• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Retete cu cafea

Friptura de vita in sos de cafea.

Ce ziceti de reteta asta? Pentru mine e o surpriza. A incercat cineva?
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
Cea mai tare reteta pentru carnea de vita este a lui Pepper (Woody Harrelson, 'The Cowboy Way'):
Waiter: How would you like your steaks cooked?
Pepper: Oh, just knock its horns off, wipe its nasty ass, and chunk it right here on this plate.

Big Grin

Reply
Dar de "reteta" asta ce ziceti? Smile
Expobar Brewtus IV | Kinu M68 | Aillio Bullet R1

Reply
Azi m-am distrat din nou!
Filet de vaca slow cooked, cu castane si sos redus de vin rosu si espresso. Sosul l-am preparat cu tot felul de mirodenii, gen scortisoara, cuisoare, afine, stafide, si altele.

[Image: 23856120zf.jpg]
Good coffee forever! LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E

Reply
S-ar putea sa te " trezești " inscris la Mastersef , sezonul urmator , fara sa bănuiești ! 
Culoarea arata o carne preparata perfect . 
Gustul ramane la imaginația noastra . 
Sa-ti fie de bine !  Big Grin
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
Cu putin lucru la plating le luam sortul cu mari sperante de mai mult.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
(02-12-2015, 15:39)baloozzy Wrote: Cu putin lucru la plating le luam sortul cu mari sperante de mai mult.

Ha,ha!
PS. ce se vede in poza este restul, pe platoul in care am gatit, dupa ce mi-am asigurat portia! Asta nu are absolut nimic de a face cu un "plating" de artist (ceea ce nu sint!).
Doar nu crezi ca pozam portia din care tocmai ma infruptam, ha, ha, ha!
Good coffee forever! LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E

Reply
@pascalau revin asap cu recenzii la reteta data de tine...in seara asta vedem ce iese Smile)
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
https://www.fabricadecafea.ro/blogs/blog...a-de-cafea Merita incercata o astfel de metoda, macar cat mai tin temperaturile astea.
Lelit PL41e, shower screen IMS Competition, Anfim Best, Saeco Poemia 8323, Hario Skerton

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)