folos. Multumesc tuturor membrilor espressoman.ro.

Instalatiile sunt descrise in semnatura, folosesc cafea de origine praspat prajita ( cu cele 5 zile de linistire respectate ) si cred ca am rezultate onorabile . Constanta tamparii este inca o mica problema ( ma gandesc sa achizitionez si un tamper dinamometric pana se formeaza mai bine mana ).

Prepararea laptelui perfect e inca o enigma ( sotia e mare amatoare de latte'uri ) , rezolvarea ei i-mi va aduce o bila rosie.

Ma poate indruma cineva spre un decaf bun?

Espresso'uri perfecte tuturor !
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.

Reply
Bun venit,

S-ar putea sa te ajute acest topic!
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(18-10-2014, 23:20)Peev Cristian Wrote: Ma poate indruma cineva spre un decaf bun?
Salut si bine ne-ai gasit!
Alegerea vei vedea ca nu e asa de grea. Cauta si nu cred ca vei gasi multe sortimente in acelasi timp la prajitori. A fost Columbia, a fost Bolivia si acum daca nu gresesc gasesti Mexic. Incearca si vezi daca iti place.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
multzam fain !
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.

Reply
am schimbat semnatura  Big Grin

C.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Quote:Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 cl

Felicitari ! 

Cu asemenea expresor frotarea laptelui va fi o joaca . 
La ce presiune vei avea , va trebui sa folosesti o latiera mai mare sau sa nu folosesti aburul la presiune maxima , pentru cea de 35 cl din dotare .
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
(16-12-2014, 22:55)RaduCarutasu Wrote:
Quote:Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 cl

Felicitari ! 

Cu asemenea expresor frotarea laptelui va fi o joaca . 
La ce presiune vei avea , va trebui sa folosesti o latiera mai mare sau sa nu folosesti aburul la presiune maxima , pentru cea de 35 cl din dotare .

Maine dimineata ma voi dumiri cum sta treaba cu frotatul, acum am tras ( la propriu ) vreo 15 shot'uri sa incerc sa fac rasnita sa se pupe cu espressorul . Mda pare cam mica latiera acum.

C.

Reply
Felicitari!
Iti dau si o veste buna - vei avea cu cine schimba impresii legat de Londinium caci in Cluj apare o noua prajitorie cu sediu de degustare cu tot, unde se va bea espresso de la acest espressor fabulos.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(16-12-2014, 23:45)Lyvyoo Wrote: Felicitari!
Iti dau si o veste buna - vei avea cu cine schimba impresii legat de Londinium caci in Cluj apare o noua prajitorie cu sediu de degustare cu tot, unde se va bea espresso de la acest espressor fabulos.

Multumesc !

Vestea e cu adevarat buna ( folosesc cafea de la ei si e fabuloasa , desi e in perioada de teste, incepand de la prezentare si terminand cu rezultatul final=> ceasca ) . Au si fost deja sa vada espressorul si ne-am jucat ca si copii vreo 2 ore. Sper sa nu mai stea mult in umbra si sa bucure mai multa lume cu specialitatile lor. 

C.

Reply
Cand am ok-ul lor, ridicam suspansul. Eu absolut tot ce am baut de la ei a fost super tare! Cred ca Olivo aveau nevoie de concurenta.

Reply
Concuranta ne va face pe noi mai fericiti  Rolleyes .

Cel care conduce prajitoria de la Olivo s-a anuntat la joaca cu spring-leverul meu saptamana asta ( din nou copii mari si jucarii pentru ei ), abia astept pentru e un barista foarte bun si voi avea ce invata .

C.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)