• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Rezervorul de plastic - sursa de Bisfenol A ?

De obicei sunt atent la ce bag in gura si mi-au atras atentia recentele stiri legate de Bisfenol A, care se gaseste in plasticul incalzit. Si ma gandesc mereu ca rezervorul espressorului este din plastic si se incalzeste binisor odata cu carcasa de inox. Espressoarele mai mici gen Gaggia nu sunt atat de expuse incalzirii deoarece carcasa e din plastic (in afara de Classic) iar rezervorul nu sta ca intr-un calorifer, asa cum e la HX-uri/DB-uri.

Credeti ca e doar o paranoia sau merita sa aflam de la producatori materialele folosite la fabricarea rezervorului?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Exista sute de substante cunoscute si probabil mii necunoscute (folosite in mod uzual) cu potential carcinogen cu care intram zilnic in contact fara sa stim. Bisfenol A este printre cele cunoscute. Dar printre cele cunoscute este si Acrilamida prezenta in orice aliment prajit (cafeaua nu face exceptie!). Pe langa Acrilamida in cafea mai exista si alte substante periculoase. Paranoia este atunci cand incerci sa te feresti de toate si sa-ti fie frica sa mai traiesti ca sa nu mori. Normalitatea este atunci cand esti constient de ele, incerci sa nu exagerezi si mai ales ai un stil de viata si o dieta prin care speram ca organismul nostru sa fie in stare sa lupte cu aceste substante omniprezente.

Rezervorul de la Bezzera pare dintr-un plastic de 2 bani.
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper

Reply
Posibil ca plasticul rezervorului de apa Bezzera sa fie unul de... proasta calitate - n-am vazut cum sunt cele de la alte branduri - dar ma intreb cate certifica lipsa de nocivitate a plasticului, sau au rezervorul din altceva, de ex. sticla Smile
evident merita incercat sa se ceara referinte clare catorva din fabricantii de top. daca plasticul folosit contine bisphenol A, ftalaţi, sau (cine stie...) polychlorinated biphenyl; poate ca se primeste un raspuns cu noima, nu in genul celui de mai jos:
am intrebat pe cei de la Bezzera, de ce specifica la MAGICA un rezervor de 4 litri, cand acesta are cel mult 3,5 litri de volum utilizabil si mi-au raspuns: "to be more precise the tank capacity is very close to 4 liters (there are only few cl of difference). The 4 liters approssimation is enough correct and it had never created problem in the past with our customer "
(GS/3, sau Livia 90 si altele, au rezervoare de 3,5 l si asa sunt specificate);
domnul de la Bezzera mi-a explicat tot atunci si cam in aceeasi maniera, si dece masina se livreaza cu OPV de 12 bar, nu de 9, dar asta-i alt thread;

ref. la toxicitate, traim totusi, sau unii supravietuim inca, intr-un mediu imbacsit de plastic si de surogate ;(
nu beau apa de la robinet, dar Bucovina plata zace in pet de plastic, ce-i drept, nu si incalzit, asa cum e rezervorul din Bezzerele noastre:

Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Reply
Sa fim clari, nu e vorba de Bezzera aici ci de orice espressor HX/DB/SBDU. La toate, rezervorul de apa se incalzeste.

Am deschis un subiect si pe home-barista, poate primim informatii in plus.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Mi-au raspuns cei de la fabrica Bezzera:

the water tank we use is made of Moplen material and it is Bisphenol A Free

Reply
vorbind de plastic:
good for us Smile

desi problema ramane necunoscuta pentru o majoritate de posesori de espressoare, cele made in China/RPC;
calitatea plasticului chinezesc, in general a controlului lor de calitate, este execrabila - spuneam in alt thread ca cei de la Groupe SEB RO (tefal, rowenta, krups, moulinex etc.) mi-au trimis de-a lungul duratei de utilizare a unui XP5220, 5 duze de abur (panarello) krups in inlocuirea celor crapate sistematic de-a lungul tubului de abur, plastic desigur si generator probabil de bisfenol A;

cat priveste Bezzera, espressoarele lor impresioneaza prin design, calitatea materialelor si a manoperei; sa zicem ca rezervorul vine ca o confirmare la care ma asteptam - de-aia si ziceam mai inainte de rezervoare... de sticla, in locul celor de... doi bani Smile
dar tot ei fabrica rasnita 'semipro' BB005, foarte reusita ca design in inox, dar mult inferioara calitativ in materialele folosite; in afara de casting-ul din plastic al discului de cutite superior, cu melcul de reglaj tot din plastic, m-a dezamagit magazia de plastic la care i s-a rupt deja o ureche de sustinere a 'palariei' interioare - aschiile rupte au intrat intre cutite etc. ;(

parte offtopic cele de mai sus, dar un plastic de proasta calitate e un plastic ieftin, cu impuritati, chiar cu ingrediente nocive;
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Reply
Imi pare rau de problema cu rasnita. Poti deschide un topic separat, cu niste poze, poate unii useri vin cu o idee de ajutor, eventual o piesa de la alta rasnita.

Si despre sticla am auzit ca ar contine plumb, care ar fi probabil mai toxic ca Bisphenolul A. Zic unii ca ar trebui sa te asiguri ca sticla este alimentara si nu contine plumb, ceea ce in Romania este criminal de greu de aflat. Nu stiu cati vanzatori sunt sinceri pe tema asta.

In plus apare problema greutatii. Stii sa se poate regla acel senzor de "low water level" astfel incat sa nu se pacaleasca cu greutatea noului rezervor din sticla? Ar fi pacat pentru sanatatea masinariei sa mearga pompa in gol.

Reply
Si o completare de pe home-barista:

"Moplen is a trade name for a polypropylene polymer. Polymers of this sort are very commonly used because they are inert. It should be a very safe material for these applications."

Reply
Daca nu ma insel, rezervorul de la Lalit este din polipropilena.
Lelit PL 41 TEM + Lelit PL 043 MM + pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, Kinu M-47

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)