Hello There, Guest! Login Register


Restaurare La Spaziale S1 Vivaldi

#1
salutare, incep un nou capitol cu alt aparat, de aceasta data La spaziale s1 vivaldi si rasnita La spatiale M5 evolution, care stiu ca e Macap, dar nu stiu modelul...
aparatul nu e intr-o stare prea buna momentan, dar dupa o revizie ca la carte sper ca fie  la parametri maximi
[Image: sl4al2.jpg]


Attached Files Thumbnail(s)
               
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#2
ma abonez la noutati Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#3
vreau si eu unul [Image: smile.gif] daca este cu rotativa merita efortul. Si eu ma abonez...
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#4
dupa  cum se vede si in poze, e cu rotativa  [Image: biggrin.gif] , deci e ce trebuie [Image: smile.gif]
am cumparat kitul de garnituri, pt boiler cafea, apa calda, robinet abur, grup, site noi la grup, sita de 7 si de 14 grame, tot ce se vede in poza 156 lei  [Image: sad.gif]

      boilerul de cafea e o ciudatenie din 2 bucati, din care una e bagata in sasiul aparatului; candva acesta a fost probabil inghetat si s-a bombat dupa sasiu, deci scoaterea jumatatii de boiler se poate doar cu flexul, jumatate care costa 120E fara tva, dar: nu e fisurat, nu avea mult calcar, nu era curs, totul e perfect functional doar ca nu se poate scoate de acolo, deci am curat-o pe pozitie si a iesit perfect.

am curatat boilerele, electrovalvele, volumetricul, grupul, sasiul, insa am doar o parte din poze, ca m-am grabit sa le termin de curatat.

in poza nr 5, cea cu volumetricul desfacut, se vede un jigler de limitare debit si o sita, care erau pe iesirea acestuia, ceea ce confirma ideea ca rotativa are nevoie de limitare debit Wink


Attached Files Thumbnail(s)
                               
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#5
vad ca si furtunele de la rotativa sunt schimbate, de unde le-ai luat? Nu am gasin Rom. Erau la Giga dar nu aveau certificat alimentar si un furtun de 30cm costa 100lei cu transport [Image: smile.gif] Limitarea in volumetrica o fi pentru exactitatea volumului de lichid in ceasca, iar rotativa asigura debitul constant. Camera de preinfuzie care intra in grup in ce stare este?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#6
(21-10-2016, 21:14)Mariano Wrote: vad ca si furtunele de la rotativa sunt schimbate, de unde le-ai luat? Nu am gasin Rom. Erau la Giga dar nu aveau certificat alimentar si un furtun de 30cm costa 100lei cu transport [Image: smile.gif] Limitarea in volumetrica o fi pentru exactitatea volumului de lichid in ceasca, iar rotativa asigura debitul constant. Camera de preinfuzie care intra in grup in ce stare este?


Marian din ce văd in poze nu are camera de preinfuziei.

Vivaldi vine cu rotativă si conectare la rețea si are preinfuziei electronica programabila între 1-8sec si folosește presiunea de la rețea.
Mini Vivaldi vine cu vibratoare si nu are preinfuziei electronica si la acesta se pune camera de preinfuziei cu arc pe care ai văzut-o la mine.

Eu am făcut un soi de hibrid pentru ca eu nu l-am conectat pe al meu la rețea pentru ca am vrut sa am control asupra apei pe care o folosesc si am ales sa-i instalez acea camera de preinfuziei.

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-A...9#pid36629
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#7
ok, am inteles, vazusem la tine si de aceea am intrebat. Bune scule si solide. Dalla Corte pe unde a lucrat a lasat ceva bun.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#8
furtunele la rotativa banuiesc ca sunt cele originale, nu le-am pus eu .
vezi aici pt alte furtune, gasesti mufe pe diametrul furtunului;
limitarea e pt debit, de volum se ocupa volumetricul (x rotatii = y volum)
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#9
Fisherman de unde ai reușit sa faci rost de el?
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#10
mai pune link-ul inc-o data cu furtunele
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#11
http://www.vending-automate-cafea.ro/aut...in-teflon/

aparatul nu e luat din romania  [Image: angel.gif]
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#12
merci, ii stiu si am luat de la ei furtun din teflon de 5 si 6mm exterior f bun, dar nu au cu armatura din inox si diametrul mai mare cum ai tu la pompa, f important pentru reducerea vibratiilor si debit mare . Oricum l-am imbracat intr-un furtun mai gros transparent.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#13
te referei la futunul de alimentare retea - pompa, furtunul panzat?  ala e cel mai comun, la orice magazin de sanitare gasesti, e acelasi care vine sub bateria de la chiuveta de racordare la apa, nu stiu sa ofere cineva certificare alimentara pt ele (daca vb de acelasi furtun)
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#14
ala de la pompa la boiler pentru 9 bari, astea de sub chiveta se duc si la 3bari [Image: smile.gif]
Acum la tine cum face preinfuzia programabila electronica in 8 trepte? Variaza turatia rotativei?
Valeu ce forum aici pentru S1 http://s1cafe.com/
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#15
pai ala nu are nici o armatura de inox, e furtun de teflon simplu, cred ca de 8mm, sertizat cu olive se bronz pe capete , majoritatea celor de teflon pe care le-am folosit cu diametru 6x4 sau 6x3 rezista la 12 bari fara probleme pe unele vending-uri;  mai sunt unele proaste(nu stiu producatorul) care sunt mai galbene si mai moi care la temperatura + presiune se inmoaie si fac o "gogoasa" de 2-3 cm diametru apoi pocnesc  [Image: sad.gif]
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#16
am inteles, deci furtunul cu armatura este de la reteaua cu apa.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#17
da, furtun cu armatura de la retea in pompa, pe intrare,  iar furtun de teflon 8mm pe irsirea din pompa
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#18
eram dator cu continuarea reviziei; am reusit in cele din urma sa-l montez si cu ajutorul lui @sorinherea (ms de ajutor) am reusit sa ii trag apa si sa il bag in functiune;
       ca prima impresie totul merge f bine, au fost ceva probleme cu tastatura fiind f murdara dar dupa o baie sanatoasa in spray de contacte si-a revenit. mai revin cu detalii cand il termin de montat, apoi urmeaza rasnita;\
pana atunci, poze:

[Image: 20161022_140431.jpg][Image: 20161022_140509.jpg][Image: 20161022_140647.jpg][Image: 20161022_140737.jpg][Image: 20161022_145307.jpg][Image: 20161022_145812.jpg][Image: 20161022_150206.jpg][Image: 20161022_151811.jpg][Image: 20161022_154034.jpg][Image: 20161022_154054.jpg][Image: 20161022_161617.jpg][Image: 20161022_164356.jpg][Image: 20161022_171526.jpg][Image: 20161022_171835.jpg][Image: 20161022_171849.jpg][Image: 20161022_173004.jpg][Image: 20161022_173334.jpg][Image: 20161022_173904.jpg][Image: 20161022_175008.jpg][Image: 20161022_180533.jpg][Image: 20161022_184954.jpg][Image: 20161022_185002.jpg][Image: 20161022_185347.jpg][Image: 20161022_185410.jpg]


image hosting
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#19
o bijuterie ce mai......
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#20
Felicitari, Adi! Pe asta il pastrezi? Ca daca-mi amintesc corect, la asa ceva visaiSmile
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#21
ms, momentan va ramane asta o perioada, mi-ar fi placut mai mult cel de la spaziale cu schimbator de caldura in boilerul de cafea, dar sa nu fiu carcotas incep sa fiu incantat si de asta Smile
PS: e cel mai silentios espressor pe care l-am avut [Image: smile.gif]
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#22
Hmm...imi faci pofta cu espresorul asta...parca ma vad si eu cu unul Smile
Sa il stapanesti sanatos!
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#23
Hmm.... pai imi doresc sa te vad Smile
intre timp esti oricand invitat sa-l iei la un drive test  [Image: angel.gif]
ms tuturor de urari !
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#24
intre timp, Vivaldi a venit acasa, in forma maxima
[Image: 2e5v7h4.jpg]
dar rasnita e inca la terapie intesiva, va veni cu ceva modificari: hoper mic cu capac, doserless, temporizare doze
nu stiu cand va fi gata dar pana atunci voi macina la servici cafeaua pt a 2-a zi cu un fiorenzato f64
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#25
Nota 10 maestre! O incantare sa vezi pasii acestia de la rable murdare la espressoare functionale.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Este un Vivaldi cu timer la un pret bun care zace pe olx de multicel, in caz ca nu-l stiti. Sper sa fie de acord sa-l dea fara monstruozitatea aceea de rasnita. [Image: smile.gif] Parea mea este ca chiar daca unii zic ca nu este foarte aratos, niste panouri laterale din lemn il fac mult mai frumos.
Si ca sa nu fiu complet off-topic... [Image: smile.gif] felicitari pentru achizitie!
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#27
ms de sprecieri;
imi poti da pe pm un link cu acel vivaldi? mai stiu pe cineva interesat [Image: smile.gif]
PS: am vazut varianta cu panouri din lemn, f interesant, dar destul de complicat de facut decupajele in interior Smile
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
#28
L-am sunat si eu, este HX nu DB pe olx.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#29
Cel din link este vivaldi...si nu cred ca are o varianta hx. Nu e cazul sa crezi mereu ce iti spune vanzatorul Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#30
da, am sa-l sun sa faca o poza fara capac [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)