• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Rog recomandare achizitie rasnita70plus

Salut,
Doresc sa cumpar o rasnita cu cutitele mari, 70plus-80plus cm.
Am pus ochii pe un compaq E8OD. Pare faina dar nu e tomai ieftina. Oare sunt altele cam la acelasi performante dar mai accesibile la pret?
Voi ce imi recomandati?
Multumesc

Reply
eu am o ceado e37s pe care ti o recomand, dar sunt subiectiv pt ca sunt f multumit de ea si nici n am avut alta cu cutite mari.
merge si in single dosing cu un mic mod. eu zic ca la banii ei este super.
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | Comandante | VST 18/20g | BULLET R1

Reply
Ai putea la in considerare si Honne... chiar daca sunt "doar" de 68... dar sunt duble Wink

Reply
Vezi ca mai este un Quamar T48 Electronic, la SCAE la sediu, cutite 84cm.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Salut Liviu, salut tuturor Smile

Multumesc de sfaturi. Cum e Quamar comparativ cu Compak-ul? Compakul OD are o retentie extrem de mica din  ce stiu, lucru de luat in seama plus ca e usor de folosit si de consoarta.
Apoi are un motor de 800w ceea ce imi  da incredere in durabilitatea si fiabilitatea  rasnitei.
Radudani a mai recomandat MACAP M7 900 R insa nu stiu nimic despre ea.

mai aveti ceva sugestii?
multumesc

Reply
Toate sunt profesionale si au fost proiectate fara a se gandi cineva la modul nostru de lucru single dose, deci imblanzirea retentiei tine de experienta home userilor in a lucra cu diversele modele si metodele gasite.  Spre exemplu Ceado E37s (1300E) e cotata foarte bine in review-urile de pe home barista, la bataie cu K30 (1800E). Insa dpdv al retentiei, nativ, K30 are retentie foarte mica. E37s, tot nativ, are cateva grame de retentie, insa cu o simpla modificare o faci sa aiba retentie zero! 
De T48 am spus pt ca acel exemplar e practic la jumatate de pret cu (600 si ceva E), fata de cat costa de obicei sau fata de celelalte.

Nu neglija nici Versalabul romanesc Smile , rasnita Honne, cu doua perechi de cutite si retentie de jumatate de gram, cu rezultate remarcabile in ceasca.

Macap M7900R este o rasnita buna, dar cu dozator, deci ar trebui sa-ti clarifici rutina de lucru cu fiecare tip de rasnita ca sa iti dai seama ce ti se potriveste.  Spre exemplu, la dozator, lupta impotriva retentiei inseamna ca dupa fiecare sesiune (la mine sesiunea inseamna un shot si atat), sa scoti capacul dozatorului si sa pensulezi cu coada de lemn a pensulei canalul de legatura cu zona cutitelor, apoi pompezi aer in locasul hopper-ului (cu pompa de curatat senzorii aparatelor foto sau cu burduful unei pompe de apa plate), si mai pensulezi cu parul pensulei ce a ramas pe traseu, iar la final mai tragi de maneta dozatorului de cateva ori. Radudani merge pe sesiuni de 5-6 shot-uri din ce spune, deci pune de la inceput toata cafeaua necesara in rasnita si abia la urma face aceasta curatare. Daca bei un espresso intr-o sesiune sau doua, s-ar putea ca munca asta sa mai taie din cheful prepararii.

Asta nu inseamna ca o rasnita profesionala electronica, daca nu iti lasa posibilitatea sa vezi ce se ascunde pe canale, nu are retentie. Cumva, in cazul multor modele, cea cu dozator "spune adevarul" legat de retentie si e optiunea ta daca vrei sa vezi sau nu [Image: smile.gif] 

Dintre toate, avand in vedere review-urile internationale si profilul de gust oferit, plus retentia zero, dar si pretul "mai mic" fata de alte modele, as merge pe E37s.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
multam de info. 
 Ok, mai stau si cantaresc Smile. Compaq-ul 8OD in cauza ar avea o retentie undeva de 0.3gr  -daca  bine am inteles eu.
Voi face undeva la 10-15duble/zi insa undeva la intervale de  juma de ora pana la o ora ( o voi folosi langa un Expobar DB in birou).

Reply
(20-12-2016, 11:39)Lucian.V Wrote: ... Radudani a mai recomandat MACAP M7 900 R insa nu stiu nimic despre ea.

ai inceput a ne spune de Compak, deci o tinta bine peste 1000 euro, nu?
Macap-ul pe care-l am este in zona 650 euro, cutite plane 75 mm, motor de 600W, cel cu viteza nominala (1400 rpm) are motor de 800w; dar atentie, toate Macap-urile astea, ca si multe alte rasnite demne de luat in considerare au, pentru ca sunt destinate mediului comercial traditional, doser!
in ce ma priveste, m-am adaptat rapid, mai sus Lyvyoo descrie in detaliu ce fac: camera de iesire e larga si accesibila, perierea e mult mai simpla decat un WDT si se face o singura data per sesiune, retentia totala per sesiune de 5 x 18-20g este de max. 0,2-0,3g, asta daca nu suflu cu pompita sau insist mai mult la clampaneala doserului, caz in care 'perderile' se ridica la 0,1g! am si un hopper mic, pe care l-am adaptat astfel ca la inchiderea 'portitei' lasa in gatul spre camera de rasnire, 20g; pot astfel sa nuantez putin dial-in-ul, adica, la nevoie, sa caut o granulatie dorita, diferita de la un shot la altul...

nu cred in retentia aceea de 0,3g de care spui la Compak - cum spunea Lyvyoo, nu vezi camera de iesire oricat de mica sau de inclinata ar fi, nici n-ai cum s-o golesti!
eventual folosesti impulsuri de motor si puff-uri de pompita Giottos;
dar in timp, si rezultate, te costa probabil mai mult...

OD-urile sunt concepute a lucra tot in regim comercial, cu multe zeci sau sute de doze; caz in care retentia e neglijabila ca ordin de marime; dar altfel, ea exista si eu numesc retentie nu macinatura ramasa in rasnita, ci macinatura ramasa in rasnita care nu poate fi recuperata usor! si exista destul rasnite, cele OD in mod special, care nu permit o periere usoara a camerei de iesire;

ca mentiuni:
- preferata mea a fost mult timp Compak E10 Conic OD, sau F10, deci consider alegerea ta foarte buna! doar ca...
- te-ai orientat pe cutite mari plane, motivat? pentru ca altfel, dispus la o investitie importanta, ai avea alternativa marilor conice;
cutitele plane au castigat mult teren in preferintele home-barista odata cu valul al 3-lea, poate urmare a propagandei pro Mahlkonig EK43 a lui Perger si altii... si da, au parut mai potrivite cu tendinta lor de a atenua/mixa extremele distincte care deranjau la cafelele prajite light;
eu am luat cutite plane pentru ca doream sa fie in primul rand mari (...), iar conicele mari erau inaccesibile ca pret pentru mine...
dar - take it or leave it - espresso-ul traditional este facut cel mai bun cu cutite conice (!)...
in aceasta idee, Mazzer Robur a fost regele barurilor, dar si preferatul high-end-ului de casa... 
un thread util;

ei, exista conice mari, mai accesibile, pentru ca le lipseste electronica si numele:
Macap M7K, oferit mie cu 950 euro (plus inca ceva, ramanand sub 1000 euro, pentru optiunea stepless), dar sigur nu orcine e pregatit sa experimenteze doser-ul!
apoi, in zona a cateva sute euro peste 1000 sunt mai multe conice mari: nu m-au interesat, dar Ceado E92 ar fi o optiune, si la fel ca toate marile conice on-demand, e si Macap M7D;
OD-ul este pentru lucrul comercial, iar single-dosing-ul majoritar in lumea espresso-ului de casa inseamna in acest caz, tot felul de mutilari si improvizatii... fericite!
paradoxal - si nu e numai parerea mea - dar dintre rasnitele mari care nu au fost concepute pentru single-dosing, rasnitele cu doser sunt cele mai potrivite pentru asa ceva; sigur, trebuie neaparat sa intelegi practic ce inseamna asta;

in opinia mea, rasnitele sunt un subiect cam chinuit pe forumul nostru; lipsesc opiniile celor care, au acumulat experienta utilizari mai multor rasnite mari in conditii de casa, adica 1-5 doze pe zi/sesiune;
sigur, sunt cei mai multi cei ce ar vrea sa te ajute, dar ce-ti ofera ca experienta proprie in utilizare e o anume masina, de obicei; iar daca te gandesti la diversitatea dotarilor din forum, deci pareri diferite despre masini diferite, atunci nu trebuie sa cauti mult Smile
parerile unor profesionisti sunt de luat in considerare in ce priveste descrierea, sau rezultatele, dar nu si in ce priveste alegerea; care ramane astfel o sarcina greoaie, aproape imposibila din primul shot, pentru un incepator;
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer si gauge pompa, datalogger)| Macap M7 900R| Sette 270| site HQ, IMS| Hario V60| prajitor DIY cu Artisan

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)