Hello There, Guest! Login Register


SFAT ACHIZITIE EXPRESSOR, buget 1200 lei

#1
Sper ca nu o sa deranjez pe nimeni cu intrebarea mea si probabil s-a mai discutat pe tema asta dar as vrea sa ma ajutati cu ceva pareri
As vrea sa imi fac cadou de Paste anul asta un expressor cu buget maxim de 1200 de lei desi as prefera sa fie cat mai putin
Initial dupa multe forumuri citite as opta pentru un Gaggia Classic care am inteles ca dupa discountul pentru membrii acestui forum ar vreo 1150 de lei
Daca credeti ca exista vreo varianta mai ieftina cu rezultate la fel de bune ...va astept cu mare interes parerile
MUltumesc mult
 
Reply
#2
100% nu exista alta varianta si este cea mai buna alegere in acel buget, pana la 2080 de lei cat costa un espressor Lelit PL41TEM cu PID. Gama Baby Twin/Class etc. nu merita banii, poate doar Baby simplu, construit pe scheletul modelului "raposat" Evolution, dar de la 1000 de lei cat e Baby Black la 1160 cat e Classic, e o diferenta prea mica sa nu iei Classic.

Pentru rezultate notabile in espresso, e nevoie si de o rasnita, electrica de preferat (ai aici un articol detaliat) si de schimbarea sitelor originale care au doar o singura gaura pe fund, cu altele nepresurizate, ciuruite (asa cum am scris aici)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Star 
multumesc muuuult de tot Lyvyoo
citisem deja articolul tau cu sitele
o sa incerc sa fac comanda tot la ei odata cu expressorul
 
Reply
#4
Din pacate, importatorul in Romania Gaggia.com.ro (cel care ne oferă si discount-urile) nu aduce si site, fiind o idee a pasionatilor nu a producatorului. Dar găsesti incepand de la 9lei, la magazinele de piese.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(12-03-2014, 19:17)Lyvyoo Wrote: Din pacate, importatorul in Romania Gaggia.com.ro (cel care ne oferă si discount-urile) nu aduce si site, fiind o idee a pasionatilor nu a producatorului. Dar găsesti incepand de la 9lei, la magazinele de piese.

In afara de sitele care nici nu stiu ce marime ar trebui sa fie( probabil 57 sau 58 ...o sa le masor cand le primesc ) si un tamper....sa vad pe care o sa mi-l permit...ce alte modificari credeti ca se mai pot face fara investitii mari
La modelul acesta se poate inlocui valva cu una cu presiune reglabila sa ajung la 9.5 bari sau singura varianta e cea descrisa undeva pe aici pe forum? HeartHeartHeart
 
Reply
#6
Ce rasnita intentionezi sa folosesti? Manuala sau electrica?
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#7
(13-03-2014, 00:55)kum Wrote: Ce rasnita intentionezi sa folosesti? Manuala sau electrica?

Pentru inceput o sa imi iau o Gaggia steel MM....nu stiu daca e chiar ce trebuie dar si asa imi depasesc cu mult bugetul Rolleyes
 
Reply
#8
Sitele (de 58mm) cele mai ieftine sunt aici: 14g si cea La Marzocco pentru 7g.
Teava de aburi Rancilio tot pe acolo sau la mag pro, topicul modificarii fiind aici - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...-pe-Gaggia

Tamperul (tot de 58mm ao nevoie) cel mai ok mi se pare Concept Art Knock, cu acel inel de cauciuc + un maner la alegere. Si la importatorul Concept Art avem reduceri de 10%, prin formularul dedicat. Daca vrei ceva foarte ieftin si amani achizitia unui tamper serios pentru mai tarziu, ori cauti un strungar ori iti cumperi unul de plastic facut la imprimanta 3D, cu 20 de lei.

Valva de presiune este reglabila si se face conform instructiunilor din cele doua topicuri - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-G...a-la-9-bar si http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...-de-9-bari
(13-03-2014, 00:57)GEANNY Wrote:
(13-03-2014, 00:55)kum Wrote: Ce rasnita intentionezi sa folosesti? Manuala sau electrica?

Pentru inceput o sa imi iau o Gaggia steel MM....nu stiu daca e chiar ce trebuie dar si asa imi depasesc cu mult bugetul Rolleyes

Nu fa aceasta miscare! E mare pacat! Mai bine iti iei o manuala Porlex. Sau cel mai bine, pastreaza banii si peste o saptamana/o luna ia un Ascaso Imini de 690 de lei sau un Lelit PL43MM de 712 lei. E prea mica diferenta de la un MM Steel de 360 de lei, ca sa nu merite sa faci saltul de la o rasnita extrem de slaba si improprie pentru espresso, la o rasnita foarte ok. Iar daca-i dracu' chiar asa de negru, mai bine iei Classic si o rasnita manuala Porlex de 216 lei sau un Baby Black de 1000 de lei in loc de Classic si o rasnita buna Ascaso sau Lelit, amanand cu aceasta ocazie si tamperul de inox.

Nu intelege gresit lucrurile, espressorul nu poate face nimic singur, fara o rasnita adecvata si vei fi extrem de nemultumit.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
multumesc de sfat Liviu
o sa ma gandesc la asta
poate mai astept o luna doua cu achizitia rasnitei
 
Reply
#10
Mie tocmai mi-a venit espressorul. L-am cumparat acum 15 zile la o oferta pe amazon


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#11
Manu, asa cum ai fost sters de pe Softtpedia asa vei fi sters si de aici daca nu pui frana. In fiecare postare a ta de pana acum sugerezi o modalitate de achizitie tip profitshare, prin intermediul unei proceduri de link afiliat. Repet, daca ai un magazin international care are o oferta buna, nu este nicio problema sa pui link-ul direct spre el, eventual cu o sugestie pentru ceilalti forumisti pe topicul de furnizori externi. Dar sa intri pe forum doar cu scopul de a vorbi despre programul tau profitshare, nu e ok. Deci hai sa vorbim despre acest domeniu frumos, espresso... Nu e nevoie sa raspunzi, ca sa nu mai lungim discutia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
(20-03-2014, 15:49)Lyvyoo Wrote: Manu, asa cum ai fost sters de pe Softtpedia asa vei fi sters si de aici daca nu pui frana. In fiecare postare a ta de pana acum sugerezi o modalitate de achizitie tip profitshare, prin intermediul unei proceduri de link afiliat. Repet, daca ai un magazin international care are o oferta buna, nu este nicio problema sa pui link-ul direct spre el, eventual cu o sugestie pentru ceilalti forumisti pe topicul de furnizori externi. Dar sa intri pe forum doar cu scopul de a vorbi despre programul tau profitshare, nu e ok. Deci hai sa vorbim despre acest domeniu frumos, espresso... Nu e nevoie sa raspunzi, ca sa nu mai lungim discutia.

Scuze ca intru in discutie, vreau doar sa spun ca am comandat si eu de pe siteul it.buyvip.com un gaggia classic si ieri mi-a ajuns(la doua saptamani de la plasarea comenzii). Pot spune ca este foarte ok site-ul, intr-adevar este cu profitshare dar asta nu m-a deranjat...poti sa urmaresti comanda de la plasare pana in momentul cand ajunge la tine produsul... pretul total a fost 960 ron iar garantie are tot 2 ani numai ca este mai complicat cu returnarea lui si bineinteles, dureaza mai mult, dar sper sa nu fie nevoie...sper ca nu am deranjat prea tare...
Gaggia Classic, Lelit PL43MM, Tamper Motta 58mm
 
Reply
#13
Salut.
Nu stiu care a fost problema cu aceasta postare.
A fost doar dovada ca ce am mentionat anterior a fost adevarat (chiar am comandat acel espressor) si nu am avut intentia sa obtin ceva in urma link-ului postat. Chiar am recunoscut ca era profitshare... Asa il primisem si eu pt a face cont si a termina tranzactia cat mai repede. De faptul ca era profitshare mi-am dat seama ulterior...
In aceasta postare nu am facut decat sa scriu ce mi-ai zis tu ca pot... doar numele site-ului si nimic altceva. (nici macar nu a fost denumirea completa sau link catre acel site).
Scuze dc am deranjat din nou...

@CristinaV: Sa-l stapanesti sanatoasa!
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#14
Ok, de acum hai sa vorbim despre espresso
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
(20-03-2014, 23:33)Lyvyoo Wrote: Ok, de acum hai sa vorbim despre espresso
Gata !! azi am facut comanda de Gaggia Classic
Ramane sa ma sfatuiti la rasnite intre lelit si acasso pentru ca sunt cam acelasi pret
Si pentru cei care folosesc deja e diferenta mare intre wand-ul silvia de la rancillo si cel cu care gaggia vine din fabrica? Merita investitia ?
Si pentru Liviu ...e vreo sansa sa accepte cei de la gaggia cand imi trimit comada sa imi micsoreze presiunea la 10 bari direct de la ei...chiar si contra cost?
 
Reply
#16
Cu oricare din cele doua rasnite mergi, nu vei da gres. Una are timer, cealalta nu are, una e stepless cealalta nu e. Chestii de nuanta si de amanunt. Dar ca si clasa sunt aceleasi.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#17
Despre modificarea tevii de abur, toate detaliile sunt pe topicul dedicat. Parcurge toate paginile si vei gasi si opinii si surse si indrumari de montaj.

Presiunea pe aparatele casnice vine setata la aprox.13 bar. Niciun importator nu se baga sa umble la aparatele mici pentru scaderea presiunii pentru ca nu vor sa riste probleme de garantie, nefiind ceva venit pe coordonatele producatorului. Dar noi pasionatii avem solutii la orice Smile Uite un tutorial pe topicul dedicat, care te va ajuta. E o joaca de copii. Dar nu trebuie sa faci caz de aceasta modificare, la o eventuala problema de garantie Smile Practic nu observa nimeni ca ai slabit un surub... Pentru a te folosi si de un manometru la verificare, ai alt topic aici.

Legat de rasnite, ca si nivel de preturi, cele din link-urile de mai sus sunt evident mai mari decat direct la importator. Iar infoirmatia ca Ascaso nu ar fi stepless este gresita.

Asadar, pe interior Ascaso I-mini i2 si Lelit PL43MM(i) sunt aproape identice. Diferentele ar fi:

- pretul - PL43MM costa 712 lei (si vine pentru forum si cu bol mic de boabe gratuit), iar Ascaso I-mini carcasa plastic 680 de lei.
- la preturi apropiate, Lelit are carcasa de inox, Ascaso de plastic, dar crescand bugetul pe Ascaso castigi si metal in carcasa (760 aluminiu, neagra si 880 lei aluminiu polishat). Lelit mai mare varianta PL43MMI, la 808 lei, cu cioc de inox, adica mai castigi putin la capitolul electrizare a macinaturii, fata de ciocul de plastic de pe PL43MM.
- carcasa nu face espresso-ul mai bun, insa Ascaso Imini Aluminiu polish arata superb. Chestie personala de gusturi
- tehnic vorbind, diferenta intre Lelit si Ascaso consta intr-o rotita vizibila prezenta pe Lelit, pe langa rotita laterala pe care o au ambele. Astfel, atunci cand reglezi finetea din rotita laterala, pe Ascaso nu ai o confirmare vizuala a locului unde ai fost si unde ai ajuns, ceea ce pentru unii e o chestiune de obisnuinta, iar pentru altii e un motiv sa mearga pe mana Lelit, care vine cu o rotita zimtata sub cosul de boabe, ce se misca odata cu rotita laterala, avand o confirmare suplimentara a reglajului.
- timerul - lipseste la Lelit (prezent doar intr-o varianta scumpa PL44MMT (1050 lei), dar este prezent pe Ascaso, astfel ca vei putea aproxima gramajul folosit in functie de timpul de curgere (sa zicem ca mergi pe 12 secunde mereu pentru 14g, la un anume sortiment de cafea), fara a mai cantari mereu. Dar este o metoda inexacta fata de cantarire.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
(20-03-2014, 19:26)MANU Wrote: Nu stiu care a fost problema cu aceasta postare.

Problema tine bunul simt forumistic. In general pe un forum mai rigid primeai ban sau in cazul fericit doar avertisment.
Daca-ti faci un topic nou si nu incalci vreo regula comerciala a forumului in care postezi nu ar trebui sa se lege nimeni de tine.
Sfatul meu e ca daca esti bine intentionat, sa postezi astfel de mesaje prin PM (personal message) si nu pe forum.

Asta de mai sus e cea ce se numeste "off topic". Big Grin

Revenind la topicul curent, ca si posesor de GC pot sa-ti recomand modelul. Asta vine insa cam tarziu asa ca nu-mi ramane decat sa te felicit pentru alegerea facuta. Din pacate partea mai putin placuta a acestei pasiuni consta in faptul ca acum ai deschis robinetul cheltuielilor: rasnita, site, tamper, apa plata Bucovina sau filtre, cafea, etc
Sfatul meu economic e sa nu te arunci pe o rasnita manuala ci mai bine suporti cu stoicism criticile colegilor de forum si folosesti cafea macinata pana ai bani de rasnita.
Pana atunci cafegeala placuta!

PS: Referitor la ieftineala sitelor: Degeaba costa sita 7 -8 lei daca comanda minima e 60 lei!
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#19
Subiectul cu pricina este incheiat... Nu exista reguli comerciale ale forumului, fiecare putand posta (spontan) orice link de aparatura sau cafea, insa cu restrictia logica a celor "viclene", de tip profitshare, caci interesul este ca un user sa ne impartaseasca din experienta sa nu din contabilitatea sa... Si nici pe PM nu se pot transmite astfel de oferte publicitare. Spun asta, pentru ca userii acestui forum nu trebuie sa se simta agresati pe mesageria lor privata in niciun fel.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Sunt foarte foarte multumit de alegerea facuta acum la doua luni de la achizitionare si multumesc la toata lumea pentru sfaturi
Totusi revin cu doua intrebari
1 - am acuzitionat 2 site depresurizate marzocco totusi nu mi se par foarte stralucite...oare rezultatele or sa fie mai bune daca incerc cu site duble?
2 - luna asta o sa fac un mareeeeee sacrificiu sa imi iau si o rasnita bunicica si revin la dilema de mai sus intre Ascaso I-mini i2 si Lelit PL43MM .Personal imi place mult mai mult Lelit .In afara de problema comuna pe care o au amandoua respectiv ca nu se poate macina cantitati mari...cea ce oricum nu o sa fac niciodata ....e ceva la lelit ce ar trebui sa stiu care sa ma faca sa optez pentru Ascaso?
 
Reply
#21
- diferentierea dintre rasnite o ai doua postari mai sus, la nr. 17
- momentan, neavand rasnita, e imposibil sa spui despre niste site ca sunt sau nu stralucite. Cand va veni si rasnita, foloseste-o pe cea de 14g (dubla) cu 15g de cafea pana nimeresti curgerea care trebuie. Insa asta se va intampla doar folosind cafea proaspat prajita, nu marci. Ai si in Bacau o prajitorie, Bliss.http://www.espressoman.ro/forum/Thread-SFAT-ACHIZITIE-EXPRESSOR?pid=13760#pid13760
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Multumesc Liviu
Folosesc NUMAI cafea proaspat prajita....imi place mult Costa Rica
Multumesc pentru parerea ta cu privire la cele doua....eu sunt cam hotarat pe Lelit si voiam sa stiu daca exista vreo parere contra
Folosesc numai sita de 14 gr. .....nu beau cafea mica...totusi parca am inteles ca sunt unele tot depresurizate dar cu fund dublu si ma intrebam daca exista vreo diferenta notabila in privinta cremei de cafea legata de asta
 
Reply
#23
Nu stiu exact despre care site vorbesti, poate dai un link.

Cu bune si rele, Lelit-ul are topic aici - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...i-minusuri
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
Discutam dupa ce-ti iei rasnita. La sitele presurizate mai ai sanse sa obtii rezultate rezonabile cu o rasnire grosiera, dar la nepresurizate nici o sansa. Dupa mai multe incercari vei atinge optimul pentru UN ANUMIT TIP DE CAFEA. ..
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#25
Am gasit astazi o oferta pentru espresorul BFC Perfetta la 2300 de lei. A fost folosit timp de 3 ani (cam o cafea pe zi).
Credeti ca va fi o schimbare majora de la un Gaggia Classic?
Multumesc.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#26
Din ce vede Google translate, am impresia ca nu e HX, fiind SBDU fara PID. Daca e asa, nou nu se merita la pretul din link, dar la 2300 de lei, avand grup E61, nici nu se pune problema sa nu se merite, oirce ar fi pe interior. Gaggia Classic e alta categorie de espressor in alta liga, entry level.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
(15-06-2014, 23:52)MANU Wrote: Am gasit astazi o oferta pentru espresorul BFC Perfetta la 2300 de lei. A fost folosit timp de 3 ani (cam o cafea pe zi).
Credeti ca va fi o schimbare majora de la un Gaggia Classic?
Multumesc.

in cazul in care ofertele mai sunt valabile, mai degraba as inclina catre Expobar Office Leva-920E, sau Expobar Pulser-745 E, amandoua HX si cu garantie.
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#28
12
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)