Hello There, Guest! Login Register


Saeco incanto clasic

#1
Buna baieti ce parere aveti de espressor-ul Saeco incanto clasic? am un buget limitat si as lua ceva ce se poate si servisa usor(chiar la mana a 2-a).
mai posed un Saeco hd8323 si sunt relativ multumit.dar acum m-am gandit la ceva cu rasnita incorporata, pentru a putea macina cafeaua chiar inainte de a fi preparata si servita.
multumesc!
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#2
Daca nu ai facut-o, poti sa incepi cu articolul asta. Acolo am explicat mai bine pozitia mea.

Modelul la care te-ai gandit este un automat, care te va impiedica sa obtii shot-uri de espresso cremoase, sa reglezi rasnita asa cum iti doresti nu in cateva trepte prestabilite, sa jonglezi cu dozarea cafelei in limitele dorite de tine, sa ai o fiabilitate mare. Unde mai pui ca vrei si service usor...

Automatele reprezinta un pas in plus fata de capsule, pentru ca poti folosi ce cafea vrei. Insa fata de un semiautomat + rasnita, nu exista termen de comparatie. Am scris aici cate ceva despre "avantajele" unui automat (Jura, dar nu conteaza marca neaparat) de 2000E.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Salut,

si eu am un Saeco incanto clasic scond hand de care sunt foarte multumit. Este un aparat bun din gama celor automate. Il gasesti in gama de pret 150-200 euro.
Pe mien acum ma bate gandulsa trec la ceva mai performant adica la un jura.

(02-01-2013, 15:05)sorin2010 Wrote: Buna baieti ce parere aveti de espressor-ul Saeco incanto clasic? am un buget limitat si as lua ceva ce se poate si servisa usor(chiar la mana a 2-a).
mai posed un Saeco hd8323 si sunt relativ multumit.dar acum m-am gandit la ceva cu rasnita incorporata, pentru a putea macina cafeaua chiar inainte de a fi preparata si servita.
multumesc!
 
Reply
#4
De ce ti se pare Jura performant? Poti sa detaliezi putin?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
am avut ocazia in weekend sa vad un Saeco Odea, giro parca era,second hand. am baut o ciorba gretoasa si dupa a doua tentativa de ''cafea'' s-au aprins diverse ''becuri la bord'' de eroare, ba lipsea apa, ba lipsea cafea, ba nu era inchis sertarasul cu recipientul de zat, parca era o masina frantuzeasca.
Nu am definitivat tranzactia evident dar mi-a insuflat o nesiguranta la achizitionatul unui automat la mana a doua.
Ajuns acasa am gasit cu promotie -40%,la Domo un Saeco Poemia hd 8325-347ron.(nou sigilat)dupa spusele doamnei cu care am vb la telefon.
l-am comandat si acum il astept.
In consecinta am ramas tot la un semiautomat(celalt fiind trimis la mama) iar rasnita va veni pe parcurs Smile.
Voi depresuriza portafiltru si sunt in cautare de tamper, daca nu ma insel 53mm.
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#6
(28-01-2013, 00:36)Lyvyoo Wrote: De ce ti se pare Jura performant? Poti sa detaliezi putin?
Mi se pare mai performant decat saeco incanto clasic, deoarece aparent nu ai limitarea asa de mica la cantitatea de cafea, aceasta fiind 9 g la asaeco. Nu am zis ca e la fel de performant ca si aparatele de care se discuta pe forum.
 
Reply
#7
Pe mine ma distreaza specificatiile tehnice, la ena7 de exemplu, care cuprind caracteristici vadit incomplete si chiar minciuni:
- Nivel de aroma programabil Smile Adica dai 100 lei/kg pe o proaspat prajita ca sa iti setezi electronic "jumatate din aroma"?! Smile
- Iluminarea cestilor de cafea Smile

- printr-o simpla apasare de buton cafeaua perfecta - No comment
- Reglare dozaj cafea: Da - fara a se preciza intre ce limite minime/maxime
- Boiler: Otel Inoxidabil - Minciuna. Are thermoblock nu boiler. Dovada aici
- Rasnita conica, grade diferite de macinare - nu ar spune nici de-al naibii ca au doar 4 trepte, sau 6 pe modelul de 2000E

Pret: 3300 de lei Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Mie cea mai mare minciuna mi se pare ce arata in cestile de sub aparate. Niciodata nu va scoate un automat un espresso sau un cappuccino care sa arate ca in pozele lor.

[Image: jura-ena7-rouge.jpg]

[Image: you-dont-say.jpg]
 
Reply
#9
Cu precizarea ca in conditii speciale de apropiere a cutitelor in service, folosind o cafea prajita de o zi/doua, poate chiar robusta, cel putin ca aspect, se poate cat de cat obtine asa ceva Riscul imediat ar fi imprastierea particulelor prea fine de cafea prin interiorul espressorului si apoi directia service!
Dar sa dai 4500 de lei (ENA 9, modelul din clip) numai pentru ca iti este lene sa rasnesti si sa tampezi (20 de secunde in total) traind mereu cu spaima fiabilitatii si a costurilor de service si fara calitate de semiautomat a bauturilor, este o....o alegere personala Smile

La Metroexpo am probat nu stiu ce jura ENA de 8000 de lei si, in 6 trepte de rasnire, cu cafea proaspata Papajacques, nu a scos nici pe departe ce se vede in clip.

P.S. Apropo de imagini cu cesti, ce sa mai spunem de Tassimo, care posteaza desene animate rasphotoshopate si vinde imaginea ca espresso-ul perfect Tassimo Smile))))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
cred ca numar pe degete cafenelele in care am baut cafea mai buna decat am baut la un tassimo.
 
Reply
#11
Asta e alta problema, afirmata de atatea ori pe forum - starea uneori jalnica a sectorului Horeca, in domeniul cafelei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
hmm
nu e alta problema. e treaba de superficialitate.
nu toata lumea are bani de bezzere lelit-uri sau mai stiu io ce antonov-uri.
daca vorbim de achizitie ieftina si un buton de apasat, nu pot sa nu recomand tassimo.
chiar daca capsulele is scumpe...e treaba lejera si curata cu gust acceptabil.

acuma:
jura ala face parte din clasa automatelor , care, pleaca de la 300eur.
la fel si o bezzera sau expobar... alta clasa, a manualelor care, pleaca de la 300eur.
deci ce comparam?
reno megan cu mitsu evo?

morala?
nu cumpara nici automat nici manual sub 300eur Smile
 
Reply
#13
deci pana la urma am facut bine ca am ales poemia 8325? in loc de automat sau trebuia sa iau toshimo? Smile
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#14
Quote:nu toata lumea are bani de bezzere lelit-uri sau mai stiu io ce antonov-uri.
daca vorbim de achizitie ieftina si un buton de apasat, nu pot sa nu recomand tassimo.
@hateganul - nu e vorba de bezzere pt. ca eu zic ca nu se pune problema de bani in cazul clientilor de capsule ci de cultura in domeniul cafelei. Citeste comentariile de pe Facebook-ul Dolce Gosto sau Tassimo sa vezi cata lume e innebunita (in special femei, target-ul lor) dupa un "lattee machiato" sau chiar espresso la pinguinul fantastic, iar daca te uiti pe profilul comentatoarelor au studii, lucreaza pentru firme cunoscute etc.
In primul rand sunt categorii diferite de clienti, cu nevoi diferite, preocupari diferite etc. care nu prea se intersecteaza cu noi.
Daca vorbim strict de bani, un Tassimo e cat un semiautomat bunicel entry level, iar costul minim al rasnitei (fara sa includ manualele aici) de aprox. 700 de lei, il amortizezi in maxim jumatate de an, la 200 de lei/kg cat ar costa cafeaua din capsulele lor.

Asadar, daca nu ai bani de bezzere si lelituri, nu inseamna ca intr-un buget mai mic trebuie sa te refugiezi in superficialitatea capsulelor.

Automat ieftin isi cumpara de obicei cine prefera leneveala (nu in sens peiorativ) atat de mult incat cele 30 de secunde de rasnire + tampare reprezinta o vesnicie. Caci la banii astia, pe langa faptul ca sunt extrem de slabe calitativ, nici nu fac singure bauturi de tot felul.

Deci nu comparam extreme ci putem vorbi despre ce poti cumpara in maxim 300E din fiecare categorie.

Quote:deci pana la urma am facut bine ca am ales poemia 8325? in loc de automat sau trebuia sa iau toshimo?
@sorin2010 - gustul tau stie cel mai bine asta. Daca nu te intereseaza obtinerea unui espresso ca la carte, nu trebuie sa ai mustrari de constiinta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
nu am mustrari de constiinta, ci buget cu limita, tind spre un vero cremoso dar upgrade-ul va veni in timp. o sa fac un efort pentru o rasnita buna, tamper si poate un alt portafiltru pentru el,si cafea proaspat prajita.
nu va iesi ca din aparatele profesionale ce le gasesti in cafenele respectabile dar sper sa fie un punct bun de plecare.
cel putin tipul asta aproape ca reuseste ce vreau si eu Smile

http://www.youtube.com/watch?v=mVrzM1CKc5U
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#16
Sorin, uitasem ca ai semiautomat, aveam impresia ca ai ramas pe Saeco Incanto Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)