Hello There, Guest! Login Register


Upgrade Saeco Poemia

#61
O solutie eleganta care elimina manometrul clasic si care ar putea "desena" un grafic la presiunii in timp real:

https://www.ebay.co.uk/itm/Gravity-Analo...2870765183
 
Reply
#62
(23-03-2018, 01:43)vdub Wrote: Am citit printre randuri despre pompele Smart si sincer, nu inteleg cu ce sunt mai presus decat EX4, pompa mai silentioasa decat EX5, capabila de 20bar si un debit mai mult decat suficient: 3.6ml/s la 7bar cum am reglat eu si 3.3ml/s la 10bar.
Te incanta debitul sub presiune? In situatia aceea pucul este dirijorul, pana incepe sa se erodeze si se mai echilibreaza raportul de forte intre puc si pompa.
Trebuie sa te ocupi mai mult de debitul in curgere libera, cel care conteaza in preinfuzie, cand presiunea este minima.
Nu am vazut intentii de control al alimentarii pompei sau altceva ce ar controla debitul. Ceva cod in plus pe controller ca sa bagi un restrictor virtual de debit pe pompa.
Quote:Si eu sper sa-mi iasa cu toate ca nu e musai sa am o pompa FoT in faza actuala a proiectului. Pot testa si cu o vibratoare.
Te gandesti sa folosesti pompa rotativa? Are rost la un SBDU ieftin?
 
Reply
#63
@dev, manometrele clasice sunt elemente al masinilor traditionale cu care suntem obisnuiti, deci vor ramane.
Voi folosi un senzor de presiune doar daca hotarasc sa implementez functiile de profilare, respectiv memorare a profilelor. Repetarea lor poate fi realizata doar cand exista feedback din partea senzorilor de presiune si temperatura montati deasupra pucului.

@mirceat, in cazul poemiei, masina fara electrovalva cu 3 cai, curgere libera inseamna debit de 5.3 - 4.5ml/s la presiunea de 2bar - 4bar
(23-03-2018, 12:48)mirceat Wrote: Nu am vazut intentii de control al alimentarii pompei sau altceva ce ar controla debitul.

Chiar nu intentionez sa controlez alimentarea pompei si nici sa modific debitul cu ajutorul electrovalvelor + restrictoarelor suplimentare.
Pompele vibratoare fara alte ansamble mecanice montate in circuit, nu vor reusi in veci sa faca preinfuzie la presiune ori debit liniare asa cum o face un piston sau o pompa rotativa.

A existat la un moment dat o tentativa de a construi o camera de pre/post infuzie in stilul LS dar m-am dezumflat repede Smile chiar daca am materialele necesare: piston, garnituri si ax Europicolla, arc Elektra, sigurante, fitting-uri si bara din alama.
[Image: koeFg8rm.jpg]
Masinile mici ca Poemia au limitarile lor si nu merita investit timp in altceva decat un montaj pentru controlul temperaturii, afisarea catorva date, schimbarea/modificarea accesoriilor si a componentelor hidraulice cu unele de calitate.
(23-03-2018, 12:48)mirceat Wrote: Te gandesti sa folosesti pompa rotativa? Are rost la un SBDU ieftin?

Cred ca am incurcat putin borcanele in ultimele postari si cu siguranta cine trece pe aici nu intelege daca discutam despre Poemia, urmatorul proiect si care-i treaba cu pozele din postul anterior Smile.
Poemia a fost SBDU si a evoluat in SBSU Smile) sau cu alte cuvinte, mai bine sa faca un lucru bine decat doua prost.
Pompa rotativa, motorul si cimpoiul ala de 10L provin dintr-o masina La Pavoni Hotel V aflata intr-un amplu proces de restaurare Smile , si daca tot discutam despre cat de "seriosi" sunt cei de la Procon, mi-am adus aminte ca am si eu o minunatie ireparabila de-a lor, intinsa pe jos si cu limba scoasa.
 
Reply
#64
Mic proiect de duminica:
- schimbarea OPV-ului cu unul de La Pavoni
- circuit preinfuzie cu restrictor de 0.7mm
- limitarea debitului cu un al 2-lea restrictor de 1mm pe circuitul principal
- schimbarea releului pompei cu Panasonic AQG22205 ( comutare instantanee )
- adaugare unui switch cu cama cu 2 pozitii pentru comutarea de pe un circuit pe celalalt
- implementare moduri pre/post infuzie

[Image: bEIZawAm.jpg] [Image: 82cnPenm.jpg] [Image: Nfliwv1m.jpg]

Oare va incapea toata mantocaria in carcasa? Nu-i mare, cam 1/4 din toata masina Big Grin
 
Reply
#65
Am revenit cu noutati in caz ca va era dor de Betty cea urata Big Grin.
Debitul prin restrictorul de 0.7 este ori prea mare, ori presiunea din aval de electrovalva reuseste sa o deschida astfel permitand circuitului principal sa functioneze in paralel cu restrictorul.
Azi primesc un nou restrictor LM 0.6mm si voi monta o valva unisens imediat dupa electrovalva.

Daca tot am demontat-o, am si reusit sa recablez si reorganizez majoritatea componentelor. Cele 2 cabluri de date cu cate 4 fire fiecare au fost inlocuite de unul ecranat cu 7 fire si conectori JST XHP la capete.

Partea de control a temperaturii a primit un mic update si au fost implementate cateva functii noi precum:
- T min - temperatura minima inregistrata in timpul extractiei
- T max - temperatura maxima inregistrata in timpul extractiei
- T avg - media valorii T inregistrata de 4x/sec, calculata si actualizata continuu pana la sfarsitul extractiei

In cazul ultimei extractii, Setpoint-ul a fost de 92.5C iar media a fost calculata in urma inregistrarii a 556 data points.
Toate datele de mai sus sunt monitorizate si inregistrate doar in timpul extractiei, nu si flush-ului.

Cam atat deocamdata.

*Nota: display-ul inca nu a fost fixat asa ca sta cum vrea el Smile

[Image: 5GspQt9m.jpg] [Image: YpeKBE5m.jpg] [Image: nXII7WRm.jpg]
 
Reply
#66
nu vreai sa instalezi un needle-valve+solenoid care sa iti permita preinfuzii extrem de lungi la flow minim?
nu e scump.

eventual, poti face flow-profiling gen DC Mina, inlocuind needle-valve cu un proportional valve. ca tot ai mani dibace Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#67
Buna ideea dar avand in vedere dimensiunea oarecum similara cu a unui racord T 1/4 din ce am vazut, nu cred ca mai are loc. Abia incape valva unisens undeva sub electrovalva.
Si pe deasupra, nu stiu ce inseamna "nu e scump" Smile).
 
(13-12-2018, 16:40)maki Wrote: eventual, poti face flow-profiling gen DC Mina

Nu, nu vreau sa fac asta cu Poemia =))
 
Reply
#68
Am rămas așa ceva de la "proiectele" mele:[Image: fb37c14d406bb9c1f61ac3946d127aa6.jpg]
 
Reply
#69
Ce s-a intamplat, ai renuntat la idee sau a intrat Tin man pe usa si a zis "Game over, mf. Put the toys aside!" ? Smile)
Nu pare atat de voluminoasa si nu-i nici atat de scumpa precum credeam, o sa-ti trimit un mesaj daca ma hotarasc sa fac ceva cu ea.
 
Reply
#70
Merge cu tub de 6/4mm.

Nu am găsit o supapa cu solenoid cum vroiam, la un preț omenesc, așa că am renunțat la proiect. Mai am și cuple rapide 6/4 și 1/8.

Iar de când cu sora lu' Pavoni, am băgat Bebele in cutie.
 
Reply
#71
Este un om pe olx, de prin zona Sibiu  cred ca este.  Vinde piese pentru espressor, piese pt masini de inghetata, are foarte multe, s-a inchis ceva fabrica.

De la el am cumparat 3 way solenoild valve la un pret foarte bun, altfel trebuia sa coste 150-180ron.

Tot de la el am cumparat fittinguri, furtun siliconic 6 mm si 8mm, opv, dar si alte chestii.

Are inclusiv portafiltre, tevi de abur/robineti, boilere si altele. Piese noi, nefolosite.
 
Reply
#72
Nu vreau sa aud de ala. E de departe cel mai neserios combinatozaur de pe oleics. 

Dar nu ma mira ca tu te-ai inteles cu el.  Rolleyes
 
Reply
#73
Pai eu ma inteleg cu toti. Mai putin cu omul de la piese espressor care dupa 12 telefoane in decursul unei singure zile a renuntat sa-mi mai raspunda. Dar eu as mai fi sunat.
 
Reply
#74
Acum 2 ani am vrut sa cumpar de la el cativa metri de PTFE 6x4 dintr-un colac de 25m si a refuzat sa-l taie. Probabil a realizat ca maruntisurile astea nu se vand en-gross asa cum si-a dorit initial.

@dev
OFF: pe cand un review in urma caruia sa se stabileasca daca G106 e sora mai mica sau cea mare a Europiccolei?
 
Reply
#75
Si daca-i weekend, sa mai mesterim ceva la ceas de seara cat lipsesc espressomanii cu fobii fata de plastic Big Grin.
Am primit restrictorul LM de 0.6mm pe care, datorita diametrului exterior foarte mic probabil il voi putea monta doar intr-o gaura cu filet M4... intre 2 fitinguri 1/8 si 1/4 Huh .
Pentru valva unises as avea nevoie de un banal cot 1/8 in unghi de 90° pe care... ghici ce... am uitat sa-l comand si singurul pe care il am deja este montat pe boiler pentru conectarea manometrului.
S-ar mai gasi inca doua coturi de la contorare volumetrice Gicar dar au 1/8 la un capat si M10 la celalalt. Am si piulite M10 pt teava de 6mm, ceva terminali sferici dar nu vreau sa folosesc teava pentru un traseu atat de scurt, chiar daca pare sa fie singura solutie Confused .

[Image: FJcfjxJm.jpg] [Image: D5EChHWm.jpg] [Image: cbKthcWm.jpg]
 
Reply
#76
Scurt update.

Boiler superior nou cu volum mai mare, rezistenta noua mai lunga si mai puternica cu 100W decat cea originala, injector apa cu 3 iesiri modificat si montat in racordul T (dupa ce am facut pozele).

Noul restrictor de 0.6mm asigura un debit suficient de mare pentru o extractie normala, nu si pentru pre/post-infuzie iar montarea lui in curcuit e destul de dificila datorita dimensiunilor reduse.
In final am gasit o reductie cu ID mic, de 3.3mm adica diametrul maxim al gaurii pentru M4 pe care am reusit sa o filetez.
Diametrul a fost redus la 0.08 cu ajutorul unei sarme de 0.52mm dintr-un arc din inox, trecuta prin orificiul restrictorului.

[Image: hSr0IMWm.jpg] [Image: D8sxYiYm.jpg] [Image: c0NN29om.jpg]

Mai multe poze: https://imgur.com/a/gdKisKr

Revin maine cu rezultatele testelor si eventual un video.
 
Reply
#77
am primit un espressor Saeco Poemia si vreau sa il upgradez putin.
Vreau sa schimb sita de unde iese apa din blocul acestuia, sa schimb garnitura, am scos plasticele de presurizare ale portafiltrului?
Ce trebuie sa mai fac pt a face un espresso ca la carte?
Ce cafea recomandati?
despre aceasta rasnita ce imi puteti spune? este ok? https://www.ecocapsule.ro/rasnita-de-cafea-mlynko.html
Va multumesc
 
Reply
#78
Sfatul meu e sa uiti de "cartea" pe care ti-ai propus sa o parcurgi si de unicornii descrisi de personaje ca James Hoffman sau Scott Rao.
Rasfoieste forumul, mergi la cateva cafenele, cere cat mai multe informatii despre cafeaua preparata(si ia-o acasa daca se poate Big Grin), investeste intr-o rasnita decenta si invata sa lucrezi cu masina din dotare, oricare ar fi ea.

Nevoia de upgrade va aparea mai tarziu asa ca nu te grabi, experimenteaza cu perseverenta si nu lasa zemurile acre sau amare sa te descurajeze pana la punctul critic in care vrei sa vinzi echipamentul si sa treci pe Tchibo Big Grin.
De cele mai multe ori vina apartine utilizatorului, nu aparatelor.

Daca ai drum prin Slatina, iti pot da sita Astoria de care am fost foarte multumit.
 
Reply
#79
Inteleg ca ai depresurizat portafiltrul. Foarte bine. Urmatorul pas fara care nu se poate este sa cumperi o risnita buna. Cel mai ieftin este Kinu. Daca vrei una electrica, trebuie sa scoti din buzunar mai multi bani. 
Sa recomanzi cafea, e greu. Fiecare are gusturile lui. Ca regula generala trebuie sa fie proaspat prajita. Cu cea din comert nu poti sa ai rezultate bune. Ca prajitori am incercat mai multi si m-am oprit la Claro.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#80
inteleg, dar ma gandeam la niste preturi mai mici. Kinu este peste 900 lei. Cele manuale d ela hario nu sunt bune pt inceput? oricum trebuie sa gasesc undeva de unde sa iau cafeaua buna macinata...
Am luat de la un magazin din piata Rahova cel mai scump sortiment proaspat rasnit si am folosit cu portafiltrul depresurizat , rezultat zeama .
Acum sa vad la ce mai umblu. o sa cumpar un sortiment de la claro, de unde recomanzi, desi imi este peste mana(eu frecventez sectorul 5 si 6), apoi voi vedea ce mai modific la aparat
 
Reply
#81
Pe scurt:

Daca ai răbdare și aștepți comanda de grup, este posibil ca Kinu Phoenix sa fie la 700 RON (si daca nu ai răbdare, poți sa încerci sa scrii la fabrica prin formular și este posibil sa mai are câteva de la comanda trecuta).

Luând de vedere lui Kinu cu reducere si costul lui Hario/Porlex, diferența de cost nu este abisala dar performantele da (sa facem o comparație, între un Tico și un Smart) .
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#82
Ai folosit cafea proaspat risnita si ai obtinut zeama. De ce? Era risnita prea grosier. Gradul de risnire este foarte critic, trebuie sa-l gasesti chiar tu. Daca cumperi cafea gata risnita e foarte putin probabil sa se nimeresca.
In alta ordine de idei o risnita Kinu este o investitie foarte buna. Poti sa recuperezi banii in orice moment, nu pierzi nimic.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#83
(28-06-2020, 18:43)sory4u2003 Wrote: inteleg, dar ma gandeam la niste preturi mai mici. Kinu este peste 900 lei. Cele manuale d ela hario nu sunt bune pt inceput? oricum trebuie sa gasesc undeva de unde sa iau cafeaua buna macinata...
Am luat de la un magazin din piata Rahova cel mai scump sortiment proaspat rasnit si am folosit cu portafiltrul depresurizat , rezultat zeama .
Acum sa vad la ce mai umblu. o sa cumpar un sortiment de la claro, de unde recomanzi, desi imi este peste mana(eu frecventez sectorul 5 si 6), apoi voi vedea ce mai modific la aparat
Prajitoria Claro este la granita intre sector 5 si 6, langa Lidl de la Prosper mai exact, deci nu ar trebui sa iti fie peste mana :-)
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#84
nu stiam ca au la prosper. este in zona mea. am vazut pe net ca sunt pe Mihai Eminescu, sector 2.
Ma gandesc sa iau o cafea buna, rasnita cum trebuie pt espresso, sa imi iasa crema la acest Poemia cu filtru depresurizat si apoi voi vedea daca investesc si in rasnita sau poate alt aparat...
 
Reply
#85
Pe Eminescu sunt închiși (nu știu dacă temporar sau definitiv). În ultimul caz, îmi pare foarte rău pentru ca barista-uri care lucrau acolo erau foarte pricepuți și reușeau sa scot cafele memorabile.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#86
(28-06-2020, 23:12)sory4u2003 Wrote: Ma gandesc sa iau o cafea buna, rasnita cum trebuie pt espresso,

La inregistrarea pe forum ai primit niste link-uri. Parcurge-le.
Sunt sanse infime sa fii multumit de ceea ce iese cu cafea pe care o iei gata rasnita. Aceasta optiune nu ar trebui sa fie luata in calcul.
Rasnita are un rol critic in prepararea espresso. Posibilitatea de a regla tu gradul de rasnire este esentiala.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#87
(28-06-2020, 21:47)IonutMihail Wrote: Prajitoria Claro este la granita intre sector 5 si 6, langa Lidl de la Prosper mai exact, deci nu ar trebui sa iti fie peste mana :-)

Erau pe str Sgt. Nutu Ion, dar au inchis prajitoria de acolo, si sau relocat in sediul de pe Eminescu, s-au extins acolo.
Lelit PL72 William, Lelit PL92T Elizabeth, Kinu Phoenix
 
Reply
#88
cred ca ma las pagubas. trec la cafea la ibric
 
Reply
#89
(29-06-2020, 14:26)Leo777 Wrote:
(28-06-2020, 21:47)IonutMihail Wrote: Prajitoria Claro este la granita intre sector 5 si 6, langa Lidl de la Prosper mai exact, deci nu ar trebui sa iti fie peste mana :-)

Erau pe str Sgt. Nutu Ion, dar au inchis prajitoria de acolo, si sau relocat in sediul de pe Eminescu, s-au extins acolo.
Chiar nu stiam asta, cred ca s-a întâmplat recent treaba asta cu relocarea......
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#90
Nu știam ca au prajitorie pe Eminescu!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)