Hello There, Guest! Login Register


Sage/Breville barista express

#1
Ce parere aveti de espressorul asta?
Stiu, ca nu este cel ideal pentru un espressoman impatimit, nu se poate modifica, multa electronica, rasnita probabil ca nu este micrometrica..etc, dar pentru un incepator, care vrea sa aiba parte de o cafea decenta si facuta rapid, nu vi se pare ca ar putea fi un inceput?
aparatul vine cu set de 2 site presurizate+2 nepresurizate, tamper si cel putin mie mi se pare destul de solid..
am atasat si un video de pe youtube..sper ca este permis...

https://www.youtube.com/watch?v=NSpA8Ojp-gU
 
Reply
#2
Nu cred ca te va sfatui pe aici careva sa-l achizitionezi (si-au mai manifestat optiunea si alti membrii, chiar si eu il consideram o solutie pana sa-l vad in "inox si plastice"). Nu stiu cu cat il iei tu, dar l-am vazut la circa 2800, pret la care se poate opta pentru un setup fiabil si decent.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
(13-09-2015, 19:18)baloozzy Wrote: Nu cred ca te va sfatui pe aici careva sa-l achizitionezi (si-au mai manifestat optiunea si alti membrii, chiar si eu il consideram o solutie pana sa-l vad in "inox si plastice"). Nu stiu cu cat il iei tu, dar l-am vazut la circa 2800, pret la care se poate opta pentru un setup fiabil si decent.

Aparea acum ceva vreme pe un site de la noi, 1700 sau 1800 ron..
am dat peste chestia asta din greseala...si mi s-a parut o optiune interesanta...Smile
 
Reply
#4
Salut,

Daca ai timp sa citesti thread-urile de pe acest forum poti sa iti faci o idee de acest aparat.
Mai sunt si altii care au luat in calcul achizitia sub diverse denumiri.
 
Reply
#5
Eu aici l-am vazut.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
(13-09-2015, 21:49)baloozzy Wrote: Eu aici l-am vazut.

pe site-ul unde l-am gasit eu..zice lipsa stoc...probabil ca a fost mai demult 1800..

(13-09-2015, 20:25)Marius A Wrote: Salut,

Daca ai timp sa citesti thread-urile de pe acest forum poti sa iti faci o idee de acest aparat.
Mai sunt si altii care au luat in calcul achizitia sub diverse denumiri.

voi cauta..chiar mi s-a parut o mica "afacere".. Smile
 
Reply
#7
Eu astept o reducere in germania si il voi achizitiona in maxim 1 luna...mi-l cumpara cineva de acolo cam la 300 eur si mi-l trimite prin cineva...la banii astia eu zic ca este ok
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#8
(13-09-2015, 22:05)raduwrc Wrote: Eu astept o reducere in germania si il voi achizitiona in maxim 1 luna...mi-l cumpara cineva de acolo cam la 300 eur si mi-l trimite prin cineva...la banii astia eu zic ca este ok

Ma intereseaza si pe mine...daca cumva afli ceva legat de reducere, te rog anunta-ma si pe mine...
Daca iti convine, putem imparti costurile unei firme de curierat...
 
Reply
#9
Primul indiciu ar fi diametrul site. La 58mm ar fi ok, 57mm acceptabil. Orice în rest ridica multe semne de întrebare
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#10
Adica, ce semne de intrebare?...doar nu sunt facute pe vapor...si unele modele de breville/gastroback au site de 58...acum ca asta are site mai mici gata ridica semne de intrebare....daca nu luam espressor de enspe mii de euro cu site fix de 58 nu este bun...iar espressorul trebuie sa fie facut de un producator consacrat nu rahatul asta de breville/gastroback...da, sunt un fan al cafelei dar asta nu inseamna ca trebuie sa dau mii de euro pt 2-3 cafele/zi

#Wildfire. Nu cred ca te pot ajuta dar intreb...prietena din germania stie pe cineva la un magazin iar produsul pe care il iau a fost desigilat si expus in magazin iar transportul mi-l face fratele ei care are firma de transport iar cand are drum mi-l aduce...dar intreb de inca o bucata
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#11
Cred ca a vrut sa-ti sugereze ca, Gaggia Classic, la un pret mai mic (dar fara rasnita - drept) este peste Gastroback, aka Catler, aka Breville la fiabilitate, lucrul confirmat de tone de review-uri.
Alegerea e numai a voastra.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#12
la pretul de 300 eur nu pot lua espressor si rasnita doar daca iau rasnita manuala si nu vreau...

Nu toata lumea vrea passat si golf(lelit si gaggia)...
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#13
(14-09-2015, 12:06)raduwrc Wrote: Adica, ce semne de intrebare?...doar nu sunt facute pe vapor...si unele modele de breville/gastroback au site de 58...acum ca asta are site mai mici gata ridica semne de intrebare....daca nu luam espressor de enspe mii de euro cu site fix de 58 nu este bun...iar espressorul trebuie sa fie facut de un producator consacrat nu rahatul asta de breville/gastroback...da, sunt un fan al cafelei dar asta nu inseamna ca trebuie sa dau mii de euro pt 2-3 cafele/zi

#Wildfire. Nu cred ca te pot ajuta dar intreb...prietena din germania stie pe cineva la un magazin iar produsul pe care il iau a fost desigilat si expus in magazin iar transportul mi-l face fratele ei care are firma de transport iar cand are drum mi-l aduce...dar intreb de inca o bucata

Nu iti poate impune nimeni nimic in ceea ce priveste alegerea pe care o vei face .
Decizia este a ta 100%. 
Ai cerut pareri si le primesti.
Pana la urma expresorul reprezinta echipamentul pentru extractie . 
La acest nivel de aparate rasnita este chiar mai importanta decat expresorul. 
La modelul ales de tine, avad rasnita incorporata, va trebui sa ai in vedere sa nu tii boabele in rezervor si sa folosesti doar cantitatea de care vei avea nevoie. Reglajul destul de grosier s-ar putea sa-ti creeze dificultati in a obtine mereu acea curgere corecta, care corespunde unui shot bine extras.
Cantitatea de cafea si numarul de bauturi consumate intr-o zi nu prea au legatura cu pretul echipamentelor  pe care le folosim pentru preparare. 
Calitatea rezulatului din ceasca este insa in stransa legatura cu tipul si grupa din care acestea fac parte ( SBDU , HX, DB, therermoblok, E61,  grup saturat, cu rezistenta , electronice, cu levier , spring lever samd..., rasnita manuala , electrica, stepped, stepless, cu cutite plane sau conice , din otel, ceramice, din titan,  cu diamatre si viteze de rasnire mai mici sau mai mari etc, etc....).
Parerile postate sunt raportate la cele aratate mai sus si sunt exprimate de colegi care au trecut la randul lor prin aceasta etapa , a luarii unei decizii de cumparare, fie aceasta in prima faza , asa cum esti tu acum sau in cea a unui upgrade.
In concluzie cumpara echipamentul de la care sa fii convis ca zilnic vei obtine ceea ce iti doresti sa bei,
cu care sa iti faca placere sa lucrezi si care sa iti ofere satisfactie maxima.
In acest domeniu oferta este destul de variata si doar bugetul alocat este limita.
De aceea aste bine ca alegerile sa fie facute dupa o documentare si in cunostinta de cauza deoarece orice schimbare ulterioara implica niste costuri suplimentare ce ar putea fi evitate daca optiunea initiala este una corecta pentru cel interesat.
Aparatul pentru care optezi este foarte frumos . L-am vazut pe rafturi si in Germania si in Olanda si impresioneaza . Pe termen lung insa se pare ca nu este un aparat in care sa pui prea multa baza . Marturie stau numeroasele rewiew-uri de pe forumurile de specialitate de afara . 
La fel vei gasi si opinii favorabile. De aceea sugestia este sa te documentezi cat mai bine . 
Indiferent ce vei cumpara vei cheltui o gramada de bani ! 
Fii convins ca ii vei cheltui bine pentru tine ! 

Succes si extractii reusite, oricare va fi decizia TA !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#14
#RaduCarutasu, nu am cerut eu pareri in acest post, doar mi-am spus parerea

Am specificat ca o sa-l iau cu 300 euro iar la banii astia nu pot sa iau altceva(espressor plus rasnita electrica) si nici nu vreau second hand sau sa astept inca nu stiu cat timp sa iau altceva mai scump pt ca mai sunt si alte cheltuieli in casa si nu vreau sa investesc mai mult

Sunt convins ca voi obtine shot-uri foarte bune cu acest espressor
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#15
(14-09-2015, 18:41)raduwrc Wrote: #RaduCarutasu, nu am cerut eu pareri in acest post, doar mi-am spus parerea

Am specificat ca o sa-l iau cu 300 euro iar la banii astia nu pot sa iau altceva(espressor plus rasnita electrica) si nici nu vreau second hand sau sa astept inca nu stiu cat timp sa iau altceva mai scump pt ca mai sunt si alte cheltuieli in casa si nu vreau sa investesc mai mult

Sunt convins ca voi obtine shot-uri foarte bune cu acest espressor

Scuze, ai dreptate, discutia a fost initiata de altcineva .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#16
Cata vreme esti impacat cu ce vei obtine in urma investitiei, este OK. Dar sunt multi care au impresia ca pot obtine soarele de pe cer cu o investitie de 100 eur si apoi sunt dezamagiti...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#17
Espressorul este 700 si ceva de euro iar daca il iau cu 300 nu cred ca este o afacere proasta...si nici nu iau un amarat de ufesa sau sau alta petarda
Nu investesc nici 100 dar nici 1000-1500 ci iau un espressor nou, decent la sub jumatate de pret
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#18
deja vu...

Si eu cred ca ai dreptate...dacă îl poți lua la 300 de euro, nou, este o afacere ce nu trebuie ratată dacă prețul de lista este de 700. Sa ne spui dacă reușești sa îl iei și sa ii faci un review, pls!
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#19
Voi face sigur un review
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#20
Referitor la Breville, modelul din State a fost imbunatatit de producator, multe din cele vandute anul trecut au fost primite in service si schimbate, singurul lucru notabil este ca noul portafiltru nu se poriveste cu cel dinainte. Am un prieten care este in Chicago si are acest espressor.
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#21
Din perspectiva unui necunoscator, sunt de acord cu raduwrc..daca o sa gasesc acest expressor la un pret decent, sub 2000 ron, o sa risc..
Credeti ca un aparat, gen ariete picaso(a prezentat un coleg de pe forum un video cu o extractie) + o rasnita decenta ar da rezultate mai bune decat breville?
 
Reply
#22
Ariette e chinezesc din cate stiu. Breville au tehnologie foarte multa, electronica din greu, fiind gandit intr-un fel sau altul pentru espresso. Ca au report-uri de fiabilitate scazuta pe afara si reparatii scumpe, e alta treaba. Dar nu se compara cu Ariette..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
(15-09-2015, 22:57)Wildfire Wrote: daca o sa gasesc acest expressor la un pret decent, sub 2000 ron, o sa risc..
Credeti ca un aparat, gen ariete picaso(a prezentat un coleg de pe forum un video cu o extractie) + o rasnita decenta ar da rezultate mai bune decat breville?

Espressoare si Rasnite Gaggia:


*Gaggia  Classic 2015 –   20% DISCOUNT, ADICA UN PRET FINAL DE 1100 DE LEI!  
* rasnite - 10% - Gaggia MDF – 675 lei



Espressoare Lelit  -  5% reducere din pretul intreg, la alegere cu un tamper inox Lelit.
- Espressoare cu rasnita incorporata:  PL42E (rasnita stepless, fara manometru) - 2090 lei sau 2200 cu tamper cadou,  PL42EM (rasnita stepless si manometru) - 2185 lei sau 2300 lei  cu tamper,

Rasnite (includ 5%) si accesorii Lelit (includ 10%) :

-  PL43MMI - singura rasnita relevanta Lelit, suport si gura de iesire din inox - 808 lei

Te incadrezi fara grija in buget. Totodata sansele de a "o da in bara" sunt mult mai mici. Sunt destui useri pe forum ce au produsele de mai sus si poti primi suficiente avizari (pozitive ori negative de or fi) la adresa lor.
Atata vreme cat marimea ansamblului nu e o problema poti merge mai bine pe o rasnita + espressor. Cand intervine problema spatiului, atunci un all in e mai curand ce-ti trebuie.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#24
lasand la o parte reputatia firmei mai ales pe forumurile de pasionati de cafea - (si eu am vrut sa imi iau breville) - zic ca la pretul de 300 euro nu o poti da in bara
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)