Hello There, Guest! Login Register


Rhinowares Hand Coffee Grinder

#1
Folosesc aceasta rasnita de mai bine de o luna si m-am gandit sa ii fac un scurt review.

In primul rand, este prima mea rasnita cumparata. Initial cautam un Porlex Mini sau Tall, dar cineva de aici mi-a recomandat-o pe aceasta. Am fost putin sceptic la inceput deoarece nu mai auzisem de ei, dar am zis sa o incerc, mai ales ca am reusit sa o iau cu free shipping.

Nu am mai folosit alte rasnite pentru a o putea compara, dar am inteles ca este aproape identica ca si structura si materiale cu Porlex Mini.

Macinatura nu este intotdeauna constanta, se mai formeaza particule fine de cafea, nu stiu daca asa se intampla si la rasnitele manuale mai scumpe.

O folosesc doar pentru aeroporess, si imi ia cam 1.5 minute sa macin 16-18g de cafea, la o gradatie de 7 clickuri. In nici un caz nu as putea scoate macinaturi mai fine (ibric/ filtru/ espresso)

De curatat se curata usor, intrucat sistemul de cilindrii ceramici sunt simplu de desfacut.

Eu am dat 33 de lire, free shipping to UK si de acolo mi-a adus-o cineva.

Una peste alta, sunt multumit, am vorbit cu oameni care o au de 1+ an si mi-au spus ca macina la fel ca la inceput.

Urmatoarea investitie va fi o rasnita electrica, nu are rost sa dau mai mult pe alta manuala.

[Image: VatOCxL.jpg][Image: h76iQ3F.jpg][Image: hWBFtoH.jpg]
 
Reply
#2
La 1-2 click-uri iese de ibric. In zona aia se descurca mai cinstit decat pentru aeropress sau chiar french press.
M38 este incomparabila.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#3
Nu vreau să necăjesc, dar din poză observ că măcinătura lasă mult de dorit...
Expobar Brewtus IV DB-R, Cartus 3M, Mahlkonig Vario Home, Tamper dinam Joe Frex, Base Joe Frex Flat 58.5mm, IMS Shower 200um PTFE, IMS Precision Filter 2T, Tidaka Distribution Tool,  TIDAKA 4 M8,5x0,75 , Motta Europa 350ml, Termometru barista, Airscape
 
Reply
#4
Si la Porlex pana in 5-6 era rezonabil. Peste... nu mai iesea deloc constanta.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
Mecanismul fiind ca la Hario/Porlex, as zice ca 7 pentru Aeropress este la limita superioara, sau era, pe vremea cand foloseam Hario Mini.
Pe atunci ma stabilizasem in jur de 5 pentru Aeropress, poate din cauza ca extrag la temperaturi mai mici decat cele recomandate, sub 80 grade.

Cu consistenta, vezi daca ai jocuri in cutite, si daca da, exista modarile pentru Hario/Porlex, folosind banda adeziva.
 
Reply
#6
Nu e cam mare macinata cafeaua pt aeropress ? Mie asa mi se pare din poza
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
Reply
#7
(14-08-2017, 16:19)Mihai L Wrote: da, doar ca mi-ar lua probabil 10 minute sa macin 16g de cafea, si e cam sisifica munca.

La 1-2 click-uri iese de ibric. In zona aia se descurca mai cinstit decat pentru aeropress sau chiar french press.
M38 este incomparabila.

mersi de sfaturi, o sa ma joc cu macinaturile, sa vad daca pot obtine ceva mai constant, poate iese mai bine cu ceva mai fin.
 
Reply
#8
(14-08-2017, 16:10)sebu Wrote: Eu am dat 33 de lire, free shipping to UK si de acolo mi-a adus-o cineva.
La acest pret si din Romania poti cumpara.


Nu imi place cum il pui partea "crank and lid", dar un pro ca ocupa foarte putin loc si are sacosa care este inclus in pachet.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#9
(14-08-2017, 22:04)MyR Wrote:
(14-08-2017, 16:10)sebu Wrote: Eu am dat 33 de lire, free shipping to UK si de acolo mi-a adus-o cineva.
La acest pret si din Romania poti cumpara.


Nu imi place cum il pui partea "crank and lid", dar un pro ca ocupa foarte putin loc si are sacosa care este inclus in pachet.

nu am gasit in romania modelul asta. ai un link?
 
Reply
#10
(15-08-2017, 10:54)sebu Wrote:
(14-08-2017, 22:04)MyR Wrote:
(14-08-2017, 16:10)sebu Wrote: Eu am dat 33 de lire, free shipping to UK si de acolo mi-a adus-o cineva.
La acest pret si din Romania poti cumpara.


Nu imi place cum il pui partea "crank and lid", dar un pro ca ocupa foarte putin loc si are sacosa care este inclus in pachet.

nu am gasit in romania modelul asta. ai un link?

Dupa 3 minute de cautare in google poti gasi toate ofertele din tara.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#11
Poate chiar trei secunde... Smile doar ca in tara este 230 lei, care face mai mult ca 165 lei cat e 33 lire.

PS: a se folosi pentru cautare "rasnita cafea rhinowares"
 
Reply
#12
(16-08-2017, 09:11)renatoa Wrote: Poate chiar trei secunde... Smile 

hai sa adaugam inca 3 secunde atunci... ca este si mai ieftin.
( nu pun link intentionat sa nu fac reclama )
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#13
corect, lasa-l sa munceasca... cautatul se invata Wink
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)